zamknij

Wiadomości

Rybnicki rynek nie dla rowerzystów

2010-07-14, Autor: Patrycja Wróblewska
Kilkanaście dni temu pod jednym z artykułów publikowanych w naszym serwisie internauci zastanawiali się nad tym, czy po rybnickim rynku można poruszać się na rowerach. Postanowiliśmy sprawdzić co na ten temat mają do powiedzenia urzędnicy i miejskie służby.

Reklama

- Zgodnie z przepisami po rybnickim rynku nie można poruszać się na rowerach – poinformowała nas Aleksandra Nowara z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. - Amatorzy jednośladów mogą prowadzić rower i ustawić go obok ławki podczas odpoczynku, ale nie mogą na niego wsiąść znajdując się na płycie rynku – mówi. - W historii policji nie było jeszcze przypadku ukarania kogoś mandatem za złamanie tego zakazu. Gdy już taka sytuacja się wydarzy, to policjanci ograniczają się do upomnienia – dodaje.Jak się okazuje o wiele bardziej rygorystyczni od policjantów są strażnicy miejscy, którzy w lipcu nałożyli już 5 mandatów na kierowców samochodów i jednośladów za niedostosowanie się do znaku „zakaz ruchu w obu kierunkach”. - Należy pamiętać o tym, że jazda po płycie rynku jest łamaniem przepisów. Wszyscy, którzy to robią muszą liczyć się z możliwością zapłacenia grzywny w wysokości od 20 do 500 złotych. Zakaz dotyczy zarówno poruszających się samochodem jak i jednośladem - mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.


Czym urzędnicy motywują obowiązywanie restrykcyjnych dla rowerzystów przepisów? - Rowerzyści podobnie jak pozostali uczestnicy ruchu powinni stosować się do obowiązujących przepisów – odpowiada lakonicznie Krzysztof Jaroch, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika.


- Miejskie rynki przeznaczone są dla spacerowiczów i odpoczywających. Ponadto sporą ich część zajmują ogródki piwne. Dlatego nie ma na nich miejsca dla rowerzystów – dodaje Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.


Taka argumentacja zupełnie nie przemawia do najbardziej zainteresowanych, czyli rowerzystów. Z nieżyciowymi przepisami drogowymi dla użytkowników dwóch kółek od wielu lat próbuje walczyć Piotr Dominiak z Raciborza, m.in. organizator akcji "Masa krytyczna". Jego zdaniem, włodarze naszych miast mentalnie nie dojrzeli jeszcze do tego, aby stwarzać rowerzystom przyjazne warunki do poruszania się po naszych miastach. Zwraca uwagę, że zakazy ruchu dla jednośladów na rynkach i w centrach miast, zamiast zachęcać mieszkańców do pozostawienia samochodów w domu, skutecznie do tego zniechęcają. - Tak naprawdę dla rowerzystów można zrobić bardzo wiele nie budując nawet tras. W rzeczywistości jednak nie robi się nic. W innych krajach są oni uprzywilejowanymi użytkownikami dróg, a u nas są ofiarami – stwierdza.


Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy Wam również, tak jak urzędnikom, przeszkadzają rowerzyści na rynku? Dyskutujcie również w temacie poświęconym temu zagadnieniu na naszym forum.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (77):
 • ~dav 2010-07-14 10:20:36

  what??? no bez jaj !! a od kiedy mamy taki super przepis?? |

  0 0
 • ~lukmen 2010-07-14 10:21:48

  Fajny artykuł... Śmieszy bardzo... Zakaz jazdy po rynku. HAHAHA a widział ktoś ZNAK ZAKAZU wjazdu rowerzystów na rynek...?? Nie każdy wie ze tam nie wolno jeździć rowerem co i tak jest głupie... Może trzeba na każdej uliczce idącej do rynku postawić znak ZAKAZ WJAZDU DLA ROWERZYSTÓW. chyba ze miasta nie stać na zakup ok. 7 znaków. CZY TO NIE JEST ŚMIECHU WARTE?? MIASTO Z IKRA, ściema:(

  0 0
 • ~steel 2010-07-14 10:26:31

  lukmen jakbys nie wiedzial to znaki zakazu sa w kazdej uliczce :) a pod nimi sa tabliczki kogo nie dotycza... a tam rowerow nie ma wymienionych... niestety chodnikow tez nie ma bo jest deptak...

  0 0
 • ~Lokers 2010-07-14 10:44:53

  rowerzystom nie wolno, za to samochodem, a i owszem...parking nawet niektórzy mają...
  sprawa prosta - jak wszyscy, to wszyscy! Tyle, że lobby naszych płaczących przedsiębiorców silniejsze...

  0 0
 • ~dav 2010-07-14 10:53:02

  no właśnie co z samochodami?? głupota roku:( mam pomysł - niech rowerzyści nakleją sobie naklejki TVT, w końcu oni maja parking na płycie!!

  0 0
 • ~igoola 2010-07-14 10:56:48

  lukmen: ten przepis obowiązuje nie tylko w Rybniku...

