zamknij

Biznes

Spółka Obrotu Energią rozpoczyna działalność

2011-01-04, Autor: 
Pięć gmin naszego regionu wciela w życie plan utworzenia spółki, która zarządzać będzie kupnem energii cieplnej. Wiadomo już, jak w początkowym okresie funkcjonować będzie nowo powołane przedsiębiorstwo.

Reklama

Jak informowaliśmy w minionym roku, spółkę założyły: Jastrzębie, Racibórz, Rybnik, Żory i Wodzisław. Samorządy do takiego ruchu zmotywowało ministerstwo skarbu, które konsekwentnie odmawia gminom komunalizacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. - Nowo powstała spółka ma wyeliminować monopol PEC-u. To spółka będzie dyktować ile energii zakupi, od kogo i za jaką cenę – argumentował prezydent Rybnika Adam Fudali.Udziałowcy spółki są już po pierwszym posiedzeniu. Ustalono, że każda z gmin będzie miała w radzie nadzorczej jednego przedstawiciela. Rybnik reprezentować będzie radca prawny magistratu - Krzysztof Rzepka. Mecenas Rzepka został również przewodniczącym rady. Wkrótce zorganizowany zostanie konkurs na prezesa spółki.


Siedziba Spółki Obrotu Energią będzie się mieście w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. Zajmie tam miejsce wydziału sądu okręgowego, który przeniesie się w lutym do nowo wybudowanej siedziby sądy przy ul. Piłsudskiego.


Prezydent Rybnika ujawnił jakie będą koszty funkcjonowania spółki w jej początkowym okresie działalności. Póki co każdy z udziałowców wpłaci na konto spółki po 50 tysięcy złotych. Członkowie rady nadzorczej za każde posiedzenie otrzymywać będą 600 złotych brutto, a przewodniczący rady 800 złotych. Rada ma się spotykać nie częściej niż 4 razy w roku. Prezes zarządu będzie zarabiać nie więcej niż 6000 złotych brutto. W spółce ma pracować około 5 pracowników.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Valjean 2011-01-04
  07:27:37

  0 0

  Z tego co wiem to nowy sąd jest na ul. Piłsudskiego, a nie na Dworcowej droga redakcjo

 • ~qwerty 2011-01-04
  10:15:06

  0 0

  Wybory wygrane, wiec mozna robic skok na kieszenie mieszkancow. Jestem przekonany na 90%, ze tak jak w przypadku wodociagow, utworzona spolka bedzie golic ludzi, bedzie cieplym miejscem pracy dla kilku kolesi, oraz niewyczerpanym zrodlem dobra wszelakiego dla firm i firemek swiadczacych jej uslugi, a bedacych wlasnoscia ludzi noszacych (przypadkowo oczywiscie) nazwiska znane np. z magistratu.

 • ~bumcykcyk 2011-01-04
  10:52:04

  0 0

  Ja proponuję założyć Spółkę Obrotu Wodno-Kanalizacyjnego. Ale obawiam się, że prezydent Fudali na to już nie pójdzie, bo to przecież zaszczyt być w rankingach na pierwszym miejscu. Nawet jeżeli jest to ranking na najdroższą wodę w Polsce...

 • ~werkk 2011-01-04
  11:52:53

  0 0

  Ta spółka to nic innego jak stworzenie miejsc dla wiernego elektoratu co nie załapał się na żaden stołek. I tak jak stało eis jeśli chodzi o ceny wody i ścieków w spółce która również utworzono z inicjatywy Prezydenta Fudalego ceny będą astronomiczne już żałuje mieszkańców bloków.

 • ~werkk 2011-01-04
  11:55:42

  0 0

  Ale takiego Prezydenta wybraliście, Nowiny niech idą płakać do Radnego Salamona na pewno Wam pomoże.

 • ~dr Becker 2011-01-04
  11:57:04

  0 0

  Do następnych wyborów samorządowych paru kolesi z dobrymi koneksjami ma zapewnione ciepłe posadki. Monopol PEC-u nie da się wyeliminować bez nakładów inwestycyjnych za które można by zbudować lotniskowiec uderzeniowy na zalewie, po drugie monopol nie jest specjalnie uciążliwy bo ceny musi zatwierdzić URE.
  Jestem wściekły że moje miasto tak skandalicznie marnuje pieniądze, byłbym mniej wściekły gdybym to ja był koleżką Fudalego i dostał taką ciepłą posadkę z tłustą pensją - do następnych wyborów miałbym już zbudowany dom...

