zamknij

Ekologia

Akcja „Nie truj sąsiada”: Marian Dziędziel skuty przez policję (wideo)

2017-11-22, Autor:  bf

W tej akcji wziął udział aktor Franciszek Pieczka oraz YouTuber Rezi. Tym razem dołączył Marian Dziędziel. W kolejnym spocie szeroko zakrojonego przedsięwzięcia „Nie truj sąsiada” ten znany aktor wcielił się w rolę czarnego charakteru. Został aresztowany przez stróżów prawa. Za co?

Reklama

W ubiegłym roku spory sukces odniosła akcja „Nie truj sąsiada”, o której donosiły media w całej Polsce, a spoty z udziałem Franciszka Pieczki oraz YouTubera Reziego notowały tysiące odsłon. W tym roku ofensywa „Nie truj sąsiada” wraca wspierana przez Mariana Dziędziela i zespół Tabu.

Premierowa emisja spotu odbyła się podczas środowej konferencji prasowej w Domu Kultury Chwałowice. O czym jest film? Akcja ma miejsce na zadymionym podwórku. Jeden z policjantów mówi do swojego kolegi: „Stary, czegoś takiego jeszcze nie widziałeś, żona zgłosiła…” – tak zaczyna się najnowszy spot promujący kampanię pod hasłem „Nie truj sąsiada!” Co dalej? „Siekiera w domu musi być”, odpowiada policjantowi postać kreowana przez Mariana Dziędziela.

Zobaczcie sami jak prezentuje się najnowszy spot:

O wrażenia po obejrzeniu filmiku zapytaliśmy m.in. prezydenta Rybnika – Piotra Kuczerę. - Pierwszy raz widziałem ten spot, robi wrażenie. Pan Marian jako aktor jest bardzo przekonywający, wybrana formuła filmu jest ciekawa i hipnotyzuje – ocenił tuż po obejrzeniu materiału prezydent Kuczera. - Myślę, że przemówi on do mieszkańców. Mimo to nie rozwiąże problemu smogu. Potrzebujemy rozwiązań systemowych, Trzeba ustaw, mam nadzieję, że Sejm i Senat RP uczynią to jak najszybciej – dodał włodarz Rybnika.

Z kolei Andrzej Pilot – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach był zdania, że trzeba edukować nie tylko w szkołach, ale inne grupy wiekowe. - Pan Marian pokazał w spocie to, czym paliło się przez całe pokolenie – śmieciami czy drewnem lakierowanym. Nie zdawano sobie wtedy sprawy jak wysoki jest to koszt dla zdrowia – zauważył.

Nasz kolejny rozmówca – prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca był dumny, że w akcję „Nie truj sąsiada” włączyło się tyle osób pochodzących z powiatu wodzisławskiego. - Mimo tego, że często aktualna działalność nie jest związana z naszym regionem, połączył ich jeden cel – walka ze smogiem – powiedział. Nasz rozmówca zwrócił uwagę na jeszcze jeden istotny problem. - Dopóki nie zostanie wprowadzony mechanizm umożliwiający kontrolę tego, jakim węglem handlujemy, co jest sprzedawane, tego problemu nie rozwiążemy. Mówią o tym mieszkańcy nie tylko miasta ale i powiatu wodzisławskiego. Mimo uchwały antysmogowej zakupimy na naszym terenie muł i flot. To dobry temat na dziennikarskie śledztwo, czy te substancje pochodzą ze składowisk w województwie opolskim gdzie nie obowiązuje uchwała antysmogowa, z Czech czy działalności spółek górniczych? - zastanawiał się prezydent Wodzisławia.

W trakcie konferencji omówione zostały efekty wypracowane w ramach dotychczasowej realizacji kampanii „Nie truj sąsiada”, rozmawiano również o realizacji założeń uchwały antysmogowej w gminach, w kontekście wymiany kotłów oraz efektów prowadzonych kontroli. Nie zabrakło tematów związanych z działaniami prewencyjnymi oraz informacyjno-edukacyjnymi, zwłaszcza w obszarze współpracy z firmą Airly, montującej czujniki smogowe w gminach subregionu.

Jak myślicie, czy powyższy spot będzie przemawiał do wyobraźni ludzi z naszego regionu?

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2017-11-22
  17:24:43

  59 82

  Dzieki Panowie. teraz spokojnie przy szklaneczce piwka czekam na wpisy ze węgiel jest drogi, nie ma czym palic. ze floto-muł jest super. Uwielbiam ten kwik pisowskiej trolowni szczującej UCZCIWYCH spalaczy węgla. w fajnych piecach.

