zamknij

Wiadomości

Samorządy: nie damy Poczcie danych mieszkańców

2020-04-27, Autor: 

Głos Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jest głośny i wyraźny. W ubiegłym tygodniu wysłał do wszystkich samorządów w województwie śląskim komunikat, by nie przekazywać Poczcie Polskiej danych mieszkańców. - Nie możemy ulegać naciskom - podkreślił Marian Błachut, Burmistrz Czechowic-Dziedzic, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Reklama

Przypomnijmy, w miniony czwartek w nocy na skrzynki urzędów gmin przyszedł mail, który wywołał nie lada zamieszanie. Nadawca podpisany jako Poczta Polska chciał otrzymać od urzędników dane dotyczące mieszkańców. Miały one posłużyć do wyborów prezydenckich >>Pesel, adres, nazwisko. „Poczta Polska” chce naszych danych na wybory<<

Poczta Polska spotkała się z odmową przekazania danych, mało tego - w kraju wybuchł skandal, który skomentował prezydent Piotr Kuczera >>Kuczera o skandalu z pocztą. „Quo vadis Polsko?”<<

W piątek doszło do wideokonferencji Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Głównym tematem było właśnie działanie poczty.

Jeden głos samorządów

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów nie ma wątpliwości, że w działaniach związanych z majowymi wyborami samorząd lokalny będzie mówił jednym głosem. Będzie nim rozsądek i odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców w szerokim tego słowa znaczeniu.

- Moment, w którym jesteśmy pokazuje, jak ważna jest współpraca samorządów lokalnych w ramach samorządowych stowarzyszeń i związków. Właściwie każdego dnia odbywają się rozmowy, w trakcie których samorządowcy w całej Polsce wypracowują wspólne stanowiska w najważniejszych kwestiach – powiedział Zygmunt Frankiewicz, Senator RP, Prezes Związku Miast Polskich, były wieloletni prezydent Gliwic podczas posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w formie wideokonferencji, które odbyło się 24 kwietnia.

Zygmunt Frankiewicz zwrócił uwagę, że taką jedność widać między innymi w opiniach samorządów lokalnych w zakresie wniosku Poczty Polskiej SA dotyczącego udostępnienia danych ze spisu wyborców, na potrzeby organizacji wyborów korespondencyjnych na Prezydenta RP. Opinie te są pokłosiem prawnych analiz aktualnych przepisów, ale są też wyrazem troski o bezpieczeństwo danych osobowych mieszkańców, podkreślił Senator RP.

- Pamiętajmy, że w tym przypadku za udostępnienie danych osobowych bez podstawy prawnej grozi sankcja karna „liczona” w latach więzienia. W nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19 nie ma takiej podstawy – powiedział Zygmunt Frankiewicz.

„Nie możemy ulegać naciskom”

Senator RP odniósł się też do stanowiska Polskiego Towarzystwa Epidemiologów w sprawie wyborów korespondencyjnych. Jego treść wyraźnie wskazuje, że nie jest możliwe w trakcie ich przeprowadzenia zapewnienie ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2, a więc wiąże się z ryzykiem wzrostu liczby osób zarażonych. Przemawiają też za tym względy czysto techniczne związane m.in. z rozdystrybuowaniem pakietów wyborczych, co sygnalizowały w ostatnim czasie samorządy lokalne.

- Musimy wykazać się rozsądkiem i odpowiedzialnością w tym zakresie. Nie możemy ulegać naciskom. Do urzędów docierają wnioski mieszkańców, w których nie wyrażają oni zgody na przekazanie ich danych osobowych Poczcie Polskiej. Nie możemy tego lekceważyć – podkreślił Marian Błachut, Burmistrz Czechowic-Dziedzic, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Zarząd Związku w wyniku dyskusji podjął jednogłośnie decyzję o wystosowaniu do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w woj. śląskim komunikatu w sprawie nieprzekazania Poczcie Polskiej SA danych ze spisu wyborców, na potrzeby organizacji wyborów korespondencyjnych na Prezydenta RP (komunikat został wystosowany 24.04).

