zamknij

Ekologia

Smog nad Rybnikiem: będą wymazy z kominów?

2012-11-26, Autor: Wacław Wrana
Wygląda na to, że władze Rybnika przejęły się reakcjami mieszkańców na informacje o katastrofalnym stanie powietrza w naszym mieście. Nowym orężem w walce z niską emisją mają być wymazy z kominów domów jednorodzinnych.

Reklama

Rybniczanie coraz głośniej mówią „nie” dalszemu zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym. Pył zawieszony to trująca mieszanka gazów pochodzących głównie z przydomowych kotłowni.

 

Informacja o tym, że grupa rybniczan chce pozwać w sądzie skarb państwa za zanieczyszczenie powietrza, wywołała ogromne emocje. Dyskusja rozgorzała na naszym forum, w redakcji odebraliśmy mnóstwo telefonów z głosami mieszkańców oburzonych fatalnym stanem powietrza w naszym mieście.

Akcję prawnika Zdzisława Kuczmy popierają też władze Rybnika. - Na likwidację niskiej emisji corocznie wydajemy sporo pieniędzy, a efektów nie widać. Świadczy to o tym, że potrzebne w naszym państwie potrzebne są rozwiązania systemowe, które spowodują, że mieszkańcy przestaną opalać domy nieekologicznym mułem – mówi prezydent Rybnika Adama Fudali.

 

Prócz Programu Ograniczania Niskiej Emisji, jedynym orężem miasta w walce z zanieczyszczeniem powietrza są jak dotąd interwencje Straży Miejskiej. Na podstawie obowiązujących przepisów, strażnicy kontrolują czy każdy właściciel prywatnej posesji ma kubeł na śmieci, umowę i rachunki na wywóz odpadów oraz czy prowadzi selektywną zbiórkę odpadów.

 

Strażnicy reagują też na zgłoszenia mieszkańców, najczęściej sąsiadów prywatnych posesji. W 2011 roku funkcjonariusze interweniowali aż 1192 razy, a w 2012 już 808. Jakie są efekty tych kontroli? - Za niedopełnienie obowiązków spoczywających na właścicielach posesji funkcjonariusze zastosowali 564 pouczenia, nałożyli 240 mandatów i skierowali 4 wnioski o ukaranie do sądu – wylicza Dawid Błatoń – rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.

 

Co ważne, wśród 240 nałożonych mandatów, są grzywny za spalanie w piecach śmieci. - Zdarzały się przypadki, że złapaliśmy właścicieli posesji na gorącym uczynku. Mało tego, podczas kontroli kotłowni, niektórzy mieszkańcy z rozbrajająca szczerością przyznawali się, że spalają śmieci, co może świadczyć o niskiej jeszcze świadomości ekologicznej obywateli – konstatuje Dawid Błatoń.

 

Po burzy medialnej na temat złego fatalnego stanu powietrza, władze Rybnika rozważają podjęcie daleko bardziej idących represji w stosunku do mieszkańców, którzy za nic mają ekologię i zdrowie innych ludzi. - Poważnie zastanawiamy się nad pobieraniem wymazów z kominów domów jednorodzinnych i ich laboratoryjnej kontroli – zapowiada Adam Fudali.

 

Na razie kwestią otwartą pozostaje jest kto i w jaki sposób mógłby wykonywać takie wymazy. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że urzędnicy rozpatrują wariant zakładający, że próbki do badania pobierać będą kominiarze.

 

Do sprawy będziemy wracać.

 

 

 

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (117):
 • ~ 2012-11-26 02:05:33

  No tak AF musiał zająć razem z SM. jakieś stanowisko w tej sprawie ,wymyślili na szybko jakiś kominiarzy podali jakieś statystyki przeprowadzonych kontroli i temat zamnknięty. Smog był ,jest i będzie. AF i SM zakała tego miasta.

  0 0
 • ~FilemonKot 2012-11-26 02:43:43

  Ja już miałem u siebie interwencję Strażników Miejskich. Grzecznie wpuściłem, pokazałem rachunki, umowę na wywóz śmieci itp. Mam kocioł na eko groszek a mój durny sąsiad postanowił z niewiadomych przyczyn zadzwonić po stróżów prawa. Ten sam sąsiad pod osłoną nocy śmieci taczką wywozi do lasu a resztę pali w kotle. Taka nasza mentalność podpie**cza polaka. Dowalić sąsiadowi a samemu palić czym popadnie.
  Bierzcie się w końcu za tych trucicieli. Włazić do domów siłą i walić kary w tysiącach złotych. Do tego obowiązek wymiany pieca np do 2015 roku na eko groszek lub gaz. Nie stać na wymianę lub na taki opał to won na bloki. Pobudowali chałupy po 200-300 metrów żeby się pokazać a kasy na opał nie mają. Na Nowinach, czy Zamysłowie od tego dymu aż w gardle szczypie.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 06:18:57

  Jóż nic bardziej durnego wymyślić nie szło kominiarze będą pobierać próbki, raczej będą brać łapówki. Przede wszystkim musiały by być brane dwie jedna dla mnie jedna do kontroli odpowiednio oplombowywane, w innym wypadku może dojść do zamiany próbek jak ktoś podpadnie kominiarzowi to mu odpowiednią próbkę przygotuje. No i należało by się zastanowić jak by to miało wyglądać prawnie. Logika rozumowania naszego prezydenta jest bez zmian karać najbiedniejszych a możne by należało dopłacać tym co palą gazem, Ci by wpuścili każda kontrole jak by mieli z tego profity. A jak ktoś pali flotem to produkuje mniej zanieczyszczeń niż ten co pali eko-groszkiem. Panie prezydencie zbliżają eis Barbórki niech pana fachowcy z laboratoriów kopalnianych przeszkolą.

  0 0
 • ~ssij banana 2012-11-26 06:21:58

  no i co ???? zlapia kogos jak pali smieci, dadzą mandat 50zł a cwel jak palil to dalej bedzie palil gowno w piecu. Takie nasze prawo i tyle.

  0 0
 • ~asche 2012-11-26 06:32:21

  Czyli Straż Wiejska po zrobieniu wymazu z komina i pobraniu próbek DNA dojdzie (po kodzie DNA) do właściciela komina? I będzie wiadomo wtedy, kto zabił, tak?

  CSI Rybnik proszę państwa :)

  0 0
 • ~norton 2012-11-26 07:28:46

  Podstawa prawna poboru próbki? Będzie tak jak z kontrolą telewizorów przez listonoszy... Cel szczytny ale wykonanie już nie za bardzo. Może czas przestać finansować bzdury typu solar a dofinansowywać kotły gazowe albo pompy ciepła?

  0 0
 • ~miastowy 2012-11-26 07:30:32

  Jasne, że kominiarz będzie brał łapówy, zwłaszcza że nie jest żadnym funkcjonariuszem publicznym. Wymazy może pobierać straż miejska.

  0 0
 • ~alex 2012-11-26 07:46:39

  Cynizm władz Miasta jest przerażający. Zamiast płakać nad spalaniem śmieci należało nie zwlekać z wprowadzeniem nowych zasad gospodarki śmieciami do ostatniej chwili. Problem byłby już rozwiązany. Natomiast nasze władze rozdzierają szaty i szukają winnych. Oczywiście swojej winy nie widzą.

