zamknij

Ekologia

100 mln zł na czyste powietrze w Rybniku. Ciepło popłynie z elektrowni

2017-12-18, Autor: 

PGE Energia Ciepła, spółka odpowiedzialna za realizację Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, podpisała z władzami Rybnika porozumienie prowadzące do ograniczenia tzw. niskiej emisji w regionie. Dotyczy ono współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania Rybnika w ciepło systemowe.

Reklama

Dzisiaj w rybnickim magistracie podpisano ważne porozumienie. Dokument sygnowali przedstawiciele firm: PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A., PGE Energia Ciepła S.A., Polska Grupa Górnicza sp. z o.o. oraz Miasta Rybnik.

Sygnatariusze porozumienia zadeklarowali, że zarówno indywidualnie, jak i we wzajemnej współpracy, dążyć będą do realizacji projektu polegającego na: przebudowie Elektrowni w Rybniku, w sposób umożliwiający produkcję ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej, w sposób adekwatny do potrzeb miejskiego systemu ciepłowniczego, połączeniu miejskiego systemu ciepłowniczego z Elektrownią w Rybniku oraz przeprowadzeniu w możliwie krótkim terminie niezbędnych analiz w tym zakresie.

Podstawowym celem przyświecającym zawartemu porozumieniu jest zapewnienie od 1 września 2022 roku nieprzerwanej dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła.

- Podpisane dziś porozumienie to wstępny, ale ważny krok w kierunku realizacji inwestycji, pozwalającej w przyszłości ogrzewać Rybnik ciepłem z rybnickiej elektrowni – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Deklarowana współpraca jest idealnym rozwiązaniem dla Rybnika – producentem węgla w regionie jest Polska Grupa Górnicza, właścicielem sieci ciepłowniczej w Rybniku – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika, a rybnicka Elektrownia, producent energii, została zaś przejęta przez Polską Grupę Energetyczną. Wszystkie trzy podmioty to spółki skarbu państwa. Miasto również jest gotowe do współpracy. W granicach przewidzianych prawem i w ramach realizacji swoich kompetencji, będziemy wspierać działania pozostałych stron. Myślę tutaj o pomocy przy pozyskiwaniu stosownych uzgodnień, decyzji i pozwoleń, wspieraniu działań przedsiębiorstw zmierzających do likwidacji niskiej emisji poprzez przyłączenie budynków do systemu ciepłowniczego czy wspieraniu starań o uzyskanie dofinansowania w ramach programów pomocowych – dodaje prezydent.

Jak wylicza PGE, szacowane nakłady na realizację inwestycji wynoszą ok. 100 mln zł.

Strony zobowiązały się do realizacji projektu polegającego na budowie modułu ciepłowniczego zasilanego z wyposażonych w układy ciepłownicze dwóch bloków energetycznych w elektrowni PGE w Rybniku. Spółka posiada już wstępną analizę wykonalności projektu modułu ciepłowniczego o mocy szczytowej 100 MW cieplnych.

- Rybnickie porozumienie to pierwszy i od razu tak znaczący krok w realizacji Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, którą zaprezentowaliśmy zaledwie kilka dni temu. To pierwszy dowód na to, że PGE będzie liderem zmian środowiskowych w sektorze, wspierając samorządy w walce o czyste powietrze w polskich miastach. Polska to jeden z największych rynków ciepła w Europie i my zamierzamy ten potencjał maksymalnie wykorzystać, tak jak w Rybniku – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Prace nad projektem uciepłownienia elektrowni w Rybniku wpisują się w Strategię Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030, przedstawioną 14 grudnia w elektrociepłowni PGE w Gdańsku. Zgodnie z przyjętą strategią, intencją PGE jest bycie liderem zmian środowiskowych w sektorze poprzez prowadzenie działań wspierających walkę o czyste powietrze w polskich miastach. Tym samym Grupa PGE zapowiada umocnienie pozycji kluczowego dostawcy ciepła po konkurencyjnych dla klientów cenach.

Realizacja projektu przez PGE EC będzie możliwa po uzyskaniu zgód organów korporacyjnych spółki. Celem projektu jest to, aby po 1 września 2022 r. utrzymać nieprzerwane dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła.

W najbliższych dniach powołana zostanie grupa robocza dla sprawnej realizacji zapisów podpisanego Porozumienia.

Najważniejsze ustalenia podpisanej deklaracji:

- PGE EC zobowiązało się do podjęcia niezbędnych prac, mających na celu realizację projektu budowy członu ciepłowniczego zasilanego z wyposażonych w układy ciepłownicze dwóch bloków energetycznych w Elektrowni w Rybniku. Harmonogram realizacji projektu powinien zostać przedstawiony do 15.03.2018 r.

