zamknij

Wiadomości

Rybnik centrum sportów ekstremalnych? Jest pomysł na zagospodarowanie stawu na Paruszowcu

2015-10-30, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Wyciąg wakeboardowy, skatepark, baza kajakowa, punkty gastronomiczne, a także plaża – te i inne atrakcje moglibyśmy znaleźć w jednym miejscu - Extreme Park Rybnik. Zagospodarowanie terenów w bezpośrednim sąsiedztwie stawu w dzielnicy Paruszowiec to pomysł Przemysława Paliszewskiego, który na realizację inwestycji, zakładając przychylność UM Rybnik, potrzebowałby około 3 miesięcy od momentu uzyskania wszystkich wymaganych decyzji i pozwoleń.

Reklama

W swoich założeniach, Extreme Park Rybnik to atrakcyjne miejsce przeznaczone do aktywnego wypoczynku - zlokalizowane na terenie dzielnicy Paruszowiec, w pobliżu stawu koło ulicy Mikołowskiej. Extreme Park Rybnik ma przyciągnąć do miasta ludzi  uprawiających sporty, ale też wszystkich mieszkańców lubiących spędzać czas wolny łącząc naturę z rozrywką. - Miejsce przeznaczone byłoby zarówno dla młodszych, jak i dorosłych chcących zadbać o ruch i zdrowie, a przy okazji szukających dobrej zabawy. W obecnych czasach jest to coraz trudniejsze, zwłaszcza, że coraz więcej osób ma siedzący charakter pracy. Dbanie o sylwetkę stało się ważne – mówi Przemysław Paliszewski, fan wakeboardu, pomysłodawca, a zarazem potencjalny inwestor Extreme Park.

Extreme Park Rybnik składałoby się z m.in.:
- wyciągu wakeboardowego - wakeboarding staje się coraz bardziej popularnym sportem. Polega na płynięciu po powierzchni wody na desce, trzymając się liny przymocowanej do łodzi motorowej lub za pomocą wyciągu. Powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. - To duża dawka adrenaliny, ale też dość bezpieczna aktywność. Ćwiczenie kolejnych trików w trakcie nauki daje dużo przyjemności, a nawet nieudane lądowanie kończy się dość komfortowo - bo w wodzie. To bardzo pomaga w szybkim rozwoju swoich umiejętności, a sam sport dostarcza dużo zabawy – mówi Paliszewski.
- skateparku,
- toru crossowego,
- placu zabaw,
- punktów gastronomicznych,
- plaży z barem oraz pełnym zapleczem do organizacji imprez w sezonie.

- To właśnie u nas mieszkańcy Rybnika oraz goście mogliby odpocząć i miło spędzić czas – dodaje nasz rozmówca. Na miejscu działałaby też baza kajakowa, gdzie można byłoby wypożyczyć sprzęt do pływania po rzece Rudzie,. Dla Extreme Park Rybnik stworzono również wizualizację, którą można obejrzeć na Facebook’owym fanpage’u. W ciągu kilkunastu dni stronę polubiło już ponad 1000 osób!

>>Zobacz fanpage Extreme Park Rybnik<<

Samo postawienie wyciągu do wakeboardu zajmuje kilka dni. - Największym wyzwaniem będzie zdobycie wszystkich pozwoleń na budowę i na użytkowanie tego miejsca. Przy sprzyjającej aurze park byłby otwarty przez większą część roku, co przyciągnęłoby do miasta sporo ludzi oraz wpłynęłoby pozytywnie na promocję Rybnika. Mamy w okolicy bardzo wielu ludzi, którzy osiągają sukcesy w sportach ekstremalnych. Miasto powinno być przygotowane na to, by móc tutaj uprawiać tego typu sporty oraz wspierać rozwój kolejnych talentów. A dla osób mniej aktywnych stworzyć okazję do wypoczynku – ocenia Przemysław Paliszewski.

Inwestor aktualnie prowadzi rozmowy z Urzędem Miasta Rybnik o warunkach jakie należy spełnić, aby możliwym było użytkowanie tego terenu.


Extreme Park Rybnik – co sądzicie o tym pomyśle? 

>>Tak mógłby wyglądać Extreme Park na Paruszowcu - zdjęcia<<

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~ 2015-10-30 07:18:20

  i pewnie cały staw odgrodzą kilkumetrowym murem i będzie park atrakcji dla mieszkańców jak w Kamieniu

  31 1
 • ~Koniczynka 2015-10-30 08:00:32

  na paruszowcu to kilkumetrowy mur jeszcze pod napięciem bo familoki tuż tuż

  0 10
 • ~Stepheck 2015-10-30 08:07:14

  Osobiście, do tej wody nawet palca bym nie włożył... Smród, brud i... Ohyda!

