zamknij

Wiadomości

„Sami Swoi” po rybnicku. Lata mijają, a sławetny płot na św. Józefa nadal stoi (zdjęcia)

2021-06-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Pamiętacie, jak pisaliśmy o płocie, który pojawił się przed laty na ul. św. Józefa? Kompletnie nic się tam nie zmieniło, ba! Jest jeszcze gorzej. Przez zwężenie przeciskają się tylko wąskie samochody. Cały ruch przeniósł się na ulicę Borki, która nie jest przystosowana na takie natężenie ruchu. Co do tej pory zrobiło miasto? Jaki ma pomysł na rozwiązanie problemu?

Reklama

Spór o płot, czyli „Sami Swoi” po rybnicku

Minęły już 3 lata. W czerwcu 2018 roku na spokojnej ul. św. Józefa pojawił się płot. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że został postawiony na drodze. Ten fakt oburzył internautów. Wskazywali, że w ten sposób i tak już wąską ulicą nie pojedzie straż pożarna czy karetka pogotowia.

Jak wtedy tłumaczyła Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, droga św. Józefa od skrzyżowania pomiędzy ul. Góreckiego a ul. Borki przebiega przez grunty prywatne osób fizycznych i częściowo miejskie.

- Jeden z właścicieli uznał, że skoro jest to jego własność to ogrodzi teren (sąd okręgowy orzekł, że odcinek 22 m2 należy do tego mieszkańca) – mówiła.

Dodała, że zgodnie z ustawą z 1 stycznia 1999 roku miasto zwróciło się z wnioskiem o stwierdzenie własności gruntów zajętych pod tę drogę do Wojewody Śląskiego. Ten jednak odmówił miastu własności gruntu, a miasto się od tego odwołało.

Równolegle z toczącym się postępowaniem administracyjnym przed ministrem, właściciel nieruchomości wniósł pozew przeciwko miastu do sądu cywilnego o wydanie 22 m2 drogi.

Wyrok sądu dla mieszkańca potwierdził własność tej nieruchomości.

- To orzeczenie nie zwalnia właściciela z przestrzegania prawa w tym prawa miejscowego, jakim jest uchwała rady miasta dotycząca planu zagospodarowania przestrzennego. A plan w tej przestrzeni zabrania budowania obiektów budowlanych w liniach rozgraniczających ulicy św. Józefa. Prezydent skierował wniosek do nadzoru budowlanego o zbadanie legalności zbudowanego ogrodzenia na ulicy św. Józefa – wyjaśniała w 2018 roku Agnieszka Skupień.

>>Postawił płot na drodze, ludzie nie dowierzają. „Czysta ludzka złośliwość<<

Głos zabrała sama właścicielka nieruchomości, przy której wyrósł płot. Zarzuciła władzom miasta, że minęła się z prawdą. Przedstawiła dokumenty mające dowodzić, że magistrat wybudował drogę na jej działce.

Jak dowiedzieliśmy się w rozmowie z rybniczanką, drogę mogła już zagrodzić w 2009 roku, kiedy teren stał się jej własnością. - Gdybym była mądrzejsza, to płot pociągnęłabym już wcześniej. Chcieliśmy jednak być z mężem bardziej papiescy od papieża. Teraz mogę tam leżeć czy siać marchewki. Mogę robić wszystko. Zdecydowaliśmy ogrodzić swoją nieruchomość. W tej chwili mogą to zrobić inni właściciele na tej ulicy – mówi właścicielka.

Dodała, że płot uspokoił ruch na małej ulicy.

- Każdy tutaj pędził, nikt nie patrzył na licznik. Ludzie musieli „kłaść” się na płocie, by nie wpaść pod koła. Codziennie dochodziło do takich sytuacji. Była tu policja, robiła kontrole. Kierowcy mieli to jednak wszystko w głębokim poważaniu – wyjaśnia kobieta.

