zamknij

Biznes

Śmiałe pomysły na przebudowę dworca na Paruszowcu

2011-11-29, Autor: 
Zabytkowy dworzec kolejowy na Paruszowcu od lat popada w ruinę. Rybnicki magistrat chce zmobilizować PKP do renowacji dworca. Dlatego urzędnicy wspólnie z Politechniką Śląską zorganizowali konkurs dla studentów architektury. Żacy zaprezentowali śmiałe i ciekawe projekty przebudowy tego obiektu.

Reklama

Na konkurs napłynęły 24 prace studentów II roku architektury i urbanistyki Politechniki Śląskiej. - Wszystkie zachwycają oryginalnym spojrzeniem, futurystycznymi rozwiązaniami. Najwyżej oceniliśmy te, które uwzględniały sytuację urbanistyczną tego miejsca, a więc zawierały rozwiązania parkingowe i komunikacyjne, m.in. połączenia ulicy Przemysłowej z Wielopolską - mówi wiceprezydent Rybnika Michał Śmigielski.

Te kryteria w największym stopniu spełnili Robert LasotaMateusz Pośpiech, którzy otrzymali dwie równorzędne, pierwsze nagrody.

 

Dla biorących udział w konkursie studentów, zadanie zaprojektowania rewitalizacji dworca było trudnym wyzwaniem. - Dotąd na studiach głównie zajmowaliśmy się projektami domów jednorodzinnych. A tutaj prócz projektu samego budynku dworca musieliśmy się zmierzyć z sytuacją urbanistyczną i połączeniami komunikacyjnymi – opowiada jedna z uczestniczek konkursu Agata Belkius. Pani Agata zaprezentowała wizję „zielonego” dworca, gdzie prócz betonu i stali dominującym motywem są rośliny.

 

Czy któryś ze śmiałych projektów studentów doczeka się kiedyś realizacji? - Chyba nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Pozostaje nam liczyć na to, że te projekty staną się inspiracją dla PKP, aby powstrzymać degradację tego wspaniałego miejsca i wybudować tu kiedyś wspaniały dworzec, łączący walory zabytkowe z nowoczesnością – podsumowuje prezydent Śmigielski.

 

> Zobacz wybrane wizualizacje dworca autorstwa rybnickich studentów

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~verkahh 2011-11-29
  01:31:56

  0 0

  Już widzę jak PKP leci z tą kasą na przebudowę...

 • ~ 2011-11-29
  02:49:34

  0 0

  O tym niszczejącym dworcu od dawna pisano m.in. na tym portalu. Zero reakcji ze strony UM. Tak było. A teraz dowiadujemy się, że to pan Śmigielski nagle dostrzegł problem. Może jakąś specjalną nagrodę dla niego ? Proponuję małe popiersie tego pana przy kasie biletowej odnowionego dworca. Macie inne propozycje ?

 • ~ika-mind 2011-11-29
  07:11:35

  0 0

  po co tam taki "wypasiony" dworzec? Może najpierw należałoby zadbać żeby miało co przyjeżdżać na ten dworzec i żeby przyjeżdżało punktualnie? Ta stacja i tak nie jest za bardzo uczęszczana, nie rozumiem więc po co ładować w to tyle pracy. Inne mniejsze dworce zamurowali i nikomu to nie przeszkadza (oprócz marznących i moknących pasażerów) np. Rybnik Towarowy.

 • ~werkk 2011-11-29
  07:35:28

  0 0

  Gratuluje poczucia humoru.

 • ~wojok 2011-11-29
  08:04:51

  0 0

  Pomyślał sobie p. Śmigielski - rusza w Katowicach budowa nowego dworca, więc dlaczego my mamy być gorsi ?

