zamknij

Wiadomości

Rybnickie dzieci sikają czarnym węglem. To wniosek z badań belgijskiego profesora

2020-10-11, Autor: 

W tym prowokacyjnym tytule nie ma przesady. W sobotę podczas międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej z inicjatywy Rybnickiej Rady Kobiet, przedstawione zostały wyniki badań prowadzone przez epidemiologa profesora Tima Nawrota. Wnioski są zatrważające.

Reklama

Profesor Uniwersytetu Hasselt Tim Nawrot przeprowadził pierwsze w Europie badania nad obecnością czarnego węgla, rakotwórczej substancji powstającej podczas spalania paliw kopalnianych, w moczu dzieci. 

Prawie dwuletnie badania dwóch grup dzieci: 26 małych rybniczan i 26 dzieci ze Strasburga we Francji nie napawają optymizmem:

- Wyniki wskazują na 3 do 9-krotnie wyższy poziom czarnego węgla w moczu dzieci mieszkających w Rybniku w porównaniu z dziećmi mieszkającymi w Strasburgu. To stanowi średnio 425% wyższe stężenie czarnego węgla w pierwszej grupie - powiedział Tim Nawrot.

Dorośli zawiedli...

Do wniosków z badania odniosła się Klaudyna Szewczyk - członkini Rybnickiej Rady Kobiet i mama trójki dzieci, które wzięły udział w badaniu: 

- Nam się nie wydaje, że jest źle, wreszcie mamy na to naukowy dowód, że jest bardzo źle - powiedziała Szewczyk.

Zdaniem współorganizatorki wyniki badań pokazują, jak bardzo rybnickie dzieci są narażone na działanie substancji rakotwórczych  powodowanych przez spalanie węgla:

- Jeżeli w Rybniku nic się nie zmieni, w ciągu najbliższych lat wyprowadzimy się stąd. W międzyczasie będziemy chronić nasze dzieci na tyle, na ile to możliwe - dodała.

Piotr Kuczera: mam serdecznie dość mówienia o kotłowniach, jakby były eksterytorialne

Do tablicy wywołany został również prezydent Rybnika.

- Mówimy mój dom, moja kuchnia, moja łazienka, czyje są kotłownie? - przewrotnie zapytał samorządowiec.

Wypowiedź prezydenta Kuczery sprowadzała się do pytania kto zanieczyszcza powietrze w Rybniku i odpowiedzi:

- Nie ma mitycznego „ktosia”. Mieszkańcy blisko 14 tysięcy domów codziennie rozpalają ogień. Tu chcę wam powiedzieć o odpowiedzialności za swój własny dom. Dość szkoleń, dość dofinansowań, trzeba zmiany - dodał prezydent.

Swoją wypowiedź zakończył retorycznym pytaniem:

- Jak to jest, że ktoś, kto posiada dom i dużą działkę mówi, że jest biedny?

Wypowiedź prezydenta spotkała się z krytyką jednej z organizatorek konferencji Moniki Glosowitz. Nazwała ją „liberalną narracją”.

Nie zabrakło również głosu europarlamentarzysty Łukasza Kohuta - już w piątek odniósł się do zaprezentowanych dziś w Rybniku wyników badań:

- Te badania to ważny dowód naukowy i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby dostarczyć ich wyniki do Parlamentu Europejskiego - powiedział Łukasz Kohut.

Eurodeputowany tłumaczył również powody, dla których drastycznie zmniejszył się Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Po ostatnim, lipcowym, posiedzeniu Rady Europejskiej został ograniczony do 10 miliardów euro, z czego Polska może liczyć na uzyskanie 2 miliardów. Jego zdaniem kwota ta wzrośnie o kolejne dwa jeśli Polacy podpiszą deklarację o neutralności klimatycznej.

Oceń publikację: + 1 + 121 - 1 - 235

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (64):
  • ~palaczzasypowy 2020-10-11
    11:04:29

    39 41

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Gibon 2020-10-11
    11:05:47

    To naprawdę coś przerażającego. Najbardziej przeraża mnie ignorancja tutejszych forumowiczów, którzy ciągle twierdzą pod podobnymi artykułami, że nic się nie dzieje... Mamy najgorsze powietrze w Europie. Po kilkudniowym wyjeździe, już teraz czuć jak się wjeżdża do naszej aglomeracji... Zróbmy coś z tym wreszcie...

  • ~exx 2020-10-11
    11:07:26

    Panie Prezydencie Kuczera. Skoro mamy tak zanieczyszczone powietrze i jest to spowodowane w 90% przez kopciuchy. To dlaczego nie skupimy się na ich wymianie. NIE dotacjom na ocieplenie, solary i inne pierdy których wymiana NIC nie poprawi w czystości powietrza. Tylko dotacja na wymianę źródła ciepła i problem sam się rozwiąże. Tam trzeba skierować wszystkie środki , a nie rozwadniać je na 10 innych projektów które nie zmieniają nic w czystości powietrza.