  0 0
 • ~Pradom 2010-07-14 10:58:34

  Głupi i nieżyciowy przepis. Rower powinien stać się stałym elementem centrum Rybnika na równi z pieszymi, za to po za centrum na trasach gdzie auta mogą pędzić nawet 50 km/h rower powinien być traktowany na równi z autami - tak ja to rozumiem. U nas niestety jest na odwrót, na Rynku rower staje się pojazdem i dotyczą go zakazy ruchu, natomiast na drodze pojazdem już nie jest, co czym świadczy brak obowiązku posiadania oświetlenia przez 24 godziny na dobę. No i oczywiście drugim tematem są Strażnicy Wiejscy, nasi BUDOWNICZOWIE Rybnika, którzy za pomocą mobilnego fotoradaru wybudowali już dla siebie nową siedzibę na ulicy Reymonta, a teraz za pieniądze rowerzystów-przestępców zbierają na kolejne inwestycje dla miasta. GRATULUJE chłopcy i dziewczynki ze Straży Wielskiej pomysłowości!!!

  0 0
 • ~ 2010-07-14 10:59:50

  Przecież nasze miasto z Jaśnie nam Panującym Prezydentem i Całą Radą dba o kulturę fizyczną mieszkanców ! Najpierw uniemozliwił mieszkancom jazdę samochodami remontując tak drogi aby nie było mozliwe poruszanie się samochodem ,a teraz uniemozliwia jazdę rowerem.Tylko pozostaje bieg lub spokojny spacer. Brawo dla "Kochanej" władzy.Oczywiście TVT może parkowć na pól rynku i SM tego nie widzi !!!

  0 0
 • ~patim 2010-07-14 11:00:56

  a czy szanownemu rowerzyście kask z głowy spadnie jak ściągnie szanowny tyłek z siodełka i przejdzie się piechotą przez płytę rynku(???)...po której to spacerują ludzie a także biegają małe dzieci??

  0 0
 • ~swojadroga 2010-07-14 11:03:29

  Jednego piątku na rynku wieczorem tłok. Ogródki pełne. Ludzie spacerują po płycie rynku a tu znalazł się debil popisujący się samochodem z lat dziewięćdziesiątych swoją bezmyślną jazdą z piskiem opon po płycie rynku. Ponoć monitoring działa w mieście, ale strażnicy pewnie mecz wtedy oglądali jak pozostali kibice w ogródkach na rynku.
  Znak zakazu jest znakiem zakazu, ale znowu nasza Straż miejska staje się nadgorliwa. Proponuję nieprzyjmować mandatów od nich. Ja nie przyjąłem i Sąd mnie poparł.

  0 0
 • ~dav 2010-07-14 11:17:02

  ~patim ja nie utrudniam nikomu poruszania się po rynku, za to piesi (nie wszyscy oczywiście) łażą po ścieżkach rowerowych jak święte krowy, a jak coś się odezwiesz to wielki problem! dwa jeśli jadę z synem np. na lody mam prowadzić rower??

  p.s. Panie Krzysztofie .." Rowerzyści podobnie jak pozostali uczestnicy ruchu powinni stosować się do obowiązujących przepisów"..
  Niektóre samochody mogą jeździć po rynku, więc o co tutaj chodzi?? rozumiem że jak ktoś przesadza to powinien ponieść konsekwencje! NO I SAM PAN JEST ROWERZYSTĄ !!

  0 0
 • ~lukmen 2010-07-14 11:27:21

  mi chodzi o to ze to absurdalny przepis... a jak się go straż miejska i urzędnicy chce tak trzymać to niech postawia konkretny znak (znak B9) bo jadąc rowerem nie nikt nie czyta całej listy kto może a kto nie wjechać...

  0 0
 • ~L5-S1 2010-07-14 11:41:19

  ciekaw jestem, czy pracownicy "telewizji" TVT mogą jeździć rowerami po rynku ? Czy też muszą prowadzić rower i ustawić obok ławki ?

  0 0
 • ~Arteks 2010-07-14 11:41:34

  Totalna głupota!!! Oczywiście może się znaleźć rowerzysta, który stanowi zagrożenie dla przechodniów. Ale to są jakieś jednostki. O wiele bardziej niebezpieczny jest ruch samochodów po rynku. Dlatego jako rowerzyści i mieszkańcy spóbujmy wymóc na rządzących zakaz poruszania się aut po rynku i cofnięcie zakazu dla rowerzystów o jakim mowa w tym artykule!

  0 0
 • ~steel 2010-07-14 11:45:01

  lukmen znak B-1 obowiazuje wszystkie pojazdy a nie tylko silnikowe... znak B-9 obowiazuje tylko rowery... a zgodnie z art.2.31 PORD "pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane." Tym samym takze koniem bys nie mogl tamtędy jechac bo to takze srodek transportu. :)

  0 0
 • ~patim 2010-07-14 11:52:01

  dav... problem ścieżek rowerowych to zupełnie inny temat...choć skoro to ścieżka rowerowa to powinna być wolna od pieszych (tu się z Tobą zgodzę)powinno się to tępić,by nauczyć ludzi.
  dwa...jeśli jedziesz z synem na lody to już obowiązują Cię jakieś inne prawa? to wtedy się nie da prowadzić roweru bo co? syn (jeśli w foteliku) za ciężki do prowadzenia z rowerem? czy (jeśli sam jedzie rowerem) nie potrafi zejść z rowera i go poprowadzić??Kiepski argument chyba.
  P.S. za samochody na rybnickim rynku przede wszystkim powinni się zabrać

