zamknij

Wiadomości

Rzecznik Praw Dziecka chce kontroli szkół przyjaznych LGBTQ+. "Stał się przeciwnikiem praw dziecka"

2023-05-26, Autor: 

Szkoły przyjazne LGBTQ+, w tym rybnickie I LO, które zdaniem uczniów są bezpieczne dla każdego, niezależnie od płci i orientacji, będą kontrolowane przez Rzecznika Praw Dziecka. Ta zapowiedź wzbudziła wiele negatywnych emocji.

Reklama

Rzecznik Praw Dziecka chce wysłać kontrole do szkół przyjazdnych LGBTQ+

10 maja został ogłoszony Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, w której znalazło się szkoły z całej Polski. W gronie tym pojawiły się również rybniccy "Powstańcy"<<„Powstańcy” w czołówce Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ na Śląsku >>

Ranking stworzono na podstawie oceny i opinii samych uczniów, którzy ocenili czy ich szkoła jest bezpieczna dla każdego z nich, niezależnie od płci, czy orientacji seksualnej. Wartości, jakimi kierowali się organizatorzy Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, to między innymi otwartość, akceptacja, czy empatia.

Zestawienie to wyraźnie nie spodobało się władzy, ponieważ jak zapowiedział Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka podczas konferencji "Kościół-Edukacja Wychowanie", planuje on kontrole szkół przyjaznych LGBT+. Jak podaje OKO.press (i inne z resztą media) Mikołaj Pawlak dowiedział się z „gazety, która staje się niemieckojęzyczna". Fragment z OKO.press:

„Zapewniam pana ministra i państwa, że zacznę jeszcze w maju od pierwszych 10-20 w ramach kontroli" – zwrócił się do publiczności i obecnego na sali ministra edukacji Przemysława Czarnka, po czym zadeklarował, że „sprawdzi, czym dokładnie ta przyjazność się przejawia". Temat rozwinęła „Gazeta Polska Codziennie". W artykule „Opozycja wściekła za kontrolowanie tęczowych aktywistów" opublikowanym 22 maja czytamy, że kontrole w szkołach nie są niczym nadzwyczajnym. „Biuro Rzecznika Praw Dziecka sprawdza rozmaite szkoły – katolickie, muzyczne, podstawowe, ponadpodstawowe. A więc to nie dotyczy tylko tych placówek, które pojawiają się w różnych dziwnych rankingach" – tłumaczy Mikołaj Pawlak.

Portal przytacza dalszą wypowiedź RPD, który wyjaśnia, że "kontrole dotyczą najczęściej przeciwdziałania przestępstwom wobec dzieci".

Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że dyrektorzy czy też inne instytucje nie weryfikują swoich pracowników w rejestrze pedofilów. Musimy chronić dzieci przed przestępcami i taka weryfikacja jest jednym z ważnych narzędzi, z których należy korzystać" – mówił RPD. „Ciekawy jest też fakt, że często to właśnie w tych fundacjach, instytucjach, które uważają się za wolnościowe i najbardziej tolerancyjne, dochodzi do różnych nieprawidłowości".

"Rzecznik Praw Dziecka stał się przeciwnikiem praw dziecka"

Co na to Dominik Kuc, koordynator rankingu, reprezentujący również Fundację GrowSpace?

Naszym zdaniem te kontrole po pierwsze są nieuprawnione, a po drugie jest to przykre, że Rzecznik Praw Dziecka chce kontrolować szkoły, które są bezpieczne i przyjazne, a nie te, w których dochodzi do przemocy, czy dyskryminacji. Szkoły bezpieczne i przyjazne, są szkołami, które działają w sposób przyjazny dla każdego, by każdy uczeń mógł w niej się czuć bezpiecznie i dobrze - wyjaśnia w rozmowie z Rybnik.com.pl.