  • ~Kwinto 2020-10-11
    11:19:17

    Wreszcie ktoś ma jaja bez owijania w bawełnę powiedzieć jak sprawa wygląda. Dziś bez problemu można przejść z kopciucha na bardziej ekologiczny piec, a narzekanie że nie ma alternatywy to zwykłe kombinatorstwo i odciskanie tego co i tak nieuchronne. Teoretycznie pandemia była dobrym czasem do wymiany pieca, z pewnością sporo osób zrezygnowało z zagranicznych wczasów, więc pisanie że mnie nie stać i nie mam pieniędzy.... Dziwne że większość Rybniczan stać na jedno/dwa auta po 100tys a nie stać na wyminę pieca? Widać u nas nadal sprawdza się stare powiedzenie "żyć jak świnia krótko a dobrze."

  • ~moratorek 2020-10-11
    11:33:04

    Mam dom i dużą działkę czyli co ? Jestem bogaty czy mam to wszystko sprzedać by być "bogaty"?

  • ~PogromcaSzkodnikow 2020-10-11
    11:34:05

    u kogos w rodzinie w Rybniku jeszcze nie ma osoby chorej na raka?

    albo kogos kto umarl na raka w przeciagu ostatnich 5 lat?

    watpie.. ale czesc Rybniczan to straszna glupota i ciemnota - jeszcze czesc z nich mowi, ze raka maja przez Czarnobyl, a nie ziecia, ktory codziennie daje popalic calej wsi swoim kopciuchem.

    Niestety - podlaczenie sie do gazu to katorga.. trzeba sobie upuscic krwi, zeby zostac przylaczonym do sieci...

    Kompletnie nie rozumiem PiS dlaczego za wszelka cene drenuja nasze kieszenie, zeby utrzymywac bankruta PGG.. wiadomo, ze juz wegla nie bedziemy potrzebowac.. mozna nasze pieniadze zainwestowac w czysta odnawialna energie..

    moze Dwornik sie zrehabilituje i cos rozsadnego zaproponuje - bo po propozycji wysprzedawania Polski - mojego glosu juz nie bedzie mial.

  • ~kosc88 2020-10-11
    11:35:21

    26 75

    Najnowsze badania: Rybnickie dzieci mają w sobie blisko 20% węgla!

  • ~Lateks 2020-10-11
    11:47:34

    99 43

    Skład człowieka:
    Proporcje masowe:

    tlen – 65%
    węgiel – 18.5%
    wodór – 9.5%
    azot – 3.2%
    wapń – 1.5%
    fosfor – 1%
    potas – 0.4%
    siarka – 0.3%
    sód – 0.2%
    chlor – 0.2%
    magnez – 0.1%
    pozostałe: bor, chrom, kobalt, miedź, fluor, jod, żelazo, mangan, molibden, selen, krzem, cyna, wanad i cynk – mniej niż 1%

  • ~Lateks 2020-10-11
    11:48:31

    94 65

    Aż się boję że badane dzieci wydychaja dwutlenek WĘGLA.

  • ~Marcin74 2020-10-11
    11:51:22

    Dobrze, że prezydent zauważył, że nie ma mitycznego "ktosia". Może w końcu przyzna, że jego absolutną porażką jest kompletne fiasko działań mających ograniczyć smog w Rybniku. Miliony wydanych pieniędzy nie przyniosły żadnego efektu w postaci zmniejszenia zawartości trujących substancji w powietrzu miasta. Może w końcu wskaże z imienia i nazwiska osoby, które od 7 lat mówią, że walka ze smogiem to dla nich priorytet w działaniach, że priorytetem jest edukacja i społeczne stowarzyszenia, także te przeciwdziałające skutkom zaniedbań w kwestii morderczego powietrza zabijającego rybnickie dzieci. 7 lat u sterów miasta: 1.Smog jak był, tak jest. 2. Pracownicy edukacji zapowiadają protesty w mieście z powodu decyzji prezydenta, 3. Zarządzający organizacjami społecznymi, także tymi z sekcjami sportowymi dla dzieci, planują likwidację zajęć. Prezydent mówi, że ma dość mówienia. Proszę sobie wyobrazić, że mieszkańcy też już mają dość mówienia. Oczekują efektów. Tych jak nie było, tak nie ma, chyba, że przeciwne do oczekiwanych.

  • ~Lateks 2020-10-11
    11:51:29

    64 10

    Przykro to pisać ale cieszę się że przez brak pieniędzy w kasie UM w końcu prezydent miał odwagę stwierdzić fakt. I to oburzenie socjalistów, a przecież to właśnie pracujący finansują te wszystkie dofinansowania.