 • ~ 2011-01-04
  13:50:09

  0 0

  PEC posiada i będzie posiadał koszty stałe a zniknie mu sprzedaż energii stad MUSI PODNIEŚĆ KOSZTY PRZESYŁU.
  To jest obniżka kosztów energii cieplnej u mieszkanców Nowin ?

 • ~ 2011-01-05
  08:56:45

  0 0

  Werciu Ty dziękuj Bogu, że to sie staje za rządów Adasia, bo jakby to było za rządów Marka Krząkały i Piotra Kuczery to dopiero byśmy do tego dopłacili, bo wiadomo nie od dziś, że Krząkała potrafie spierdolić najprostrzą robote

 • ~florek 2011-01-05
  10:36:27

  0 0

  Udziałowców miast Rybnik i Jasrzębie jakoś można zrozumieć ponieważ w tych miastach wytwórcy ciepła to inne firmy niezależne od PECu i obrót PECowi można jakoś wyrwać, trudno w tym gronie znaleźć uzasadnienie dla udziałowców z Żor, Wodzisławia i Raciborza gdzie monopol na wytwarzanie przesył i obrót jest w rękach PECu.
  Zatem należy się zastanowić czy nie jest to aby kolejna pozoracjia natabli tych miast a może rozpaczliwa obrona miasta Rybnika z powodu wypowiedzenia umowy na dostwę ciepła przez aktualnego wytwórcę którego miała zastąpić ER. Póki co ER na razie nie robi nic, żadnej inwestycji związanej z zaopatrzeniem w ciepło miasta Rybnika również dotychczasowy wytwórca nie modernizuje swoich źródeł ciepła. Mamy zatem swoistego rodzaju pat, jak to się odbije na ogrzewaniu Rybnika po 2013 roku.

 • ~Wachu 2011-01-05
  15:41:24

  0 0

  by żyło się lepiej ... kolesiom prezyprzekręta !

 • ~dr Becker 2011-01-05
  16:30:19

  0 0

  @ florek
  PEC prowadzi rozmowy z ER na temat budowy bloku ciepłowniczego, co najprawdopodobniej dojdzie do skutku jeśli miasto nie wypędzi elektrowni swoimi żądaniami (taki wariant też jest realny). Alternatywą było postawienie 5 małych kotłowni w Rybniku ale jeśli Rybnik nie chce ciepła od PEC to po co je budować?

 • ~ 2011-01-05
  16:34:29

  0 0

  nie wiadomo tylko czy tak jak na wawoku w miajscu gdzie by mial sie znajdowac pewna ruda pani nie zechce wybudowac sobie mieszkan.LUBIE TO !

 • ~ 2011-01-05
  16:36:41

  0 0

  a moze szklarzo-szewc wyeliminuje monopol wodociagow ?

 • ~Jan R. 2011-01-15
  15:08:41

  0 0

  Byle nie będą obracać tą energią tak jak spółka "Hossa" Olimpią i Areną. Zresztą spółka Hossa powinna nazywać się Bessa. A tak na marginesie to spółka ta jest zupełnie niepotrzebna już dzisiaj można wybierać sobie dostawcę bez konieczności powoływania spółki, która i tak się w przyszłości rozrośnie i będzie zapewne generowała koszty, które zjedzą zamierzony efekt ekonomiczny.