  0 0
 • ~ 2010-07-14 11:54:35

  Mnie osobiście ciekawi kim jest dziadzia ledwo trzymający sie na nogach (chyba że udaje) wjeżdżający codziennie zielonym starym mercedesem 190 na wodzisławskich blachach, o burakach w starych BMW 3 za 5 tyś nie wspomnę.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-07-14 12:00:46

  A Policjanci i SM mogą rowerami jeździć po płycie rynku, a zatem gdzie tu równość wobec prawa? Rower takiego funkcjonariusza nie jest pojazdem uprzywilejowanym więc dlaczego oni mogą, a reszta rowerzystów już nie? Dzieci jeżdżące na 4 kołowych rowerkach też mogą jeździć, nikt się ich nie czepia, a to przecież także rowerzyści. Jak jest zakaz, to każdego traktować tak samo.

  0 0
 • ~ 2010-07-14 12:11:10

  Ciekawe dlaczego straż miejska toleruje jeżdżenie po rynku bogaczy trąbiących na poruszających się alejkami ludzi czasem są tam 4 patrole SM i tylko się pozdrawiają z kierowcami limuzyn

  0 0
 • ~dav 2010-07-14 12:13:19

  ~Patim - a prowadziłaś kiedyś rower z dzieciakiem w foteliku?? (jeśli nie, to sobie pospaceruj:) Komu przeszkadza to że podjadę sobie na rowerze do ławki (a inny zastawiają cały rynek swoimi samochodami??) skoro rynek to deptak to dlaczego nie zrobić tam pasa rowerowego?? (bądź bezwzględny zakaz ruchu dla wszystkich) No i na koniec jadać z dzieciakiem jadę bardzo wolno i uważam na wszystkich na swojej drodze podwójnie! Pozdrawiam

  0 0
 • ~xenir 2010-07-14 12:15:29

  Ja po centrum poruszam się zgodnie z przepisami, czyli jak na miasto przyjazne rowerzystom przystało - ulicami, pomiędzy samochodami :D:D

  0 0
 • ~Spartakus 2010-07-14 12:43:51

  Dla mnie normalną sprawą jest poruszanie się po rynku zaopatrzenia do sklepów itd. Dla mnie wjazd jakiejś bagażówki na pół godz to nie jest osobiście jakieś wielkie utrudnienie. Chłopcy wypakują rzeczy i cześć. natomiast parkowanie limuzyn bogaczy na rynku i telewizji TVT dla mnie to skandal... Te samochody tam stoją tylko po to by robić reklamę tej telewizji. Tym czasem mieszkańcy kamienic potrzebują specjalnych zezwoleń na wjazd. Władza w tym mieście uprzywilejowała swoich poddanych biznesmenów spod ciemnej gwiazdy i reżimową telewizję. Rowerzysta zaś to dla naszej władzy pryszcz którego można mieć w serdecznym poważaniu.

  0 0
 • ~auralfloat 2010-07-14 13:13:23

  No to widzę, że grubo, coraz lepiej w tym mieście się dzieje. Niech no ja tylko się tam zjawię, to już nie sam, a z masą krytyczną, a niejaki ~widmo podjedzie autobusem.

  0 0
 • ~vv 2010-07-14 13:33:52

  Zamiast narzekać na 'górę' to może coś zorganizujmy? :) Masa krytyczna to standardowo ostatni piątek miesiąca, może niech się wreszcie odbędzie w Rybniku? Większych korków niż są już nie spowodujemy ;) Kto jest za?

  0 0
 • ~cierpliwy 2010-07-14 13:45:20

  Szczerze mówiąc to wątpie żeby SM dała jakieś mandaty rowerzystom, a co do płyty rynku uważam, że powinien być niedostępny dla wszelakiego rodzaju pojazdów. To jest miejsce dla ludzi a dostawcy czy inni przyjeżdżający mogą zaparkować w pobliżu a zawsze kawałek dojść. Takie moje zdanie.

  0 0
 • ~patim 2010-07-14 13:53:34

  dav...wypowiedziałam się w sprawie prowadzenia roweru z dzieckiem w foteliku...nie dlatego że chcę się mądrzyć tylko dlatego że sama do niedawna woziłam najpierw jednego później drugiego syna i nie widzę żadnego problemu w prowadzeniu rowerów nawet z dzieckiem w siodełku.
  a przepis nie jest skierowany personalnie do Ciebie tylko do WSZYSTKICH kierowców jednośladów.. Ty jedziesz bardzo powoli i ostrożnie ale jest % jeżdżących którzy jadą żeby jechać...
  jako rodzic małego dziecka..powinieneś także chcieć by Twój dzieciak mógł swobodnie poruszać się po płycie rynku..i żebyś nie musiał mieć oczu dookoła głowy patrząc czy ktoś nie przewróci Ci dziecka.
  Jestem jak najbardziej za tym by samochody też nie wjeżdżały dla własnego "widzimisię" na teren rynku.MImo wszystko nie chciałabym by nasz rynek stał się podobny rynkowi np. w Rydułtowach lub Nowym Sączu

  0 0
 • ~Sylas 2010-07-14 14:07:39

  STOP idiotycznym przepisom! Jestem jak najbardziej za jeśli chodzi o masę krytyczną w Rybniku! W końcu należy oddać rynek mieszkańcom miasta i nie robić z niego parkingu dla wybranych.