Z dostępnych Zarządowi opinii prawnych jednoznacznie wynika brak podstaw prawnych do podjęcia takich działań. Nie została bowiem zakończona ścieżka legislacyjna dotycząca ustawy wprowadzającej wybory korespondencyjne. Co więcej, udostępnienie tych danych może narazić organy wykonawcze gmin na poważne sankcje prawne. Komunikat Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jest zbieżny ze stanowiskami w tej sprawie innych organizacji samorządowych, w tym stanowiskiem Związku Miast Polskich.

Piotr Kuczera, Przewodniczący Związku, Prezydent Rybnika stwierdził, że wszystkie kwestie związane z organizacją majowych wyborów rodzą istotne wątpliwości, a w praktyce mogą doprowadzić do wzrostu zachorowań. Dodał jednak, że najbardziej frustruje w tej sytuacji coś innego:

- W obliczu problemów i wyzwań wynikających z epidemii, samorządy lokalne tak wiele uwagi muszą poświęcać na sprawy, które już dawno powinny zostać przeniesione w czasie – powiedział Piotr Kuczera.

 

- Chcemy zajmować się wsparciem mieszkańców, przedsiębiorców i służby zdrowia w walce z koronawirusem. Tymczasem musimy analizować opinie prawne związane z tym, czy działania w zakresie majowych wyborów podejmowane przez organy centralne są zgodne z przepisami – dodał.

---

ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 140 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w wo-jewództwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych.

Oceń publikację: + 1 + 73 - 1 - 75

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~Piotr Czaja 2020-04-27
  11:44:49

  Bardzo dobrze!Nie dajcie się zastraszyć.Jeżeli ujawnicie dane osobowe czeka was lawina pozwów sądowych.

 • ~Franz Kawka 2020-04-27
  12:02:12

  Nie życzę sobie żeby moje dane były udostępniane pislamistom.
  Za miesiąc będą na chomiku w pakietach po 10 000 sztuk.

 • ~rzyt 2020-04-27
  12:03:20

  66 27

  Szkoda, bo trzeba będzie osobiście udać się do lokalu wyborczego. Czekam na obiecane wspieranie przedsiębiorców, szczególnie tych którzy nie mogą prowadzić działalności ale muszą płacić podatek od budynków i powierzchni związanych z działalnością gospodarczą.

 • ~Arteks 2020-04-27
  12:03:23

  93 65

  Uwaga - pakiet wyborczy miałby mieć charakter... bezadresowej ulotki. Czegoś takiego nie wymyśliliby nawet Kim Dzong Un... To jest śmieszne i żałosne zarazem bo świadczy o totalnym lekceważeniu przez władze procedur prawnych i demokratycznych.

 • ~ 2020-04-27
  12:07:37

  Zrobić wybory tradycyjne, przecież i tak ludzie chodzą do sklepów, kościołów. Gdyby Kidawa miała ponad 50% poparcia tematu by nie było, ale pewnie w następnym sondażu nie przekroczy 0,49. Ludzie z napisem KONSTYTUCJA sami teraz ją łamią. Jeśli nie udostępnią danych, po wyborach powołać komisarzy i wyczyścić Polskę z postkomunistycznego bagna.

 • ~ 2020-04-27
  12:17:18

  Od kiedy w Polsce rządzi opozycja ? Już widzę komisarza w Rybniku ,
  i bardzo dobrze pogonimy ten KOwski układ :) nam moherom i normalne wybory nie straszne , damy radę polać Kidawe do lamusa:)

 • ~ 2020-04-27
  12:22:21

  96 57

  Rufin - czy ty rozumiesz, że za udostępnienie danych osobowych BEZ PODSTAWY PRAWNEJ - grozi odpowiedzialność karna!!?
  Nikt takiego czegoś nie weźnie na swoją odpowiedzialność! Ja również NIE WYRAŻAM zgody na udostępnienie moich danych osobowych bo ktoś ma takie widzimisie.

 • ~Idaho 2020-04-27
  12:37:38

  83 13

  Panie Zak, największym rywalem Dudy wcale nie jest Kidawa. I to jest jasne od dawna, nie wiem dlaczego cały czas jest o niej mowa.