- Bardzo nam przykro, że Rzecznik Praw Dziecka stał się przeciwnikiem praw dziecka. Przykre, że taki urząd, który powinien się cieszyć zaufaniem najmłodszych, tak naprawdę staje przeciwko nim — dodaje stanowczo.

Na razie słowa RPD pozostają na etapie zapowiedzi, nie ma jeszcze informacji, aby któraś ze szkół miała już taką kontrolę przeprowadzoną. Z zapowiedzi Mikołaja Pawlaka wynika, że kontroli miałoby zostać poddanych dziesięć, do dwudziestu szkół w Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Uważam, że RPD powinien zapoznać się z obowiązującymi przepisami, a później komentować różne rzeczy. Zarówno każda szkoła, jak i każda organizacja pracująca z osobami poniżej 18 roku życia jest zobowiązana, aby swoich pracowników, czy zleceniobiorców sprawdzić w rejestrze przestępców seksualnych. Bardzo często nawet finansowanie nie są przyznawane organizacjom, jeżeli takiego sprawdzenia się nie dokona. Podobny obowiązek mają szkoły — podsumował.

ZNP w Rybniku: kontrole kończą się zazwyczaj zaleceniami, a one nie są dobre dla uczniów

O komentarz poprosiliśmy też Izabelę Faksę-Lerch, prezeskę Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rybniku.

Z punktu widzenia nauczyciela, to niestety Rzecznik Praw Dziecka trochę przegina. Kontrolować powinien szkoły, które mają jakieś problemy. "Przyjazna Szkoła" nie bierze się od nauczycieli. Nie daje nagród, tytułów. Przyjazna szkoła wychodzi od strony uczniów i rodziców - zauważa.

Jak dodaje Izabela Faksa-Lerch, kontrole powinny odbywać się tam, gdzie są niezadowoleni rodzice i ich dzieci.

Kończą się one zazwyczaj zaleceniami i nikt naprawdę nie wie, jak do tego podejść. Na pewno zalecenia nie są dobre dla uczniów.

---

W rankingu na wysokiej, trzeciej pozycji znalazło się I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Rozmawialiśmy o planach Rzecznika Praw Dziecka z Tadeuszem Chrószczem, dyrektorem rybnickiej szkoły który, póki nie otrzyma oficjalnej informacji o kontroli, nie chce komentować i wypowiadać się na ten temat.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Wasz Stary 2023-05-26
  16:29:53

  91 47

  O, jestem pierwszy!
  Zanim wszystkie forumowe prawicowe dzbany się tu zlecą - a sądząc po poprzednim artykule, będą ich całe rzesze - wszystkim przypominam, że ów ranking to oddolna inicjatywa, gdzie swoje szkoły zgłaszają - i głosują na nie - sami uczniowie.
  Mamy więc sytuację, w której Rzecznik Praw Dziecka ogłasza kontrolę szkół, które ich własni uczniowie z własnej inicjatywy ocenili jako miejsce, w którym czują się bezpieczni i akceptowani :}

 • ~przykopa 2023-05-26
  17:05:27

  72 52

  Przecznik praw dziecka powinien natychmiast się podać do dymisji
  @Wasz Stary . Nie prawicowe dzbany lecz najprawdziwsza bolszewia

 • ~pawlmesten 2023-05-26
  17:06:02

  58 43

  Myślę, że w tej konkurencji żadna szkoła nie ma szans z sanktuariami duchownymi. Co najmniej 500 lat doświadczenia jest nie do pobicia.

 • ~Wasz Stary 2023-05-26
  19:34:20

  61 36

  Przepraszam, wróciłem tu, bo pomyślałem sobie, że moje słowa mogłyby zostać źle odebrane!

  "Prawicowy dzban" nie ma oczywiście odnosić się do wszystkich szanownych użytkowników forum o poglądach konserwatywnych ^_^ a jedynie do pisowskich funkcjonariuszy, którzy zapewne gotowi będą bronić decyzji o urzędowym napastowaniu szkół de facto za to, że ich uczniowie sami oceniają je jako pozytywne i bezpieczne środowisko.