  0 0
 • ~waldi1986 2010-07-14 14:42:21

  jeśli chodzi o rynek to takie jest moje zdanie:
  - rowery - tak!
  - dostawcze - tak (z ograniczeniem czasowym)
  - tvt - tak, DLA JEDNEGO SAMOCHODU. pamiętam jak kiedyś była dyskusja na temat parkowania tvt na rynku. argumentowali to tym, że jak coś się zdarzy to muszą mieć samochód na miejscu. ok, jeden nich mają, ale nie 3 czy 4! to jest czyste robienie ludzi w balona! naprawdę z naszego rynku z miesiąca na miesiąc robi się jeden wielki parking!
  acha, i jeszcze jedna uwaga, niech miasto ściągnie te przeklęte piszczałki otaczające rynek, które niby mają odstraszać gołębie. nie sa one praktyczne, denerwują odpoczywających swoim piskiem, a poza tym podobno mamy sokolnika...

  0 0
 • ~dav 2010-07-14 14:49:22

  ~patim - Rozumiem i szanuję Twoje zdanie, moja opinia dotycząca prowadzenia dziecka na rowerze jest zdecydowanie inna! (jeśli chciałbym pójść z dzieckiem na spacer to zabrałbym wózek a nie rower:) Wyrażam tylko i wyłącznie swoje zdanie na ten temat więc nie będę wypowiadał się za innych (chociaż z tego co widzę powyżej jest więcej przeciwników niż zwolenników tego pomysłu). Co do samochodów i panów w swoich wypasionych furach zgadzam się z Tobą w 100% ! No i na koniec, to tak samo jak z samochodami, jedni jeżdżą przepisowo a inni nie, rozumiem że karzemy wszystkich?? Pozdrawiam

  0 0
 • ~mao 2010-07-14 15:01:03

  ZORGANIZUJMY MASE KRYTYCZNĄ NA RYNKU!

  0 0
 • ~vv 2010-07-14 15:12:18

  Na rynku to akurat nie jest najlepszy pomysł, bo wszyscy mogą wtedy dostać mandat za łamanie przepisów. Chyba, że będziemy po tym rynku chodzić, prowadząc rower obok ;)

  0 0
 • ~ 2010-07-14 15:27:33

  jestem za :)

  0 0
 • ~Ozi 2010-07-14 15:55:05

  Myślę, że to wina samych rowerzystów. Jakby jeździli po rynku spokojnie i powoli, to nikt by się ich nie czepiał i wymyślał im zakazów. Często jednak pędzą przez rynek na złamanie karku, a przecież poruszają się po nim dzieci, które w każdej chwili mogą wyjść zza jednego z wielu ogródków piwnych wprost pod koła roweru. Ogólnie jestem przeciwko zakazowi poruszania się na rowerze, bo jeszcze kilka(naście) lat temu sam tam często jeździłem, ale prędkość maksymalna powinna być 10 km/h :] Tylko że co? Radary się tam postawi? :]

  0 0
 • ~ploms 2010-07-14 16:55:03

  tak masa krytyczna!!!!!

  zupełna bzdura hahaha "dla spacerowiczów" nie powiem ze nie wręcz przeciwnie... tylko czemu idąc przez płytę rynku muszę mijać samochody?? wtf!!! ludzi pełno

  bzdura bzdura nie zgadzam się z tym zakazem!

  tak samo jaz z zakazem wyprzedzania wolno jadących pojazdów z prawej strony... wielokrotnie jestem zmuszony mijać na rowerze bo nie mam zamiaru stać w korku np Przegędza-Rybnik

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-14 16:58:14

  Ja już nie mam słów na obecnie rządzących, rower który nie zanieczyszcza środowiska nie zagłusza mieszkający i odpoczywającym na rynku spokoju nie maże się po nim poruszać, a TVT może tam sobie jeździć samochodami je parkować. Adamie Fudali starczy aby ci wchodzić do tyłka bez mydłu to wtedy wszystko można tak? Patrzcie dzisiaj na TVS o godzinie 21,30, to już przechodzi ludzkie pojęcie. Niedawno na Rynku poruszały się rowery z reklamami banków, w związku z tym mam pytanie do Dawida Błatoń Straży Miejskiej, ile mandatów dostały poruszające się w tym czasie owe rowery? Adamie Fudali wstyd mnie jest za pana.

  0 0
 • ~KeRim 2010-07-14 18:08:13

  Jest sposób! Wystarczy obkleić rower znaczkami inwalidów. Panie (pseudo)prezydencie! Proponuję zamknąć rynek dla wszelakiego ruchu. Pieszy, samochód, rower, gołąb, powietrze, światło, woda. Ale oczywiscie, żeby nie było, że jest pan najgorszym z najgorszych udostępnić rynek tylko i wyłącznie na swoich ulubionych wręczycieli drobnych upominków - telewizji TVT. Niech maja coś z życia, bo przecież ten wysoki czynsz ich wykończy. A najlepiej wysadzić w powietrze cały ten burdel i zrobić sobie działeczkę rekraacyjna, żeby miał pan gdzie rozprostować nogi...

