zamknij

Wiadomości

Rozbite butelki po wódce i piwie przed kościółkiem. Młodzież robi sobie w parku zakrapiane imprezy, a służby sprzątają (wideo)

Bartłomiej Furmanowicz 2023-04-14, Autor: 

Ten temat już „wałkowaliśmy” kilka razy. Nic się nie zmieniło. Po każdym weekendzie Park na Górce zamienia się w wysypisko śmieci. Mieszkańcy centrum Rybnika mają już dość, zwracając uwagę, że park jest też cmentarzem, gdzie znajduje się kościół akademicki. Co na to policja, straż miejska, Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku?

Reklama

Czytelnik: śmieci, pomalowane ławki i imprezy na… cmentarzu i placu kościelnym

Park na Górce jest szczególnym miejscem na mapie Rybnika. W dawnych czasach stał tam kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wybudowany w końcówce XII wieku). W późniejszych wiekach świątynia została przebudowana w stylu gotyckim. Pod koniec XVIII wieku został rozebrany, a do dzisiaj zachowało się tylko prezbiterium stanowiące obecnie kaplicę akademicką.

Co więcej, na całym wzgórzu rozciągał się cmentarz, który został zlikwidowany przez komunistyczne władze w latach 70. ubiegłego wieku. Mimo to udało się w 2000 roku utworzyć z pozostałych nagrobków lapidarium.

Znaczna część wzgórza utraciła funkcję sakralną, a miejsce przemianowano na Park im. św. Jana Sarkandra. Mimo to na historię tego miejsca zwracają uwagę mieszkańcy Rybnika, którym nie podobają się tamtejsze, co weekendowe imprezy. W Niedzielę Palmową z apelem zwrócił się do nas jeden z Czytelników (imię i nazwisko znane redakcji).

Zwracam się do państwa z apelem, by odpowiednie służby (straż miejska, policja, służby komunalne) oraz władze Rybnika zajęły się permanentnym zaśmiecaniem cmentarza i niszczeniem ławek na placu kościelnym Kościółka Akademickiego na ulicy Gliwickiej. Robiąc zdjęcia zastanawiam się, czy nasze rybnickie społeczeństwo jest jeszcze społeczeństwem katolickim? A nawet gdyby nim w większości nie było, powinno szanować miejsca kultu religijnego, parki i cmentarze – zaznacza.

Czytelnik alarmuje, że Park na Górce w każdy niedzielny poranek wygląda jak wysypisko śmieci.

Młodzież ewidentnie polubiła to miejsce. Zimą prawie w każdą niedzielę można było natknąć się na roztrzaskane butelki po wódce i piwie na placu kościelnym. O wypadek nietrudno. Na msze św. chodzą rodzice z małymi dziećmi. Przechodzą tamtędy również spacerowicze, którzy lubią Park na Górce. Okoliczni mieszkańcy również mają dosyć tych wątpliwej jakości imprez odprawianych regularnie w weekendowe wieczory i noce. Mamy nadzieję, że w/w służby będą regularnie w różnych godzinach nocnych patrolować wspomniany teren – kończy.

Mundurowi patrolują, wypisują mandaty, „zgarniają” pijaną młodzież

Służby mundurowe mają świadomość z problemu w centrum Rybnika. Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku zapewnia, że Park św. Sarkandra jest objęty stałymi kontrolami.

Od 1 stycznia 2023 r. strażnicy przeprowadzili w Parku Sarkandra 22 kontrole w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych. W wyniku przeprowadzonych kontroli i przyjętych zgłoszeń (3 zgłoszenia w tym roku) nasi funkcjonariusze ujawnili 1 wykroczenie polegające na spożywaniu alkoholu. W wyniku ujawnionego wykroczenia, podjęli interwencję karząc mandatem karnym 1 osobę za spożywanie alkoholu – wyjaśnia Dawid Błatoń.

Również rybnicka policja ma na uwadze powyższe miejsce.

Dzielnicowy z tego rejonu Rybnika realizował plan priorytetowy, dotyczący ograniczenia przypadków naruszania norm prawnych przez grupującą się tam młodzież. Wnioskował o założenie monitoringu przy Cegielnianej. Wystąpił o wsparcie działań ze straży miejskiej w celu kontroli parku w weekendy, godzinach wieczorowo-nocnych – mówi nam st. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowa KMP w Rybniku.