 • ~MaciejK 2017-11-22
  17:32:42

  31 14

  Rzucanie pereł między wieprze

 • ~smr 2017-11-22
  17:36:05

  40 52

  No i wsparła kobita akcje a po tygodniu zamarzła bo nie miała czym palić ... ot taki dalszy morał tej histori ;)

 • ~ 2017-11-22
  17:37:14

  44 18

  Hmm dobre ale podejrzewam, że większość "super palaczy" którzy zawsze racje mają nawet się nad tym nie zastanowi, trochę śmiechu i dalej jazda...

 • ~Mariusz Grodecki 2017-11-22
  18:42:05

  39 16

  Mocny spot , pytanie tylko czy przekona trucicieli? W tej sprawie niestety muszę zostać pesymistą.

 • ~master4k 2017-11-22
  18:43:09

  46 17

  Dom zły Vol. II. Żal mi Pana Mariana. Zaangażował się w kampanię społeczną w dobrej wierze licząc, że przemówi niektórym do rozsądku. A zaraz się dowie, że chodzi na pasku czyjegoś lobby, wpisuje się histerię dotyczącą nieistniejącego problemu albo miał dziadka nie w tej armii co trzeba.

 • ~siarzewski 2017-11-22
  19:34:35

  37 39

  Narazie jeszcze jest tutaj spokój. Kopciuchy pewnie jeszcze fedrują w swoich piwnicach.

  A gdy wrócą można się spodziewać komentarzy, że za dzisiejszy smog odpowiadają autobusy ruszające z przystanków pod szkołami i gorole z króliczoków.

  Post napisany przez rodowitego hanysa, kery mioł opy niy w tyj armii co trza ;-)

 • ~imrahil 2017-11-22
  20:21:29

  43 13

  wszystko super, ale to kolejna akcja poruszająca problem spalania odpadów, a to nie odpady są główną przyczyną smogu na Śląsku, tylko węgiel. za dużo kotłów na paliwa stałe, za dużo taniego węgla (deputaty), za dużo kiepskiego sterowania procesami spalania. do tego mentalność ludzi - kotły na węgiel do nowych domów, opinie, że jak się pali to musi się dymić, że tylko z żywym ogniem w kotłowni można się tanio ogrzać, mity o izolacjach (np. że gruby styropian = grzyb, podczas gdy jest zupełnie odwrotnie, a jeśli grzyb się u kogoś pojawił po termomodernizacji, to znaczy że źle wykonał prace, dał zbyt mało izolacji i na dodatek ma problem z wentylacją), wpływ "fachowców" (od projektantów, budowlańców szkodników, kierowników budowy aż po instalatorów wciskających przewymiarowane kotły). ze smogiem będziemy się jeszcze długo zmagać, bo nikt nie zwalcza jego prawdziwych przyczyn, a działania są tylko pozorowane.

 • ~exx 2017-11-22
  20:29:48

  33 21

  Dobre to jest ! Tylko zrobić wersję po ślunsku i wykapany pan górnik na emeryturze ze swoją starą. Kiedyś zamieniali deputat na flot, a teraz sprzeda deputat a palić będzie meblami, no bo z czego żyć ?

 • ~tuptyś 2017-11-22
  20:35:52

  31 18

  nie dalej jak przedwczoraj był artykuł o mandatach dla palących śmieci. zobaczcie ilości kciuków w górę i w dół pod komentarzami. widać lobby śmieciarsko-trucicielskie ma się dobrze.

 • ~Arteks 2017-11-22
  21:44:20

  24 39

  Najważniejsze, że Sztefa nie bała się zadzwonić. Jeśli ktoś ma podejrzenie, że w okolicy pali się śmieciami, też powinniśmy to zrobić. Tak samo jak widzimy, że ktoś zbiera po śmietnikach stare meble. @tuptyś - minusowanie to dla wielu jedyna forma odreagowania. Daj im spokój. Odkąd zaczęły się sypać mandaty - z wielu piwnic poznikały plastiki, a strach zajrzał w oczy.

 • ~piotrekdec 2017-11-23
  04:07:45

  9 1

  dzuabas sie postarzał ale i tak wciąż nikt tak romantycznie siekierą nie operuje

 • ~hans dunderschtytz 2017-11-23
  07:26:57

  16 10

  Od kiedy za palenie śmieci, nawet jeżeli złapią na gorącym uczynku wyprowadza się w kajdankach z domu?