  0 0
 • ~widmo 2010-07-14 18:19:05

  auralfloat, to się wydało - teraz już wszyscy wiedzą, że planuję zamach na Fudal'a przy użyciu Jelcza :p hahaha

  0 0
 • ~MadMan 2010-07-14 18:49:40

  Jeśli chodzi o sprawy rowerowe to wczoraj znowu parę zdjęć zrobiłem - http://picasaweb.google.com/damian.karwot/CudaRowerowe?authkey=Gv1sRgCO39uuWFx5Ok8AE
  Komentarza oprócz tego który jest pod zdjęciami chyba nie trzeba.

  0 0
 • ~agulec 2010-07-14 19:23:57

  Póki co to 1/2 płyty rynku zajmują ogródki piwne,których z roku na rok coraz więcej--zlikwidować je w Cholerę!!!
  pozostałą połowę w większej części stanowi "parking publiczny'-polikwidowac to w i wtedy będzie to rynek bo teraz to rupieciarnia!!!!

  0 0
 • ~kurteczka_on 2010-07-14 19:24:13

  MIEJSKI RYNEK DLA MIEJSKIEJ STRAżY!!! MIASTA DLA MIEJSKICH STRAżNIKóW!!! PRECZ Z MIESZKAńCAMI!!! Łażą tylko, jeżdżą, parkują, przeszkadzają! Zostawmy Rybnik Fudalemu i miejskiej straży!

  0 0
 • ~thedcn 2010-07-14 19:33:24

  rowerzyści nie, ale nagrzmoceni wychodzący z ogródków piwnych to tak?

  0 0
 • ~AlicjaeR 2010-07-14 20:23:15

  No , lepiej , że na dziecko spacerujące z rodzicami po rynku ( troche sie dziwie bo ja z dzieckiem chodziłam na spacery do lasku , parku a nie wałęsałam się po klepisku miejskim )uwalił się jakiś podchmielony bywalec ogrodka piwnego aniżeli przejechał obok rower ...zresztą powiem tak , że jechać po rynku to duże ryzyko bo tam dzieci są puszczane samopas i mamy nie zwracają uwagi jak dziecko z impetem wpada na osoby idące z zakupami
  a swoją drogą przepis idiotyczny , bo nikt na rynku zawodów rowerowych nie robił

  0 0
 • ~fockus 2010-07-14 22:02:45

  Powiedział bym to śmieszne, ale to wręcz przykre nic tylko podziękować takiemu miastu ... W upały kup sobie rower słyszy się reklamy... i najlepiej trzymaj go w garażu, piwnicy czy na balkonie. Dobrze, że Policja przynajmniej kończy swoją władze na upomnieniu, pozostaje pytanie czy straż miejska też? bo nowy obiekt już mają jak wiemy:)

  0 0
 • ~zorza54 2010-07-14 22:28:17

  I bardzo dobrze bo przejść nie można przez pędzących często rowerzystów. Często spaceruję z dzieckiem po płycie rynku i spokoju nie ma. Nie trudno wyobrazić sobie konsekwencji zderzenia 4-latka z pędzącym rowerem.

  0 0
 • ~MadMan 2010-07-14 22:50:07

  Aż strach pomyśleć czy ~zorza54 jeździ czymkolwiek po drogach :)

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-14 23:05:50

  zorza54 to zobaczymy jak Pana dziecko zderzy się z samochodem TVT, w którym przypadku będzie miało szkody. Ponadto ciekawe od kogo Pan dostanie odszkodowanie bo jak to będzie TVT to niech Pan nie liczy na na odszkodowanie i karę dla nich ADAM ich swoimi prawnikami za których my płacimy wybroni. Spokojnie niech sobie dalej dzieli nasze pieniądze, 78 tysięcy dla TVT, w budynku na Rynku 1 byli prokuratorzy mają pomieszczenia za 8 zł z m, po obstawiał się nawet sąd okręgowy buduje, ażeby też miał temat drugiej instancji załatwiony. JEGO TRZEBA PO PROSTU WYRZUCIĆ i tyle.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-14 23:27:55

  http://www.tvs.pl/informacje/26796/

  0 0
 • ~puchacz 2010-07-15 05:20:25

  Przykro mi to mówić ( do własnego gniazda się nie s......a ) ,ale to jeden z głupszych przepisów jaki wymyslili włodarze miasta niby przyjaznego ludziom.......

  0 0
 • ~Megan 2010-07-15 07:50:54

  Co za BZDURA !!!!!!!!!!!!!!!! " W historii policji nie było jeszcze przypadku ukarania kogoś mandatem za złamanie tego zakazu. Gdy już taka sytuacja się wydarzy, to policjanci ograniczają się do upomnienia" Mój mąż płacił z tego tutułu mandat w wysokości 80zł !!!

