zamknij

Wiadomości

Rybnik: szpital zawiesi oddział chirurgii. Na dwa miesiące

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Od 1 czerwca do końca lipca oddział chirurgii w WSS nr 3 w Rybniku ma być zawieszony. Powód? Większość lekarzy nie uległa namowom dyrekcji i postanowiła zwolnić się z lecznicy. Dyrektor szpitala – Ewa Fica w przesłanym piśmie do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wyjaśnia, że nowi chirurdzy rozpoczną prace najwcześniej w połowie wakacji.

Reklama

Kolejny oddział do zawieszenia

O tym pisaliśmy jako pierwsi. W marciu lekarze-chirurdzy złożyli wypowiedzenia »WSS nr 3: chirurdzy składają wypowiedzenia. Przyszłość oddziału zagrożona?«

Mimo rozmów pomiędzy medykami a dyrekcją szpitala nie udało się dojść do porozumienia. Efekt jest taki, że pod koniec kwietnia dyrektor WSS nr 3 wysłała do Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego pismo z prośbą, możliwość zawieszenia oddziału chirurgi. Przerwa ma potrwać od 1 czerwca do 31 lipca 2022 roku.

Konieczność czasowego zaprzestania działalności leczniczej wynika ze złożenia przez pięciu lekarzy zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych wypowiedzeń ze skutkiem na dzień 31 maja 2022 r. Złożenie wypowiedzeń przez lekarzy oznacza brak możliwości zapewnienia odpowiedniej ilości personelu – wyjaśnia w piśmie Ewa Fica.

Jak dodaje, na przedmiotowym oddziale na chwilę obecną szpital zatrudnia siedmiu lekarzy specjalistów z czego dwóch lekarzy zatrudnionych jest w ramach umów o pracę i pięciu lekarzy w ramach umów cywilnoprawnych.

Złożone wypowiedzenia umów cywilnoprawnych oznaczają, że na przedmiotowym oddziale pozostanie jedynie dwóch lekarzy specjalistów gotowych do udzielania świadczeń. Biorąc pod uwagę, że oddział chirurgii liczy 60 łóżek szpitalnych, pozostała ilość lekarzy nie zabezpieczy możliwości prawidłowej realizacji świadczeń na rzecz pacjentów – dowiadujemy się.

Dyrektor szpital w Rybniku zapewnia, że lecznica podjęła działania zmierzające do pozyskania zespołu lekarzy chirurgów gotowych podjąć pracę w WSS nr 3 w Rybniku.

W wyniku tych działań udało się pozyskać zespół 13 lekarzy chirurgów, którzy podnajmą prace w naszym szpitalu. Z zespołem lekarzy w miesiącu kwietniu zostało zawarte siedem umów przedwstępnych o prace i pięć umów przedwstępnych o wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z umowami obie strony zobowiązały się do zawarcia umów przyrzeczonych – zaznacza.

Jednakże z uwagi na dotychczasowe zobowiązania zawodowe, pozyskani lekarze mogą podjąć prace dopiero 1 sierpnia, czyli po upływie okresu wypowiedzenia umów zawartych przez nich z poprzednim pracodawcą.

W celu uniknięcia konieczności przerwy w udzielaniu świadczeń w zakresie chirurgii ogólnej, zwróciliśmy się do lekarzy chirurgów, którzy złożyli wypowiedzenia z prośbą o rozważenie możliwości podpisania porozumień wydłużających okres wypowiedzenia o okres dwóch miesięcy, tak by możliwe było zapewnienie ciągłości zabezpieczenia chirurgicznego naszych pacjentów. Nie wyrazili zainteresowania naszą prośbą – wyjaśnia Ewa Fica.

Co z pacjentami, którzy będą wymagali pomocy chirurgicznej? Dyrektor WSS nr 3 zaznacza, w okresie zaprzestania działalności lekarzy ci, którzy pozostają w szpitalu, pełnić będą dyżury w SOR, co oznacza, że w sytuacjach nagłych niewymagających hospitalizacji pacjenta szpital będzie mógł nadal realizować świadczenia chirurgiczne możliwe do wykonana w SOR.

Dodatkowo ewentualne potrzeby pacjentów leczonych na innych oddziałach, zostaną zabezpieczone poprzez zapewnienie konsultacji chirurgicznych przez pozostających w szpitalu lekarzy. W maju z uwzględnieniem pozostających w pracy lekarzy, szpital będzie dążył do stworzenia zespołu, który będzie miał kompetencje i możliwości udzielania świadczeń z zakresu chirurgii ogólnej, w tym w szczególności w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia pacjentów, gotowy będzie wykonywać zabieg chirurgiczny – czytamy w piśmie.

Będzie jeszcze gorzej?

Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego potwierdza, że do urzędu przyszło pismo informujące o zamiarze zaprzestania działalności oddziału chirurgii.

Czekamy na oficjalny wniosek w tej sprawie. W piśmie informującym jako wyjaśnienie podano brak lekarzy. Jest jeszcze miesiąc, mamy nadzieję, że uda się znaleźć kadrę. Zresztą dwa miesiące to też czas by odbudować zespół lekarzy – mówi.