  Zwłaszcza gdy, wydawałoby się (po niedawnych wydarzeniach w Częstochowie), "Rzecznik" mógłby zająć się poważniejszymi problemami.

 • ~Franek 7 2023-05-26
  19:59:13

  57 50

  Przecież w państwie PiS dziecko odmiennej orientacji nie może być przyjaźnie traktowane w szkole. Powinno być zaszczute i atakowane. Nie wiem czego nie rozumiecie…?

 • ~WebAdmin 2023-05-26
  20:55:44

  17 26

  @babcia kasia - oj nie martw się, do bolszewika ci daleko. Mozesz być co najwyżej przykleić się do asfaltu.

 • ~przykopa 2023-05-26
  21:34:15

  18 30

  Świętej Pamięci seniorowi Kazimierzowi Smołce budowniczemu miniaturowych budowli sakralnych po cichu pewno nawet nie przeszło przez myśl że jego latorośl stanie się zwolennikiem ideologii bolszewickiej

 • ~lukson997 2023-05-26
  21:52:19

  22 26

  Sprawdźmy. Lewicowy dzban.

 • ~MaciejK 2023-05-26
  22:32:44

  61 33

  Wyścig szczurów. Pandemia. Hejt w mediach społecznościowych. Kryzys rodziny i brak ideałów... Młodzież boryka się z tyloma trudnościami, że na porządku dziennym są depresje, rozpacz, lęki. I gdy znajdują się szkoły, które akceptują młodego człowieka takiego, jakim jest, to się im kłody pod nogi rzuca. Powstańcy, jestem Was dumny!

 • ~wolf67 2023-05-26
  23:42:10

  43 25

  jak ostatnio darła papę pewna posłanka pis że in vitro to hodowla dzieci dochodzimy do pewnego punktu i mam nadzieje że nie będzie to punkt jak za adolfa że dzieci chore z wadami będą likwidowane bo widac pis to taka rasa aryjska co chce by POLACY wpadli do mroku średniowiecza a nawiasem mówiąc ta pis pani chyba zona i matka jak wychowuje swoje dzieci

 • ~wolf67 2023-05-26
  23:43:19

  18 16

  ~lukson997 iq plastikowej butelki pis hehehehhh

 • ~rob78 2023-05-27
  07:57:43

  34 15

  ~wolf67, nie wiem gdzie się doszukałeś w pisie rasy aryjskiej. Popatrz jeszcze ras na te tępe, kipiące z nienawiści zakute mordy rodem ze średniowiecza. O hodowli dzieci i tej babie co o tm mówiła to nic nie napisze, bo mi brakuje słów....

 • ~Wioletta Czesław Pochopień 2023-05-27
  19:12:58

  3 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Bernard Jona 2023-05-27
  19:21:10

  21 9

  Szkoły nie mogą być bardziej przyjazne dla jednych dzieci a dla drugich mniej. Wszyscy uczniowie są równi a wyróżnianie jakieś grupy to poprostu patologia z którą trzeba jak najszybciej skończyć.

 • ~odl 2023-05-27
  20:45:11

  16 13

  Szczególnie w jednej instytucji, która panoszy się po praktycznie wszystkich szkołach dochodzi do nieprawidłowości. Kiedy kontrola kościoła rzymskokatolickiego?

 • ~Franek 7 2023-05-28
  21:41:46

  8 8

  Bernard- tak, wszystkie dzieci powinny czuć się w szkole dobrze i komfortowo. Niestety PiSia propaganda i kuratorzy w rodzaju pani Barbary Nowak zrobili dużo aby ta młodzież nie czuła się w szkole dobrze i bezpiecznie. Więc jeśli znalazł się ktoś kto się przeciwstawia tym szowinistycznym metodom atakowania młodzieży o odmiennej orientacji to trzeba mu przyklasnąć a nie nasyłać kontrolę. Czego jeszcze nie rozumiesz?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1550