zamknij

Biznes

Skarb Państwa jednak sprzedaje akcje PEC-u

2011-05-24, Autor: 
Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje swoją decyzję sprzed kilku miesięcy i chce sprzedać 85% akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju prywatnemu inwestorowi. Oznacza to, że liczne protesty gmin obsługiwanych przez PEC nie przyniosły żadnych rezultatów.

Reklama

Przez wiele miesięcy trwała batalia między Ministerstwem Skarbu Państwa a miastami obsługiwanymi przez Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju - pisaliśmy o tym tutaj.

Dziś wiadomo już, że liczne protesty nie przyniosły żadnego rezultatu i decyzją ministra skarbu – Aleksandra Grada trafi w ręce prywatnego inwestora. - Ogłoszeniem z 5 maja br. rozpoczął się „właściwy” proces prywatyzacji. W procedurze negocjacyjnej oferujemy inwestorom 85 % akcji spółki – informuje Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa. - Termin składania ofert wstępnych upływa 10 czerwca br. o godz. 14.00, wtedy także dowiemy się, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie ze strony inwestorów – dodaje.

 

Kto nabędzie udziały PEC? Na razie nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się o tym, że zainteresowanie wyraża Spółka Energetyczna „Jastrzębie” należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Jednak póki co nikt nie może potwierdzić tej informacji. - Do czasu publikacji prospektu emisyjnego nie wolno nam udzielać informacji dotyczących naszej strategii inwestycyjnej – powiedziała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW S.A.

 

Przypomnijmy, reakcją samorządów naszego regionu na niechęć ministerstwa do komunalizacji PEC-u, było powołanie w zeszłym roku Spółki Obrotu Energią. Spółka ma zabezpieczyć gminy przed monopolem PEC-u w zakresie obrotu energią i doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii cieplnej. O planach spółki szczegółowo opowiedział nam jej prezes – Zbigniew Maroszekczytaj wywiad.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~Arteks 2011-05-24
  10:41:31

  0 0

  To kolejny przykład na to, że posłowie z naszego regionu (a nawet całego Śląska) nie potrafili stworzyć skutecznego lobbingu aby przekonać ministerstwo do komunalizacji tak samo jako udało się to zrobić z innymi PECami w Polsce. Po raz kolejny Śląsk został potraktowany gorzej od innych regionów, a nasi paralemntarzyści tej kadencji zawiedli - wszyscy.

 • ~grzesnick 2011-05-24
  11:10:28

  0 0

  to jeszcze bardziej dowód na to, że nasi samorzadowcy nie mają pojęcia o tym jak się zabierać za takie negocjacje, wyszli z ofertą po czasie itd Zero wspólpracy z parlamentarzystami- czy posłowie coś robili w tej sprawie sami - też wątpię. A dyskusja o PECu toczy sie znacznie dłużej niż kadencja parlamentu.. Minister ostantacyjnie "olał" naszych włodarzy.

 • ~qwerty 2011-05-24
  11:40:22

  0 0

  A ja uwazam, ze bardzo dobrze. Przynajmniej polityczna mafia nie polozy lapy na cieplownictwie, tak jak polozyla lape na wodociagach, smieciach itd. Koniec kolesiostwa w wykonaniu marnych i prostackich samorzadowcow. Koniec kumoterstwa.

 • ~alex 2011-05-24
  11:43:37

  0 0

  Kupienie PEC-u przez spółkę zależną JSW SA ma sens tylko w przypadku prywatyzacji samej JSW. Natomiast komunalizacja byłaby najgorszym rozwiązaniem. Przykładem są nasze wodociągi - jedne z najdroższych jeśli nie najdroższe w Polsce. Tworzenie synekur przez niekompetentnych w tej dziedzinie urzędników samorządowych zbyt dużo kosztuje mieszkańców. Samorządy mają sporo zadań własnych - jak choćby kulejącą gospodarkę mieszkaniową- gdzie mogą się wykazać. Aletego z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą.

 • ~grzesnick 2011-05-24
  12:26:34

  0 0

  qwerty - ja się z toba zgadzam :-) ale w tym kraju zdecydowana więskzość uważa że sieci pownny być publiczne, bo?? tak jakby państwo oferowłao nam tanie i dobre usługi. Tak jakby można było kogoś pociągnąć do odpowiedzilności za syf..