  • ~Anna Ryż 2020-10-11
    12:07:22

    Zgadzam się w 100% z postem Gibona. Ten kto daje minusa przy tym komentarzu oznacza, że chyba nigdy nie był w okresie zimowym na nartach , np. we Włoszech lub Austrii. Tam wyjście wieczorem na spacer to niekończąca się przyjemność, oddycha się pełną piersią nieskazitelnie czystym powietrzem. Proszę w tym samym czasie pojechać choćby do Szczyrku lub Wisły. Jedynie zmiana mentalności Rybniczan i nie tylko doprowadzi do tego, że będzie można w przyszłości w zimie wyjść na bulwary nad Nacyną z małym dzieckiem bez obawy o jego zdrowie. Dodam kolejny raz, że na razie w większości mieszkańcy Rybnika i okolic nie należą do biednych.

  • ~Arteks 2020-10-11
    12:24:42

    85 94

    @lateks - przykro pisać, że mieszkamy w regionie w którym tak wielu ludzi chce świadomie żyć w tak prymitywny sposób, świadomie szkodząc sobie i innym. @AnnaRyż - zmiana mentalności z pewnością nastąpi bo czy młode pokolenia które uwielbiają spędzać czas ze swoimi smartfonami - będą chciały jeszcze brudzić się jak ich rodzice czy dziadkowie? Na pewno nie. Poza tym w zmianie mentalności pomogą: uchwała antysmogowa i obśmiewanie przez sąsiadów/znajomych/krewnych. Jeśli tylko mamy możliwość mówmy wprost smrodziarzom, że żyją jak dzikusy. To podziała lepiej niż wszystko inne.

  • ~lkj 2020-10-11
    12:30:53

    Pan Profesor z Belgii wyciągnął te bardzo daleko idące wnioski na próbie 26 dzieci? Czy Pan Profesor słyszał o statystyce w badaniach i o zasadach, które w niej obowiązują? Gdyby było tak, jak mówi Pan Profesor, to wszyscy, którzy mieszkali w Rybniku jako dzieci w latach 70. (a wtedy widziało się powietrze, którym się oddycha, nawet latem można było spojrzeć w słońce), musieliby już dawno wymrzeć. Moim zdaniem to były badania na zlecenie i miały dać taki, a nie inny wynik. Żeby można było wyciągnąć jakiekolwiek wnioski, liczba dzieci powinna być znacznie większa.

  • ~absurdalny 2020-10-11
    12:33:13

    Czyli w Krakowie będą sikać jeszcze większym stężeniem węgla, bo tam jest zakaz palenia węglem a smog jest dużo większy niż w Rybniku.

  • ~lkj 2020-10-11
    12:36:13

    56 19

    Gibonowi polecam adres https://earth.nullschool.net, gdzie można zobaczyć, kto aktualnie w Europie najbardziej truje. Nie zawsze (i wcale nie tak często) jest to Rybnik. A kto i w czym jest ignorantem jest sprawą sporną.

  • ~grekos 2020-10-11
    12:43:06

    76 59

    MAM OD ROKU EKOLOGICZNE OGRZEWANIE - POMPA CIEPŁA. DOM KUPIONY UŻYWANY 10 LAT, OCIEPLONY 10CM STYROPIANU - do tego jest nieszczelny, bo ucieka mi ciepło w niektórych miejscach za zimę 2019/2020 zapłaciłem 2500zł za prąd. WARTO!!!
    Niestety GOLEJÓW to jakaś PORAŻKA!!!
    KAŻDY DOM CODZIENNIE KOPCI NA CZARNO I SIWO!,
    ŻEBY DO LASU WYJŚĆ BIORĘ AUTO I JADĘ POD LAS A MAM 10minut piechotą.

  • ~Paweł Głowicki 2020-10-11
    13:04:46

    Posrało Was totalnie... To jest nie wykonalne. I nie piecyki w domach tu sa winne tylko samochody, elektrownie, koksownie a później piece. Ale ludzie trzeba żyć i z czegoś tą energie brać tak było jest i będzie ale ciemnota wierzy w wszystko co napiszą... Nie podoba się to wyjazd do brudnych Indii czy Tajlandii tam jest super