- PGNiG TERMIKA EP zadeklarowało wolę realizacji projektu dostosowania miejskiego systemu ciepłowniczego do zmiany kierunku zasilenia oraz budowy rurociągu łączącego MSC z obiektami w Elektrowni w Rybniku.

- PGNiG TERMIKA EP oraz PGG podejmą wspólnie kroki w celu rozwiązania problemu ciągłości dostawy ciepła do KWK ROW Ruch Chwałowice oraz dzielnicy Chwałowice od 01.09.2022 r.

Oceń publikację: + 1 + 171 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~ 2017-12-18
  16:51:23

  184 5

  teraz czekamy na sensowne warunki podłączenia i eksploatacji dla domów prywatnych, bo dawno temu uczono mnie w szkole, że produkcja hurtowa jest tańsza niż detaliczna, a gdy obserwujemy nasz mały świat wychodzi na to, że jest odwrotnie

 • ~ 2017-12-18
  17:08:07

  72 75

  Jak zniknie EC Chwałowice to powietrze będzie w Rybniku co najmniej o połowę czystrze . Teraz tam spadają wszystkie floty i miały.

 • ~pprywatne 2017-12-18
  17:33:27

  85 16

  Co do ceny, to pada takie magiczne zdanie: "przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła."

  Więc łudźcie się dalej co niektórzy...

 • ~Henryk Adamczyk 2017-12-18
  17:41:17

  22 37

  pprywatne
  elektrownia spali jeden wagon więcej dla Rybnika
  a ciepło odpadowe elektrownia zagospodaruje dla siebie .

 • ~ 2017-12-18
  17:46:27

  54 9

  "przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła." i to zdanie zdaje się być kluczowe w tych rozważaniach

 • ~imrahil 2017-12-18
  17:58:03

  82 42

  a co wy myśleliście? że za darmo będziecie się ogrzewać? problem smogu jest poważny od dawna, do niedawna mocno lekceważony. poza samym ciepłociągiem powinien być obowiązek do podłączeń (lub ogrzewanie w bezemisyjny sposób). przygotujcie się raczej na koszt ogrzewania jak gazem

 • ~ 2017-12-18
  18:20:31

  @imrahil no właśnie tak sobie teraz pomyślałem o co tak naprawdę niektórym osobom chodzi? O życie w smrodzie aby tylko było tanio? Mieliśmy już życie w smrodzie... Kto mieszkał w okolicach strumyków i rzeczek to wie jak było w czasach przed budową kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Każdy wiedział, że jak zmierzchało to trzeba było zamykać okna bo spuszczano szamba... Od kilku lat problem zniknął i wszyscy zadowoleni bo mają wygodniej i już brzydko nie pachnie. Tak samo będzie z ogrzewaniem tylko trzeba ludzi edukować i przyzwyczajać do tego, że nie trzeba mieć w domu + 30 C w każdym pomieszczeniu. Licze na całkowity zakaz paleniem węglem w tych miejscach gdzie powstaną nowe ciepłociągi i obligatoryjne podłączenie tak jak było w przypadku kanalizacji. Nareszcie kolejny powiew nadziei na zmiany a to nie wszystko bo Morawiecki obiecał niedawno niższe stawki na prąd dla ogrzewających prądem i różne rządowe działania na rzecz poprawy powietrza w całej Polsce.

 • ~peha 2017-12-18
  18:31:18

  32 10

  Ciekawe czy i gdzie planuje się nowe ciepłociągi. Sądzę że np. do Kamienia nie będzie się opłacać tak jak nie opłaca się robić sieci gazowej.

 • ~imrahil 2017-12-18
  18:33:19

  48 34

  ~orient - ja rozumiem, że ktoś nie ma pieniędzy. to jest problem, ale tak naprawdę to margines. na wakacje, samochody, telewizory, smartfony i inne takie pieniądze mają. więcej - ludzie mają pieniądze na nowe, niemałe domy, a na ogrzewanie już nie. taryfa dla grzejących prądem już od dawna jest - niewiele droższa od gazu (tylko koszt inwestycji wielokrotnie niższy), do nowego domu idealna, a przy okazji można zaoszczędzić kilka groszy na prądzie bytowym. nazywa się G12W, ale w tv mówili, że ogrzanie domu 120 m2 prądem to 7 tys. zł! a w to co mówią, trzeba wierzyć. są pompy ciepła, gdzie kompletne kotłownie kosztują mniej niż kotłownia na węgiel (po uwzględnieniu wszystkich kosztów), eksploatacja też kosztuje mnie. ale ktoś tam mówił, że to nie działa, szczególnie w zimie. więc musi być węgiel. izolacje? ktoś mówił, że powyżej 10-15 cm nie działa, poza tym musi być przyklejona inaczej niż w instrukcji systemu. w starym domu dymi się z komina? a co mnie to kogo obchodzi, zresztą musi się dymić, nie ma ognia bez dymu. można tak w kółko.