  0 0
 • ~ 2012-11-26 08:28:16

  witam, tak ma szybko :) moje zdanie....
  po 1. nie ma obowiązku segregacji śmieci w domkach jednorodzinnych.
  po 2. kominiarz musi być z zewnątrz coś na zasadzie kanara w autobusie, każdy kto miał do czynienia z lokalnymi kominiarzami dokładnie nie wie jak oni się zachowuje, nie mówiąc już o odbiorach kominów

  ja bym chciał mieć gaz, nie musiałbym w ogóle palić węglem i drzewem. :) pozdro

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 08:52:09

  muminos segregacja w domach jednorodzonych jest wymuszona i to dopiero jest debilizm nie wiem komu to ma służyć wystarczy ze na kwartał kupisz 1 worek do segregacji i płacisz normalnie jak ktoś nie kupi worka płaci 100% więcej za wywóz logika rozumowania kupi worek przybije go na wrota stodoły śmieci do kotła płaci mniej. Drugi nie kupi worka segreguje śmieci wywozi je np do dzwonów nie ma na to kwitu płaci 100% więcej. kolejna sprawa za worek płacimy 2 zł na odpady zielone (liście) 4 zł powinno być za darmo tak jak w Jastrzębiu tam koszty pokrywa miasto. u nas chcą ekologicznie ale za pieniądze prywatne bo te które na ten cel są wydaje się na bzdury solary.

  0 0
 • ~ 2012-11-26 08:54:51

  werkk. pokaz mi na to jakiś dowód, pismo, numer czegoś. nie jest obowiązkowa, bo bym segregował przecież

  0 0
 • ~spirit-of-the-town 2012-11-26 08:56:56

  Czy ktoś z pomysłodawców zbierania próbek wie KTO może legalnie wejść do domu i na jakiej podstawie? Napewno przecież nie kominiarz czy strażnik. A jak rozumiem wypowiedź Pana Prezydenta, zmierza on do propagowania zaprzestania palenia LEGALNYM (jak dotąd) mułem, jednocześnie przymykając oko na NIELEGALNY (choć już zakończony) proceder wywozu setek ton odpadów na nielegalne składowisko na ulicy Prostej. Pogratulować konstruktywnego całościowo ekologicznego rozumowania. Pozdrawiam

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 09:08:36

  muminos zadzwoń do Tansgóru i zapytaj to najlepszy dowód. www.transgor.rybnik.pl/smieci/index.php

  0 0
 • ~ 2012-11-26 09:12:40

  werk, potem sie w to wgłębię, ja nie mam z transgóru, tylko z remondisa:) być może robią Cie w tzw. bambuko żebyś im płacił:) nie ma obowiązku segregacji odpadów w mieście Rybnik na 99.99% (worki to inna sprawa jest)

  0 0
 • ~Afordancja 2012-11-26 09:41:13

  @werkk piszesz: "powinno być za darmo tak jak w Jastrzębiu tam koszty pokrywa miasto", nic nie ma DARMO, a sprowadza się to do tego, że koszty miast = koszty mieszkańców, różnica jest taka, że są ludzie którzy np. na blokach płacą za wywóz śmieci + mieli by płacić mieszkańcom domków za worki, niby nic, bo teraz też często płacili jak tamci, często w nocy przybiegali i wrzucali swoje śmieci do kontenerów z bloków ;) . Jednak troszkę mnie to denerwuje. Nie wiem jak teraz będzie to rozwiązane.

  0 0
 • ~ledziu 2012-11-26 10:01:05

  Ciekawy czym są ogrzewane mieszkania komunalne należące do miasta? W większości z nich są piece węglowe. Osiedle przy ulicy gliwickiej pięknie wyremontowane familoki a czym się w nich ogrzewa ? Piecami węglowymi w każdym mieszkaniu. Ścisłe centrum a nie ma podłączenia do elektrociepłowni. Tak samo jak kamienice w ścisłym centrum również niektóre należące do UM. Niech tym się lepiej się zainteresuje pan Fudali. Ale na to by on pieniądze musiał wydać, więc o ekologi zapomina. A co do wymazów z kominów. To ciekawe jaka jest do tego podstawa prawna by kominiarz to mógł robić i na jakich zasadach. I kto by płacił za taką ekspertyzę jeśli by się okazało że jednak gospodarz palił węglem albo mułem co nie jest w Polsce zabronione. Sam jestem przeciwnikiem palenia śmieci czasami jest taki smród, że niema czym dychać. Ale mówienie że ludzie mają ogrzewać gazem można sobie między bajki włożyć. By używać tego paliwa trzeba mieć ocieplony dom, szczelne najlepiej 3 szybowe okna z filtrem. Zewnętrzne żaluzje by w nocy ciepło nie uciekało. Nowoczesną instalacje grzejniki rurki itp. I jeszcze kominek jak przyjdą wielkie mrozy. Jak ktoś buduje nowe to może się na to pozwolić ale jak ma dostosować starszy budynek. To wiadomo ile to kosztuje. Niech straż miejska sprawdza tylko kto śmieci wywozi to część problemu zniknie. Szkoda że Fudali też nie wspomniał o zanieczyszczeniach z samochodów, które stoją w korkach. Albo autobusach miejskich za którymi trzeba jechać daleko by się nie udusić.

  0 0
 • ~Afordancja 2012-11-26 10:05:28

  A swoją drogą ile taki mandat wynosi?

  0 0
 • ~ 2012-11-26 10:37:51

  Kontrole, państwo policyjne, rybniccy emeryci z UB i ZOMO ponownie poczuli wiatr w żaglach. Niestety największym problemem tych którzy lubią kontrolować wszystkich i wszędzie jest taki, że sami nie są kontrolowani. Osoba zgłaszająca również powinna zostać skontrolowana i to dogłębnie. Inaczej będziemy mieli do czynienia z instrumentem manipulacji obywatelskiej a narzędziem, które ma zapobiec zanieczyszczeniu. Swoją drogą w tym aspekcie nic się nie zmieni, tak długo jak nie zostanie ograniczona liczba samochodów w mieście - zakaz wjazdu sam. osobowych nieprzerobionych na gaz do miasta oraz tak długo jak będą trwonione pieniądze z budżetu miasta na solary zamiast inwestowanie w rozwiązania mające sens - na przykład sieć centralnego ogrzewania.

  0 0
 • ~dropsy 2012-11-26 11:24:31

  Problem zniknie jak ludzie za pracę będą otrzymywać godziwe wynagrodzenie i stać ich będzie na gaz lub prąd.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 11:26:12

  nic nie zmieni sie w jakosci powietrza jesli domy dalej beda opalane weglem. trzeba opalac gaze, docieplac, instalowac rekuperacje albo pompy ciepla. innej drogi nie ma.

  0 0
 • ~liesel 2012-11-26 11:35:37

  Zużywam w sezonie grzewczym 6 ton węgla. Ogrzewam nim dom o wielkości ok. 180 m2. Dom jest częściowo ocieplony. Robimy to sukcesywnie bo taniej. Gdybym miała zapłacić 800 zł w sezonie grzewczym za gaz lub c.o. miejskie zgodziła bym się z pocałowaniem ręki. Bez syfu i święty spokój. NIe mam takie możliwości. Gazociągu tu niema a o c.o. miejskim nie wspomnę. Szkoda.

  0 0
 • ~Afordancja 2012-11-26 11:59:16

  @~dropsy, sugerujesz, że mieszkańcom Rybnika reszta kraju powinna dopłacać do wynagrodzenia, żeby nie palili np. śmieci? Ciekawe rozwiązanie ;)

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-26 12:00:27

  Nie dość, że durny pomysł to jeszcze bezprawny. Właściciel posesji nie musi nikogo wpuszczać i co Straż Miejska będzie załatwiać nakaz rewizji? Jak zawsze, jak się nie potrafi rozwiązać problemu to karać ludzi. Przecież w Rybniku muszą być poprawione naturalne korytarze przewietrzające miasta - urbanistyka. Trudno wszechwiedzący AF nie zna się na przepływach powietrza, więc wybrał prostackie wyjście karania.