 • ~Arteks 2011-01-15
  23:02:26

  0 0

  Nie byłoby potrzeby tworzenia tej instytucji gdyby minister skarbu podszedł ucziciwie do sprawy i skomunalizował PEC tak jak inne miejskie spółki ciepłownicze w Polsce. No ale ponieważ PEC leży na Śląsku i to w dodatku w regionie który ma fatalną reprezentację w sejmie to można olać jakiś tam zakład na Śląsku (i tak się o to nikt nie upomni!), sprzedać go znajomym biznesmenom za pół darmo i zapewnić im dostatnie życie na kilka pokoleń ;[

 • ~dr Becker 2011-01-16
  15:33:59

  0 0

  Minister podszedł uczciwie do sprawy, miasta na terenie których działa PEC Jastrzębie S.A. przez wiele lat nie potrafiły się dogadać co do przyszłości i ewentualnego podziału tej firmy więc trudno się dziwić że któryś z kolei minister stracił cierpliwość i wystawił spółkę na sprzedaż. Gdyby PEC trafił pod zarząd miejski różnica byłaby tylko taka że miasto nie tworzyłoby SOE (bo po co?) ceny ciepła dla mieszkańców byłyby regulowane w podobny sposób jak ceny wody - tak aby były jak najwyższe.

 • ~Arteks 2011-01-17
  22:54:09

  0 0

  @dr Becker - wybacz ale twoja teza jest kompletnie bez sensu. Ten artykuł jest najlepszym przykładem na dobrą współpracę samorządów w tej sprawie. Nigdy nie słyszałem aby problem w podziale PEC leżał po stronie samorządów. To ewidentna gra ze strony ministerstwa. Śląsk zawsze był i jest traktowany jako świetna dojna krowa...

 • ~qwerty 2011-01-18
  17:08:56

  0 0

  Wszedzie, gdzie pojawia sie Prezydent Fudali, mozna zakladac, ze bedzie zle. Ten Pan niejednokrotnie juz udowodnil, ze kieruje sie tylko i wylacznie prywatnym interesem swoim i swoich przyjaciol. Przyklady moznaby mnozyc. PWiK, ktorego wlascicielem jest miasto narzuca na mieszkancow najwyzsze ceny wody w kraju, prezesem (zarabiajacym podobno 200 tys rocznie) jest osoba blisko zwiazana z UM.Sygnalizacja swietlna stawiana jest w naszym miescie nie tam, gdzie sugerowalyby to wyniki pomiarow badan natezenia ruchu, tlyko tam, gdzie Prezydent ma problem z wlaczeniem sie do ruchu, gdy jedize do pracy (Wyzwolenia-Rozanskiego). To samo z kula-szpiegula majaca lapac kierowcow przejezdzajacych na czerwonym. Stanela ona w miejscu, gdzie Pan Prezydent czesto widywal kierowcow przejezdzajacych na czerwonym. Nie wazne, ze sa bardiej niebezpieczne miejsca, w ktorych Pan Prezydent sie nie pojawia. Wazne, zeby zaden kierowca lamiacy przepisy nie uderzyl przypadkiem w Skode Pana Prezydenta. Autobusy niskopodlogowe zamiast jezdzic na liniach obok SZPITALA WOJEWODZKIEGO,jezdza do Boguszowic,gdzie Pan Prezydent ma wielu przyjaciol politycznych z BSR. Kolega Pana Prezydenta, Pan Tomasz Harsze, tworzy konkursy na koordynatora projektu unijnego, w ktorym (dziwnym przypadkiem oczywiscie) startuje tylko jedna osoba i jest to, oczywiscie rowniez przypadkiem, corka Prezydenta,a na ogloszeniu o rozstrzygnieciu nie widnieje ocena kandydatury tejze pani, choc w kazdym innym konkursie taka ocena sie pojawia.

 • ~qwerty 2011-01-18
  17:12:13

  0 0

  Tak wiec rowniez i w tym przypadku mozna domniemywac, ze stworzona spolka bedzie tworzyla kolejne cieple posadki dla przyjaciol politycznych Pana Prezydenta, poniewaz wiadomo jak to w zyciu jest - prawa reka myle lewa reke, lewa reka myje prawa reke, obie rece myja twarz. Dzis ja sie komus przypodobam i bede mogl w przyszlosci liczyc na wdziecznosc. A to, ze (tak jak w przypadku PWiK i cen wody) mieszkancy placa najwyzsze ceny, jest w ogole nie wazne. Pan Prezydent przy okazji nzastepnej kampanii znow sparalizuje miasto kilkoma nieprzemyslanymi remontami i zostanie znow wybrany na kolejna kadencje. I tak biznes sie kreci az do emerytury, byleby jeszcze przed nia zdolac dobrze usadowic rodzine i przyjaciol.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306