Mundurowi od stycznia odnotowali kilka interwencji dotyczących spożywania alkoholu przez młodzież. Pięć osób zostało ukaranych mandatami karnymi. Są też przypadki, kiedy kierują wnioski do sądu rodzinnego w stosunku do osób nieletnich, zagrożonych demoralizacją.

Najpoważniejszy przypadek miał miejsce 5 kwietnia, kiedy to policjanci musieli zawieźć na komendę dwójkę nastolatków.

Patrol policji powiadomił dyżurnego o ujawnieniu 2 nieletnich osób. 17-latka miała 1,5 promila alkoholu w organizmie. Kontakt logiczny był z nią utrudniony. Musieliśmy wezwać pogotowie ratunkowe. Towarzyszący nastolatce 17-letni kolega miał niespełna promil. Był komunikatywny. Wezwaliśmy rodziców. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego – dodała nasza rozmówczyni.

Policja w Rybniku zaznacza, że dalej będzie patrolowała Park na Górce.

„To jest problem. Nasi pracownicy załamują ręce”

Parkiem na Górce opiekują się pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Hanna Wieczorek, kierownik działu terenów zieleni przyznaje, że imprezująca młodzież jest sporym problemem dla ZZM.

Od zawsze mamy w tym miejscu wzmożone prace w piątek i poniedziałek. Tam zawsze jest rozgardiasz i nie możemy sobie z tym poradzić. Jak pojawiała się tam straż miejska, czy policja, to młodzież od razu uciekała – mówi.

Zieleń miejska poprosiła Rybnickie Służby Komunalne przy porządkowaniu parku.

Oni pracują całodobowo, również przez weekendy. Poprosiliśmy, by pracownicy RSK dokonywali bieżących porządków. Za to my możemy objąć opieką i porządkiem w tygodniu ich teren – wyjaśnia Hanna Wieczorek.

Zdaniem naszej rozmówczyni problem powinien zostać rozwiązany jeszcze częstszymi patrolami mundurowych – tak, by zniechęcić młodzież do śmiecenia i picia alkoholu w parku.

Nasi pracownicy załamują ręce, jak sprzątają park przed weekendem, a w poniedziałek zastają śmietnik. To dotyczy nie tylko miejsc w pobliżu ławek, ale całego parku – zaznacza.

---

Wcześniej wspomnieliśmy, że policja wnioskowała do miasta o założenie monitoringu w Parku na Górce. Ten pomysł padł już rok temu, w ostatnim artykule o tym problemie. Wtedy w rybnickim magistracie słyszeliśmy, że jest szansa na tego typu urządzenia, bo zaplanowano rewitalizację miejsca.

Na razie jednak na zapowiedziach się skończyło. Agnieszka Skupień, rzeczniczka UM w Rybniku wyjaśnia, że w budżecie miasta nie ma środków na monitoring. Zapowiada, że park będzie jeszcze częściej sprzątany, choć pracownicy nie są w stanie nadążyć ze sprzątaniem w weekendy.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~Misio Misiek 2023-04-14
  18:19:51

  23 91

  No i po to płacimy podatki żeby służby sprzątały a kościoły czas przerobić na lokale, będzie z nich większy pożytek

 • ~truman20 2023-04-14
  18:28:47

  103 7

  Jaka młodzież? Nie obrażajcie tego terminu. Pisze się patologia.

 • ~thenec 2023-04-14
  18:46:38

  2 7

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2023-04-14
  18:48:02

  63 3

  Szkoda tak pięknego parku i lapidarium. W weekendy wieczorami i w nocy rzeczywiście jest tam armagedon. Nie dziwota, że potem zamykają się kluby w mieście jak współczesna młodzież woli imprezować w parkach, na Kampusie itd. nie trzeba płacic za wstęp ani kupować alkoholu po wyższych cenach tylko tanim kosztem z grającą tubą zrobią sobie imprezę w miejscu do tego nie przeznaczonym. Jeszcze by zachowali się jak kultura nakazuje i nie dewastowali nic oraz posprzątali po sobie a nie zostawiali śmietnik.