  0 0
 • ~Benq 2012-11-26 12:09:01

  Ale jaja się dzieją w tym naszym mieście :D

  0 0
 • ~Afordancja 2012-11-26 12:11:32

  Jeśli chodzi o kominiarzy to prosta sprawa, jeżeli jest obowiązkowa kontrola przewodów kominowych przez kominiarzy, to w tym czasie mogą pobrać wymaz i po kłopocie. Ciekawi mnie czym palą ci którzy najbardziej wzbraniają się przed kontrolą ;)

  0 0
 • ~Gwidon 2012-11-26 12:16:27

  Ja mam sąsiadów którzy mają kosz ale nigdy nie wystawili worka z plastikem ,jedni nie mieli i nie mają kosza do dziś .Nikt ich do dzisiaj nie pytał dlaczego.To o jakiej kontroli p...doli Pan Błatoń? Ja mam wszystkie rachunki za kosz,worki ,itd ale nikt przez 30 lat mnie o to nie pytał, to jakiich kontrolach my mówimy ???Ale nie do pobicia jest Fudali, on naprawde wierzy że smrodem na jego poletku się ktoś przejmuje w Warszawie,sie k..wa ubawiłem po pachy!!!

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-26 12:23:45

  To nie chodzi o wymazy, chodzi o to że problem nie zostanie rozwiązany. Osobiście im mogę dostarczyć wymaz. Ponadto kto jeszcze nam się będzie pętał po mieszkaniach czy też domach. ZGM, Straż Miejska, kominiarze, może będziemy cały czas siedzieć w domu i czekać na odpowiednie służby i to ma rozwiązać problem. Śmiech na sali.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-26 12:36:26

  Przecież ZGM nakazał w mieszkaniu w którym jest ogrzewanie na gaz zamontować piece na węgiel. Pierwsze ukarać ZGM, Gminę, prezydenta za fascynujące pomysły w komunalce a potem się czepiać ludzi. http://www.telewizjatvt.pl/raport/2012-11-19/7838

  0 1
 • ~ 2012-11-26 12:40:27

  TEDE - na czym ma polegać "poprawia naturalnych korytarzy przewietrzających miasto"??? Chciał ponoć WÓDZ rozebrać budynek, w którym mieszkasz żeby były przeciągi w Rybniku a ty się przydrutowałeś na strychu i nadal mamy smog!

  0 0
 • ~ 2012-11-26 12:52:08

  Ej wieczny Student, idź wreszcie do szkoły, bo jesteś całkowicie nieprzygotowany do tematu.
  Poczytaj sobie na ten temat, to akurat są sprawy na poziomie szkoły podstawowej: http://www.geografia.vel.pl/articles.php?id=201

  Ale po co? Lepiej gadać o plastikach i innych bzdetach, bo to na umysły ludzi prymitywnych i ograniczonych najefektywniej działa.

  0 0
 • ~Tomek_81 2012-11-26 12:56:07

  "Na likwidację niskiej emisji corocznie wydajemy sporo pieniędzy, a efektów nie widać. Świadczy to o tym, że potrzebne w naszym państwie potrzebne są rozwiązania systemowe, które spowodują, że mieszkańcy przestaną opalać domy nieekologicznym mułem – mówi prezydent Rybnika Adama Fudali"........................ Święte słowa, wydano sporo pieniędzy tylko na co? Ile kominów zniknęło po utopieniu setek tysięcy publicznej kasy w solary? Ile w tym czasie budynków komunalnych np w śródmieściu podpięto do sieci C.O.?

  0 0
 • ~wera 2012-11-26 13:25:28

  tyle tysięcy ekspertyz skąd weżnie na to pieniądze? ,jak nie ma pieniędzy na poprawienie paru metrów ulicy w centrum,nie mówiąc o poszczególnych dzielnicach.Jedynym sposobem na którym Rybnik może zarobić to chyba parkomaty i nowy podatek od korzystania z chodnika.A co do smogu moim zdaniem powinne być zbudowane kotłownie zbiorcze zaopatrujące w ciepło większe skupiska domów ,lub podłączenie do tych już istniejących. Wiadomo i tak nie wypali bo nie ma na to kasy ,a lepiej dać mandat niż wziążć się do roboty.

  0 0
 • ~hanys960 2012-11-26 13:32:47

  fudali o co ci chodzi do skur... Ile ty nas jeszcze będziesz męczył aż wszyscy pozdychamy? ja pierdziele ty chłopie masz pomysły. Wymaz sobie z nosa zrób.

  0 0
 • ~jaczyk 2012-11-26 13:42:52

  Uderz w stół...

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 13:51:52

  Afrodyzja na blokach jest kontener w nim jest wszystko nawet meble, w domach jednorodzinnych opłaca się segregować bo za kubeł 110 l. płacisz 14 zł wiec butelki warto wkładać d osobnego worka ja nie palę śmieci wiec segreguje je bo jak by na to nie patrzeć taniej wychodzi. jeśli chodzi bloki tam nie ma żadnej segregacji wywala się wszystko nawet z działek przywożą i też wyrzucają. Czyli powinno być drożej bo ktoś musi to segregować i trzeba mu za to zapłacić. W domach jednorodzinnych wiekszośc segreguje z prostej przyczyny jest taniej. Oczywiście zawsze znajdzie się margines to co da się spalić pali kiedyś posłyszałem jak jeden idiota spalił odpady styropianu.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 13:56:20

  nti do kapowania najlepsi byli ORMO-wcy mieli płacone dniówki z zakładu w którym byli zatrudnieni a biegali po drogach i kapowali wszystko żeby się wykazać, Ci co pracowali na kopalni pod ziemia skorzystali z przywilejów a nigdy na dole nie byli każdy dzień byli potrzebni w ORMO

  0 0
 • ~Afordancja 2012-11-26 14:02:20

  @werkk, za zmianę mojego nicku +1 pkt hehe, dobre. Na blokach też są kontenery na butelki. Za wywóz śmieci powinni wszyscy płacić i tyle. Co do frajerów palących styropiany, opony itp. cóż... sam nie wiem czy to do końca przez biedę, może jakaś osoba która pali śmieci niech się wypowie? ;) Bo może to tylko przez głupotę.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 14:11:37

  Przecież po jaka cholerę kontrolować i w...c ludzi wystarczy wyciągnąć listy z TRANSGÓRu i EKO tylko te 2 firmy mogą wozić na wysypisko śmieci i iść pod te adresy gdzie takiej umowy nie podpisano. Najlepiej niech Prezydent wprowadzi stan wojenny wtedy mogą wyważyć drzwi bez jakichkolwiek nakazów Prezydent doskonale ten czas pamięta wiec robi wszystko aby zlikwidować przywileje jakie daje ludziom konstytucja, nie myśli jak by zmniejszyć emisje szkodliwych substancji do atmosfery tylko na gwałt chce wprowadzić kapusia do domów a to już tylko krok do tego aby było wiadomo kto ma telewizor, co ma w lodówce, czy pije piwo, czy zona ma okres. Panie Prezydencie my już przeżyliśmy stan wojenny nie damy się zastraszyć.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 14:26:35

  wymazy to glupi pomysl. tak dlugo jak ludzie beda mieli paleniska tak dlugo beda palic weglem. fudali sam pali weglem pewnie to i jemu nie zalezy. dlatego wyjscie jest jedno:
  palisz weglem: 5tys podatku rocznie, palisz mulem 12tys podatku rocznie, za spalanie smieci z 20tys kary , wtedy lud sobie przeliczy ze taniej bedzie pojsc w ekologie. inaczej nic sie nie zmieni.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 14:31:43

  student jak nie masz o czymś pojęcia to poczytaj www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/to-sa-pluca-miasta.html
  Panie Tadeuszu wiadomo ze nie chodzi o wymazy bo jak mi udowodnią ze to z mojego komina to by musiało być pobierane komisyjnie 2 oplombowane próbki jedna do kontroli jedna u mnie koszty tego były by przeogromne. Prezydent nie wie co ma zrobić boi się tej rozprawy w sadzie "Mieszkańcy skażą państwo za przekroczone normy substancji szkodliwych w powietrzu" przecież w co niewierze w razie wygranej takie pozwy wniosą wszyscy mieszkańcy Rybnika 140 000 pozwów jest czego się bać więc teraz szuka jeleni którzy wpuszczą do domu kominiarza ( znam kawały o kominiarzach i zonach) i Oni będą winni i tylko o to chodzi. Po prostu żadnego nieudacznika do domu nie wpuszczać teraz to dopiero nagromadzi się przebierańców.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 14:34:37

  waldus proponuje badania okresowe zapewne dawno nie miałeś.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 14:41:04

  werkk, akurat dzisiaj mialem. poza tym bez twojego "proponuje" sie obejdzie. co podatki to zly pomysl zeby rozwiazac problem? to jak