 • ~grzesnick 2011-11-29
  08:48:16

  0 0

  ile to już pięknych pomysłów było, a ile to już pan Śmigielski nie obiecał. ho, ho Dobrze, że ktoś przypomniał sobie o tym dworcu, ale obawiam się , że marny jego los

 • ~izmena 2011-11-29
  09:13:25

  0 0

  Najlepiej z zabytku którym moglibyśmy się szczycić gdyż takich jest tylko kilka w europie jeden właśnie u nas,zrobić nowoczesne gówno.
  Szkoda pieniążków było na odrestaurowanie lepiej było czekać aż sie będzie walił a teraz budować nowy.Śmiechu warte

 • ~apbjw 2011-11-29
  09:27:35

  0 0

  .. to niby taki na Paruszowcu ma byc? a w Centrum ma byc taki jak jest? z odstraszającym, ciemnym dolem i odstaszajacymi peronami?

 • ~Margin 2011-11-29
  10:45:33

  0 0

  Właśnie, najpierw należy zająć się dokończeniem remontu dworca głównego. Na Paruszowcu teren uprzątnąć, wyrzucić wszystko co zbędne i postawić małą wiatę dla tych 2 pasażerów, którzy tam czasem zabłądzą

 • ~halupczok1 2011-11-29
  11:42:55

  0 0

  Tak Tak .Jedno pytanie które trzeba zadać i mówic o tym głośno : JAK CI WSPANIALI RYBNICCY WŁODARZE " RZĄDZĄ" U SIEBIE W DOMU .Uważam ,że gdyby w swoim prywatnym gospodarstwie dawali sobie rady jak w słuzbie społecznej to ciekawe czy mieliby ładne wypasione domki i samochodziki.BYŁEM BARDZO DAWNO TEMY NA ZEBRANIU Z PREAYDENTEM I ZAPEWNIAŁ ,ŻE ZROBIĄ Z TYM PORZĄDEK -ZAPOMNIAŁ POWIEDZIEĆ KIEDY.

 • ~gram_1 2011-11-29
  14:50:18

  0 0

  Podobno ten dworzec jest nie do ruszenia gdyż "trzyma na tym łapę" UNESCO. Jest to jakaś unikalna konstrukcja z czasów Pruskich, którą oni wymyślili że wejście jest wewnątrz nasypu. I takich dworców jest tylko kilka w europie. Ciekawe w jakim stanie są te pozostałe?

 • ~gram_1 2011-11-29
  15:29:07

  0 0

  Podobno ten dworzec jest nie do ruszenia gdyż "trzyma na tym łapę" UNESCO. Jest to jakaś unikalna konstrukcja z czasów Pruskich, którą oni wymyślili że wejście jest wewnątrz nasypu. I takich dworców jest tylko kilka w europie. Ciekawe w jakim stanie są te pozostałe?

 • ~Fiodore 2011-11-29
  16:26:32

  0 0

  Dla PKP nic nie jest niemozliwe - patrz Katowice; wszytsko potrafia popsuc.

 • ~Lateks 2011-11-29
  17:09:02

  0 0

  Jak dla mnie dworzec na Paruszowcu to czysty przykład zarządzania miastem, i jeśli p. Śmigielski chciałby się pokazać to proponuję jakiś tani remont czyli Dach i szyby, trochę tynku i pomalować a następnie zainstalowanie naszej nowoczesnej sieci szerokopasmowej i monitoringu -> Straż Miejska mile widziana :P Inna sprawa żeby pieniędzy nie wyrzucać w błoto to może coś zrobić na wzór KC czyli jakiś lokal na dworcu, swoją drogą to mógłby być hit w regionie tylko oczywiście przypuszczam że jakieś przepisy nie pozwalają...
  A na koniec prośba do redakcji może jakaś sesja zdjęciowa jak ten dworzec teraz wygląda....

 • ~dominika40 2011-11-29
  18:36:01

  0 0

  Dajcie sobie spokój z tym remontem. Chyba wszyscy korzystający z usług kolei dawno się przyzwyczaili do naszych super komfortowych dworców- tych z zabitymi oknami , bez kas,poczekalni,toalet.Nie dawno jechałam pociągiem z Rybnika do Raciborza-wszystkie stacje w tym samym stylu- zabite dechami! Gdyby ktoś z normalnych ludzi był właścicielem takiej rudery jak nasze dworce to znalazł by się przepis by pustostan- ruderę albo wyremontować albo wyburzyć! Chyba najwyższy czas by kolej zaczęła remontować dworce ,udostępniać pasażerom kasy,czyste poczekalnie i wc! W jakim kraju my żyjemy?Tak mają wyglądać dworce w kraju który należy do Unii Europejskiej?