  7 0
 • ~alfa_sport 2015-10-30 08:12:35

  No proszę , a ja jakoś wolę ten staw jako oazę ciszy i spokoju . Od dziesięcioleci staw jest wykorzystywany przez wędkarzy , biegnie tędy ładna ścieżka rowerowa . I teraz co , w imię MODY na sporty niby ekstremalne , maja ten staw przekopać i pobudować takie szkaradztwa ! I już widzę zadowolonych mieszkańców jak im crosowe motory będą napierd..... od rana do wieczora , tak jak w Kłokocinie .... A wędkarze tak samo , nie liczą się zupełnie ? W końcu jest ich może 200 , kto by się nimi przejmował ... I rzecz najważniejsza - mam nadzieję że do realizacji tego badziewia nie dojdzie bo w stawie żyje taka roślinka - KOTEWKA która jest pod ścisłą ochroną i nie można niszczyć jej siedlisk - Amen

  59 1
 • ~mariusz64 2015-10-30 08:19:48

  Najłatwiej przejąć teren rybnickich błoni, ładny i zadbany, choć pusty. A możeby tak doprowadzić do ładu teren po byłym kąpielisku "Huty Silesia"? No mozna jeszcze wynająć dla studia filmowego do kręcenia horrorów!

  45 0
 • ~ 2015-10-30 08:29:20

  Boże czy w tym kraju nie ma innych rozrywek dla ludzi tylko boiska piłkarskie skate parki i inne tego typu pierdoły,to już lepiej zostawić tak jak jest i ludzie mają przynajmniej gdzie pospacerować sobie

  34 0
 • ~ 2015-10-30 08:31:03

  Tor crossowy - myślę że chodzi tylko i wyłącznie o rowery. Na motocrossa nikt pozwolenia nie dostanie w tym miejscu.
  Plaża? Tutaj widzę dużo pracy z oczyszczeniem zejścia i nawiezieniem piachu, jak to wpłynie na ekosystem i .. wędkarzy?
  Ja bym tor crossowy i skatepark przeniósł na teren za przedszkolem przy MOSiRze, w środek toru dla rolkarzy dokładnie tak jak to jest w parku Cegielnia w Żorach.

  11 1
 • ~Tomek_81 2015-10-30 08:38:30

  Na taką rozrywkę to jest miejsce nad zalewem albo za Rudą, jest tam nawet wyspa która można fajnie wykorzystać. Paruszowic zostawcie w spokoju

  38 2
 • ~Arteks 2015-10-30 10:08:09

  Jeśli ktoś ma ciekawy pomysł i to jeszcze odbędzie się to bez wkładu UM to... takiego inwestora całować po rękach, a forumowych malkontentów należy ignorować.

  1 33
 • ~goliat 2015-10-30 10:46:48

  Taki pomysł był już wysunięty przez Prezydenta Makosza, kolejny miał powstać za kadencji Fudalego, ale niestety tylko pomysł był , Kuczera to nawet nie pomyślał o tym bo nie ma na to czasu, woli przejeździć w delegacjach ze swoją świętą trójcą. Aż wreszcie znalazł się inwestor tylko co z cenami biletów?, bo jak będą takie jak w RPA to raczej blado to widzę, będzie dla określonej grupy a nie dla Wszystkich. UM powinien brać przykład z miast sąsiadujących , jak można taki teren zagospodarować aby Wszyscy mogli skorzystać !

  1 0
 • ~HAN 2015-10-30 11:13:37

  Dobry pomysl z tym wyciagiem, podobny jest w Swietochlowicach na Skalce. Kolejny zapuszczony teren ożyje. Dla wedkarzy miejsca w Rybniku nie brakuje, miejsc do spacerow i oaz spokoju tez nie wiec po co te lamenty.@goliat Oczywiscie ze nie bedzie to dla wszystkich, nie wszyscy mieszkancy Rybnika uprawiaja sporty ekstremalne, tak samo jak sciezki rowerowe nie sa dla wszystkich bo nie wszyscy jezdza na rowerze itd.

  0 9
 • ~marcin_o 2015-10-30 11:15:09

  Nie ma to jak pójść na łatwiznę. Przecież można to samo zrobić z drugiej strony i zagospodarować były basen, który tylko straszy. Na ale nasze władze chyba lubią łatwiznę, skoro nikt się nie przejmuje tym, że remont dworca Paruszowiec nie uwzględnia wykonania przejścia w stronę ulicy Żużlowej to po co się też tutaj wysilać - przynajmniej ciężarówki oczekujące na wjazd do PURMO mają gdzie czekać. Basen pokazany jest na wizualizacji jako tereny zielone a budynek związku wędkarskiego "przestał istnieć" ciekawe co na to wędkarze - pewnie nic nie wiedzą :)

  11 0
 • ~blackboy_aj 2015-10-30 11:27:25

  ~HAN ten teren nie jest zapuszczony, a Ty zapewne myślisz o terenach po drugiej stronie, gdzie był basen. Pomysł fajny, można by powiedzieć nowatorski jak na nasze miasto, ale nie w tym miejscu. Teren zapewne będzie ogrodzony, a to utrudni swobodne przemieszczanie się wokół stawu. Ponadto plaża z prawej strony patrząc na nią na wprost jest bardzo optymistycznie usytuowana bo różnica między poziomem lustra wody, a ścieżką jest dość wysoka, więc nakład pracy aż taki mały nie jest. Natomiast godny pochwały jest sam pomysł zagospodarowania tych terenów bo faktycznie błonia to taka duża polana :)
  Szkoda tylko, że na razie nic się nie dzieje w kwestii terenu po dawnym basenie.