  • ~6Cas4ju. 2020-10-11
    13:13:10

    95 56

    A belgijskie dzieci sikają krwią ich afrykanskich ofiar!
    Pod koniec XIX wieku Belgijski król Leopold II stworzył prywatne państwo, w którym wymordowano 8 mln ludzi. Mieszkańcy Kongo ginęli nie tylko w wyniku terroru, ale też z powodu sadystycznych upodobań Europejczyków. - Mamy relacje na temat polowań na ludzi, które urządzali sobie uczestnicy wypraw. Po jednym z nich do Londynu wysłano głowę zabitego Afrykanina, która następnie została wypchana niczym łeb dzikiego zwierzęcia - mówi Adam Hochschild.( amerykański pisarz, dziennikarz i wykładowca. Wielokrotnie nagradzany)
    Jego pomnik do dzisiaj stoi na przeciw Europarlamentu

  • ~lkj 2020-10-11
    13:22:37

    80 42

    grekos pisze, że zapłacił 2500 zł za prąd w sezonie zimowym. Za całość, czy tylko za ogrzewanie? Jeśli przyjąć, że tylko za ogrzewanie, to w moim przypadku można zaoszczędzić ok. 1500 zł na rok. Pytanie tylko ile kosztuje montaż pompy ciepła razem z dociepleniem budynku? W moim przypadku prędzej kopnę w kalendarz (nawet bez udziału smogu) niż mi się ta inwestycja zwróci i rzeczywiście zacznę oszczędzać. Jak mi nasze kochane Miasto, płaczące od 7 lat nad brudnym powietrzem, sporo dorzuci, to może rozważę taką inwestycję.

  • ~marcin_14 2020-10-11
    13:23:53

    80 25

    Myślicie, że jakiegoś belga obchodzi jakoś powietrza w jakimś Rybniku. Za ty stoi coś innego. Czy ktoś się zastanowił nad tym, w przypadku przechodzenia na gaz, na ile wydajne są w Polsce rurociągi w jakim są stanie. Zdradzę tyle, że rurociągi przesyłające gaz są w fatalnym stanie. To wszystko nie jest dostosowane do przechodzenia na gaz.

  • ~pprywatne 2020-10-11
    13:26:14

    78 24

    Przecież promowali wymianę pieców węglowych na inne węglowe, ludzie tak zrobili i palą teraz "Eko-groszkiem" uważając, że wszystko jest OK.
    Taka walka ze smogiem, ale akcyzy z gazu zdjąć nie można, bo mogło by braknąć na koryto+.

  • ~lkj 2020-10-11
    13:57:01

    71 21

    Czy Belga obchodzi jakość powietrza w Rybniku, nie wiadomo.
    Za to na pewno obchodzi go wysokość grantu na te badania. Przecież przez 2 lata za darmo nie pracowali. Swoją drogą, w jaki sposób były finansowane? Poza tym, czy Strasbourg jest miastem porównywalnym do Rybnika? Może lepiej porównać Rybnik z jakimś miastem z podobnym przemysłem, na przykład z miastem z Zagłębia Ruhry?

  • ~Arteks 2020-10-11
    14:07:49

    34 78

    @Paweł - załatwmy sprawę prehistorycznych pieców, a potem będzie można się wziąć za auta. Nie bój się... Europejczycy wiedzą, że auta też trują i pomału będą wprowadzane różne zapisy "zielonego ładu". Niemcy już pozbywają się aut z silnikiem "Diesla" - dawniej był to symbol rozwoju tego kraju. Dzisiaj jest to delikatnie mówiąc... przeżytek. Z opóźnieniem dotrze to też do Polski - a jako kraj EU będzie się musiał dostosować do większości nawet jeśli to będzie bolesne do naszych motokultystów.

  • ~lkj 2020-10-11
    14:10:28

    46 15

    A tak na marginesie, czy ktoś się zastanawiał, jaki wpływ na mikroklimat i cyrkulację powietrza nasz rybnicki zalew? Woda w nim jest zawsze cieplejsza niż byłaby naturalnie w takim zbiorniku, widać to zwłaszcza zimą. Czy i w jakim stopniu ma to wpływ na to, że zimą powietrze w Rybniku często po prostu stoi. Może, gdyby woda z elektrowni trafiała do zalewu schłodzona, to zwiększyłoby to cyrkulację powietrza w mieście? Moim zdaniem to warto zbadać, bo pamiętam, że odkąd powstał zalew, ilość deszczu przychodzącego z kierunków zachodnich (a taka jest głównie u nas cyrkulacja) znacznie zmalała.

  • ~SzklanyPies 2020-10-11
    14:13:57

    85 24

    Panie Kohut, panie Kuczera. A może zamiast Smolice farmazony o tym, że koniec dotacji i czas na donoszenie do UE. I wziąć by się tak do roboty. Przeznaczyć prawdziwe pieniądze na dotacje, a nie na wątpliwe przetargi reklamowe dla kolegów.

    Dobry przywódca mówi za mną, nie naprzód. Więc weź się pan jeden z drugim do roboty.

    Jak ktoś ma działkę z 100 letnim nieocieplonhm domem to jest bogaty ?!