 • ~bombi 2023-04-14
  18:48:13

  51 5

  Ta dzisiejsza młodzież - chleje po parkach i przez to upada Empajer, Mitotito, Ambrozja.

 • ~norton 2023-04-14
  18:55:15

  58 4

  Imprezy odbywają się tam od kiedy pamietam. Prezydent "podarował" policji radiowozy - a z nich nie widać popijaw. Wjeżdżający na teren parku ford transit słyszalny jest z daleka i niestety skuteczność interwencji jest wtedy zerowa. Wystarczyło by kilku nieumundurowanych pieszych policjantów - ale trzeba iść z buta, ciężko uciec przed przeważającymi siłami przeciwnika uzbrojonego w butelki. Dziwne jest to, że piesze patrole odbywające się tam w godzinach dopołudniowych odpoczywają sobie na słoneczku na ławeczkach. Czyli byli...

 • ~rafcio00 2023-04-14
  19:01:48

  65 3

  Zapraszam Panią rzecznik UM w Rybniku Agnieszkę Skupień aby przyszła po swojej pracy pod parking wielopoziomowy przy ul. Hallera i spojrzała na 4 piętro z dołu patrząc od strony hotelu ambrozja jak "młodzież się bawi " i jak latają szklane butelki na chodnik..

 • ~kurier 2023-04-14
  19:19:49

  58 6

  Miejsce jest piękne i warte ochrony. Te małolaty muszą mieć rodziców. Gdzie oni są? Czy interesują się co robią ich dzieci w nocy?

 • ~Abisall 2023-04-14
  19:49:49

  26 8

  "Wjeżdżający na teren parku ford transit słyszalny jest z daleka i niestety skuteczność interwencji jest wtedy zerowa. Wystarczyło by kilku nieumundurowanych pieszych policjantów "

  Ja, yhym - ze 3 ( jak nie więcej) pokolenia tam imprezowały nie tylko dlatego, że są ławki etc Tam żaden radiowóz, patrol itd nie da rady podejść niezauważenie, o ile towarzystwo nie jest już nabombione pod korek
  Żeby skutecznie wypłoszyć towarzystwo to tam by chyba musiały co 30 min patrole być, żeby stało się niekomfortowym imprezowanie - ale to znowuż braknie tych ludzi gdzie indziej
  Łatwo się wskazuje "genialne" rozwiązanie bez zastanowienia jakimi zasobami ludzkimi służby dysponują

 • ~rosthost1 2023-04-14
  19:53:17

  29 10

  Straż Miejska - sama nazwa wskazuje że nie jest tylko do leszczy od parkowania ale i chodników oraz parków. Czy na 2 I 3 zmianę jest dalej tylko jeden patrol na 300 zatrudnionych?
  ~kurier odp rodzice w Ambrozji, tata w F2F, mama na babskim combrze. Nie ma czasu na wychowanie.

 • ~norton 2023-04-14
  20:03:10

  27 4

  Abisall nasi dzielni wojownicy ze SM
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,monitoring-tropi-pijacych-pod-chmurka,wia5-3266-11251.html

  Założenie kamer pod kościołem w celu poprawy bezpieczeństwa wykracza po za możliwości naszych władz ?
  Widziałem w tym parku skuteczne działanie policji. Ale nie byli radiowozem a kilkoma patrolami pieszymi. Ale to dawno było.

 • ~corona 2023-04-14
  20:24:26

  15 17

  Kurde, ile razy my uciekali przed policją albo strażą miejską ze starego skate parku(był w miejscu gdzie teraz stoi plaza). Klub pozytywka, średnia wieku 16 lat. To były czasy.

 • ~Maksymilian Popeć 2023-04-14
  20:45:42

  48 2

  Po parkach zawsze się piło, ale takiego syfu jak od pandemii to nie było nigdy. Każdy park, każde miejsce jest obecnie zasyfione. Syf robią juz 5-cio latki na swoich placach zabaw a młodzi robią taki syf jaki kiedyś największe menelstwo nie robiło.

 • ~Maksymilian Popeć 2023-04-14
  20:47:46

  31 4

  Co istotne, wydaje mi się, że miasto mocno ograniczyło od roku sprzątanie terenów zielonych, za to zwiększyło nakłady na rżnięcie drzew, grzebanie się przy krzaczkach, dmuchanie liści itp hałasy.