  6 0
 • ~frbro 2015-10-30 11:44:19

  Z tego co się orientuję, to tor crossowy, to właśnie dla rowerów. Chodzi chyba o bmx racing lub pumptrack. Takie coś jak jest w Wodzisławiu Śląskim w tym nowym parku.

  3 0
 • ~ 2015-10-30 13:35:41

  co ty gadasz pump track jest na wiśniowcu i taka lokalizacja jest zmarnowana a korzysta z tego pare osób które tyrają po zabytkowych bunkrach

  0 0
 • ~aartek 2015-10-30 13:55:38

  Bunkry na wisniowcu to żadne zabytki tylko stare magazyny że szpitala. Do tego jeden to ruina a drugi to własność prywatna. Pumptrack jest i czasem ktoś na nim śmiga ale przydałby się porządny asfaltowy który by służył wiele lat (najlepiej taki jak właśnie powstał w Nowym Sączu). Zainteresowanie pumptrackiem u młodych jest i było to widać podczas rybnickiego święta rowerowego na rozstawionym pumpie pod bazylika. Tor do bmx racingu to też ważna sprawa - w Wodzisławiu w niedzielę jest taki tłok że nutę są się jeździć a darmowe treningi też cieszą się mega zainteresowaniem. Rybnik to jedyne miejsce w Polsce gdzie mamy tylu zawodników którzy mogą ten bmx racing ciągnąć (porady, szkolenia), a dyscyplina jest mocno rodzinna i świetnie przygotowuje dzieciaki do jazdy w innych dyscyplinach w przyszłości (od szosy po dh). Mam nadzieję że do 2 lat powstanie i porządny pumptrack i tor do bmxracingu. Koszty w porównaniu do orlików są śmieszne.

  2 0
 • ~frbro 2015-10-30 13:57:55

  @Przekliniak, Wiśniowiec jest zmarnowany? W jakim sensie? Że miałby tam być supermarket czy co? Jak tak to chyba twoje życie jest zmarnowane...

  2 0
 • ~ 2015-10-30 14:10:25

  bunkry są Polskie i jestem pewien że można je nazwać nawet wrześniowymi co mało kogo obchodzi.Lepiej wybudować tam market co?

  1 1
 • ~Eberhard Mock 2015-10-30 14:44:19

  Wielbicielom doznań ekstremalnych polecam następującą trasę: Tawerna, Celtic (kolejność można zmienić) i na koniec Żelazna z obowiązkową wizytą w kiblu w każdym z tych przybytków :))) Gdy wybiorę się tam z dorosłym synem będę mógł mu powiedzieć: jak byłem w liceum to wyglądało to identycznie :)

  20 0
 • ~g2mk 2015-10-31 12:42:39

  Inwestor, jak widzę na wizualizacji, w trosce o dobro mieszkańców Rybnika nie potrzebujących do wypoczynku dużej dawki adrenaliny, oczywiście uwzględnił przebieg lokalnych ścieżek pieszych i rowerowych w swojej inwestycji. Widzę też inwestycję w nowoczesne technologie, bo samochody na parking pewnie będą teleportowane nie korzystając z pozostałości ciągu pieszo-rowerowego. A tak poważniej - nie możnabyłoby zrobić tego od stronu byłego basenu na Paruszowcu? Ukształtowanie terenu też chyba bardziej sprzyjałoby budowie toru krosowego? Istniejące molo - o ile jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym - może też możnaby wykorzystać do budowy planowanej infrastruktury...

  7 0
 • ~mao 2015-10-31 20:19:37

  Gdy was czytam, to JARAM SIĘ, ŻE NIE MIESZKAM JUŻ W RYBNIKU!!!

  2 4
 • ~Hubert Derner 2016-07-06 14:25:29

  Czekamy już 30 lat na ten tunel ....

  0 1
 • ~Jakub Grabowski 2017-05-15 14:21:06

  Staw na paruszowcu powinien być cały czas stawem wętkarskim anie jakimś parkiem rozrywki tylko by rybki płoszyli dzieci a patologia by itak to zniszczyła

  1 1
 • ~A.S. 2017-05-15 14:32:53

  @mao
  My też się jaramy że już nie mieszkasz w Rybniku.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Twoim zdaniem dni elektrowni w Rybniku są policzone?
Oddanych głosów: 939