zamknij

Galeria

Biblioteka: Rybnicki Think Tank Smogowy

Rybniczanin Tomasz Miłkowski zaprosił do rybnickiej biblioteki ludzi z różnych środowisk, by zainicjować Rybnicki Think Tank Smogowy. Zobaczcie kto przyjął zaproszenie i wziął udział w spotkaniu.

Autor: Wacław Wrana 2019-01-03
Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~palaczzasypowy 2019-01-03
  20:10:37

  10 20

  super,od jutra nie ma smogu

 • ~Edenek 2019-01-03
  22:02:06

  9 11

  Przydługawy wstęp i część ludzi przez to wyszła. A szkoda, bo później było kilka fajnych wypowiedzi.

 • ~THE Bill 2019-01-04
  07:37:16

  16 11

  I znowu napiszę - gdzie była informacja? Przyszedłbym. Zabrał znajomych zainteresowanych tematem. Chcesz Pan szukać poparcia u niedoszłych prezydentów? Skończyła się kampania i już nie słyszę deklaracji, że będzie walczył o czyste powietrze, ściągał inwestorów. To w mieszkańcach miasta trzeba szukać poparcia bo tylko ilość jest w stanie wystraszyć tych, co teraz plują Panu w twarz mówiąc, że nic nie mogą zrobić, że są za malutcy. Wygrał taki wybory w 1 turze i myśli, że jest niepokonany, że wszystko mu wolno.

 • ~nairuk 2019-01-04
  08:40:16

  29 11

  najbardziej bulwersujące dla mnie było zachowanie lokalnych polityków wszystkich opcji. Po sfotografowaniu reprezentanci PO, PIS oraz BSR wyszli ze spotkania. Wyjście PISu było wręcz ostentacyjne, cała grupa jednocześnie wstała i wyszła (około 7 osób), PO wyszło tak że nawet nikt nie zauważył.
  Pokazali jak szanują akcje społeczne, zabrakło im odrobiny zaangażowania jakiego wymagało poświecenie czasu aby posłuchać tego co MY! mieszkańcy chcemy im powiedzieć .

  Politycy MY i WY oddychamy tym samym powietrzem, MY i WY mamy dzieci, rodziny, bliskich na którym nam zależy. Wiem że walka ze smogiem jest trudna ale szkoda tracić czas na wymówki, trzeba działać jak tyko się da. Jak sami nie możecie działać otwarcie to pomóżcie nam obywatelom znaleźć sposób jak naciskać tych którzy was ograniczają,

  Spotkanie miało sporo plusów, którym chyba najważniejszym było to że sala się wypełniła ludźmi którzy chcą działać w kierunku polepszenia warunków powietrza w mieście. Pojawiło się też kilka osób które w sposób bardzo rzeczowy i merytoryczny wyraziło swoje opinie dotyczące możliwych działań i chęci ich podjęcia.
  Jednej ważnej rzeczy zabrakło, zaznaczenia że MY jako obywatele szukamy wsparcia w UM i samorządach aby wzajemnie się wspomagać w działaniach antysmogowych. Niestety miałem odczucie że frustracja jak przemawiała przez nas w postaci oskarżeń o brak działania ze strony UM, Prezydenta itp. odbierana była wyłącznie jako frontalny atak.

  Można zarzucać Panu Tomaszowi że wstęp był zbyt długi, jednak zadanie z jakim postanowił się zmierzyć jako zwyczajny obywatel jest karkołomny a ilość pomysłów jakie zawierał konspekt spotkania (proponuję zainteresowany o zwrócenie się do Pana Tomasza jego udostępnienie) był tak obszerny że trudno było przedstawić go w sposób zwięzły słuchaczom, zaznajomieni z konspektem wiedzą że to co usłyszeliśmy to była tylko mała część tego co zawierał konspekt.
  Mam nadzieje że to co się wczoraj wydarzyło to był dobry wstęp do podjęcia merytorycznych działań w kierunku poprawienia jakości naszego życia, że uda się spotkać kolejny raz a formułę tego typu spotkań udoskonalić aby przejść od słów do działania.

  RAS szkoda że potrafiliście się tylko podśmiechiwać pod nosem na tym spotkaniu, liczyłem na to że jako doświadczeni działacze powicie coś, cokolwiek....

