zamknij

Wiadomości

„Segreguję – nie widzę przeszkód”. Słabo widzący i niewidomi teraz mogą sami sortować odpady

2017-02-16, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku są dostępne specjalne naklejki pozwalające osobom niewidomym i słabo widzącym zidentyfikować pojemniki na poszczególne frakcje odpadów. W naszym mieście ruszył bowiem program „Segreguję – nie widzę przeszkód”.

Do tej pory ta prawie 2 milionowa grupa osób była wyłączona z sortowania odpadów, a więc aktywnego i najprostszego przyczynienia się do ochrony środowiska, ponieważ nie była w stanie zidentyfikować koloru pojemnika na odpady poddane sortowaniu.

Reklama

Naklejki są bezpłatnie przekazywane osobom potrzebującym takiego ułatwienia. Grupa ENERIS przygotowała również stronę internetową dostępną dla osób niewidomych i słabo widzących (przełączana na górze strony, obok ustawiania wielkości czcionki).

Do końca 2017 r. firma zobowiązała się przeszkolić pracowników Biur Obsługi Klienta oraz wszystkich kierowców i ładowaczy pojazdów z zakresu obsługi klienta z niepełnosprawnością (łącznie ponad 600 osób obsługujących 1,1 mln mieszkańców polskich miast).

Oby otrzymać bezpłatną naklejkę ułatwiającą sortowanie odpadów osobom niewidomym i słabo widzącym prosimy o kontakt:

Mirosław Górka – specjalista ds. realizacji projektów
Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Żużlowa 25, pokój nr 31
tel. 32 439 93 31
projekty@opsrybnik.pol.pl

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~pprywatne 2017-02-16 13:19:38

  Śmieci powinny być segregowane na wysypisku, a nie takie cyrki z pięcioma różnymi workami/kubłami odprawiać. Ile te same worki kosztują i produkują śmieci...
  Tu gdzie mieszkam nie ma możliwości wystawiania odpadów niesegregowanych, bo takich tutaj ponoć nie odbierają. A, mi wcale się nie podoba kisić po dwa tygodnie kilku kubłów śmieci.
  Cały ten system to jedna wieka porażka.

  13 7
 • ~adamczykhenryk 2017-02-16 14:25:16

  pprywatne
  popieram można jeszcze do dać by szczurów nie karmić - wywożone co tydzień .
  w skupie płacą za plastik ok 100 zł za tonę( pety ) .
  Przetworzony plastik ( pet ) granulat tona wychodzi 800 zł.
  A z nakrętkami wychodzi jeszcze lepiej granulat wychodzi 1600 zł
  Kapusta się kręci a Polacy z segregują .

  9 3
 • ~Pan Parasol 2017-02-16 14:45:35

  ~pprywatne Przecież jest wybór. Segregowane 12zł/os, niesegregowane 30zł/os. Kazali się określić i wszyscy (wspólnoty, rady dzielnic itp) wybrali opcję tańszą - więc nie rozumiem co się komu nie podoba. "segregacja na wysypisku" kosztuje - trzeba ludziom zapłacić. Nie chcemy segregować to zapłaćmy 30zł/osobę/mc i pracownicy wysypiska posegregują za nas.

  4 5
 • ~Pan Parasol 2017-02-16 14:50:45

  no i lepiej się dopasować bo plotka krąży, że jeżeli udział śmieci niesegregowanych będzie wyższy niż (ileś tam procent - szczegółów nie znam) to dana grupa mieszkańców (wspólnota, dzielnica) będzie z automatu wrzucona jako "niesegregowalni". Wycofa się obowiązek segregacji i będą płacić wyższe stawki.

  5 1
 • ~Arteks 2017-02-16 15:17:44

  @PanParasol - popieram to rozwiązanie o którym piszesz. Może wreszcie wtedy wszystkie wspólnoty i RSM wprowadzą śmietniki zamykane na klucze przez lokatorów. Skończy się podrzucanie śmieci i zmusi się opornych do segregacji. No i amatorzy starych mebli ze sklejek przestaną je podkradać aby potem traktować to świństwo jako podpałkę. Niestety zamykanie śmietników będzie dużym utrudnieniem życia dla meneli, którzy teraz dorabiają sobie znajdując różne "skarby" w śmietnikach.

  3 2
 • ~pprywatne 2017-02-16 16:48:59

  ~Pan Parasol Właśnie chciałem płacić za niesegregowane i nie mogę, bo tu gdzie mieszkam odbierają tylko segregowane...

  4 0
 • ~Pan Parasol 2017-02-16 18:53:05

  ~pprywatne: Jak chcesz zapłacić a nie segregować - jest wybór. Trzeba ten temat na radzie lub wspólnocie "przepchnąć" ... i tyle.
  ~Arteks ... to nie jest "zaproponowane przeze mnie rozwiązanie" ale rzeczywistość. Można podpisać umowę i nie segregować śmieci.
  A co do "meneli i ich skarbów" to właśnie ten śmieciowy opał zimą ma największą wartość.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Lubisz zmianę czasu z zimowego na letni i odwrotnie?Oddanych głosów: 1154