 • ~GEORGIO... 2017-12-18
  19:13:46

  57 79

  pan kuczera wszystko ładnie podpisuje tylko nie wie ze ludzie nie maja pieniędzy na takiego rodzaju ogrzewania!!! a ogrzewanie z ciepłociągu jest bardzo drogie.

 • ~Henryk Adamczyk 2017-12-18
  19:15:59

  53 15

  imrahil
  orient
  GEORGIO
  od stu lat Polak jest biedakiem w własnym kraju .
  w Hamburgu jak spacerowałem dwa lata temu po magazynach gościu chciał mi sprzedać 4 tys paneli słonecznych 1300 wat 12 V po 80 zł za sztukę . Żałuje ale nie miałem tyle kasy ale to już ekologia i tania . A jak nas golą dzisiaj za panele 300 wat

 • ~marys76 2017-12-18
  19:21:54

  79 36

  Wkrótce nasz WIELKI poseł Grzegorz J. zostanie Prezesem Elektrowni i cały Rybnik ogrzeje

 • ~ 2017-12-18
  20:52:08

  44 17

  ~orient ~imrahil, kto mówi że ma być za darmo, doświadczenie życiowe (chociażby na przykładzie ustalania cen wody i kanalizacji w naszym mieście ) wskazuje jednak, że jest to idealna okazja by pod pretekstem frazesów "ekologia" czy " ochrona środowiska" sięgnąć głębiej do kieszeni mieszkańców i dodatkowo ich oskubać, ustalając cenę nieadekwatną do realnych kosztów, a zbvliżoną do maksymalnych możliwych cen, sądząc po tonie Waszych wypowiedzi, odpowiada Wam coś takiego, mi jednak nie

 • ~dizers 2017-12-18
  22:51:50

  26 31

  ja dziekuje ale nie skorzystam , chyba że podłączenie za free i o połowe mniejsze rachunki niz obecnie a ogrzewam gazem !

 • ~dizers 2017-12-18
  22:53:19

  13 11

  ~marys76 .............. chyba swoim blaskiem ;D

 • ~ 2017-12-19
  08:49:10

  8 4

  @ dizers - węzeł ciepłowniczy w piwnicy Ci zrobią, nikt nie jest na tyle chojny, by fundować resztę instalacji w domu. Nawet gdyby, to dotacje też tak nie działają - wyskakujesz z własnej kasy i potem dostajesz albo całość (bardzo rzadko) albo zwrot części kosztów.

 • ~Arteks 2017-12-19
  09:35:31

  24 39

  To epokowa wiadomość! Cieszę się, że porozumiano się ponad podziałami politycznymi. Szacunek dla władz miasta, posłów PiS i nowego zarządcy elektrowni. @ursus @pprywatne - wszystko kosztuje. Paliwa do aut też nie są za darmo, a z nich korzystacie bogacąc szejków i oligarchów. A dzięki temu rozwiązaniu skorzysta zakład z naszego miasta i kopalnie. @dizers - do tego czasu być może wprowadzona zostanie obligatoryjność w podłączaniu się do ciepłociągu tak jak w przypadku kanalizacji. @georgio - to niech się wezmą do pracy lub oszczędności! Dlaczego reszta społeczeństwa ma cierpieć przez to, że ktoś chce mieszkać w swoim domu i przy tym bazować na przestarzałym i problematycznym dla miasta ogrzewaniu? A jeśli ktoś jest biednym samotnym rencistą lub osobą niepełnosprawną - tu pomoc może okazać miasto budując nowoczesne i wygodne mieszkania komunalne i wprowadzając system zamian.

 • ~minowa 2017-12-19
  09:40:03

  30 4

  Nie podniecajcie się i czytajcie ze zrozumieniem. Tylko zmiana kierunku zasilania MSC z elektrowni zamiast z EC Chwałowice aby zastąpić EC Chwałowice po 2022r. Ani słowa o nowych podłączeniach w budynkach.

 • ~dropsy 2017-12-19
  10:08:54

  35 9

  Po co wydawać kolejne setki milionów kopać drogi chodniki ? Ustalić tanią taryfę na prąd dla mieszkańców Rybnika i po sprawie. Każdy w domu gniazdko ma.

 • ~ 2017-12-19
  10:11:35

  23 14

  "poza samym ciepłociągiem powinien być obowiązek do podłączeń " - jaki obowiązek? W XXI wieku w ścisłym centrum nie ma MOŻLIWOŚCI podpięcia bloku do rury o 10m dalej. Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa blokuje mieszkańcom taką możliwość.