 • ~qwerty 2011-11-29
  19:16:04

  0 0

  Buahahaha. Czyli co? 1. Lotnisko w Gotartowicach. Super dworzec z parkingiem na Paruszowcu. 3. Lodowisko. 4. Drugie centrum Kopernika (pisano o tym niedawno). 5. Centrum biznesu i luksusowy hotel. Centrum sportowo-handlowe ze stadionem w Kamieniu. 6. Setki miejsc pracy w strefie ekonomicznej. 7. Droga Pszczyna-Raciborz. Wiecej z glowy nie pamietam, ale bylo tego troche. A niedouczeni demokratycznie rybniczanie beda zaraz znow glosowac na puste obietnice Fudalego "bo on chce fajnie zrobic".

 • ~ 2011-11-29
  19:51:57

  0 0

  ~dominika40, pozwolę sobie zacytować Ciebie - "Chyba najwyższy czas by kolej zaczęła remontować dworce ,udostępniać pasażerom kasy,czyste poczekalnie i wc!". Jak mają to zrobić, skoro muszą utrzymywać sporą grupę związkowców-darmozjadów ? Trzeba zapłacić za ich wyjazdy do stolicy i palenie opon (opony pewnie tez trzeba kupić). Jeden ze stałych komentatorów tego portalu coś o tym wie. Nie podpowiem, o kogo chodzi, ale i tak pewnie wszyscy wiedzą.

 • ~Lateks 2011-11-29
  20:49:39

  0 0

  Jejciu jak wy tam możecie? przecież my nie jesteśmy świadomi jak wspaniałe jest zarządzanie naszym miastem i koleją. Swoją drogą gdyby nie Arteks to ja nie mam pojęcia co by się na kolei działo, a tak mamy piękne plany na nasze dworce i miasto pięknych planów, o obligacjach inwestycyjnych nie wspomnę....

 • ~Arteks 2011-11-29
  21:19:57

  0 0

  Prawdziwe gamonie i nieudaczniki życiowe wykorzystają każdy temat aby sobie zrobić lepiej narzekając. Sami nic nie potrafią, to przynajmniej wyżyją się na forum... A jest czego zazdrościć Lateksie, Alanie i Don Tytusie. Bo studia architektoniczne to ciężki kierunek wymahgający wyjątkowego samozaparcia, wiedzy i poświęcenia. Chciałbym przede wszystkim pochwalić studentów za śmiałe i odważne wizje, poświęcony czas i naprawdę dobrą znajomość tematyki nowoczesnych węzłów przesiadkowych (wręcz wzorową!). Jeśli chodzi o Paruszowiec wolałbym aby został odnowiony i pozostał w pierwotnej formie (bardzo unikalnej) ale wszystkie te projekty są pomysłowe. @gram1 - dworzec jest unikatem, w Polsce drugiej takiej koncepcji architektonicznej nie ma. Kiedyś interesował się nim jakiś profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego ale mam wrażenie, że w Rybniku za dużą rolę przykłada się do kościołów których pełno w całym kraju, a za małą wobec obiektów które są unikatowe jak chociażby ten zapuszczony i zaniedbany przez PKP dworzec. Odnoszę wrażenie, że miasto samo raczej nie jest w stanie rozwiązać tego problemu i chyba nawet za bardzo nie chce. Nie wierzę, że nie można doprowadzić do skutecznego dogadania się z PKP Nieruchomości. Oni remontują sporo dworców w skali kraju - jakoś nie za bardzo chce im się remontować cokolwiek na Śląsku. A może nie mają żadnych nacisków ze strony władz wojewódzkich i miejskich?

 • ~dizers 2011-11-29
  22:56:28

  0 0

  Pan Michał Śmigielski ,wraz z Panem Adamem oraz ich klakierami to już powinni sobie dać spokój ...