 • ~dr Becker 2011-05-24
  12:42:49

  1 0

  Temat prywatyzacji PEC-u funkcjonuje do około 1992r. gminy najpierw temat przespały, potem nie umiały się porozumieć co do ewentualnego podziału, a teraz zostały z niczym - może to i lepiej z powodów o których wspomniał qwerty. Wodociągi są miejskie, ceny z kosmosu więc ludzie oszczędzają, a wodociągi dalej podnoszą ceny bo nie potrafią wyjść na swoje - kółko się zamyka.
  Teraz gminy powołały kolejną przechowalnię kolesi na ciepłych etatach - czyli Spółkę Obrotu Energią, bo monopolistycznym zapędom spółek energetycznych barierę stawia Urząd Regulacji Energetyki. Czy kogoś s jeszcze dziwi przerost zatrudnienia w administracji?
  Paradoksalnie działania SOE mogą w ogóle pozbawić większą część Rybnika dostaw ciepła - ciepłownia Chwałowice wymaga olbrzymich nakładów inwestycyjnych których nie zrobią jeśli nie będzie pewności zbytu energii, a jeśli SOE będzie grymasić to ciepłownia zostanie zamknięta na amen. Ciepło z elektrowni też wymaga olbrzymich inwestycji a UM Rybnik w osobie Fudalego poszedł na wojnę z spółką IDF a ta zapowiedziała że w najgorszym razie zamkną tą elektrownię a zwiększą moc innej - być może we Francji bo podobno większość energii z Rybnika kupuje Austria.
  Wszystko się tu dzieje typowo po polsku: chcieliśmy dobrze a wyszło jak zwykle.

 • ~Bialy Rekin_1 2011-05-24
  13:26:53

  0 0

  To kolejny dowód na to, że albo nasz poseł M. K. nie ma w swojej partii nic do powiedzenia i nikt się nie liczy z jego zdaniem, albo on nic w tej sprawie nie zrobił i olał swoich wyborców.
  Zwolennicy prywatyzacji, przecież PEC jest monopolistą i jesteście na niego skazani. Za rok możecie dostać rachunki o 50 - 100 % wyższe, bo nowy właściciel będzie wiedział, że i tak je zapłacicie.
  A panu POsłowi już dziękujemy. Zamiast lobbować u swojego ministra na rzecz miasta i mieszkańców, woli siedzieć cicho i w nagrodę dostać pierwsze miejsce na liście wyborczej.

 • ~dr Becker 2011-05-24
  13:31:16

  1 0

  Doprawdy dobijające jest gdy w konkretnym temacie musi pojawić się jakiś bałwan (tudzież Biały Rekin) i pieprzyć swoje farmazony które mają mniejsze pokrycie w faktach niż serial SF Stargate.

 • ~Bialy Rekin_1 2011-05-24
  13:35:46

  0 0

  dr Becker - fakty są takie, że ten poseł przez 4 lata nic nie zrobił dla naszego miasta i nie potrafił w żadnej ważnej sprawie skutecznie porozmawiać z ministrami SWOJEGO rządu.

 • ~Arteks 2011-05-24
  13:42:53

  0 0

  @dr Becker - nie wiem co gminy prespały bo co gminy miały do powiedzenia w tej sprawie, mogły sobie poskakać i pisać pisma. Za to sprawę przespali posłowie tej obecnej kadencji od których zależą takie sprawy i którzy mogli przekonać swojego kolegę ppartyjnego d innego rozwiązania, tym bardziej że PECe w innych miastach zostały komunalizowane, a nie sprywatyzowane. Niektórzy piszą o jakichś kuoterstwach i końcu kolesiostwa. Czyżby? Przecież większość zarządów obsadzanych jest kolegami kolegów bez względu na ich kompetencje. Słyszeliście o Spółdzielni Grabarczyka jaką stworzył na swój użytek? Tak, to się przynajmniej zamknijcie. Są pewne rzezy które powinne pozostać w publicznych rękach w końcu żaden z prywaciarzy nie przyłożył się w żaden sposób ani do budowy ciepłowni ani sieci grzewczej.