Sytuację w rybnickim szpitalu czarno widzi Grzegorz Wolnik z Rady Społecznej WSS nr 3 w Rybniku.

W przypadku naszego szpitala zawieszenie bardzo często równa się z likwidacją. Zastanawiam się, kiedy przyjdzie taki moment, kiedy rada będzie opiniować nad zamknięciem szpitala? Szpital nie ma interny, co już jest niewyobrażalne. Ratuje się SOR-em, który ledwo zipie. Do tego dochodzi brak laryngologii dziecięcej i dorosłych. Wiem, że w innych oddziałach jest ferment, ludzie zastanawiają się, jak długo to potrwa. Teraz dochodzi zamknięcie chirurgii. Co to jest więc za szpital wojewódzki? To nie jest wiejski lazaret, tylko szpital w mieście, które samo w sobie ma 140 tys. ludzi i jeszcze więcej w okolicy, a nie ma kto leczyć. To jakiś obłęd – komentuje.

Rada Społeczna szpitala będzie opiniować wniosek dyrektor 9 maja.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 80

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~exx 2022-05-04
  12:10:48

  49 11

  Komuno wróć!!!

 • ~Lokalny 2022-05-04
  12:18:50

  68 96

  Majówki, koncerty i sztuczny PR sukcesu. Tymczasem miasto zaraz będzie bez szpitala. Zaraz prezydent powie że szpital pod niego nie podlega i on nic nie może. Tylko po co nam tacy rządzący, co nic nie mogą?

 • ~THE Bill 2022-05-04
  12:38:01

  30 69

  @lokalny - a rozważałeś taką opcję, że to co się obecnie dzieje jest właśnie przez niego? :) polityka.. Gdyby prezydentem był radny S. lub radny Sz. to Rybnik byłby najważniejszy na mapie Śląska, a tak mamy co mamy.

 • ~Arteks 2022-05-04
  12:42:37

  @lokalny - PiS rządzi województwem i niestety albo nic nie może albo ciągle coś psują! Pociągów do Bohumina nie ma, pociągów do Wisły i Gliwic nie będzie, szpitale w rozsypce, a innych spektakularnych działań brak... Po co więc Chełstowski i PiS pchali się do władzy? Tylko z powodu stołków? Ciągle krytykujesz Kuczerę ale on coś po sobie zostawi. A co zostawi po sobie po 4 latach rządzenia województwem Chełstowski z PiS?

 • ~hub381 2022-05-04
  12:51:09

  Do czego się zabierają PiSowcy,to wszystko s.......m. Taka jest prawda.
  Prezydent Kuczera nie ma z tym interesem wspólnego,to spawa marszałka też z PiSu.

 • ~wolf67 2022-05-04
  13:38:33

  101 9

  no co pani dyrektor protegowana pana PIECHY już jeden szpital wykonczyła teraz czas na kolejny

 • ~Lokalny 2022-05-04
  15:56:43

  48 26

  @Arteks dlatego w samorządach powinni rządzić samorządowcy, a nie politycy. Może w Rybniku byłoby lepiej gdyby nie rządził prezydent z PO. Albo jak został już wybrany, to powinien odejść z partii dla dobra mieszkańców. Tak teraz wojna PO-PiS przeniosła się do miasta i odbija się nam na jakości życia.

 • ~Franek 7 2022-05-04
  16:52:58

  42 14

  Włączcie TVP a dowiecie się, że za Tuska było gorzej :))

 • ~anettk 2022-05-04
  18:44:32

  37 6

  ~lokalny..Ty tak na serio? Człowieku,poczytaj ,doinformuj się o dotychczasowych"osiągnięciach zawodowych"p.Ficy (doprowadziła conajmniej dwa duże szpitale w woj.śląskim do upadku czyt.ZAMKNIĘCIA .I jeszcze jej medale za te "poczynania"wręczają,rządzący w Katowicach.Tu nie ma nic do rzeczy p.Kuczera czy Ci się to podoba czy nie.Brak odopowiedniej osoby na odpowiednim stanowisku no i może "nieustąpliwość"lekarzy co do zarobków..doprowadziło,że strach chorować :/ bo nie wiadomo gdzie się pacjent podzieje.

 • ~reformatorski 2022-05-04
  19:13:32

  46 1

  W zeszłym roku padło na pedriatrię i oddział wewnętrzny, w tym na chirurgię. Dlaczego PiS pozwala na to aby niszczono duży szpital w dużym mieście? Radni i posłowie PiS dlaczego milczycie? Akceptujecie takie szkodliwe działania czy boicie się podskoczyć marszałkowi?

 • ~Kotka Tola 2022-05-04
  19:58:55

  9 32

  Papież Franciszek prawdopodobnie ma rację w sprawie Ukrainy.
  Nam pozostanie tylko wstyd .

 • ~artefaks 2022-05-04
  21:11:56

  22 5

  Kolejny sukces jedynie sprawiedliwej.
  Polska z Partią , Partia z Narodem.
  A nie leczeni Polacy na gargikempa

 • ~agulec 2022-05-05
  20:13:45

  8 2

  Fica zniszczy wszystko do czego się zabierze. Zwolnić ja, zatrudnić nialla osobę

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 521