  0 0
 • ~Afordancja 2012-11-26 14:41:55

  @~werkk e no łatwo udowodnić. Nie trzeba nic komisyjnie, po prostu pobierają stwierdzają, że palisz oponami, walą mandat i wtedy pytają się czy przyjmujesz czy chcesz komisyjne pobranie, ale jak się potwierdzi to doliczą do mandatu ;) . A w końcu wiesz czy palisz czy nie tymi oponami.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 14:42:29

  werkk, akurat dzisiaj mialem. poza tym bez twojego "proponuje" sie obejdzie. co podatki to zly pomysl zeby rozwiazac problem? to jak

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 14:45:13

  werkk, akurat dzisiaj mialem. poza tym bez twojego "proponuje" sie obejdzie. co podatki to zly pomysl zeby rozwiazac problem? to jak

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 14:47:22

  werkk, akurat dzisiaj mialem. poza tym bez twojego "proponuje" sie obejdzie. co podatki to zly pomysl zeby rozwiazac problem? to jak

  0 0
 • ~michal84 2012-11-26 15:09:49

  jestescie smieszni

  0 0
 • ~Benq 2012-11-26 15:11:46

  ~waldus To możę inne badania by Ci się przydały? Tam nie daleko stadionu robią odpowiednie dla Ciebie ;)

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 15:22:55

  Benq ... dlaczego mnie obrzasz i czy wiesz co za to grozi? wracajac do tematu na pierwszym miejscu powinni za problem beknac urzednicy z AF na czele. Dlacazego nie ma instalacji cieplowniczej w kazdej dzielnicy miasta? na samym koncu powinno sie opodatkowac ludzi ktoryz chca polic wonglem

  0 0
 • ~michal169 2012-11-26 15:30:23

  OK zapraszam ale niech idą też na BLOKI, FAMILOKI tam pali się wszystkim.

  0 0
 • ~zambi 2012-11-26 15:48:02

  niech najpierw państwo stworzy dostęp do tańszych surowców opałowych typu gaz ziemny i obniżą cenę eko-groszku do ceny flotu lub mułu a potem zakazują kupować flot. paranoja a ciekawe na jakiej podstawie muszę wpuścić darmozjadów ze sm do domu bez nakazu sądu?

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 15:58:28

  zambi ... nikogo nie musisz wpuszczac, pewnie wezma wymaz bez twojej wiedzy z jakiegos wysiegnika. technicznie nie zrobi to problemow. poza tym przeglad kominiarski jest chyba obowiazkowy, nie?

  0 0
 • ~superelektro 2012-11-26 15:59:58

  Jest takie stare powiedzenie, że nie tam jest czysto gdzie jest wielu sprzątajacych tylko tam gdzie nie ma śmiecących. Nakazmi, zakazami nic się nie załatwi. To może działać na tych którzy mają kasę. Ten kto ma wyboru kupić chleb i palić wszystim co da się spalić albo zainwestować w nowoczesne ogrzewanie i wbić zęby w ścianę na pewno wybierze to pierwsze. Rozsądne dofinansowanie ekologicznego ogrzewania wydaje mi się że załatwiło by sprawę. Tam gdzie się da pociągnąć C.O., reszta gaz i prąd. A tu nawet w tak zwartej zabudowie jak Powstańców to co chałupa to komin i dym. Przecież to aż się prosi żeby przy okazji jakichkolwiek robót położyć rurociąg. Ale jak znam życie to będzie to mozliwe za jakieś 20 lat jak dobrze pójdzie.

  0 1
 • ~werkk 2012-11-26 16:31:32

  Dla niektórych forumowiczów mózg jest po to aby go używać. waldus bez Twojej wiedzy można też zrobic wymaz z komina w wielopolu u Niwelta jaki to będzie dowód w sprawie?

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 16:51:57

  werkk ob mi tak jeszcze ... nie wiem kto to niwelt i ni jestem za wymazami bo nie ma to sensu. moje rozwiazania napisalem. ale taki wymaz moze pokazac co palisz w piecu. tak czy siak jak sie pali w piecu weglem to tez smrodzi!!!. dlatego dopoki nie bedzie instalacji cieplowniczej (moze za jakes 20 lat)w miescie smierdziec bedzie.

  0 0
 • ~robins 2012-11-26 17:25:54

  A miała elektrownia grzać domki w okolicy, ale lepiej ciepło odprowdzać do zalewu...

  0 0
 • ~werkk 2012-11-26 17:38:39

  Zgadza się więc jaki sens ma wymyślanie takich bzdur jak wymazy tylko po to aby móc wykazać się ze się coś robi jak nic nie robiono w tym kierunku przez 20 lat a wręcz robiło się wszystko aby do takiej sytuacji doprowadzić. Teraz należy znaleźć winnego najlepiej babcie i wmówić jej ze to ona winna jest że w Rybniku mamy smog. Jestem jak najbardziej przeciwny paleniu szmat gumowców i opon, ale tych nie wyłapią jak znam życie. Prezydentowi teraz jest potrzebny winny i nie ma znaczenia kto to będzie, i tylko o to chodzi. Nie wiem czym obecnie pali prezydent zapewne eko-groszkiem który ma dopuszczalna ilość kamienia do 40% w flocie kamień nie przekracza 20% sprawa kolejna co z flotem zrobi kopalnie gdzie go da czyli będzie musiała ponieś koszty z pozbyciem się go wtedy zdrożeje węgiel i dla tych co nie wiedza że 85% energii elektrycznej mamy z węgla która automatycznie tez zdrożeje. Jak ktoś 20 nic nie zrobił to za miesiąc nie rozwiąże problemu dlatego trzeba ludziom pokazać winnego aby obronić swój stołek. Stare sprawdzone komunistyczne metody, wtedy aby zaspokoić gawiedź robiono sądy pokazowe ilu to niewinnych ludzi skazano.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 17:56:44

  zgoda ze ludzie nie sa winni tylko panstwo badz samorzad. To co z tym zrobic doniesienie do prokuratury na AF za to ze naraza ludzi na utrate zdrowia? nie chodzi zeby w iesiac cos z tym zrobic tylko zeby w ogole zaczac temat. tyle ze chyba nie ma sensu jak fudali mysli ze smrod bierze sie z opalania mulem. ech ... kartoflisko i tyle. moze pozew zbirowy przeciw radzie miasta? tutaj luft jest gorszy niz w krajach tzw 3-ciego swiata. pod tym wzgledem jestemy wlasnie 3-cim swiatem.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-26 18:00:43

  zrobia cos z tym smrodem za jakies 20lat, dlatego z duzym prawdopodobienstwem moge napisac ze do tego czasu przynajmniej polowa z tych ktorzy tu pisza bedzie 2m pod ziemia ze wzgledu na choroby wywolane zdewastowanym srodowiskiem. amen.

  0 0
 • ~riko 2012-11-26 18:43:06

  werkk - nic dodac , nic ujac - powiem jedno, mialem ci przyznac 100% racji /poniewaz tez jestem wlascicielem prywatnej posesji/ ale po tej ostatnie twojej wypowiedzi przyznaje Ci dodatkowo drugie 100% racji - taka jest obecna rzeczywistosc !!!!!!!! O czesciowym prostym /byc moze rozwiazaniu /nie paleniu tzw.SMIECi -napisze !

  0 0
 • ~bmeliza 2012-11-26 20:10:32

  Myślę, że władze powinny poważnie się zastanowić na dofinansowaniem pomp ciepła. Sporo osób chce żyć w zgodzie z naturą i zależy im na ekologi i buduje ekologiczne domy, ale dofinansowań do pomp ciepła jak nie było tak nie ma.