    Ktoś tu jest oderwany od rzeczywistości. Mieszkanie w Rybniku kosztuje więcej niż tani 100m2 dom. Więc proszę nie zasłaniać się badaniami, by wykręcić się od dotacji.

    Jak komuś się kasa z portfela wysypuje jak wam to się łatwo gada o innych.

  • ~pprywatne 2020-10-11
    14:23:01

    64 20

    Dotacje - ja nie mam zamiaru dokładać komuś do pieca lub ocieplenia. Żadne dotacje nie są potrzebne, wystarczy znieść akcyzę z gazu i z gazu płynnego, wtedy wszyscy szybciutko zmienią węgiel na gaz. Nie trzeba będzie też opłacać tych urzędników zajmujących się tymi dopłatami.
    No ale koryyyyyyyyyto+ nie pozwala na obniżkę akcyzy.

  • ~Paraponzipoppo 2020-10-11
    14:25:08

    69 10

    Mówimy o ekologii a bilety na autobusy coraz droższe, ludzie więc wolą jeździć swoimi samochodami. Nic tu nie pomogą pękające czerwone szlaki rowerowe, Rybnik jest zaciśnięty na amen.

  • ~rzyt 2020-10-11
    14:41:13

    39 13

    Aż nasuwają się pytania o ilość węgla w moczu górników pracujących w kopalniach przy wydobyciu.
    Czyżby następny element został im podsunięty, by dochodzić roszczeń wobec państwowej czyli naszej kopalni? Wady słuchu popularne kilkanaście lat wstecz zostały wyeliminowane poprzez nowoczesną technologię.. badań lekarskich.

    Każdy wie co to jest asymilacja. To dlaczego tak beztrosko wycina się drzewa?

    O kopceniu już mi się nie chce pisać. Maski są niekonstytucyjne, a trucie jest ok?
    Wystarczyłoby, gdyby został uruchomiony program gwarancji kredytowych dla wymieniających żródło ciepła z poważnymi bonifikatami. Zapewniam, że zabrakło by piecy... Dla pierwszych zdecydowanych ekstra bonusy.

  • ~Kwinto 2020-10-11
    14:48:59

    30 21

    ~SzklanyPies 2020-10-11 14:13:57
    Panie Kohut, panie Kuczera. A może zamiast Smolice farmazony o tym, że koniec dotacji i czas na donoszenie do UE. I wziąć by się tak do roboty.

    No własnie wzięli się do roboty. Wystarczy już tego gadania przekonywania i debat. O wymianie pieców mowa jest od lat, zegar tyka, czas się kończy, więc chyba pora abyś to ty wziął się do roboty. Twój dom, twoja kotłownia, twój problem, chyba że jesteś z tej elity której się wszystko należy, to dalej płacz i czekaj z wyciągniętą ręką.

  • ~*Forum* 2020-10-11
    15:36:45

    56 18

    Co to w ogóle za dyskusje!!! Rybnik jest najbardziej zanieczyszczonym smogiem miastem Europy, w sezonie grzewczym nie ma czym oddychać. Wszechobecny smród i trucie mieszkańców. W takiej sytuacje jeszcze się ktoś zastanawia czy wywalić w kosmos wszystkie te smrodzące kopciuchy??? Te wszystkie argumenty, że biedni, nie stać ich na gaz czy inne ekologiczne źródło ciepła. Śmiechu warte. Znam sytuację Orzepowic jednej z najbardziej smrodzących dzielnic Rybnika. Nie ma tam biednych ludzi a najbardziej smrodzą ci zasiedziali mieszkańcy, nieświadomi niczego... Nitka gazowa jest pociągnięta a przyłączają się nieliczni.

  • ~bikerek 2020-10-11
    15:53:18

    23 18

    https://www.cire.pl/item,204809,1,0,0,0,0,0,francja-wraca-do-wegla-po-przedwczesnym-wylaczeniu-elektrowni-jadrowej-fessenheim.html

  • ~bikerek 2020-10-11
    15:53:47

    36 18

    W związku z niewystarczającą produkcją energii elektrycznej z atomu i wiatraków Francja wznowiła pracę własnych elektrowni węglowych. Przyczyną tego jest bezwietrzna aura i zamknięcie elektrowni jądrowej Fessenheim.