 • ~Lateks 2011-11-29
  23:45:33

  0 0

  Arteks dobra zgadzam sie projekty zajebiste, koncepcje również. Tylko co z tego? Musimy sobie świadomie powiedzieć że są nierealne, bo nie ma w nich uwzględnionego stanu faktycznego. I prawda jest taka że za kilka lat to nawet gruz się rozsypie, swoją drogą kiedyś potrafili budować. Bo gdyby z dzisiejszych materiałów wybudować ten dworzec to zawaliłby się już po dwóch latach takiej dewastacji.
  Pamiętam czasy kiedy w środku była poczekalnia 4 rozkłady jazdy i kasa biletowa. Wiem że po II wojnie był też tam sklep. Naprawdę sądzę że za niewielkie pieniądze można to doprowadzić do stanu używalności. Niekoniecznie jako centrum przesiadkowe. Ale na pewno coś związanego z kulturą. Tylko miasto PKP muszą chcieć. A obecnie widzę że każdy ma to w dupie co się z tym stanie....

 • ~dominika40 2011-11-30
  08:46:20

  0 0

  Nasze dworce - jak wyglądają każdy wie.Myślę,że miasto i PKP mogło by wspólnie coś z tym zrobić. Dworzec to zaproszenie do korzystania z usług PKP. Na początek czysta poczekalnia,kasa,wc-i wcale to nie musi być odwalone na ful wypas. Do tego na każdym większym dworcu wygospodarować pomieszczenie na sklepik i już taki dworzec dodatkowo zarabia bo zbiera najem za lokal. Miasto mogło by promować zakładanie sklepików na dworcu. PKP ponoć nie stać na zatrudnienie sprzątaczki,czy kasjerki.Nie wiem czy nie potrafią wykorzystać pracownika jak w innych firmach,gdzie dbanie o porządek jest przypisany do innych zajęć? Ekspedientka w sklepie jak nie ma klientów to sprząta,wykłada towar.Ostatnio korzystałam z dworca w Niedobczycach- jedyny pracownik na tym dworcu to pani od opuszczania szlabanów. Między jednym a kolejnym przejazdem pociągu można przecież spożytkować czas na pozamiatanie peronu? Przy dzisiejszych technologiach nie trzeba siedzieć ciągle nad "guzikiem" do opuszczania szlabanów.Zawsze można mieć w kieszeni urządzonko,które przywoła nas do "guzika" od szlabanów gdy nadjeżdża jakiś nieplanowany towarowy czy pomyka sobie lokomotywa.Myślę,że PKP zwyczajnie nie dba o pozyskanie pasażerów- bo ruiny dworców,brud,brak poczekalni,kas,wc odstrasza.Dodam,że przejazd z Niedobczyc do Rybnika to koszt 3złotych,gdy za autobus zapłacimy 3,40zł.

 • ~qwerty 2011-12-01
  08:43:01

  0 0

  Arteks ale masz pojecie o studiowaniu. Architekruta taka trudna? O wiele trudniejsza jest konstrukcja na budownictwie. O czym pewnie nie wiesz,bo skonczyles jakies michalki na AE, na ktore przyjmowali wszystkich, ktorzy potrafia czytac i pisac, tylko po to, zeby miec liczbe studentow potrzebna do otrzymania finansowania.

 • ~Arteks 2011-12-01
  10:22:16

  0 0

  @qwerty - ale nie zakończyłem edukacji w tak kompromitujący sposób jak ty - przypomnę Alanku, nie dałeś rady z zaliczeniami na rybnickiej polibudzie jako jedyny w grupie! Zresztą to można przecież sprawdzić w administracji PŚl. Masz bardzo charakterystyczne imię i nazwisko - nie do podrobienia ;) I proszę nie lekceważ ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli lub osiągną - jak ci studenci do których ja mam ogromny respekt. Ty jesteś tak denny, że nawet boisz się profilu na Facebooku założyć bo co byś miał w nim napisać jako atut - największy narzekacz na forum rybnik.com.pl? Byś się lepiej nie odzywał w takich sprawach jak edukacja, praca czy mieszkania - nieudaczniku.