 • ~ 2023-04-14
  20:59:23

  12 1

  ~corona - też pamiętam te czasy i ten nieistniejący klub obok Biedronki na Currie Skłodowskiej a wtedy pójście na dicho do "impa" było czymś bo wówczas był świeżym lokalem i jednym z najlepszych w mieście o dwóch poziomach sal do zabawy.

 • ~spirit-of-the-town 2023-04-14
  22:42:22

  42 2

  Kiedyś jeździły niebieskie Nysy z załogą która w bardzo jasny i skuteczny sposób tłumaczyła delikwentom, w którym miejscu można spożywać alkohol a w którym nie. Jednorazowa lekcja była zwykle bardzo skuteczna i zapamiętywana na bardzo długo:)

 • ~ 2023-04-14
  22:43:38

  31 6

  Szanowni panstwo
  Sluzby nie lubia takich miejsc bo roznie tam moze byc.W koncu nie za to placa zeby sie oberwalo.
  Lepiej monitorowac z kamer niepelnosprawnych i karac.Straz miejska to specjalisci w tym zakresie.

 • ~spirit-of-the-town 2023-04-14
  22:46:37

  23 5

  A co do listu mieszkańca który zastanawia się czy "społeczeństwo rybnickie jest jeszcze katolickie...", odniosłem wrażenie jakby to wyłącznie katolicy umieli dbać o porządek publiczny:)

 • ~Sinner 2023-04-14
  23:01:30

  41 3

  Za komuny było jak było ale na taki syf w takim miejscu nikt by sobie nie pozwolił. Od razu policyjna pała poszła by w ruch. Co jak co, ale takiej patologii nie bylo, był porządek, a młodzież nie szlajała się po nocach robiąc syf. Zresztą jakim trzeba być prymitywem, żeby tak zadyfić swoje otoczenie, z którego się korzysta. Pewnie w domu mają tak samo. Brak kultury i wychowania = patologia.

 • ~deuter 2023-04-14
  23:38:22

  24 35

  Jedyny problem jaki widzę to zbyt małe kosze na śmieci a nie to że śmieci są porozrzucane wszędzie. Może zamiast bić pianę wypadało by zamontować ich więcej. Ten park jest dla ludzi czy ludzie są dla tego parku? Dajcie pożyć tym młodym ludziom bez zakazów, nakazów, ograniczeń, zezwoleń, pozwoleń, zgód, etc..

 • ~AnnaKatarzyna 2023-04-15
  08:03:09

  14 23

  Ze zdjęć wynika że śmieci leżą koło koszów na śmieci, nie są porozwalane po całym parku. Może wystarczy postawić większe kosze albo zamontować ich więcej?
  Tyle mówi się o depresji wśród młodzieży, o samobójstwach a wystarczy że mlody człowiek chce wziąć to co im się nalezy, czyli trochę wolności i swobody i już jest problem. Ja pamiętam że jak byłam dzieckiem to śmieci walały się wszędzie. Teraz komuś zabraknie miejsca w śmietniku i od razu wielkie halo.

 • ~Łucja Lawenda 2023-04-15
  08:11:55

  23 4

  po kazdej dyskotece na ulicach syf

 • ~TAKI JA 2023-04-15
  08:21:21

  5 24

  Proponuję założenie na każdym drzewie kamery do monitoringu, a na wejściu zakładać obrożę z lokalizacją GPS. Wtedy służby (Pispolicja i tzw. Straż Miejska) będą mogły bez wychodzenia zza swoich biurek nakładać mandaty. Skuteczność statystyczna wzrośnie a i budżet też się wzbogaci.

 • ~Septimus 2023-04-15
  09:22:07

  46 6

  Kolejna gównoburza o nic.
  1. Problemu śmieci nie ma, jest problem małych koszy. A dzieciaki śmieci grzecznie ułożyły przy koszu.
  2. Na tych zdjęciach nie widzę ani jednej butelki po wódce czy innych napojach wysokoprocentowych. Są zielone butelki po piwie, przezroczyste po piwie desperados albo sommersby I pety po napojach gazowanych oraz kartony po soczkach Tymbark. No straszna patologia.
  3. Szedłem tamtędy po ciemku jakiś czas temu to mi dla beki wszyscy dzień dobry powiedzieli. Ubaw z tego mieli do rozpuku jak zobaczyli moją minę. Straszna patologia, żeby boomersom dzień dobry mówić po ciemku, fuj.
  4. Oprócz problemów wyimaginowanych jet jeden prawdziwy, o którym artykuł milczy. Otóż łebki piją, piją dużo i niebezpiecznie. I nie będzie z tego nic dobrego. Ale od wychowywania dzieci są rodzice a nie patrole policji.