 • ~obserwathor 2020-04-27
  12:47:03

  79 62

  żeby nasz prezydent był taki "prawy" w temacie chociażby jazdy po alkoholu i konsekwencji takiego zachowania, a tak przestrzeganie prawa wychodzi bardzo selektywnie, w zależności od aktualnych interesów partyjnych

 • ~Idaho 2020-04-27
  12:51:30

  73 10

  Obserwathor, nie wydaje Ci się, że tu nie powinno być miejsca na interpretację ? Albo samorządy mają podstawę prawną do przekazania tych danych albo nie. To jest za poważna sprawa, żeby ktoś robił to wg swojego widzimisię.

 • ~ 2020-04-27
  12:56:35

  12 19

  Nie samorządy

 • ~ 2020-04-27
  13:04:39

  43 30

  Nie samorządy jak w tytule tylko związek apeluje do samorządów oczywiście te powskie są w opozycji do rządu to kolejny przykład że samorząd powinien być niezależny i bezpartyjny w obecnej formule nie funkcjonuje jak należy

 • ~entropia 2020-04-27
  13:26:43

  57 22

  zakładam że pod osłoną nocy szybko pojawi się "specustawa" która zmusi samorządy do wydania adresów, kolejna nocna "specustawa" uwolni pierwszą od głosowania w senacie, prezydent jeszcze w piżamie je podpisze i tym samym "demokracja" kolejny raz zostanie ocalona

 • ~Abisall 2020-04-27
  13:59:20

  36 10

  @Arteks
  "Uwaga - pakiet wyborczy miałby mieć charakter... bezadresowej ulotki"
  A ważność głosu ma potwierdzać wpisany PESEL i podpis. Pomijając już zupełnie niekonstytucyjność takiego rozwiązania to kuriozalnie wygląda bezpieczeństwo takich wyborów - raptem 16 kwietnia ujawniono wyciek danych zawierające co najmniej kilkaset tysięcy nr PESEL, nr dowodów, adresów.

 • ~Jacek Kamiński 2020-04-27
  14:02:02

  26 15

  Do Rufin Bonk;
  Proszę o uściślenie, które artykuły konstytucji łamią ci, którzy maja ją na sobie. Chyba będzie to dla Pana łatwe zadanie. Czekam.

 • ~rosthost1 2020-04-27
  14:40:03

  30 16

  Czyli tym sposobem pogorszymy sobie jeszcze wynik Kidawy-Błońskiej! Dziękujemy Panie Kuczera,.

 • ~artefaks 2020-04-27
  15:59:17

  21 8

  ~Idaho 2020-04-27 12:37:38

  Panie Zak, największym rywalem Dudy wcale nie jest Kidawa. I to jest jasne od dawna, nie wiem dlaczego cały czas jest o niej mowa

  Bo to nie jest istota rozumna tylko zmodyfikowany wybielaczem mózg na ciemnogrodzkiej. I jeszcze mu tego nie powiedzieli

 • ~ 2020-04-27
  16:19:50

  20 26

  @Artefaks -kocham cię za ten czarny humor:) a Kidawa ma już poniżej 3% :) co sądzić o tych którzy ją popierają i popierają tych popierających ? :)))

 • ~artefaks 2020-04-27
  16:30:04

  17 10

  Zak . Ssoorryy.
  Na randkę się nie wybieram. Nic nie mam przeciwko twoim preferencjom seksualnym. Ale szukaj gdzie indziej. Jak powiedział rzecznik milicji. Pocałunki są dozwolone. Ale obowiązują maseczki i dystans 2 metry.Gratuluję że zdefiniowałeś swoją seksualność i nie jesteś kryptogejem jak przewodnik stada

 • ~ 2020-04-27
  16:53:13

  12 15

  Kidawę zastąpi wkrótce Gowin, jako nowy kandydat Kałolicji.

 • ~artefaks 2020-04-27
  16:59:58

  12 11

  Zak . Jako człowiek dobrze poinformowany powiedz coś o zniknięciu ? 20 melonów z systemu informatycznego firmy typowanej do przeprowadzenia loterii wyborczej .
  Kto to ewentualnie zrobił ? Ronald Pancerny który ucieka z walizką pełną kasy ?