 • ~Wertykalny Magik 2019-01-04
  09:43:48

  29 12

  Witam
  Może rzeczywiście spotkanie w pierwszej części powędrowało w stronę nieprzewidywaną, ale to z dwóch przyczyn:
  - przyszło bardzo dużo osób, a nad takim tłumem trudno zapanować. Szczerze mówiąc sądziłem, że przyjdzie 15 - 20 osób, a było ponad 120, to tez pokazuje jaka jest chęć dyskusji.
  - pojawiły się niestety osoby, które chciały przejąć spotkanie od razu na starcie, żeby promować swoje prywatne, wydaje mi się dość dziwaczne interesy. Próbowałem ich jakoś przystopować, ale goście są strasznie natrętni i nie dociera do nich co się mówi. Kto był wie o kim mówię (teorie rodem z marsa)

  Tak naprawdę najciekawsza dyskusja pojawiła się na końcu, gdy atmosfera się rozluźniła i zostały osoby, którym zależy realnie na rozwiązaniu problemu. Obecnie przygotowujemy krótkie resume wszystkich pomysłów, wrzucimy to gdzieś na youtuba i na fejsa, powinno się to udać zebrać do końca weekendu. Ciągle spływa do mnie na mejla czy telefonicznie wiele świetnych pomysłów

  The Bill i inni: nie martwcie się, to było dopiero pierwsze spotkanie. Idea Think Tanku jest w pełni oddolna, dołączcie do nas lub twórzcie swoje inicjatywy i zarzucajcie urzędy pomysłami.

  Jeśli ktoś chce dostać konspekt proszę się zgłosić na maila: rtts_leo@wp.pl z krótkim info w temacie: "proszę o konspekt", podeślę.

  Wielki szacun dla Wójta Jejkowic, który się pojawił i dzięki przedstawieniu swojego stanowiska dodał wiele ciekawego do dyskusji, dziękujemy.

  Szacun dla jedynego radnego Pana Radosława Knesza, który został do samego końca, i również przedstawił swoje ciekawe stanowisko z punktu widzenia Rady. dziękujemy.

  Szacun dla wszystkich którzy przyszli i przedstawili konkretne rozwiązania - w tym i dla przedstawicieli UM Rybnik pana Bartka i pani Agnieszki. Jak się okazuje tam też się wiele dzieje, tylko odnosimy wrażenie, że problem jest z przekazaniem tego dalej. Dziękujemy.

  Pozdrawiam, będziemy w kontakcie
  TM

 • ~Juls Cziwello 2019-01-04
  11:01:37

  14 14

  Od 2021 wymiana pozaklasowych śmieciuchów ruszy z kopyta.
  Jedną bardzo ważną dla mnie rzeczą której wczoraj dowiedziałem się od pracownika UM jest to że od stycznia 2021 po każdej kontroli SM w Rybniku za niedostosowanie się do wymogów czyli za kocioł nie spełniający wymogów 3 lub 4 klasy będzie mandat w wysokości 500 zł aż do dokonania wymiany. Dla tego właściciele nieruchomości z zamontowanym pozaklasowcem (zwłaszcza ci smrodzący) do roboty bo instalatorzy od 2021 na pewno podniosą ceny za ekspresową wymianę kotła. Obecnie najtańsze kotły zasypowe 5 klasy np. MPM DS kosztują około 4000 zł. Pompę ciepła o mocy 12 kW można już zainstalować za 19500 zł kocioł na gaz już za 8000 zł. Korzystajcie z programu Czyste Powietrze z WFOŚ. Czasu coraz mniej.

 • ~palaczzasypowy 2019-01-04
  12:13:45

  7 8

  obciach siedzieć w kurtce i szaliku

 • ~Karowd1 2019-01-04
  15:54:24

  12 8

  Szacunek za zorganizowanie i profesjonalne poprowadzenie spotkania, za obecność i merytoryczne komentarze. Mamy nadzieję, że coś się w tym temacie zmieni.