 • ~Septimus 2023-04-15
  09:28:26

  23 7

  Aha zapomniałem o jednym napisać.

  To nie są śmieci tylko w 95 procentach surowce wtórne. Postawcie tam do cholery dwa dupne potrójne kubły na selekt takie jak są na tanksztelach a stawiam dolary przeciwko żołędziom że wam gówniarze jeszcze te śmieci posegregują prawidłowo.

 • ~Abisall 2023-04-15
  09:53:31

  21 4

  @Septimus
  "Na tych zdjęciach nie widzę ani jednej butelki po wódce czy innych napojach wysokoprocentowych."
  Bo dzieciaki też nie są takie durne za jakie niektórzy je uważaja ;)
  Wódkę na start rozlewają do tych tymbarków, kubusiów itd a flaszka ląduje jako pierwsza w koszu

  Mie śmieszy ta "nadzieja" że monitoring tam rozwiąże sprawę - jak rozwiązuje widać właśnie na Kampusie - 10 lat temu kamery przez moment pomogły, a wystarczy przejść teraz wieczorem ,żeby przekonać się że dzieciarnia znalazła sposób i dalej się dobrze bawi

 • ~Septimus 2023-04-15
  10:07:41

  10 5

  Abisall oczywiście możesz mieć rację. Nie twierdzę że dzieciaki nie piją wódki, nie jestem naiwny. To jest Polska, wiem co tu się pije.
  Miałem tylko na myśli że w artykule stoi że są porozrzucane flaczki po wódce a na zdjeciach jednak nie ma ani jednej.
  A w to że pan Furmanowicz sprawdził co jest na dnie śmietnika jakoś nie wierzę :-D

 • ~Dintojra 2023-04-15
  10:26:49

  17 9

  Septimus - dokładnie takie same myśli mnie naszły.
  Trzy razy oglądałem te fotki i wideo i widzę pełne hasioki oraz flaszki w ich pobliżu... a można nimi przecież rzucać gdzie popadnie.
  Ten, który zrobił te zdjęcia jest jak ten ruski sołdat, który przekazał że przejęli czołgi Leopard, ale nie ma zdjęć bo je zatopili hehe).
  Zastanawiacie się dlaczego młodzież woli imprezować w parku ? odpowiedź chyba jest prosta.
  W dzisiejszych czasach Polacy mają problem z drożyzną, a co dopiero młodzież... ktoś napisał (chyba Abisall), że budżet na sobotnie wyjście może oscylować na poziomie 100-200zł, a ja zapytam ilu rodziców obecnie stać na kieszonkowe oscylujące wokól 600-800zł/m-c ? sobót jest pięć... a przecież w tygodniu też trzeba mieć na jakieś drobiazgi (kebs, zapiex itp).
  Drugie moje odczucie to atmosfera w klubie.
  Ja jestem jeszcze z czasów Ćwieka, Hadesa czy Biby i wiem, że pogadać tam z kimś najlepiej było na zewnątrz :) zwyczajnie nie da się.
  Pamiętam też czasy Hajdy, gdzie wydzielono miejsce na ognisko i takowe palono w miesiącach letnich.
  Ludzi było tam co niemiara (głównie młodzież), można było sobie pogadać, wypić piwko, upiec kiełbaskę (były do kupienia w barze) i wszystko było super.
  Jest jeszcze inna kwestia: a zapytał ktoś obecną młodzież co lubi ? może oni nie lubią przesiadywać w pubach, dyskotekach, klubach ?
  Do tego mamy idiotyczny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych... chyba tylko po to żeby Policja miała co robić.
  Nie można też zapominać o społeczeństwie, które się tworzy mniej więcej od 2010 roku czyli "kij w d...e" i wszystko przeszkadza.