 • ~Bialy Rekin_1 2011-05-24
  14:00:00

  0 0

  dr Becker - specjalnie dla Ciebie informacja na temat skuteczności działań, a raczej jej braku, m.in. naszego posła na rzecz mieszkańców - "W gminach rady podjęły uchwały, w których wniosły protest do premiera z powodu decyzji ministra Grada. Władze wystąpiły również do posłów i senatorów oraz Wojewody Śląskiego o wsparcie procesu komunalizacji PEC – mówi Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka magistratu"

 • ~Bialy Rekin_1 2011-05-24
  14:12:34

  0 0

  dr Becker - specjalnie dla Ciebie informacja na temat skuteczności działań, a raczej jej braku, m.in. naszego posła na rzecz mieszkańców - "W gminach rady podjęły uchwały, w których wniosły protest do premiera z powodu decyzji ministra Grada. Władze wystąpiły również do posłów i senatorów oraz Wojewody Śląskiego o wsparcie procesu komunalizacji PEC – mówi Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka magistratu"

 • ~qwerty 2011-05-24
  14:57:42

  0 0

  Bialy_rekin: jakiego braku skutecznosci. To, ze Ty blednie uwazasz, ze sprywatyzowanie PECu nie jest nam na reke nie oznacza, ze wszyscy inni tak samo sie myla. Jesli ktos uwaza, ze sprywatyzowanie bedzie lepsza opcja, to za nia optuje. Moze Krzakala tak tez wlasnie uwaza i dlatego nie protestuje. Ty bys protestowal przeciwko czmus, co w Twojej opinii jest lepsze? Ja osobiscie protestuje przeciwko temu protestowi.

 • ~Arteks 2011-05-24
  15:12:58

  0 0

  @qwerty - jeśli ktoś mieszka z mamusią i tatusiem tak jak ty w dzielnicy Smolna i się nie musi martwić o opłaty za ciepło które w ciągu miesiąca stanowią czasem 50% czynszu to może sobie pozwolić na takie qwertolenie w stylu "sprywatyzowanie PECu nie jest nam na reke nie oznacza, ze wszyscy inni tak samo sie myla. Jesli ktos uwaza, ze sprywatyzowanie bedzie lepsza opcja, to za nia optuje. Moze Krzakala tak tez wlasnie uwaza i dlatego nie protestuje.". Krząkała żyje trochę w innym wymiarze ale zauważ, że samorządowcy którzy nie zawsze zgadzają się ze sobą w tej sprawie są w tej sprawie wyjątkowo jednomyślni. Ty płaczasz jak woda która kosztuje 10 zł drożeje o 5%, a wyobraź sobie gdyby jakaś prywatna spółka podniosła ceny ciepła o 50% (które już obecnie kosztuje 200-300 zł miesięcznie) - zabroniłbyś jej? Co ciekawe byłaby to prywatna, monopolistyczna spółka nastawiona wyłącznie na zysk, a więc nie można tu mówić o jakiejkolwiek konkurencji. Śmiałbym się strasznie gdyby do prywatyzacji Grada nikt się nie zgłosił i gdyby jednak okazało się, że zmieni swoją głupią i szkodliwą decyzję. Może się tak stać jeśli się okaże że samorządy wybiorą zakup ciepła od tej swojej spółki którą powołali, a nie od sprywatyzowanego PECu.

 • ~qwerty 2011-05-24
  15:54:31

  0 0

  Arteks - po pierwsze nie mieszkam na Smolnej. Po drugie, jakbys nie byl takim zacofanym ograniczonnym internetowym krzykaczkiem, to wiedzialbys, ze PEC NIE MOZE TAK SOBIE PODNIESC CEN WODY O 50%, PONIEWAZ NIE POZWOLI MUNA TO URE. Za to Fudali mogl podniesc ceny wody o ile mu sie podobalo. No ale dla Ciebie wszystko co Ci sie wydaje a nie masz o tym pojecia jest swieta prawda, dlatego tak tu sie co chwile kompromitujesz publicznie.

 • ~grzesnick 2011-05-24
  15:56:04

  0 0

  Arteks - a samorządowe jest lepiej zarządzane niż prywatne?? to się sprawdza tylko w bajkach, a nie w Polsce. W Radlinie jest prywatny Esox - maja tnaiej, czy drożej? Zresztą - jak nie ma konkurencji to nie będzie dobrze ani w jednym, ani w drugim. A ja uważam, że gdyby PEC przejęli mieszkańcy - kto nam broni wziąść udzial w wykupie to mozę być i prywatnie i taniej i wreszcie ludzie poczuliby na czym ta zabawie polega a nie pierniczyli jak to wszystko ma być publiczne. Publiczne, czyli niczyje. Mylsisz, że prywatny własiciel będzie kupował nagrody "lider zarządznia" jak to robi PWiK ? Po co i dla kogo

 • ~qwerty 2011-05-24
  15:57:26

  0 0

  Poza tym kto w ogole powiedzial, ze Fudali nie podnbosilby cen o tyle, ile moglby, tylko po to, zeby zaslonic nieudolosc swoich kolesiow, ktorych wsadzilby na stoleczki w tej skomunalizowanej spolce? Przeciez tak robi w PWiK, to dlaczego mialby inaczej robic w ewentualnej spolce cieplowniczej? Ja wrecz jestem pewny, ze tak by zrobil, ze szkoda dla nas wszystkich.