 • ~buchu 2017-11-23
  08:15:09

  32 4

  Ludzie czym tu się zachwycać. Gdyby władzom zależało na naszym zdrowiu i czystym lufcie to zamiast spotów były by konkretne rozwiązania krajowe i lokalne. Spoty, dotacje, kiepskie ustawy tego nie zmienią bo nie mają zmienić. Może by tak określić ustawowo jaka ma być jakość węgla, znieść VAT i akcyzę na ekologiczne źródła ogrzewania, zwolnienia z podatków za bycie EKO. Niestety nie. Lepiej czegoś zakazać a coś innego nakazać. I wtedy jest cacy bo się zarabia i tak ma być. Tu nie chodzi o zdrowie ale o kasę. A kto tego nie rozumie i wierzy w wyższe idee władzy to jest naiwny. To jak w dowcipie o młodym adwokacie - "Syn-prawnik mówi do swojego ojca, również prawnika:
  - Widzisz, tato, ty tę sprawę Kowalskiego ciągnąłeś przez 20 lat, a ja ją załatwiłem po jednej rozprawie.
  - Owszem synu, ale ja dzięki tej sprawie zapewniłem ci edukację i kupiłem dom"

 • ~truman20 2017-11-23
  09:02:10

  21 10

  Rok temu był podobny spot i co to dało? Każą ludzi na siebie kapować i strachem zmusić ludzi do zmiany źródła ciepła na jeszcze droższe co pociąga za sobą jeszcze większe wpływy do budżetu na zmarnowanie i ciepłe posadki kolesi za biurkami. Tak jak ~buchu napisał - gdyby władze chciały coś zmienić, to już dano mielibyśmy powietrze jak w jakimś kurorcie w Alpach. Tu chodzi tylko o wydojenie ludzi, nic innego.

 • ~ 2017-11-23
  09:26:52

  18 14

  Ta banda niedouczonych pozbawionych jakiejkolwiek mentalnosci , palacych w kopciuchach powinna sie zastanowic nad swoimi dzieckami,wnukami , ktore rano zasuwaja na osma do szkoly w tym smrodzie , ktory produkuja . Co z nich bedzie te malutkie pluca nie rozwijaja sie prawidlowo popadaja jak muchy w wieku 40 lat. A ty dziadku i niewyedkowany ojcze zasuwaj do kupcicha i odpalaj!

 • ~buchu 2017-11-23
  10:12:01

  13 9

  ~felix a ty chyba na szkołę kamieniami rzucałeś bo jak się czyta twój komentarz to aż oczy bolą ;).

 • ~ 2017-11-23
  12:28:37

  3 11

  buchu juz prosciej sie nie zebys to zrozumial:)

 • ~buchu 2017-11-23
  12:35:56

  10 3

  ~felix chyba jednak rzucałeś. Nie chodziło mi o treść twojego komentarza ale o jakość pisowni ;) .

 • ~VWKafer 2017-11-23
  12:46:39

  19 3

  imrahil - nie sam węgiel jest przyczyną tego smrodu i zadymienia tylko NIEUMIEJĘTNE GO SPALANIE. Niestety w mojej dzielnicy starsze społeczeństwo nie widzi problemu w sobie. Pozamykają się w domach, pospuszczają rolety i ładują do przewymiarowanych kopciuchów ile wlezie przymykając dopływ tlenu. Z komina buchają kłęby gęstego i duszącego dymu, który można ciąć. I tak rozpalają kilka razy dziennie. Smród włazi wszędzie a za oknem nic nie widać. Śmieci śmieciami, węgiel węglem ale tępemu nic nie przemówisz do rozsądku. Bo on tak hajcuje 50 lot. Jak pisałem w poprzednich postach do zeszłego roku ogrzewałem mój dom także węglem w kopciuchu lecz zawsze od góry i rozpalałem suchym drewnem. Dym z mojego komina mogłem porównać z dymem jaki teraz mam przy ogrzewaniu pelletem. Sam się przekonałem, że się da, tylko trzeba trochę chęci!!!

 • ~jaro_t 2017-11-23
  19:57:16

  6 5

  Jak dla mnie bomba! Myślę że w tym spocie wielu rybniczan zobaczy siebie prawie jak w lustrze.

 • ~Jacek Jędrzejewski 2017-11-23
  22:41:11

  3 2

  Marian Dziędziel w takich rolach wypada najlepiej jakby nie było.
  "Pod Mocnym Aniołem" również dał świetny pokaz gry aktorskiej.
  Aktor, nie celebryta jak 3/4 tego gówna co teraz zwie się artystami i aktorami.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 557