  0 0
 • ~werkk 2010-07-15 07:56:16

  Najważniejsze ze nie zakazano stania na rynku samochodom z TVT sa bardzo dekoracyjne.

  0 0
 • ~zxr9 2010-07-15 08:33:53

  No super, zamiast zachęcać ludzi do jazdy na rowerze po zakorkowanym Rybniku to robi się wszystko na odwrót! kurw&^a mac zero dróg rowerowych zero parkingów na rowery! buduja drogi ale zeby od razu zrobić chociaż waską drogę rowerową (jak to sie robi w cywilizowanych ) miastach to nie! szlag moze trafić człowieka! Fudali dużo zrobiłeś ale kończ już kadencje i zabieraj swoich kundli daleko. Potrzeba innego zarządzania miastem!

  0 0
 • ~AgentBikes 2010-07-15 10:17:21

  To kiedy odbędzie się MASA KRYTYCZNA ?? !!

  0 0
 • ~WENUS 2010-07-15 10:30:54

  Kurdupel Jacuś S. t.z.w. redaktor z TVT kupił sobie za nasze pieniądze dużą brykę, żeby podreperować swoje ego-czytaj ptaszka!

  0 0
 • ~Forest 2010-07-15 10:47:38

  Ja się pytam gdzie jest rozum tych darmozjadów w mundurach ? Ktoś to powinien ukrócić ,jak nie ktoś, to MY : PROPOZYCJA Spotkanie na rowerach na parkingu nr4 przy ul. Brudnioka godz.18ta jedziemy wszyscy na rowerach z butelką piwa (pustą) przez rynek pod straż miejską i potem policje (transparenty mile widziane) . UWAGA !!! Przewidywane mandaty ! (jazda w niedozwolonym miejscu i usiłowanie spożycia alkoholu w niedozwolonym miejscu) ROBIMY AKCJE będzie prasa i telewizja !

  0 0
 • ~cierpliwy 2010-07-15 11:22:01

  Przy wyjeździe z ul. Raciborskiej jest oznakowanie "koniec strefy ograniczenia prędkości" na znaku jest prędkość 20km/h czyli rozumując na całym rynku i w uliczkach nie można poruszać się pojazdem szybciej. Ale takiego znaku brakuje przy wjeździe, czyli osoby wjeżdżające o tym mają prawo nie wiedzieć. Ten sam znak odwołujący jest na ul. Sobieskiego. Także oznakowanie i tak jest niepełne a co do prędkości niektórych pojazdów to przemilczę.

  0 0
 • ~ 2010-07-15 12:23:00

  niech FUDALI wywali z rynku auta TVT i pewne że następne wybory przegra to jest pewne bo widać to na przykładzie telewizji o POdobnej nazwie jak można zrobić pranie móżdżków. Nasz naród jest za wygodny aby sam myśleć więc znajdują się inni którzy doskonale potrafią to wykorzystać.

  0 0
 • ~auralfloat 2010-07-15 19:42:32

  Ja trochę z innej beczki: to jak jest w końcu, czy miejscy strażnicy mają uprawnienia do wystawia mandatów, bo nie wiem, nie łapię. Aha, no i czy mogę się nie zatrzymać na wezwanie strażnika miejskiego, jadąc na rowerze ul Raciborską wprost na rynek (bo Raciborska prowadzi, aż do Rynku). Dzięki z góry za odpowiedź.

  0 0
 • ~elmo 2010-07-15 20:45:48

  auralfloat - Straż moze Cie zatrzymac gdy nie przestrzegasz znaków zakazu ruchu, jazda pod prąd, zakaz zatrzymywania się. I o ile się nie mylę to wsztsyko (dotyczy samochodów jak i orwerzystów). Nie mają prawa zatrzymać za jazdę np. bez świateł, bez pasów, gdy rozmawiasz przez komórkę Takie uprawnienia ma chyba tylko Policja.... powodzenia.;p

  0 0
 • ~cierpliwy 2010-07-15 22:37:41

  elmo po części masz rację. Straż Miejska może zatrzymać pojazd który wjechał pod zakaz ruchu, a co do innych znaków to też mają uprawnienia ale nie do wszystkich. A co do nie zapalonych świateł to mają uprawnienia art.88 Kodeksu Wykroczeń tak samo jak kierowca nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów art. 95 Kodeksu Wykroczeń. Jak sie poszuka to wszystko idzie znaleść.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-15 23:10:41

  Wpierw trzeba się zastonowić czy są znaki zakazu wjazdu na Rynek rowerów, jeżeli takowych nie ma to skąd rowerzysta ma wiedzieć że nie może się poruszać po rynku. Straż miejska nie ma wtedy możliwości karać uczestnika drogi.

  0 0
 • ~elmo 2010-07-16 07:12:12

  poszukałem ;p : strażnicy Straży Miejskiej są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu wobec:
  kierującego pojazdem:
  niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,
  naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzeń działających samoczynnie;
  uczestnika ruchu drogowego naruszającego przepisy o:
  zatrzymaniu lub postoju pojazdów,
  ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,
  ruchu pieszych.
  W ramach wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego strażnicy Straży Miejskiej są upoważnieni do:
  zatrzymania pojazdu lub jadącego wierzchem, z wyłączeniem pojazdów kierowanych przez osoby naruszające przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzeń działających samoczynnie;
  sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem;
  używania urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami;
  legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń, co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;
  wydawania poleceń:
  osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu,
  kontrolowanemu uczestnikowi ruchu - co do sposobu jego zachowania.