 • ~Fiodore 2011-05-24
  16:15:22

  0 0

  Alanku co prawda NA (ulicy) Smolnej nie mieszkasz, ale na Kilińskiego W dzielnicy Smolna.

 • ~Bialy Rekin_1 2011-05-24
  17:44:59

  0 0

  Głównym powodem prywatyzacji PEC-u jest dziura budżetowa. Minister chce sprzedać wszystko, co ma jeszcze jakąkolwiek wartość. Nie wiem kto kupi PEC, ale na pewno nie zrobi tego żadna instytucja charytatywna. Nowy właściciel pieniądze wydane na zakup PEC-u doliczy do naszych rachunków. Ale może nikt się do przetargu nie zgłosi, a już wiadomo, że za kilka miesięcy będziemy mieli innego ministra.

 • ~qwerty 2011-05-24
  19:54:39

  0 0

  Kompletnie nie rozumiem slepej wiary w to, ze jesli PEC nie bedzie zarzadzany przez samorzad, to bedzie to ze szkoda dla odbiorcow ciepla. Mam rozumiec, ze tak twierdzacy chca powiedziec, ze zarzadzane przez samorzad PWiK w ogole przejmuje sie tym, ile bedzie kosztowala woda? Chyba kpicie. W Rybniku samorzad pod wodza Pana Prezydenta Adama Fudalego nastawiony jest TYLKO I WYLACZNIE na rypanie mieszkancow. Widac to po inwestycjach w fotoradary, w cenie wody, w ustalanej przez UM wysokosci podatkow itd. itp.

 • ~Arteks 2011-05-24
  21:04:14

  0 0

  @qwerty - z tym łapaniem na fotoradary to według statystyk podawanych niedawno w TVN najbardziej zarabiają na tym w woj. Zachodniopomorskim i Lubuskim. Najwięcej mandatów w Polsce za przekroczenie prędkości wydanych przez SM ma na swoim sumieniu mało znany Szczecinek. Legendarne cena wody też nie są najdroższe. Natomiast w przypadku ciepła to większość mieszkańców nie ma nawet liczników ciepła jak w przypadku wody i jest ABSOLUTNIE zależna od dostawcy ciepła. Wydaje mi się, że cena wody jest wysoka ale jeszcze akcpetowalna ale cena ciepła już teraz jest mocno przesadzona, a co dopiero gdyby nikt poza prywatną spółką nie miał na nią wpływu? Już ci napisałem - mieszkasz z mamusią i tatusiem i ci to jest obojętne bo oni płacą co miesiąc czynsz ale jak kiedyś będziesz na swoim (jeśli będziesz) to przekonasz się, że czynsz a w tym ciepło to największe miesięczne opłaty każdego lokatora.

 • ~hydraulik 2011-05-24
  21:04:28

  0 0

  PEC powinien być sprywatyzowany bo jest żle zarządzany ,narobili sobie tych stanowisk kierowniczych a teraz trzęsą d..... bo jak przyjdzie nowy właściciel to zrobi porządek.A a ceny ciepła nie wzrosną bo rękę nad tym trzyma URE i nie ma co wiary straszyć że będzie drożej

 • ~qwerty 2011-05-24
  21:56:37

  0 0

  cena wody dla Arteksa jest akceptowalna, bo kasuje ja pan Fudali. Arteks - jestes takim baranem, zenie przyjmujesz do wiadomosci, ze ceny energii zatwierdza URE i dostawca ciepla nie moze sobie jej podnosic w nieskonczonosc? Naprawde zalosny juz jestes z tym wlazeniem w dupe Fudalemu.

 • ~ 2011-05-24
  22:13:51

  0 0

  srartek ahhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ty to musisz byc gorol

 • ~werkk 2011-05-25
  07:37:12

  0 0

  cena wody: www.cena-wody.pl

 • ~werkk 2011-05-25
  07:43:13

  0 0

  hydraulik a ja Ci mówię ze ceny ciepła w 100% wzrosną dlatego ze nie modernizuje się starych kotłów. A aby ciepło dostarczała elektrownia to wymaga to wybudowania nowej instalacji przesyłowej. Wiec myślę ze po tych zabiegach będziemy z cena na pudle tak jak z wodą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5256