Więcej na ten temat pisaliśmy >>Właścicielka sławetnego płotu: miasto wybudowało drogę na naszej działce!<<

Na Borki zrobiło się niespokojnie

Co przez te lata zmieniło się na św. Józefa? Wizualnie... niewiele, a nawet jest jeszcze gorzej. Po drugiej stronie ulicy pojawiła się tabliczka „teren prywatny”. W drodze pojawiły się dziury, a na przejazd mogą pozwolić sobie tylko małe samochody.

Cały ruch przeniósł się na ul. Borki, która też nie grzeszy rozmiarami. Mimo to w ciągu 15 minut naliczyliśmy kilkanaście samochodów o różnych gabarytach, które nie rzadko musiały mijać się na wąskiej drodze.

Z ulicy Borki w razie konieczności korzystają też strażacy. Mówi nam o tym Mateusz Magiera, naczelnik OSP Orzepowice.

- Wszystkie wyjazdy, które realizujemy w tamtą stronę Rybnika, kierujemy ulicą Borki. Dla nas problemu nie ma, bo poinformowaliśmy naszych kierowców, że św. Józefa jest nieprzejezdna. Nie chcemy jako strażacy angażować się w spory pomiędzy właścicielami a miastem – tłumaczy.

Z innych dróg poza św. Józefa korzysta też PSP w Rybniku.

- Problemem jest to, że nie mamy administracyjnych możliwości wpływania na rozwiązywanie tego typu sytuacji. W tamtym obszarze Rybnika znajdują się same budynki jednorodzinne, do których prawo nie przewiduje doprowadzenia drogi pożarowej – zauważa . bryg. Bogusław Łabędzki, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Rybniku.

Miasto skorzysta ze specustawy

Dlaczego nic się nie zmieniło na ul. św. Józefa? Czy magistrat poniósł fiasko w sporze z właścicielką? Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu tłumaczy, że sytuacja prawna odcinka ulicy Św. Józefa, jak również ogrodzenia nadal jest przedmiotem, co najmniej kilku, jak nie kilkunastu postępowań administracyjnych prowadzonych przez organ Nadzoru Budowlanego, Wojewodę oraz Ministerstwo Infrastruktury.

- Ponadto na wniosek właścicieli sąsiadującej z drogą nieruchomości prowadzone są postępowania sądowe. Wielowątkowość podnoszonych i wnoszonych spraw do wymienionych wcześniej instytucji nie pozwala na jednoznaczne odniesienie się do tej sytuacji – zauważa.

Miasto ma jednak pewien plan.

- Niezależnie od tego miasto po raz kolejny podjęło działania zmierzające do prawnego uregulowania kwestii własności gruntów korzystając z tzw. specustawy drogowej. Końcem 2020 roku Radni Miasta Rybnika przyjęli budżet na rok 2021 który przewiduje zlecenie dokumentacji projektowej rozbudowy tego odcinka ul. Św. Józefa. Wykonanie na przełomie 2021 i 2022 roku dokumentacji projektowej oraz uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację tej inwestycji jednoznacznie rozstrzygnie kwestę własności gruntów zajętych pod istniejącą od lat ulicę Św. Józefa – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Magistrat zdaje sobie sprawę z problemów, jakie pojawiły się na ul. Borki. Ma nadzieję, że rozstrzygnięcie sporu i udrożnienie ul. św. Józefa poprawiłoby komunikację na tym obszarze.

- Ul. Borki z uwagi na zaistniałą sytuację oraz niewątpliwie dużą gęstość zabudowy mieszkaniowej, boryka się z utrudnieniami drogowymi w tym obszarze. Czasem dojazd do ul. Borki i Św. Józefa od ulicy Łącznej nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych w tym obszarze – zauważa nasza rozmówczyni.

Jak dalej potoczą się losy sławetnego płotu? Do tematu jeszcze wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Kśek 2021-06-17
  19:19:43

  28 33

  Cytując Testovirona: " Właśnie oglądam film o Polsce...
  Patrzcie, patrzcie ku**a polaczki..."