 • ~ 2020-04-27
  17:16:44

  20 18

  do artefaks - znam szczegóły i Ci odpowiem, ale najpierw powiedz mi gdzie się podziała kasa z AmberGold i kasa 250 mld z mafii vatowskiej? Dawaj!

 • ~sympatykrybnika 2020-04-27
  18:24:11

  17 2

  Państwowy operator już 22 kwietnia otrzymał za zgodą ministra cyfryzacji dane z rejestru PESEL potrzebne do przygotowania wyborów prezydenta – tę informację potwierdził resort cyfryzacji.
  To oznacza, że Poczta nie potrzebuje już tych danych z samorządów, co budziło sprzeciw władz lokalnych w wielu miejscowościach.
  PESEL to rejestr ściśle chroniony – zawiera wrażliwe dane nie tylko dotyczące adresu zamieszkania, ale także urodzeń dzieci, ślubów, rozwodów, dane małżonków i wiele innych. Dostęp do nich mają służby, w tym ABW, CBA i policja, prokuratura, sądy, skarbówka, a także Poczta Polska do realizacji zadań, które wykonuje na co dzień.
  I co pan zrobisz? Nic pan nie zrobisz.

 • ~olo-s 2020-04-27
  19:04:34

  11 14

  Panie tropie leminga, odpowiedz jest prosta, przekrety ktore Pan opisuje to zrobili prywatni ludzie, zlodzieje, kombinatorzy, ktorzy siedza lub beda za to siedziec, a przekrety opisane powyzej robi rzad RP...

 • ~ 2020-04-27
  19:16:49

  16 11

  do olo-s, - sorry, masz rację. Zapomniałem, że rząd Tuska, który wyłącznie odpowiada za lukę vatowską, to dopiero były w rządzie prywatne osoby!

 • ~TAKI JA 2020-04-27
  19:52:45

  18 7

  Panie Prezydencie dlaczego pan próbuje uniemożliwić mi udział w wyborach. Proszę wykonać swoje obowiązki a zobaczy pan jak społeczeństwo Was potraktuje.

 • ~olo-s 2020-04-27
  20:40:13

  7 7

  Panie Tropie luka vatowska byla juz przed Peo, a przed nimi jakby nie bylo rzadzil pis. Po drugie pisales o mafii, a o ile wiem mimo ze pis od pieciu lat rzuca haslami ze poprzednicy kradli, nie skazano nikogo... A chce przypomniec ze te piec lat temu pokazywano grube teczki przekretow, ktore rzekomo mialy miesce... Teraz gdy wszystko jest w rekach pis, moga robic co chca, skazywac kogo chca, to nie umieja, bo zadnych dowodow po prostu nie maja... Stek klamst i tyle z ich ust sie saczy...

 • ~Bernard Jona 2020-04-27
  21:33:34

  15 7

  Nie jestem niczyją własnością!
  Dlatego też nie życzę sobie żeby jakiś urzędas z Rybnika odbierał mi prawo do głosowania w maju obecnego roku!

 • ~Jacek Kamiński 2020-04-27
  21:35:39

  6 7

  do trop leminga;
  Skoro podajesz wysokość luki VAT za poprzedników i pytasz się gdzie te pieniądze, to zapytaj o to samo obecnie (jeszcze) rządzących: Gdzie 150 miliardów? I czemu gdy poprzednicy próbowali powstrzymać proceder (odwrotne obciążenie, JPK ) wyście głosowali przeciw, lub się wstrzymywali ? Niewygodne pytania, prawda?

 • ~Jacek Kamiński 2020-04-27
  21:38:29

  7 15

  Do Bernard Jona:
  Jeśli ktoś Panu to prawo odebrał, to sejm nielegalnie zmieniając ordynację na mniej niż pół roku przed wyborami. Zatem wszelkie pretensje na Nowogrodzką proszę kierować.

 • ~neo_mavius 2020-05-02
  11:10:03

  2 1

  jak ,żeście som gupi to nie dowejcie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3957