    "Zbieżność powyższych z realizowanym programem remontów, mających na celu przedłużenie okresu eksploatacji reaktorów jądrowych, powoduje spiętrzenie prac serwisowych" - stwierdza EDF. Zamknięcie elektrowni Fessenheim w czerwcu tego roku automatycznie zmniejszyło flotę dostępnych reaktorów jądrowych o dwa.
    Nie są to jedyne czynniki odpowiedzialne za taki stan rzeczy. W Europie aura oddziałuje negatywnie na produkcję energii z OZE, w szczególności na wiatraki. "Rozpościera się wyż nad Europą, co powoduje słabe wiatry" - wskazuje RTE, zarządca systemu energetycznego Francji. W ubiegłym tygodniu energetyka wiatrowa pokryła zaledwie 2% francuskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

  • ~ 2020-10-11
    16:13:02

    63 18

    Jakie dwuletnie badania?
    Przecież dzieciom z Rybnika pobrano mocz na początku roku.
    Takie badania prowadzi się latami, pobierając materiał z całej polski jak już, i całej Europy, wtedy można podać wiarygodność i porównywać !
    Ja proponuje zbadać zawartość rtęci, dzieci które mieszkają nad Bałtykiem a dziećmi zamieszkującymi Alpy. Od razu wiadomo będzie , ze te znad morza jedzą więcej ryb i będą miały większy % zabójczej rtęci we krwi.
    Wiec według mnie bardzo zaplanowana akcja, aby tylko błysnąć .
    Wiem, ze nie jest u nas ciekawie z powietrzem ale na litość....

  • ~Andrzej Kuśka 2020-10-11
    16:16:10

    28 11

    grekos- rozumię że pompę masz za darmo

  • ~Andrzej Kuśka 2020-10-11
    16:20:21

    58 13

    arteks nie wiem czy czytasz też prasę fachową o motoryzacji np bo okazuje się że ostatnie badania w Niemczech trochę Niemców zaszokowały bo okazało się że miasta które wprowadziły zakazy dla starych diesli mają powietrze gorsze niż miasta które tego nie zrobiły ,co na to powiesz na pewno im nawiewa z tych miast bez zakazu dla starych diesli

  • ~Longina b 2020-10-11
    16:53:03

    54 19

    Niech ten"naukowiec" sprawdzi czym wypróżniają się górnicy.Ekogroszkiem czy brykietem.Niech pogrzebie trochę w tym gównie skoro to uwielbia.

  • ~ 2020-10-11
    17:57:17

    56 15

    Andrzej Kuśka, masz rację, tez czytałem w kilku źródłach, ze zamknięcie ulic w Hamburgu w żaden sposób nie przyczyniło się do poprawy powietrza, wręcz pogorszyła, ze względu na powstałe w ten sposób korki na innych ulicach .

    Na marginesie, Francuzi odpalili elektrownie węglową, bo zabrakło im prądu, Anglia w hrabstwie Cumbria pozwoliła na wybudowanie pierwszej kopalni od 30 lat. Wszyscy się zbroją i zabezpieczają, a nam nakazują zamykać i odchodzić od węgla.
    Za chwilę coś wymyślą i opodatkują domowe fabryki prądu ze słońca.
    Podatek za deszcz, podatek za słońce. :-)

  • ~Wronus Adamus 2020-10-11
    18:00:39

    32 27

    W obecnej chwili jest wiele aternatyw. Gaz, pellet, czy nawet pompa ciepła. Koszt pompy ciepła typu powietrze/woda to koszt około 35.000 zł wraz z montażem i zbiernikiem ciepłej wody. Dofinansowanie z WFOŚiGW w zależności od klasy pompy może osiągnąć maksymalnie 13.500 zł (klasa energetyczna A++, w cenie 35 tyś. taką pompę już można kupić). Koszt eksploatacji w porównaniu z gazem a nawet węglem jest o kilka procent niższy. Jeden samochód mniej a będzie na ekologiczne i tanie grzanie.

  • ~imrahil 2020-10-11
    18:08:28

    19 20

    ja tam u siebie grzeję za kilka set zł rocznie zwykłą grzałką. dołożyłem 10 cm izolacji, co tego eliminacja mostków termicznych (wbrew "fachowcom", którzy jak to robili, to mówili "wiela też tego ciepła panu by uciykło przez tyn konsek bez izolacji" - naprawdę trzeba było ich pilnować). do tego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, silikaty i odpowiednie ustawienie domu względem stron świata. w sumie wszystko kosztowało mniej niż kotłownia na węgiel z dedykowanym pomieszczeniem i kominem, za to jest bezobsługowe, czyste i tańsze w eksploatacji. dodatkowo ostatnio za 2500 zł dostałem instalację PV, więc rachunki spadną do zera. same korzyści z ogrzewania elektrycznego i dobrej izolacji polecam

  • ~6Cas4ju 2020-10-11
    18:11:58

    15 26

    Panie lkj-nie zalew jest winny słabszych wiatrów,ale dziesiątki tysięcy wys.na kilkadziesiat metrów tych pieronskich wiatraków POstawionych na wybrzezach D,DE,GB,NL.
    UE POwinna tego barbażynstwa zakazac,ale za dużo by te w/w kraje straciły kasy,więc probują teraz wcisnąc Polsce te dziadowskie i zmieiajace klimat wiatraczyska.