 • ~rzepka89 2021-06-17
  20:14:29

  A może by tak te "pasożyty" uczciwie by odkupiły część działki na której nielegalnie poprowadziły drogę. Same kombinatorstwo, jak by tu coś sobie za darmo przywłaszczyć i siłą odebrać właścicielowi, który musiał sobie na to zarobić no i oczywiście płać Pan podateczek od działeczki, a "my" ją sobie zabierzemy i poprowadzimy drogę bez pozwolenia.

 • ~common 2021-06-17
  20:16:19

  104 6

  No to się UM obudziło z tym planem miejscowym.. jak można dopuścić do takich kuriozalnych sytuacji że droga gdzie stoi dom przy domu ma nieuregulowany status? Jak można puścić zabudowę terenów bez żadnej wizji na przyszłą infrastrukturę drogową?? Pewnie, mozna wszędzie dowalić tryb specustawy i zabrać ludziom połowę ogródka tylko gdzie byli spece z odpowiednich wydziałów planowania gdy szły pozwolenia na budowy??

 • ~dzideq 2021-06-17
  20:22:19

  9 36

  Czytając też inne artykuły , ta farma nienawistnych troli się ma dobrze

 • ~rzyt 2021-06-17
  23:53:20

  42 2

  Problem, który załatwili sobie urzędnicy. Sprawa podobna do zmiany planów urbanistycznych w sprawie kopalni Paruszowiec. Oczywiście za błędy urzędnicze i zaniechania zapłaci podatkiem Rybniczanin.
  Dziękujemy Prezydentowi i jego wickom.

 • ~Dariusz Brzezina 2021-06-18
  00:55:19

  39 0

  Dla mnie najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że ulica św. Józefa jest oraktycznie nieprzejezdna, ale na skrzyżowaniu z ulicą Borki to właśnie ul św. Józefa ma pierwszeństwo!!! Paranoja

 • ~lukson997 2021-06-18
  06:29:45

  24 0

  ,,Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

 • ~Arteks 2021-06-18
  08:01:39

  13 43

  @rzyt - problem robi właściciel, a nie UM, który szuka rozwiązania. Nie wiem jakie ty podobieństwo dostrzegasz z kopalnią na Paruszowcu. Może takie jak motyl i nietoperz - oba potrafią latać. ;)

 • ~AnnaKatarzyna 2021-06-18
  09:00:07

  26 0

  Czasami się zastanawiam czy to Polska czy jakiś kraj trzeciego Świata. Miasto zabrało nielegalnie komuś ziemię, a ten ktoś w ramach walki o swoje wybudował coś co wygląda jak hasiok i po prostu szpeci. Obraz nędzy i rozpaczy.

 • ~lewy_gwint 2021-06-18
  09:46:10

  20 2

  Jakbym był miastem to bym nic nie robił. Ta droga nie ma żadnego znaczenia dla miasta. Ewentualnie można, by wezwać właściciela nieruchomości do utrzymania swojego "ogrodzenia" w dobrym stanie technicznym.

 • ~rzyt 2021-06-18
  18:14:10

  15 0

  @Arteks, jak rozumiesz tytuł..."lata mijają, a sławetny płot..."? Bo dla mnie to jest totalny brak skuteczności w działaniu. Gdybym zatrudniał tak skutecznych pracowników to miasto z mojej firmy nie miałoby grosza podatku. Czy tak wygląda różnica pomiędzy pracą, a urzędowaniem?.
  W sprawie motyla i nietoperza; dam porównanie Arteksa i artefaksa. Artefaks ma więcej plusów;))), a oboje potrafią pisać.

  P.S. Kombinowanie z planem urbanistycznym....i uchylanie serca przyjaznym deweloperom...a zwykłym ludziom pod górkę tłumaczoną covidem ostatnio.