  0 0
 • ~DJscyrek 2012-11-26 20:23:19

  Pompy ciepła to raz, piec z podajnikiem, solary, ogrzewanie z elektrowni masakrycznie drogie zaraz bym sie podlaczyl gdyby było tańsze rury mi ida przez plac ale jak walneli ceną to gorzej niz masakra. Wystarczy ze do wyżej wymienionych rzeczy miasto zrobi dofinansowanie ludzie zaraz skorzystają i bedzie mniej kapcących kominów albo wegiel kogo stac dac za tone 700!!! trzeba jechać mułem sorry Winetu...

  0 0
 • ~dizers 2012-11-26 20:58:47

  ja też mówię NIE i nawet mogę dać wymaz z mojego prywatnego komina ,śmiedzi dzielę na palne i niepalne ,strażników miejskich wita mój pitt bull :) tylko takie rozwiązania serwuje mieszkańcom AF

  0 0
 • ~red1981 2012-11-26 21:11:12

  no nie wiem czy to AF jest orendownikiem takiego rozwiązania ale na pewno bardzo gorąco kilka osób z UM rozmaiało na ten temat na jednym z przedstawień teatralnych w RCK, między innymi obecna była tam Pani Kryszczyszyn i to ona właśnie opowiadała właśnie jak to w Niemczech kominiarze badają sadzę w kominie; sama aktualnie remontuje kamienicę w Rybniku i raczej będzie ją ogrzewać gazem, lokatorów też się pozbywa, no i te lobby górnicze na terenie Rybnika

  0 0
 • ~riko 2012-11-26 21:49:19

  Czyli wniosek jeden - kto pierwszy sprowadzi automat do skupu opakowan /butelek plastikowych/ i kto pierwszy zaprowadzi skup zuzytych opon " TO BEDZIE GOSC !!!! /Dzialalnosc !/ I nie trzeba bedzi robic kosztownych wymazow z komina bo nie bedziemy juz palic oponami, butelkami PCV itd.- jedynie bedziemy palic "SMIECIAMI" np liscie , odpady kuchenne, obierki itd /nietoksyczne/ ieszcze za to dostaniemy jakis grosz przy skupie / np. puszki, zlom,makulatura itd/. NA ZACHODZIE TO WSZYSTKO DZIALA - A U NAS ????? TYLKO POMYSLEC I ZASTOSOWAC - i SMOG JEDYNIE BEDZIE Z "CZARNEGO WEGLA" !!!!!!!!!!!!!!!!!

  0 0
 • ~marekm71 2012-11-26 22:25:57

  Pan Prezydent Rybnika i oczywiście cała władza problem widzi w mieszkańcach a nie w władzach i ludziach temu winnych. Po pierwsze to muł puki co jest legalny. Po drugie to władze i kopalnie a raczej mafie węglowe opanowały sprzedaż węgla, nie dopuszczają zwykłego odbiorcę do tego by mógł zakupić tanio węgiel na kopalni tylko musi on płacić 2 x więcej pośrednikom. Zamiast 320 zł płaci 640 zł. Nie dziwota później że ludzi palą czym się da. Gdyby mogli kupić węgiel na kopalni za 320 zł nie szukali by na siłę mułu czy flot-u za 450 zł Do tego jeszcze taki pośrednik każe płacić po 640 zł za tonę i przyjedzie z 4 tonami a twierdzi że jest na aucie 5-6 ton.

  0 0
 • ~marekm71 2012-11-26 22:28:53

  A jeszcze jedno. O ile dobrze wiem to w wakacje kila razu ogłaszano w radiu iż jest duże stężenie pyłu nad Rybnikiem. Czyżby wtedy też palono w piecach domów jednorodzinnych?

  0 0
 • ~riko 2012-11-26 22:28:55

  werk - wczesniej opisalem /co obiecalem/ mysle ze dosc dosadnie - wyjscie w prosty sposob z tej sprawy 'PALENIA SMIECI" ale o dziwo nie przeszlo , wiec doszedl tylko bardzo ogolnikowy wniosek - szkoda !

  0 0
 • ~KSnake 2012-11-26 22:38:20

  Tak. Mamy efekty politykowania ludzi, którzy nie widzą więcej niż własna du..a. Podnoście dalej ceny dobrej jakości węgla, sprzedawajcie ludziom muł (miał) i inne odpady przeróbki jako opał. Zabraniajcie ludziom palić liście, trawę i gałęzie - bo przecież trzeba na siłę zarabiać na przyjmowaniu bioodpadów na miejski kompostownik (sic!). Nie organizujcie dalej darmowej wywózki śmieci gabarytowych, elektro-odpadów, śmieci nietypowych i niebezpiecznych. Utrudniajcie ludziom dostęp do zakupu drewna, niech kopalnie dalej reglamentują sprzedaż węgla w miesiącach największego zapotrzebowania. Można tak w nieskończoność, ale co to da?! I tak g..wno widzicie.

  0 0
 • ~riko 2012-11-26 22:41:00

  Panie Prezydencie Rybnika - pomyslec o "SKUPIE !" opakowan plastikowych i o 'SKUPIE !" zuzytych opon - bedzie wyzbierane wszystko / tak jak puszki/ i nie trzeba bedzie robic tzw. kosztownych wymazow. KONIEC SMOGU NAD RYBNIKIEM - nic nie wymyslac - na zachodzie /NIEMCY/juz dawno z tym sobie poradzili ! EKOLOGIA NR.1 - SOLARY - ostatnie na liscie !!!!!!!!!!!

  0 0
 • ~ 2012-11-26 23:06:10

  wymaz z komina o czym ten feudali gada?,znowu cos pierdnal pod publike a'la jego znane wizualizacje,a straz wiejska niech lepiej zainteresuje sie budynkiem na pl.koscielnym-teraz odnowionym tam pala czym popadnie,dzisiaj szlo sie udusic,dziwne ze jak "straznik teksasu" idzie z pączkami z tej cukierni koło koscioła tego nie czuje.węgiel,muł,flot i inne sa dopuszczone do obrotu objete akcyza takze wszyscy z kroliczoków mozecie sie odpierwiastkowac i juz,zajmijcie sie lepiej zbieraniem gówien po swoich pupilach.

  0 0
 • ~zorza54 2012-11-26 23:09:22

  "Prócz Programu Ograniczania Niskiej Emisji..." Co to za program ?? Jedna wielka fikcja. Kto widział jak to jest załatwiane na zachodzie wie, żeby skutecznie walczyć z tym zjawiskiem należy wprowadzić trzy proste rozwiązania. 1.powszechna sieć skupu plastikowych opakowań. 2. Dopłaty do ekologicznych paliw ( olej opałowy, gaz itd ) 3. surowe kary i prawo do przeprowadzenia skutecznej kontroli spalania. Tylko tyle i aż tyle. A pisać w programach science fiction to można wszystko tylko, żee od tego jak widać nic się nie zmienia co samo przez sie świadczy o poziomie tego " programu" .