 • ~LondOn 2011-12-01
  13:09:27

  0 0

  na co nam takie nierealne wizje, skoro tak naprawdę potrzebny tam jest jedynie gruntowny remont.

 • ~firmaq5 2011-12-01
  23:17:21

  0 0

  Ktoś tu jest zupełnie CHORY NA MÓZG .. ile to kasy Urząd już wydał na projekty ?? Ktoś nie złą kase trzepie na tych interesach . Bo na razie z tych wszystkich projektów to powstało 2 % .. Tyle obiecują a gó... jest. Ktoś powinien z tym zrobić porządek. To się do Faktów nadaje.

 • ~ 2011-12-02
  01:47:15

  0 0

  Wybaczcie wpis nie na temat ale słowa Arteksa mnie pokonały. Ktoś, kto nie ma profilu na facebooku musi być denny, bo nie ma się czym pochwalić???!!! Czy posiadanie profilu na głupim portalu jest wyznacznikiem trendu, bycia cool, czy czego tam jeszcze?! Nie myślałem, że rzekomo wykształconym ludziom, internet robi taką papkę z mózgu! Teraz zapewne tych bez konta nie będą wpuszczać do kina, galerii, teatru, pracodawca zwolni a inny nie zatrudni a dojdzie do tego, że będą do getta zsyłani...

 • ~Arteks 2011-12-02
  11:09:44

  0 0

  @marrik - nie wyrywaj mojego spostrzeżenia z kontekstu! Chodzi wyłącznie o qwerty - użytkownika który deprecjonuje absolutnie wszystkie instytucje i uczelnie w Rybniku, wszystkie działania ludzi którzy robią coś dobrego dla naszego miasta. Tutaj też lekceważąco wyraził się o studiach architektonicznych a sam jest pożałowania godnym aspołecznym typem którego wywalono z uczelni. On neguje, poniża i lekceważy wszystkich dookoła w tym powielekroć nasze miasto, a ponieważ mamy wspólnych znajomych wiem, dlaczego qwerty (Alan) to robi. To osoba zupełnie aspołeczna i nieszczęśliwa, która istnieje na forum tylko dzięki narzekaniu, krytyce i kłótni z innymi użytkownikami na forum. I tu nie chodzi o to, że trzeba mieć Facebooka aby być cool. Jeśli jednak osoba uważa się za "znawcę" wszystkich tematów, pisze o sobie, że "ma zaj...tą pracę", ciągle poucza i krytykuje innych, nabija się z poziomu naszej politechniki z której sam nie potrafi jako jedyny w grupie zrobić zaliczenia, śmieje się z innych że są głupi bo się zapożyczyli na zakup mieszkania, a sam mieszka z mamusią - to sorry ale to, że on nie ma Facebooka tylko potwierdza to co o nim słyszałem. I pewnie w ogóle bym tego nie pisał bo mnie interesuje rozwój miasta a nie jakiś nieudacznik życiowy. Ale wiedząc co nieco o qwertym nie pozwolę aby lekceważąco wyrażał się o pracowitych ludziach, a w tym przypadku o studentach którym chce się coś konkretnego robić zamiast pierdzieć w stołek i zazdrościć innym tak jak robi q.

 • ~Arteks 2011-12-02
  11:12:16

  0 0

  @firmaq - miasto nie wydało na ten projekt nic bo koncepcje zostały przygotowane przez studentów. To ciekawa próba zmobilizowania PKP do remontu tego obiektu ale miasto powinno nie być biernym obserwatorem ale również stroną która angażuje się w sprawę.

 • ~ 2011-12-02
  11:50:19

  0 0

  Arteks rozumiem,zwracam honor. A co do użytkownika qwerty, to przyznaję rację. Zdążyłem się już przekonać, że obojętnie jakie kto ma zdanie na jakiś temat to on,delikatnie mówiąc, ma zawsze inne.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5257