 • ~Arteks 2021-06-18
  18:35:15

  2 16

  @rzyt - za czasów kiedy twoi kumple byli u władzy w Rybniku też były problemy z nieodpowiedzialnymi prywatnymi właścicielami np. na Rudzkiej - zapomniałeś jak ktoś zajął chodnik niedaleko skrzyżowania i jak wtedy ekipa AF sobie z tym nie potrafiła poradzić? Pytasz co ja myślę - jest mi to obojętne co się dzieje na jakichś lokalnych dróżkach chociaż wygląda to obskurancko i utrudnia życie sąsiadom, dostawcom, służbom, gościom. @artefaks to troll i w dodatku lubiący smrodzik z pieców ale jeśli lubisz trolling i zacofanych ludzi - to twoja sprawa. Ja jestem postępowcem i to myślącym. Czasem nawet działania PiS popieram jak idą w dobrym kierunku np. program Czyste Powietrze.

 • ~Fenrir 2021-06-18
  18:41:02

  3 23

  Gdybym to ja mieszkał w sąsiedztwie a nie jakieś bezjajeczne pochwy to murek dawno by by znikł
  Typ nie miałby zębów a jego żona przynosiła by mi piwo śpiewając że jest żoną impotenta

 • ~rzyt 2021-06-18
  23:21:52

  10 0

  @Arteks, nie mnie oceniać kto jest trolem, a kto nie. Byłem kiedyś w Norwegii na drodze troli..
  Poza tym, który trol jest bardziej trolowaty; ten myślący czy ten wg Ciebie niemyślący?
  W moim wpisie nic o trolowaniu nie było tylko pytanie jak długo można załatwiać taką sprawę?
  Jak dwóch upartych spotka się na drodze to tak bywa do momentu aż ktoś zmądrzeje.

  W UM nigdy nie miałem "kumpli", nigdy nie żyłem z pieniędzy podatnika, nie mam problemu wytykać uchybienia i brak logiki czego nie można powiedzieć o tych, którzy potrafią być konformistami i wcale nie mam na myśli Pana Kałużę. Chyba wiesz o czym piszę.
  Tylko JOW-y pozwolą poznać poparcie dla poszczególnych kandydatów i oddzielić ziarno od plew. A tak partyjny wybór połączony z kolesiostwem w UM doprowadza do tego, że ciśnienie wody w rurach słabnie, a ciśnienie na płace rośnie. A płot jak stał to będzie stał w przeciwieństwie do urzędnika, który będzie siedział i urzędował.

 • ~bartezz 2021-06-19
  07:58:48

  12 0

  Arteks - doskonale pamiętam tą sytuację z ogrodzonym chodnikiem na Rudzkiej kiedy miasto nie potrafiło sobie z tym poradzic, sprawa była znana w mediach nie tylko w Rybniku, ale jeżeli teren jest twój, to możesz z nim robic na co masz ochotę. Z jakiej racji ktoś może korzystać z mojego terenu bezpłatnie kiedy to ja go kupiłem za ciężko zarobione pieniądze i nic z tego nie mam, że ktoś użytkuje sobie go sobie do woli.

 • ~artefaks 2021-06-19
  12:41:38

  12 0

  ,,artefaks to troll i w dodatku lubiący smrodzik z pieców ale jeśli lubisz trolling i zacofanych ludzi - to twoja sprawa. Ja jestem postępowcem i to myślącym. "
  @Arteks. Jeśli dobrze przeczytasz wątki to zauważysz że nie było mnie dzisiaj na forum .Walczysz z cieniem ? Za dużo przebywałeś dzisiaj na słońcu ? Przyjacielu u mnie są solary i fotowoltaika . A ty dalej się ekologicznie ogrzewasz z borsigów. Wydaje się więc że nie jesteś postępowcem , a tym bardziej myślącym. Raczej narcyzem

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 956