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 06:48:42

  Po raz kolejny próbuje uświadomić że miał. to węgiel czyli najlepiej zakazać całkowity zakaz stosowania węgla do ogrzewania domów absurd www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/oferta_handlowa/rynek_pozostaly www.kotlypleszewskie.pl/kotly-mialowe-kwm-s.php poczytajcie i przestańcie się kompromitować

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 07:07:03

  Pani wiceprezydent zakładając że to prawda co ktoś usłyszał w RCK w kuluarach podczas Rybnickiej jesieni Kabaretowej "Ryjek" o remoncie kamienicy która będzie opalana gazem. każdy by chciał tak mieć niestety nie wszyscy dostali w spadku taki majątek i tyle zarabiają.(pozwoliłem sobie zajrzeć do oświadczenia majątkowego) Pani Joanno nie wszyscy mogą być wiceprezydentami mimo iż mają wykształcenie równe pani. Szanuje panią ale musi Pani jako wiceprezydent pamietac ze 90% właścicieli domów jednorodzinnych przy obecnych cenach nie stać na ogrzewanie domu gazem.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 07:30:44

  Co do segregacji wszyscy wiemy jak to rozwiązane jest na zachodzie tam się wszystkie opakowania skupuje. U nas jedynie puszki po napojach, czy udało się komuś z piszących tu zaleście puszkę, łatwiej nazbierać w lesie kosz grzybów niż puszek. należy zadać pytanie dlaczego nie stosować tego do np. butelek plastykowych wtedy do 2 tygodni lasy były by czyste a na wysypiskach nikt by nie znalazł butelki, szkła chyba tez u nas się nie skupuje. odpowiedz jest prosta skup opłaca się wtedy gdy skupiony surowiec można sprzedać. Dlatego jak pozwolono na budowę marketów należało w umowie napisać że mają obowiązek skupować opakowania (butelki plastykowe, szklane, puszki) niestety tego nie zrobiono. tak to działa na zachodzie tam skupują za każda butelkę 0,20 euro maszyna wydaje kwit który jest uwzględniany w kasie czyli nikt nie traci wszyscy zyskują. Pytanie dlaczego nie zrobiono tego u nas? Skoro nie zrobiono należało zamiast jednego mankietu należało znaleźć inwestora który by wybudował zakład który by wykorzystywał do swojej produkcji butelki plastykowe jako surowiec. Przez 20 lat można to było zrobić Panie Prezydencie a nie teraz zwalać winę na właścicieli domów jednorodzinnych i straszyć ich kominiarzem. Czym Pan palił zanim pan został prezydentem i co wtedy napisał by pan w oświadczeniu majątkowym, Musi Pan pamiętać o ludziach nie tylko tych co na Pana głosowali, bo to pana obowiązek za który pan bierze wynagrodzenie, i to w takiej wysokości ze 20 lat mógł p. tylko pomarzyć.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 08:08:14

  Należało by również zadać pytanie, czy w Rybniku mamy monitoring powietrza? O ile mamy gdzie są zlokalizowane stacje pomiarowe? Taki system gdyby był powinien spełniać następujące funkcje: informacyjną, prognostyczną, ostrzegawczą, sterowanie emisją. System musi składa się z trzech podstawowych bloków: systemu pomiarowego, systemu analiz przestrzennych, systemu informowania. Czy zrobiono wizualizację analiz przestrzennych (lubimy wizualizacje robić tyle ze nie te co trzeba) Bo jak takiego systemu nie ma to jak to jest robione na nos?

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 08:25:55

  Należało by w wizualizacji ocenić jaki wpływ ma degradacja środowiska ma smog nad Rybnikiem, mamy hektary ziemi zdegradowane w dzielnicy Meksyk przez skasowanie odpadów górniczych, oraz dzikiego legalnego wysypiska śmieci ul. Prosta.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 08:44:22

  składowanie

  0 0
 • ~ 2012-11-27 10:01:47

  Zacznijmy do źródła problemu:
  "Smog powstaje w wyniku kumulacji zanieczyszczeń gdy powietrze jest zanieczyszczone licznymi pyłami, gazami i parą, można to zauważyć głównie nad zakładami przemysłowymi oraz wielkimi miastami. Powietrze to tworzy bardzo gęstą mgłę nazywaną smogiem. W skład smogu wchodzą gazy, które pochodzą np.z ośrodków przemysłowych, silników pojazdów mechanicznych. (...)", "Nasz kraj zanieczyszczają głównie elektrownie i elektrociepłownie, kopalnie, zakłady przetwórcze, metalurgiczne i chemiczne, rolnictwo, komunikacja i gospodarka komunalna.
  Tlenki azotu (NOx), tlenki węgla (COx), związki ołowiu (90%), węglowodory, dwutlenek siarki (SO2) i sadza zasilające atmosferę w postaci produktu spalania tzw. etyliny są wydalane przez silniki spalinowe. Znaczna koncentracja tych toksycznych substancji często jest przyczyną powstawania smogu."

  ZATEM PYTAM PO RAZ KOLEJNY. JAKIMI SAMOCHODAMI PORUSZAJĄ SIĘ WNIOSKODAWCY SKARŻĄCY PAŃSTWO POLSKIE W SPRAWIE ZANIECZYSZCZENIA W RYBNIKU: typ silnika oraz jego pojemność? Ile samochodów mają w rodzinie?
  Czy w okresie letnim poruszają się po mieście rowerami a w czasie zimy komunikacją miejską? Podejrzewam, że są trucicielami.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-27 10:33:03

  Mam rozwiazanie: BRYKIETY DREWNIANE ZAMIAST WONGLA, albo koks. co Wy na to?

  0 0
 • ~cziwello 2012-11-27 11:06:31

  Kontrola może być przeprowadzona przez kominiarza albo straż miejską której osobiście bardzo nie lubię . Ale .....
  Miasto wydaje kupę szmalu na parkomaty które nie działają, albo na kule do szpiegowania skrzyżowań, więc jaki problem zlecić wyprodukowanie urządzenia z atestem podobnego do alkomatu które na miejscu przeanalizuje wymaz lub skład spalin przy wylocie z komina. Kara 4000 zł tyle ile kosztuje 5 T eko-groszku kwalifikowanego nie jakiegoś Czeskiego brunatnioka. Albo czarnych kamieni z Kaukazu który ma przekroczone normy siarki i się spieka na retorcie. Sam mam dookoła sąsiadów którzy mówią że dobry kocioł to taki z drzwiczkami przez które bez problemu przejdzie worek ze śmieciami !!!! (jak mnie to w,q,r,w,i,a).Rybnik GOTARTOWICE. Jestem pewien że po tym jakby kilku dziesięciu trucicieli otrzymało w drzwiach mandaty na kwotę 4K i fama by poszła to powietrze w ciągu tygodnia stałoby się czyste na tyle że u lekarza rodzinnego w poczekalni zrobił by się luz(większość pacjentów to kaszlący smogiem).
  Inna sprawa to zorganizowanie w dzielnicach "smrodopogromców" wystarczy kilku dorosłych spotkanie omówienie gdzie i co robimy. Wystarczy zapukać do smrodziciela i wyjaśnić że jest obserwowany przez naszą grupę jeżeli jeszcze raz poczujemy smród z jego komina nie odejdziemy nim nie przyjedzie straż miejska a pod domem zrobimy małą demonstracje wrzeszcząc że PALISZ ŚMIECI TRUJESZ DZIECI !!!! Jeżeli ktoś jest zainteresowany w Gotartowicach proszę dzwonić 501 264 130 Julian.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 14:56:00

  wialdus te rozwiazanie kosztuje drewno pellets 877,5zł. 980 zł
  www.oferteo.pl/wizytowka/32842_Uslugi-Transportowe/13459_KOKS-OPALOWY/oferta.html
  www.paleko.com.pl/oferta_pellet.html
  emerytury w Polsce www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52
  Dodaj opłaty, lekarstwa, jedzenie, i wtedy wytłumacz rencistce ze ma palic koksem albo pelletem.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-27 15:02:45

  no to innej drogi nie widze jesli chodzi o likwidacje smrodu od reki. miasto chyba moze cos dofinansowac, poza tym to sa ceny wyjsciowe. jak sie oglosi przetrag i zamowi z kilka tysiecy ton to cena zjedzei o 20% czyli bedzie juz w poblizu ceny wegla. ke?ale na tym znowu ktos se walki zrobi ech ... kartoflisko

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 15:20:32

  nti Mercedes 300D z 1993 roku jest bardzo ekologiczny? Jak myślisz dlaczego o to pytam?

  0 0
 • ~werkk 2012-11-27 15:24:47

  waldus tak miasto Ci dofinansuje zobaczysz te dofinansowanie w lipcu 2013 rok ile zapłacisz za wywóz śmieci Wtedy to dopiero będzie smog.