  0 0
 • ~dr Becker 2010-07-16 12:55:40

  Kolejny dobitny przyklad ze Fudali jest wrogiem Rybnika i jego mieszkancow.

  0 0
 • ~ 2010-07-16 13:32:12

  Kilka lat temu byłem w Ostrawie na rowerze. Przy wjeździe na tamtejsze place czy rynek były znaki, że strefa jest tylko dla pieszych. Zatrzymałem się na rowerze i rozglądając się po mieście poszedł do mnie policjant i upomniał, że mam zejść z roweru i z nim spacerować. Czy w mieście jakim jest Rybnik było by problemem ustawienie kilku znaków "strefa pieszych" ?

  Swoją drogą nie uważacie, że na rynku jest za dużo ogródków? Dobrze, że chociaż przejścia gdzieniegdzie zostawili

  0 0
 • ~werkk 2010-07-16 14:02:35

  Zastanawiam się czy będę mógł przenieś rower na plecach? uważam ze tak bo wtedy należny go traktować jak bagaż a zatem proponuje wszystkim Rybniczanom i wszystkim z miast ościennych aby zorganizować protest i zablokować ruch w Rybniku jeżdżąc rowerami zgodnie z przepisami po rybnickich rondach jeden za drugim myślę ze 50 rowerów skutecznie zablokuje każde Rybnickie rondo. Wiadomo taki protest najlepiej zorganizować w środę zacząć od 9;00 do 11;00 i powtórzyć od 14:00 do 16:00

  0 0
 • ~ucza 2010-07-16 15:48:29

  a u nas jak zawsze... przepisy, przepisy...a wystarczyłaby odrobina rozsądku i dobrej woli po obu stronach. Rowerzyści, jeśli jadą rowerem, powinni jechać powoli i uważać na dzieciaki (swoją drogą, są takie godziny, że rynek jest pusty i nawet nie ma na kogo uważać), jeśli jest bardzo dużo ludzi zejść z roweru. A funkcjonariusze różnych służb nie powinni się czepiać spokojnie i rozsądnie jeżdżących osób (byłam świadkiem, jak mandat dostała na oko około 70-letnia pani na rowerze, która najwidoczniej wracała z targu z marchewką i pietruszką w koszyku... wolniej jechała niż ja szłam - i to po opustoszałej ulicy!) tylko piratów i tych, którzy rzeczywiście zagrażają. Jak w tym kraju ma być lepiej, jeśli na wszystko muszą być przepisy? Rozsądek, trochę dobrej woli i tolerancji wobec rowerzystów ii surowość dla tych, którzy rzeczywiście stanowią problem.

  0 0
 • ~zorza54 2010-07-16 19:50:40

  Polak niestety to takie zjawisko, że jeśli się mu nie zakaże to na jego rozsądek nie ma co liczyć. Zresztą widać to w praktyce. Nikt nie schodzi z roweru kiedy na rynku panuje tłok i jest wielu pieszych. Wielu rowerzystów szaleje i "gupnie" stwarzając realne zagrożenie choćby właśnie dla dzieci. Dlatego zakazać wszystkim i karać za nie przestrzeganie to jedyny sposób. Rynek to typowy deptak i tak powinno być. Jest wiele fajnych miejsc gdzie można rowerem pojeździć .

  0 0
 • ~jolka43 2010-07-16 21:41:30

  Nieograniczona rzeka twórczości" Naszego Pana Władcy i Jego Czeloty" nie ma granic.Teraz rower a póżniej może wózek dziecięcy lub co gorsza inwalidzki.Kochane mamy i osoby niepełnosprawne miejcie się na baczności,ponieważ w niedalekim czasie wszyscy kierujący"ekologicznymi czterokółkowcami" możecie nie wjechać na płytę Rynku.Proponuję dobrze się rozglądać,bo może wyrosnąć przed Wami znak uniemożliwiający wjazd na Rybnicki Ryneczek.Przepis ten zwalił mnie z roweru...

  0 0
 • ~dr Becker 2010-07-16 22:06:39

  Wlasnie to powinna robic Starz Miejska - pilnowac porzadku, a wiec i karac nierozwaznych rowerzystow w srodmiesciu.
  Niestety SM jest zajeta nabijaniem kasy do budzetu miasta zeby Fudalemu udawalo sie przeprowadzac kolejne inicjatywy - czesto nielegalne.

  0 0
 • ~wojtek_jj8 2010-07-16 23:10:49

  I właśnie. Po ilości komentarzy mogę wnioskować, że piszą ludzie młodzi. Jeżdżę na rowerze już trochę czasu, nawet dość dużo (5 tys. km. rocznie), na rynku na rowerze jeździłem już może ze 100 razy albo i więcej, ale nikt mnie nie za to nie ukarał. Jednak jak widzę co niektórych jeżdżących po płycie rynku i spoglądających na obecnych tam - popatrz jaki jestem the best, to mam ochotę właśnie wezwać straż miejską. Mandaty tak, ale dla tych, o IQ nie pozwalającym zrozumieć tego, o czym piszę.