 • ~awas 2017-12-19
  12:55:48

  23 6

  @~tf2 - bzdury gadasz Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa właśnie chciała podłączyć do ciepłociągu kilka bloków na Tęczowej ale nie zgodzili się niektórzy mieszkańcy bo byłby im za drogi czynsz przez to podłączenie i teraz inni muszą cierpieć bo babcia z dziadkiem ma niską emeryturkę czy rentę to liczy każdy grosik a ci co chcieli się podłączyć było ich za mało i większością głosów podłączenie zostało odrzucone.

 • ~Lateks 2017-12-19
  14:32:39

  10 4

  ~awas bo tak to jest jeśli spółdzielnia chce wszystko przerzucić na koszt lokatorów, najpierw termomodernizacja potem ciepłociąg a potem za oszczędności spłata inwestycji.Zresztą Miasto i osiedle Morcinka tak samo... a każdy wie że taka inwestycja na osiedlach może być opłacalna w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych

 • ~ 2017-12-19
  15:19:14

  12 4

  ~Arteks ale o co Ci chodzi ? chyba nie zrozumiałeś przeczytanego tekstu, obecnie każdy ponosi koszty wytwarzając ciepło detalicznie do ogrzania własnego domu, a tu znowu okaże się że coś w tym wypadku ciepło wytwarzane hurtowo będzie DUŻO droższe od tego wytwarzanego detalicznie w domach (gdyby było droższe np o 20 % nie powiem słowa, wygoda kosztuje), stawiając pod znakiem zapytania sens podłączania domu do sieci

 • ~imrahil 2017-12-19
  17:03:40

  23 5

  ~ursus, masz niestety rację. ciepło systemowe jest drogie, bo trzeba wybudować i utrzymać cała infrastrukturę. z drugiej strony nikt z mieszkających w domach nie liczy do kosztów ogrzewania np. wymian kotła co kilka lat, zgodnych z przepisami przeglądów (w tym kominiarskich). przy cieple systemowym to zapewne odpada. z trzeciej strony - to są chyba spółki z udziałem skarbu państwa. może nie musiałyby aż tyle zarabiać? kłóci się to wolnym rynkiem, ale problem smogu w Rybniku to nie przelewki. wątpię, żeby elektrownia musiała spalać więcej węgla - przecież ciepłownictwo służy do obniżenia pary za turbiną. po prostu nie wszystko idzie w skraplacz i mamy po prostu poprawę sprawności bloku - zamiast schładzać parę wodą z zalewu, schładzamy ją węzłem ciepłowniczym odzyskując część energii zamiast ogrzewać nią zalew. kolejny problem - wszystko na odwrót - najpierw remonty dróg, a potem rozpiernicz żeby rury pociągnąć.

 • ~ 2017-12-19
  17:58:15

  9 3

  oczywiście używanie kotła w domu generuje pewne koszty stałe, trwałość współczesnego kotła szacuję na co najmniej kilkanaście lat, bo palenie jest w nim bardziej płynne niż w zwykłego zasypowego, nie ma też w nim skoków temperatury powodujących natężenia konstrukcji (oczywiście dochodzą koszty wymiany elementów zużywających się, np. ślimaka podajnika ), ale są to w większości inwestycje na lata, a co do kosztów ogrzewania systemowego, to ciepło wpuszczane do zalewu i w powietrze to odpad, za które Elektrownia płaci niemałe kary, a przy odpowiednim skonstruowaniu przepisów, można je uzyskać praktycznie gratis do ogrzewania miasta, co do rozbudowy sieci, tutaj smog w mieście o którym wie cały kraj, może być wbrew pozorom sprzymierzeńcem i umożliwić uzyskanie środków zewnętrznych , czy to unijnych, czy z ochrony środowiska (znam przypadki pozyskania przez gminę właśnie takich„antysmogowych” środków), tutaj mamy kolejne pole do popisu dla władz miasta, oczywiście zarządzająca infrastrukturą firma, nie może być wtedy komercyjna, a komunalna w której prezes zarabia więcej niż prezydent miasta, wtedy dopiero możemy uzyskać atrakcyjną cenę ogrzewania, na której zyskamy wszyscy zarówno mieszkańcy domów, jak i bloków

 • ~Szary 2017-12-29
  10:19:07

  10 5

  jedną z przyczyn zanieczyszczenia smogowego Rybka jest ukrywany alkohlizm. Wyjaśniam:domowe kotłownie są"azylem" dla wielu facetów, gdzie sobie popijają w najlepsze. Baba nie widzi i cel "zbożny". Chajcują choy gupi, racząc się w tym czasie piwym abo gorzołą a my tyn smród woniomy!

 • ~dizers 2018-01-03
  21:23:46

  5 1

  co za bzdury i marnotrawienie kasy ............. obniżcie cenę gazu o połowę , ludzie sami przejdą na gaz i nie będzie problemu smogu ! A nie snujecie plany o idealnym mieście ogrzewanym promieniami słońca , realnie to miasto przekopane i ceny z kosmosu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 277