  0 0
 • ~waldus 2012-11-27 16:12:44

  werkk to co pozostaje wyprowadzka? procesowanie sie z panstwem? to co generalnie starta czasu? apropo samchodow to te stare sa duuuuzo bardziej eko niz te nowe. 1.2TSFI silnik VWja bierze nawet do 15L na 100km przy 140km. ech ... ekoterrorysci i tyle. masakra.

  0 0
 • ~intrligent_centrum_SM 2012-11-28 02:52:13

  Mam nadzieję, że w tym mieście coś dzieje. Chodzi o to, aby nie było takie błoto. Mamy smoga nad Rybnikiem, który jest rozgłaszany wielkim rykiem. Władze w swej niemocy, znowu strzelają nie z tej procy. Wymaz będą brali i obywateli karali. Sami nic nie robiąc, z ludzi pieniądze znowu skrobiąc. Wizja władzy jest taka, aby poniżyć normalnego polaka. Butelek w skup nie chcą zrobić, lepiej im obywatela pobić. Jaki jest sens trzymania taką władzę, jeżeli mamy nad Rybnikiem taka sadzę. Adamie ty człowieku samorządowy, przyjdź po rozum do własnej głowy. J a od lat w Ciebie nie wierzę, uważam że gdzieś pieniądze sobie tam bierzesz. Wiem że Ty to w dupie masz, i opodatkujesz nawet moja twarz. Ludzie podają Ci rozwiązanie, które zapewne rzeczywistością się nie stanie. Wszystkich już od dawna w tyłku masz, chciałbym widzieć prawdziwą Twoją twarz. Służby sobie jak chcesz to używasz i na tym na mieszkańcach dogorywasz. Mam nadzieję że te w kościele głosujące panie, przejrzą Pana na oczy i zmiana się zdanie. Jesteś jak głupiec nad swymi mieszkańcami , kat który kara swymi obwieszczeniami. Wstyd nas jest za Ciebie, spotkamy się katoliku kiedyś w niebie. Jak dalece masz moralność zniekształconą, i w nocy twarz spoconą. Czy ty już aż tak dalece masz, że za swoje interesy wszystko nasze dasz.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-28 07:48:17

  Czy organizator Centrum Rekreacji i Rehabilitacji "BUSHIDO" VIII Biegu Barbórkowego który ma się odbyć 02.grudnia.2012 roku w Rybniku start godzina 12:00 ma dane na temat pyłu zawieszonego? Czy w razie radykalnego przekroczenia odwoła bieg i nie będzie truł startujących uczestników na dzis zapisało się już 517 zawodników a będzie ich znacznie więcej.

  0 0
 • ~truman20 2012-11-28 07:54:35

  Eko-groszek o połowę tańszy i dofinansowania do jednopaleniskowych pieców na eko-groszek. Cenę mułu i flotu podwyższyć żeby był droższy niż groszek. No ale to i tak tylko marzenia, bo przecież ktoś mógłby wtedy mniej zarobić przez to... Wczesna edukacja szkolna, kłaść nacisk na ochronę środowiska, żeby już tym małym dzieciom wbijać do głowy, że będą cierpiały w przyszłości jak nie będą szanowały środowiska, wyćwiczyć w nich odpowiednie nawyki a nie uczyć ich niepotrzebnych rzeczy.

  0 0
 • ~werkk 2012-11-28 10:09:01

  Dzisiejsze Nowiny Rybnickie umieściły wywiad z prezydentem cieszy mnie to że mają wypowiedzieć się fachowcy w temacie zanieczyszczonego powietrza nad Rybnikiem.

  0 0
 • ~intrligent_centrum_SM 2012-11-28 12:01:32

  werkk tyś swymi postami, pokazał że jesteś nad władzami. Dużo racji masz, w dobrą piłkę grasz. Prezydenta obnażyłeś, gacie mu do kolan opuściłeś. Teraz na goliznę jego patrzymy, w zapewnienia już nie wierzymy. Fachowców też nie będzie, prezydent robi tylko kampanie sobie wszędzie. Nadzieją więc rogi mój kolego nie żyj, lecz dalej w temacie ryj. Dobrze tobie to wychodzi, prezydent zaś nas rozporządzeniami zagłodzi.

  0 0
 • ~Kabuz1988 2012-11-28 18:48:54

  Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8 5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2 1 3 7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0 2 0 4 2 0 0 5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9 3 0 1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia

  0 0
 • ~werkk 2012-11-30 08:00:27

  Podpowiem Straży Miejskiej idźcie i weżnijcie próbki węgla z składów na Kolejowej Tam się cuda dzieją mieszają ten prawdopodobnie ruski węgiel z czymś prawdopodobnie skała płonna wtedy cena jest konkurencyjna ludzie kupują bo taniej w przekonaniu ze kupili ekologiczny a z kominów bucha czarny dym siarka i popioły. z pieca opalanego tym opałem zostanie pobrana próbka właściciel jest w 100% pewien ze pali węglem ale co wykaże analiza ? Dlatego dla własnego bezpieczeństwa nie wpuszczać do domu żadnych mikołajów.

  0 0
 • ~templariusz 2012-12-01 18:13:15

  Ładną politykę uprawia UM i jego boss, naprawdę. Szykuje się sprzedaż przez Miasto tzw. Harcówki w Ligocie, którą to w czynie społecznym wybudowali sami Harcerze i mieszkańcy Ligoty dawno, dawno temu. Czyżby Miasto nie było na to stać? Czy to prawda? Bo protest mieszkańców będzie bardzo stanowczy i obawiam się że połamiecie sobie na tym zęby!!!! Tak słyszałem. Cały nasz UM.

  0 0
 • ~Iro1234 2012-12-02 21:09:32

  W biedniejszych regionach Polski ludzie palą w swoich kotłach przydomowych dosłownie wszystkim np.opony ,stare obuwie itp. Ale Regiony te nie są tak uprzemysłowione co ma wpływ na czystość powietrza .Państwo powinno w naszym regionie pomóc mieszkańców w uzyskaniu tańszego dostępu do opału a nie wymyślać kary za palenie śmieci w przydomowych kotłach .
  W następnych wyborach na prezydenta Rybnika wiem na kogo nie będę głosował , no i najważniejsze Rybnik jest jednym z najgorzej zarządzanych miastem w Polsce ,wszystkie miasta o dużym rozwoju mają dobrą politykę kredytową a Rybnik jako jedno z nielicznych miast ma nadwyżkę budżetową co świadczy o tym ,że nie prowadzi się tylu inwestycji ile mogłoby być możliwych i potrzebnych .

  0 0
 • ~werkk 2012-12-03 09:04:00

  Nie ma pieniędzy na poprawienie powietrza ale znalazły się miliony na poprawienie humoru byłemu posłowi Grzegorzowi Janikowi za to że go nie wybraliśmy dlatego teraz z naszych podatków musimy mu zafundować nową zabawkę rybnik.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1637087,poszerza-murawe-na-stadionie-i-tor-beda-tez-nowe-trybuny-co,id,t.html#8cd66a3bca105b60,1,3,5 dodam ze jak Pan Prezydent był pierwszym kibicem Rybnickiego żużla wtedy kosztem murawy (wtedy miała wymiary odpowiednie) poszerzono tor żużlowy, szkoda że wtedy nie poszerzono go w kierunku trybun, ale to zapewne było spowodowane że tor by był dłuższy i motory by więcej spaliły paliwa wiec aby było taniej zrobili mniejsze kółko. Ale co tam kilka milionów zrobimy a jak wypadną z drugiej ligi piłkarze to znów możemy przebudować.

  0 0
 • ~SunShine11 2012-12-03 09:13:57

  Jeśli pan prezydent łaskawie mi dołoży do węgla to ja chętnie będę tym palić ale nawet lepiej gazem jeśli będzie tańszy - super sprawa bez syfu......ale w tej sytuacji ekonomicznej zostaje mi tylko flot a niestety mój piec spala 2 tony na miesiąc więc sobie proszę przeliczyć ile bym musiała zapłacić na sezon. Po prostu niektórych nie stać. Więc można sobie talk gadać i gadać.