 • ~Zbigniew Martyniak 2019-01-07
  08:58:42

  1 4

  Cała prawda o walce ze smogiem...https://www.youtube.com/watch?v=yyM4GK-7TvE&index=5&list=PLkidLKW877VqBKy0QyhgyQcLZiKKnC4CQ

 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2019-01-08
  17:04:57

  3 2

  Ciekawe jak swoje wyjście uzasadnią radni.I czy "wertykalny "działa pro publico bono czy też w interesie swojej developerskiej firmy.Swoją drogą na zebraniu mieszkańców pewnej dzielnicy związanym z MPZP nie pokazał się niestety w najlepszym świetle.Na przykład jednej z uczestniczek poradził protekcjonalnym tonem,żeby przeczytała sobie w internecie co oznacza termin droga publiczna.A trafiło akurat na urbanistkę.Jeśli odwalał taka bufonadę na tym spotkaniu to trudno się dziwić,że frekwencja spadła w trakcie

 • ~Wertykalny Magik 2019-01-09
  22:31:14

  1 2

  ~Iwona Krystyna Pawlowicz
  Szanowna Pani
  1) Z racji tego, że postanowiłem całkowicie oddolnie zorganizować wolną, apolityczną dyskusję na temat smogu zostałem jednocześnie nazwany: deweloperem :), pisowcem, antpisowcem, peowcem, antypeowcem, stronnikiem Kuczery, wrogiem Kuczery, lobbystą węglowym, lobbystą gazowym, wrogiem górnictwa, sprzedawcą kotlów, lanserem, wrogiem ludzi, nieukiem, propagandystą, wrogiem demokracji, wrogiem samorządu, anarchistą, autokratą , „ideologiem górnego spalania” i tym podobne. Np. alarm smogowy zamiast podjąć dyskusję postanowił zablokować mnie na fejsie, pomimo, że starałem się dość uprzejmie im odpisać. Jak widać zamiast rozmawiać o problemie łatwiej obrzucać się błotem. To smutne.
  2) Ale jednocześnie też i budujące, gdyż bezpośrednio (nie za pomocą mediów społecznościowych, które służą chyba tylko do trollowania) zwróciło się do mnie wiele osób z informacją, że spotkanie takie było niezwykle potrzebne. I że bardzo dużo się dowiedzieli. I że brakuje rzetelnej informacji na temat smogu, jak bardzo wielowątkowy jest to problem i jakie są możliwe rozwiązania. Na ten moment udało nam się zebrać 20 stron różnego typu zagadnień, w tym i rozwiązań problemu i ciągle próbujemy to przetrawić.
  3) Jeśli jest Pani (i ktokolwiek inny) zainteresowana włączeniem się w rozwiązanie problemu, lub choćby wiedzą na ten temat, to proszę o kontakt na adres: rtts_leo@wp.pl, wyślę materiały
  4) Wspólna dyskusja jest niezwykle potrzebna i pozwala nam zrozumieć skalę problemu i w którym miejscu tak naprawdę jesteśmy. Rozmawiajmy, spotykajmy się, dyskutujmy, naciskajmy na Radnych i Prezydenta. Nie traćmy jednak energii na wzajemne kłótnie. Smog można zlikwidować tylko działając wspólnie.
  5) Dobrze, że wspomniała Pani o drogach w Zamysłowie, gdyż to jest nieco podobny problem jak ze smogiem. W Polsce obowiązują przepisy dotyczące szerokości dróg wynikające z rozporządzenia (np. 10 m dla dróg klasy dojazdowa, vide Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie z dnia 2 marca 1999 r. (Dz.U. Nr 43, poz. 430), ale nikt się nimi specjalnie nie przejmuje. W rezultacie powstają rozproszone osiedla pojedynczych domków, gdzie cały ruch opiera się na drogach wewnętrznych, a nie rzadko nawet na służebnościach. To absurd. Podobnie jest i ze smogiem. W zasadzie należałoby „tylko” doprowadzić do wdrożenia obecnie już obowiązujących przepisów z zakresu ochrony środowiska: art. 144 i kodeksu cywilnego (również art. 144), ale także i szeregu innych. Ale nikt tego nie robi i od lat mamy nierozwiązany problem. Na dzień dzisiejszy zdecydowana większość rozwiązań stoi po stronie samorządu i musi zostać stworzony kompleksowy, zintegrowany program walki z niską emisją. Wszystko to jest do zrobienia.
  Pozdrawiam
  TM

 • ~Goa78 2019-01-11
  11:57:51

  0 0

  Tylko ekogroszek za "GROSZE"pozbawi Rybnika smogu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580