Te budynki mają szczególne znaczenie w historii naszego miasta. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków 4 obiekty. Mowa o dawnej willi rodziny Hasse, osiedlu familoków w Chwałowicach, kościele NSPJ w Niedobczycach i gmachu dawanej Komunalnej Kasy Oszczędności przy Chrobrego.
Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku jest zdania, że nasze miasto jak na taką skalę, ma zbyt mało obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Stopniowo staramy się to nadrobić. Nobilitowanie kilka miesięcy wcześniej rybnickiego teatru i tzw. okrąglaka, a w tej chwili kolejnych obiektów do roli zabytków, to krok w tym kierunku. Rolą konserwatora jest dostrzeganie wybitnych obiektów i ich ochrona. Wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną – wyjaśnia dr arch. Henryk Mercik.
W efekcie starań Miasta Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, w oparciu o opinie i analizy, wpisał do rejestru zabytków następujące obiekty:
- Dawna willa rodziny Haase (budowana w latach ok. 1890 – 1900) przy ul. Rudzkiej 3
- Zespół zabudowy osiedla robotniczego w Rybniku-Chwałowicach wzniesionego w latach 1903 – 1914 dla pracowników pobliskiej kopalni węgla kamiennego
- Budynek kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach wzniesiony w latach 1920-21
- Budynek biurowo-usługowy, pierwotnie gmach Komunalnej Kasy Oszczędności, wybudowany w 1937 roku, zlokalizowany przy ul. Bolesława Chrobrego.
Jak podkreśla dr Henryk Mercik, te obiekty są szczególne nie tylko ze względu na swoją wartość architektoniczną. Trzeba je docenić w sensie urbanistycznym, historycznym, a przede wszystkim jako świadectwo mentalności, aspiracji i możliwości ówczesnych czasów.
Dawna willa rodziny Haase, wybudowana w stylu neorenesansu niemieckiego, to obiekt piękny, który ma znaczenie symboliczne dla Rybnika, bo wzniesiony został przez zasymilowaną rodzinę żydowską, znaną z działań filantropijnych i charytatywnych. Rodzina Haase znała dobrze miasto i potrzeby jego mieszkańców, nie szczędząc sił i środków na rozwój Rybnika. Ich dziedzictwo – materialne i niematerialne – to ważny element tożsamości Rybnika – tłumaczy Henryk Mercik.
Zdaniem konserwatora, unikatową wartość ma też osiedle robotnicze w Rybniku-Chwałowicach:
Zachowana substancja obiektów świadczy o ich proweniencji i pierwotnym przeznaczeniu. Stanowią dzieło minionej epoki, które jest niezwykle ważne dla Miasta Rybnika ze względu na swoją wartość architektoniczną, a przede wszystkim historyczną. Świadczą bowiem i stanowią symbol rozwoju regionu i miasta oraz dzielnicy Chwałowice (stanowiącej w przeszłości osobną miejscowość) rozwijającej się od połowy XIX wieku dzięki pobliskiej kopalni. (…) Osiedle jest niewątpliwie świadectwem historii i cennym elementem krajobrazu kulturowego – czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Z kolei wpis do rejestru zabytków budynku kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach podyktowany jest potrzebą ochrony jego wyjątkowej architektury reprezentującej nurt neobarokowy początku lat 20. XX wieku.
Obiekt jest cennym przykładem ówczesnego budownictwa sakralnego, to neobarok kojarzony z architekturą polską, w przeciwieństwie do neogotyku, kojarzonego z myślą niemiecką. Budynek jest istotnym elementem architektonicznoprzestrzennym i historycznym dzielnicy Niedobczyce, trwale wpisanym w jej krajobraz i decydującym o jej walorach kulturowych – precyzuje Henryk Mercik.
Znajdujący się przy jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych Rybnika budynek biurowo-usługowy, pierwotnie gmach Komunalnej Kasy Oszczędności to jeden z niewielu zrealizowanych w okresie międzywojennym obiektów wpisujących się w plan uporządkowania chaotycznej zabudowy Rybnika, powstały w latach 1933-1939. Charakterystyczna architektura pięknego, narożnego gmachu u zbiegu ulic Bolesława Chrobrego i 3 Maja do dziś zachwyca:
Reprezentacyjny, narożny gmach w stylu funkcjonalistycznym, z charakterystycznym masztem flagowym na szczycie, wybudowany został na potrzeby Komunalnej Kasy Oszczędności w latach 30. XX w. Był jednym z nielicznych zrealizowanych elementów wizji nowoczesnego Rybnika – niezwykłego, wizjonerskiego projektu, jaki marzył się wówczas burmistrzowi Władysławowi Weberowi. To był na tamte czasy budynek wprowadzający Rybnik w nową epokę. Forma architektoniczna obiektu do chwili obecnej jest w pełni czytelna – podkreśla Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.
Przypomnijmy, że do omawianego budynku prawdopodobnie przeniesie się część rybnickiego magistratu.
Tagi: zabytki Rybnik, Henryk Mercik, konserwator zabytków Rybnik, osiedle familoków, willa Hasse, kościół Niedobczyce
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
47154Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29958Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26241Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24197W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22085„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1645
~Francik049 2023-09-26
17:52:35
Przy okazji władze mogą opublikować listę zabytków które zniknęły z mapy miasta w ostatnich latach, nie byłby to jednak powód do dumy jak tutaj.
~olodexxsw 2023-09-26
18:38:45
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Arteks 2023-09-26
18:45:26
@Francik049 - gdyby nie przejęcie przez władze miasta Kopalni Ignacy to złomiarze by go... rozebrali i po jakimś czasie mielibyśmy tam ruiny grozy... Chrońmy to co jest cenne, a niekoniecznie to co jest stare.
Super, że wzrasta świadomość ochrony cennych obiektów typowanych przez fachowców!
~opelmene 2023-09-27
18:04:07
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.