  0 0
 • ~kokosz 2012-12-03 15:27:12

  jak to będą kominiarze sprawdzali, to zaczną się znowu ŁAPÓWKI i będzie dalej SYF w powietrzu.

  Chyba że wraz z kominiarzem - będzie chodził pracownik zewnętrzny, lub pracownik urzędu.

  Kominiarze to jeden z najbardziej skorumpowanych zawodów.

  0 0
 • ~kokosz 2012-12-03 15:29:50

  Proszę też nie pisać na forum bzdur że węgiel jest tańszym rozwiązaniem od gazu. BO nie jest, i tylko nierozgarnięci ludzie którzy nie mają pojęcia o zużyciach rocznych kwh/m2 w domach i mieszkaniach piszą takie bzdury, a ludzie wierzą.

  Gaz jest aktualnie najtańszą formą ogrzewania i przygotowania CWU, a już w kompilacji z solarami - to nie ma konkurencji.

  0 0
 • ~qwerty 2012-12-03 16:53:39

  SunShine11: malo mnie obchodzi, ze Twoj piec spala 2 tony na miesiac. Poza tym jesli zpala 2 tony jakiegos gowna, to porzadnego wegla (nie oszukanego) bedzie spalal mnie, ale Tobie nieznane jest pojecie ilosci energii zawartej w paliwie. Najpierw dociepl sobie dom, potem kup sobie porzadny piec i bedziesz spalala 5 ton na rok. A mnie nie truj.

  0 0
 • ~qwerty 2012-12-03 16:55:34

  A dla wszystkich innych pierdzielacyc o spalaniu smieci. Najwiekszy smog jest z PALENIA GOWNIANYM MULEM ITD. NIKT W TYM MIESCIE NIE JEST W STANIE WYPRODUKOWAC TULY SMIECI, ZEBY TYLKO SMIECIAMI SIE OGRZAC. Tepe spoleczenstwo, wiec Fudali to wykorzystuje i robi pozorowane dzialania, w ktore wierza tepe glaby.

  0 0
 • ~yaman 2012-12-03 21:30:03

  chooooye nie trujcie mnie!!!

  0 0
 • ~Radegast 2012-12-04 15:48:38

  Promowanie "na siłę" ogrzewania gazowego zakrawa na sabotaż - to już lepsze byłoby ogrzewanie energią elektryczną. Polska, przynajmniej do czasu eksploatacji łupków, większość gazu sprowadza z Rosji. Wystarczą "przejściowe trudności" w dostawach w czasie największych mrozów i wszyscy "gaziarze" leżą i robią pod siebie. Niestety, groźba przykręcenia kurka przy takich a nie innych władzach Rosji zawsze istnieje...

  0 0
 • ~ 2012-12-04 16:09:46

  Gdyby ktoś z naszych władz zainteresował się wreszcie ile ciepła ucieka z naszej kochanej elekrowni do zalewu rybnickiego oraz przez chłodnie kominowe i doprowadził je do naszych domów to w ogóle nie byłoby tego problemu...WŁADZE RYBNIKA WEŹCIE SIĘ DO ROBOTY!

  0 0
 • ~waldus 2012-12-04 16:31:33

  Ludzie, nie da sie wykorzystac ciepla z elektorni ktore jest oddawane do zalewu badz chlodni bo ma za niskie parametry!!!! Aby ogrzac miasto to trzeba zrobic upust z turbiny. Wtedy para ma takie parametry (cisnienie i temperatura) ze mozna ja przesylac do ogrzewania miasta. Inaczej nie ma szans.

  0 0
 • ~Pradom 2012-12-04 19:03:21

  wymazy z kominów - NIE WIERZYMY!!!! ALE PROSZĘ POLICZYĆ ILOŚĆ OPINII - TEMAT JEST DLA NAS RYBNICZAN BARDZO WAŻNY!!!!!!

  0 0
 • ~robins 2012-12-05 23:11:19

  na Kuźni podobno elektrownia ogrzewa domki.A kto ogrzewa bloki?

  0 0
 • ~SunShine11 2012-12-06 12:16:01

  qwerty słyszałam że jesteś stałym bywalcem wszystkich komentarzy ale nie życzę sobie takich haseł pod moim adresem. A tak w ogóle to wszystko co jest z ziemi jest gówniane nie wierze że to co się nazywa ekologiczne jest ekologiczne bo leży razem z tym mułem, flotem czy jak to się wszystko nazywa...węgiel jest węglem skąd to nagle jest eko.Sranie w banie tylko na kasę chcą naciągnąć i tyle w tym temacie. Od setek lat tym palimy i palić bedziemy.

  0 0
 • ~waldus 2012-12-06 14:35:32

  no ta ... palic mozemy ale z jaim skutkiem dla zdrowia? dlatego jak kots chce palic wongle to niech placi podatek. tak w temacie znalazlem artykul: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wielka-brytania-i-Irlandia/60-lat-temu-wielki-smog-zabil-w-londynie-12-tys-os,5324358,0,fotoreportaz-maly.html

  0 0
 • ~werkk 2012-12-08 08:39:50

  Dla marzycieli którzy chcieli by grzać solariami.
  www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,13057/Itemid,3328/

  0 0
 • ~adiqq 2012-12-08 13:24:14

  grzać - wodę....

  0 0
 • ~kokosz 2012-12-08 20:21:50

  Dla palących IDIOTYCZNYM węglem - powinny być podatki - i to tak wysokie żeby się odechciało tego DZIADOSTWA, dziś w Rybniku norma pyłów w powietrzu była przekroczona 14 krotnie - to tak jakby ktoś w kominie siedział. Mam dziecko chore na astmę i wylądowało w szpitalu, bo nawet inhalator nie pomagał, zaczęło się dusić.

  Pozdrowienia dla GNID palących śmieci i inne dziadostwo, no i dla WĘGLARZY dziadów.

  0 0
 • ~ 2012-12-08 20:28:11

  ~kokosz dziekuje za pozdrowienia,pale weglem tylko weglem za 700 zł za tone,ale ty siedzac w kroliczoku nie masz pojecia ze twoje dupsko tez grzeje wegiel,idz dziekuj fudalemu za dotacje na nic nie dajace solary

  0 0
 • ~adoloran 2012-12-08 21:21:49

  To co się dzieje dzisiaj to jest masakra.

  0 0
 • ~ 2012-12-08 22:31:05

  a co robi w tym czasie straz feudalego? pewnie to samo co w krakowie http://media.wp.pl/kat,1022947,wid,15158664,wiadomosc.html?ticaid=1faaf  0 0
 • ~waldus 2012-12-08 23:30:43

  dzis to jest smrodzik, a to ledwie -12C, i wysokie cisnienie! ja bedze z -25C i nizsze cisnienie to sie czesc podusi. dziekujemy miastu za wieloletnia nieudolnosc.

  0 0
 • ~tomrem 2012-12-28 13:35:46

  uchwalenie ustawy o mandatach za palenie śmieciami to im szybko przychodzi bo kasa leci , lepiej by pomyśleli co zrobić by ludzie nie palili świństw ,segregacja jestem za, ale dlaczego muszę płacić za worki skoro firma która to przyjmuje ma z tego jeszcze kasę [plastik 0,2 za1 kg]niech oni rozdają worki gratis .Przy ,, Macro'' jest skup szkła i plastiku to dlaczego ja mam jeszcze kupować worki za 2 zł/szt. jak mogę sprzedać do skupu. Około 20 lat temu namawiali nas do kupna piecy na gaz bo miały być dofinansowania do gazu ale się tego nie doczekałem drogi piec wylądował na złomie palone w nim było tylko 2 razy [48 godz].URZĘDASY dajcie ludziom godziwe zarobki to i problemy znikną !!!Biedny nigdy sobie węgla nie kupi więc będzie palił co popadnie.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 865