  0 0
 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-17 16:47:41

  Ogródki piwne; samochody TVT; brak znaków dotyczących zakazu poruszania się rowerzystom, przecież każdy wystawiony mandat to łamanie prawa przez Straż Miejską. Kierujący pojazdem ma mieć czytelne znaki, jeżeli takowych nie ma to nie można go karać. To tak jakby kierowcę ukarać za wjechanie w drogę z zakazem wjazdu ale znaku nie ustawić zakaz wjazdu, paradoks lub przemyślane nabijanie kasy Urządowi Miasta. Pijani są bardziej niebezpieczni niż rowerzyści; samochody np. TVT również.

  0 0
 • ~hub381 2010-07-17 22:53:44

  Jeżel jest taka sytuacja,ze rowerzyści nie mogą jezdzić po rynku,to miasto powinno postawić znaki:Tylko dla pieszych lub
  "zakaz pedałowania".To takie proste,ale dla yrzędasa skomplikowane.

  0 0
 • ~mentor 2010-07-18 13:59:54

  Dla urzędników to też nie jest skomplikowane, dyspozycje są wydawane od górnie. Zarządcą dróg jest prezydent miasta Rybnika i to on decyduje gdzie jaki znak ma być. Moim zdaniem to celowe działanie aby nabić kasę urzędowi poprzez mandaty Straży Miejskiej. Byłem w piątek na rynku i sprawdzałem ja nie widzę zakazu poruszania się akurat dla rowerzystów, można domniemywać że inwalidzi na wózkach też nie mogą jeździć po rynku. W tym temacie jolka43, werkk, Tadeusz Dybala mają całkowitą rację, jest to chwyt poniżej pasa.

  0 0
 • ~Valjean 2010-07-22 07:53:40

  Świat schodzi na psy. Cienka jest granica pomiędzy państwem prawa a dyktaturą, gdzie mamy same zakazy, nakazy i coraz mniej wolności osobistej, a to wszystko dzięki pożal się boże UE. Żeby na rowerze nie można było jeździć gdzie się chce, to już jest szczyt. A Pitbule Straż Miejska tylko czekają żeby wlepić mandat, bo nic innego nie potrafią. Jak mi portfel ukradli w centrum miasta, to nikt nic nie widział na tych ich zasranych kamerach, ale jak ktoś piwo pije, to od razu spektakularna akcja złapania przestępcy i pismaki mają o czym pisać. Rzygać się che

  0 0
 • ~mentor 2010-07-22 11:30:36

  Podzielam całkowicie zdanie przedmówcy.

  0 0
 • ~ 2010-07-23 22:06:55

  czy nie uwazacie ze myslenie niektorych decydentow zakrawa na kpine z wyborcow?czy oni nie maja juz zadnej konkretnej roboty?
  zabetonujcie ten rynek i nie bedzie problemu.ze wszystkich stron panowie bezradni radni.projekt remontu kamienic projekt rozwoju przedsiebiorczosci i wiele projektow ktore przeszly przez wasze gardla nie ma zadnego poparcia w czynach.teraz macie wielki problem w postaci dzieci i strcow na rowerach. a gdzie sciezki ktorescie obiecali tym rowerzystom.nawet po remoncie drog i chodnikow nie powstaly.

  0 0
 • ~Palazzo 2010-07-28 17:14:12

  W wiekszosci miast w Europie jest zakaz jazdy na rowerach... kary czesto sa egzekwowane i nie sa niskie. Czesto jest rowniez zwracana uwaga na kierunek poruszania sie rowerzysty na drodze rowerowej... rowniez karane. Tak jak i sikanie w uliczkach i parkach! Hmm... bedzie jeszcze pare zmian w polskiej mentalnosci.
  Jako tako rowerzysta nie jest zly... ale sa rowerzysci i rowerzysci... jedni jezdza w tepie kroku a inni nie maja limitow predkosci... wiec zanim straz bedzie stala calymi dniami na rynku i mierzyla predkosc kazdego to zabroniono jazdy na rowerze ogolnie. Sam jestem rowerzysta i chetnie jade tu czy tam... takze na rynek. Troszke mnie denerwuje ten fakt, ale rozumie ten przepis... bo z drugiej strony kto by chcial puszczac kilkuletnie dziecko na plycie rynku jesli beda tam jezdzily rowery (czesto z dosc spora predkoscia)?
  W wielu europejskich miastach istnieja wielkie parkingi dla rowerow na skrajach centrum... jednak w wielu europejskich miastach tez jest mentalnosc inna... i np: po powrocie z zakupow czy spaceru zastaje sie swoj rower (i to w calosci!). W Polsce mial bym co do tego watpliwosci.

  0 0
 • ~Palazzo 2010-07-28 17:16:29

  A co do tego czemu policja upomina a straz miejska zaraz kasuje... tu maly artykul i reportaz, ktory chyba wszystko tlumaczy:

  http://www.tvs.pl/informacje/27114/

  Prawdopodobnie miejscy straznicy w Rybniku maja bonusy z wystawiania mandatow!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2993