 • ~ 2023-04-15
  10:55:03

  24 1

  Ja powiem tak...mieszkam na przeciwko. Teraz to tylko śmieci ale parę miesięcy temu nie było tak spokojnie. Kamienica obok została obrzucona kamieniami bo ktoś z balkonu zwrócił im uwagę. Krzyki ,bluzgi rzucanie kamieniami na ulice w jadące auta, skakanie po grobach (pominiki służyły za stół biesiadny) . Kościół jest obszczany z każdej strony. Kiedy policja wjeżdżała do parku uciekali co sił w nogach. Co do śmieci....kosze do tej pory były opróżniane w każdy piątek i poniedziałek. Od jakiegoś czasu sprzątane jest częściej. Powiem tak...no nie fajnie to wygląda.

 • ~Radosław Olszewski 2023-04-15
  12:49:57

  3 13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Dintojra 2023-04-15
  13:16:47

  11 2

  Niejaki Radosław Olszewski jest właśnie przykładem tego "nowego społeczeństwa", zeszmacenie obyczajów i język bluzgów jest już całkiem na porządku dziennym.
  a pisze tak "dla nich kulturalne spożywanie piwa w pubie czy nawet w lokalu luksus więc ukraińskie ścierwa" BAWIĄ SIĘ""
  Brawo ty.

 • ~Abisall 2023-04-15
  14:05:09

  8 1

  @Dintojra
  A gdzie tam , żaden z niego przedstawiciel "nowego społeczeństwa" toć to zwykły, stary oczadzialy z nienawiści i nieuzasadnionego poczucia wyższości nieudacznik

 • ~Maksymilian Popeć 2023-04-15
  17:11:00

  11 10

  @Septimus - to co napisałeś - jest w tym ciutkę prawdy. Na foto dramatu nie ma. Niestety standardem jest celowo rozbijanie butelek, rozrzucanie śmieci gdzie popadnie, choć puste kosze stoją kilka metrów dalej. A szczytem kur...stwa jest zbieranie odchodów po swoim pupilku do foliowego dziadostwa i rzucenie tego w trawę. Ile takich bomb zebrałem, trudno mi nawet zliczyć.
  BTW za moich czasów końcówka lat 90-tych było dużo piwiarni, często pod chmurką. Dobre piwo lane po 2zł. Młodzież było na nie stać i nie robiła syfu z jednorazówkami w parkach. Obecna polityka nierządu doprowadziła do tego, że gro młodzieży ma problemy psychicznie, nie stać ich na browar w lokalu. Piwsko w sklepach bez kaucyjne, bo debile, które nami rządzą nie potrafią zrobić tego, co za komuny było banalnie proste. Społeczeństwo jest durne, wybiera idiotów, kłamców i złodziejów na swoich przedstawicieli. Szkolnictwo leży, ludzie zapie...ralają za miskę ryżu i nie mają czasu na swoje dzieci. Ale jeszcze nie jest, źle za bo za 5 miesięcy, gdyby mafia z Pisu z Kofną stworzyła rząd, to nie będzie to już PRL- bis, tylko pełnowymiarowa Białoruś-bis...

 • ~dawiddawid 2023-04-15
  19:01:08

  14 6

  Trzeba być naprawdę ślepym albo mocno głupim aby nie widzieć do czego sami doprowadzamy i w jakim kierunku ten świat zmierza. Nie tylko polska ma takie problemy. A gościu który publicznie obraża uchodźców z Ukrainy powinien dla przykładu zostać zakuty w dyby na środku rynku, odpowiednio otagowany i każdy kto go będzie mijać, mógł na niego splunąć. Po uwolnieniu sam się powiesi.

 • ~dawiddawid 2023-04-15
  19:04:56

  5 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~grzegorz410 2023-04-16
  08:36:47

  8 9

  dawiddawid - dokładnie, dodatkowo wprowadźmy ustawowo obowiązek "lubienia" przybyszów z Ukrainy, Walczmy o wolność słowa- no chyba że Twoje zdanie jest inne niż przekaz z góry - wtedy dyby, splunięcia itp

 • ~dawiddawid 2023-04-16
  12:52:52

  6 2

  Grzegorz, odnoszę wrażenie, że nie wiesz co to wolność słowa. Nie ma w tym pojęciu mowy o ubliżaniu. :(

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1646