  • ~imrahil 2020-10-11
    18:15:36

    27 20

    ewentualnie pompa ciepła czy gaz (do starszego budynku). teraz jak widzę sąsiada w nowym domu, co znosi węgiel, wynosi popiół, latem ma gorąco w domu, bo byle jak zaizolowany, to mi go trochę żal, ale posłuchał "fachowca", że węgiel najtańszy i wygodny, mostki nie mają znaczenia itd.. za to komin brudny, dymi mu ten kocioł klasy V, bo za duży do nowego domu, a po trzech latach od uruchomienia tego szajsu już myśli o przejściu na gaz (za jakiś czas będzie w okolicy) lub pompę ciepła. do tego ma kominek z wkładem chyba 12 kW na salon,
    więc nieźle mu to kopci, za chwilę przez szybę nic nie będzie widać, bo taka smoła się robi, żeby w salonie przekroczyło 30°C. kasy w sumie wydał i wyda na to wszystko tyle co ja na moją instalację i rachunki na prąd przed 30 lat nie wydam, więc nie piszcie, że ludzie takie rzeczy robią z biedy. raczej z głupoty.

  • ~imrahil 2020-10-11
    18:16:12

    6 15

    ale w sumie dobrze, dzięki takim wielu instalatorów i kominiarzy ma pracę :D

  • ~Karolina# 2020-10-11
    18:18:01

    34 39

    Wymiana pieca z 1 węgla na piec innego węgla? Co to da? Nic, trzeba zabronić palenia węglem, i wymienić kocioł na taki, który nie jest na węgiel. Promocja kotłów na ekogroszek z podajnikiem, ocieplanie i inne niby ekologiczne formy powietrza nam nie poprawią, trzeba jasno i stanowczo powiedzieć STOP DLA WĘGLA, NIE DLA KOTŁÓW WĘGLOWYCH, koniec z marketingiem, nasze i dzieci zdrowie nie ma ceny,

  • ~imrahil 2020-10-11
    18:23:52

    20 22

    w XXI wieku nie powinno już być możliwości wymiany kotła na taki na paliwo stałe. słyszałem o geniuszu co budował dom równo ze mną, wstawił ekogroszek, teraz ma pellet. kolejny dowód na to, że to jednak nie pieniądze, a głupota ludzka jest problemem. no ale panie, "ciepło z węgla czy drewna jest inne niż ciepło z gazu czy prądu"

  • ~Karolina# 2020-10-11
    18:25:52

    26 16

    Greków, Golejów to zawsze była, jest i będzie porażka, bo od 50 lat nic się w Golejowie nie zmieniło, tylko domów i śmierdzących firm przybyło. A żeby nic nie było widać, to ciemności, bo po ciemku nie widać, kto smrodzi

  • ~imrahil 2020-10-11
    18:26:27

    22 17

    współczuję wszystkim szuflującym w domach wybudowanych w XXI wieku. krąży tu taki jeden śmieszek, co sobie strzelił węgiel kilkanaście lat temu, kiedy budowano setki nowych kominów w mieście i okolicy, ale twierdzi że to elektrownia jest winna sytuacji w Rybniku.

  • ~Grzegorz Grzegorz 2020-10-11
    18:36:40

    42 24

    Ja nie mogę ten pseudo smog chyba jedynym już mózg zaćmił samochody nie spalają paliwa z wydechu kwiaty lecą może wrócić do lepianek kiedyś paliło się na jesień liście piekło ziemniaki nie było internetu i może lepiej bo nie czytało się wypocin takich pseudo ekologów gdzie byliście jak palili opony w Żorach w Warszawie też ich nie widać brak słów

  • ~krist8 2020-10-11
    20:25:02

    32 7

    A w 90% przypadkach wystarczyło by ludzi nauczyć palić w ich "starych" piecach! Ale wielu nie jest tym nawet zainteresowanych jak zapalić inaczej niż od dołu. Ważne jest by było ciepło. Spróbujcie od góry w swych piecach górnego spalania, to nie jest aż tak trudne!

  • ~extraliga_2 2020-10-11
    21:48:57

    32 14

    Prezydent powiedział:" Nie ma mitycznego „ktosia”. A ja wam mówię ten belgijski profesor to jest ktoś. "Ałtorytet" pełną gębą. Ciekawe co on jeszcze "wybadał" za unijne pieniądze.

  • ~waldus 2020-10-11
    21:53:04

    30 6

    hehehe, cięzko o większą hipokryzje. Program dofinansowania z maisto ogrzewania gazowego, miał wyglądać tak, że właściciel miał być zwolniony z podatku od nieruchomości na 1 rok (a może nawet 2?). Tak to było sprzeawane przez miasto i w mediach. W praktyce okazoało się ,że nie chodzi o całkowite tylko niewielką dopłatę. Tak właśnie wygląda walka ze smogiem w Rybniku. Teraz prezydent ma czelnośc się wypowiadać, że teraz trzeba działać?. Wstyd i buta. Obniżcie podatki i opłaty, a ludzie sami sobie gaz założą, bez urzędniczej biurokracji!

  • ~waldus 2020-10-11
    21:59:57

    24 2

    doplata miala obejmowac zdaje się tylko częśc mieszkalną, ale liczona w stosunku do całej działki. Tak czy siak wychodziły grosze i szkoda było się fatygować. Wybory idą jakie czy jak, że prezydent teraz mówi, że trzba działac? Coś czuje ,że trza ię łapać za portfele.

  • ~6Cas4ju 2020-10-11
    22:10:01

    10 11

    Panie Walduś,a ja jesli się nie mylę przed wyborami samorządowymi straszne pan POlecal pana Kuczere,czyż nie?

  • ~KIBO 2020-10-11
    22:19:12

    31 6

    Pytanie do zarządców Rybnika, jak pomogły (pomagają) pieniądze te kope kasy wydane na serial "Diagnoza"?
    Wypieprzenie kasy w błoto.

  • ~6Cas4ju 2020-10-11
    22:29:43

    25 15

    Panie Kibo-dokladnie 1 600 000zł DLA ZAPRZYJAZNIONEJ TVNu + 2×100 000 zl za POmalowanie dwoch scian budynkow dla ZAPRZYJAZNIONEJ GW.
    My POdatnicy czekamy z niecierpliwoscią na wizytę ABW,CBA a nawet FBI w naszym Urzedzie Miasta Rybnika.

  • ~waldus 2020-10-11
    23:07:43

    8 4

    @casiu: mylisz sie i to bardzo

  • ~6Cas4ju 2020-10-11
    23:32:00

    8 2

    @Waldus jesli tak to przepraszam.

  • ~marys76 2020-10-12
    07:08:40

    30 11

    To od dziś moje dzieci bydą sikać do kołkastli - przynajmniej bydzie czym polić w kachloku.

  • ~hans dunderschtytz 2020-10-12
    07:35:56

    23 7

    A może jakby zrobiono takie badania 10, 20 lat temu, to mogłoby się okazać, że te obecne mają tendencję spadkową. Nikt wcześniej tego nie badał i teraz nagle szok.

  • ~Yuna 2020-10-12
    16:31:20

    6 12

    Drogi ~moratorku. Jest dokładnie tak jak mówisz. Jeśli nie stać Cię, żeby utrzymać dom, powinieneś go sprzedać i zamieszkać w mieszkaniu. Powietrze u nas jest przerażające i nie powinno być tak, że nikt nie może wyjść na zewnątrz (łącznie z Tobą przecież), bo kogoś nie stać. Przez kilka ostatnich lat były dotacje i nadal są. Nie wierzę, że nie da się zaoszczędzić na nowy piec tym bardziej, że w grę wchodzi życie i zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. Pozdrawiam!

  • ~lkj 2020-10-13
    16:55:30

    1 0

    krist8 ma stuprocentową rację! Górne spalanie w piecach może bardzo wiele zmienić. Tylko jak do tego przekonać tych odpornych na wszystko?

  • ~Final Cut 2020-10-16
    07:49:42

    2 1

    Raport spadł z nieba akurat w momencie gdy rząd dogadał się z górnikami a mówią że cuda to kiedyś nie teraz.Oczywiście o Francji totalna cisza , gdzie brak wiatru spowodował że musiano przeprosić się z elektrowniami węglowymi.Nie mówiąc o Azji,Ameryce ,Afryce ,gdzie w dupie mają maluczką starą Europę i jej dążenie do zielonego ładu.

  • ~Final Cut 2020-10-16
    07:50:06

    1 0

    Raport spadł z nieba akurat w momencie gdy rząd dogadał się z górnikami a mówią że cuda to kiedyś nie teraz.Oczywiście o Francji totalna cisza , gdzie brak wiatru spowodował że musiano przeprosić się z elektrowniami węglowymi.Nie mówiąc o Azji,Ameryce ,Afryce ,gdzie w dupie mają maluczką starą Europę i jej dążenie do zielonego ładu.

  • ~Zbigniew Martyniak 2021-12-05
    12:48:22

    2 2

    a maseczki są zdrowe tak jak CO2 jest gazem cieplarnianym....proszę o podanie metody badawczej oraz laboratorium , które takie badania wykonuje

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3581