zamknij

Wiadomości

Park w centrum Rybnika przypomina śmietnik

2020-09-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Park na Górce mimo bliskiego sąsiedztwa z Kościółkiem Akademickim nie ma zbyt dobrej „renomy” wśród mieszkańców. Wszystko przez osoby, które lubią tam pić napoje wyskokowe. To nie jedyny problem. Choć znajdziemy tam kosze na śmieci, teren parku zawalony jest butelkami ze szkła czy plastiku.

Reklama

Park im. św. Jana Sarkandra, czy też po prostu Park na Górce leży praktycznie w samym sercu Rybnika. W ciepłe i słoneczne dni daje mieszkańcom ochłodę, ale też przyciąga amatorów procentowych trunków. To jeden problem, drugi związany jest ze śmieceniem tego miejsca. Sprawę wielokrotnie zgłaszali nam Czytelnicy:

- Brakuje slow na bezczynność a właściwie bezsilność służb odpowiedzialnych za porządek w naszym mieście. Służby sprzątające są tu bezradne. One sprzątają wszystko zaraz po weekendzie, ale problem pijącej i głośnej młodzieży w parku pozostaje nierozwiązany. Policja przyjęła nasze zgłoszenie i poradziła, że mamy się zwrócić do naszego dzielnicowego. To jeden dzielnicowy miałby poradzić sobie z tą pijaną, głośna młodzieżą? A może wystarczyłby monitoring? Wstyd dla miasta Rybnika, że na terenie cmentarza i w parku dzieją się takie rzeczy.- pisze pani Halina.

Zgłoszenia w tej sprawie otrzymywaliśmy już wcześniej.

- Często chodzę tam z psem (jest to jedyne miejsce położone blisko mojego domu, gdzie mój pies może pobiegać bez smyczy). Czasami strach tamtędy przejść, ponieważ młodzież (tak, młodzież), rozwalają ławki, tłuczą szkło, zostawiają resztki jedzenia. Czy można coś zrobić, by ten park służył w inny sposób niż pijaństwo? - dodaje jedna z naszych Czytelniczek.

Z racji tego, że w naszym mieście działa straż miejska, zgłoszenia powinny trafiać do tej instytucji. Jak jednak informuje nas Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku, funkcjonariusze na ul. Cegielnianej od początku roku przeprowadzili 2 interwencje związane bezpośrednio lub pośrednio ze spożywaniem alkoholu przez znajdujące się tam osoby.

- Przyjęliśmy również 5 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu – dodaje Dawid Błatoń.

Nasz rozmówca wspomina, że problem związany ze spożywaniem alkoholu, a co za tym idzie niszczenia mienia, zaśmiecania i zanieczyszczania, zakłócania ciszy, spokoju i porządku oraz z osobami nietrzeźwymi istnieje w wielu miejscach w naszym mieście.

- Począwszy od samego Śródmieścia po skwery znajdujące się w poszczególnych dzielnicach naszego miasta. Problem ten jednak jest na tyle złożony, że o ile w Śródmieściu jest on nieakceptowany i raczej piętnowany, a co za tym idzie nagłaśniany przez mieszkańców Rybnika, to w poszczególnych dzielnicach czasami spotyka się z akceptacją społeczną, gdyż dotyczy osób, które mieszkańcy znają osobiście i wychodzą z przekonania, że nikomu krzywdy nie robią. Tak więc reasumując problem dotyczy całego miasta, a interwencje naszych funkcjonariuszy obejmują swym zakresem wszystkie dzielnice – wyjaśnia.

Straż Miejska w Rybniku w związku z tym apeluje, by zgłaszać im wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości takie jak spożywanie alkoholu i towarzyszące temu wybryki.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~Arteks 2020-09-24 11:35:43

  Straż Miejska niech nie czeka na zgłoszenia od ludzi tylko sama niech patroluje takie miejsca gdzie mogą gromadzić się pijący alkohol w miejscach publicznych i niech wręcza mandaty. Z drugiej strony jakim trzeba być degeneratem aby mając śmietnik koło ławki - rozrzucać śmieci tak jak na zdjęciu? Niestety ale nasze społeczeństwo jest jakieś dziwne. W pobliskich Czechach naprawdę ciężko aby znaleźć kogoś hlejącego w parku i oglądać takie śmieciowe obrazki... Naprawdę jest tam dużo wyższy poziom kultury.

 • ~Benett 2020-09-24 11:48:24

  @Arteks
  Kazde zachodnioeuropejskie centrum miasta - jesli to nie jest rejon typu "city" - gdzie sa same biurowce - wyglada CODZIENNIE okolo polnocy jako smietnik. Taka jest cena nocnego zycia miasta. Jedyna roznica jest taka, ze CODZIENNIE o godzinie 5 rano wyskakuja ludziki ze sluzb komunalnych i to wszystko czyszcza, tak, ze o 7-8 rano wszystko wraca do normy. I tak sie dzieje w miastach, w ktorych nie ma strazy miejskiej, w ktorych nie ma posterunku policji (bo obsluguje je wieksze sasiednie miasto "na telefon"). Cala filozofia. Na to trzeba kasy. Rybnik (nawet centrum) jest zasyfiony niestety.

  69 9
 • ~Qwety 2020-09-24 11:54:58

  Problem jest szerszy. Nawet park zaraz przy Urzędzie Miasta też przejęli menele, rodzice boją się tam posyłać już dzieci. Kiedyś tak nie było. Chodzi o ten park zaraz za tym parkingiem za urzędem miasta "Zieleniec Bukówka". Wstyd, że nikt z tym nic nie robi.

  76 1
 • ~Morin 2020-09-24 11:59:59

  Zapraszam na skwer do Boguszowic. Ławki nieoświetlone. Cały czas alkoholowe imprezy. A w nocy bijatyki.

  50 0
 • ~Arteks 2020-09-24 12:03:21

  @Qwety - odnośnie meneli to zamiast tępić zjawisko to ich sami "produkujemy" zarówno przez politykę władz miasta jak i przez nasze błędy jako społeczeństwa. A to jakaś lodówka z żarciem, a to jakaś szatnia w centrum miasta, a to ogrzewalnia - i oni potem ściągają właśnie do takich większych miast jak Rybnik z całej okolicy, a my się dziwimy czemu ich tu tak przybyło. Bo taki menel w Czerwionce czy Pszowie nic nie ma - a w Rybniku jak w San Francisco... Ludzie sami też się przyczyniają do utrzymywania menelstwa dając im pieniądze i jedzenie na parkingach przed marketami. Natomiast odnośnie artykułu to osoba która informuje o problemie pisze niestety o... młodzieży. I to byłoby szczególnie smutne, jeśli młodzież się tak patologizuje, nie sprząta po sobie i piją w parku jak menele zamiast kulturalnie wejść do pubu i tam spotkać się ze znajomymi.

  53 9
 • ~Zdzisław Czesławski 2020-09-24 12:04:21

  Od kiedy to po parku pies może biegać bez smyczy? Psa bez smyczy można puszczać w zasadzie tylko na swoim prywatnym terenie.

  63 9
 • ~pprywatne 2020-09-24 12:07:19

  ~Arteks - Normalnie zgadzam się z Tobą!!!! A, po sąsiedzku na parkingu przy Brudnioka lumpy zrobiły sobie sypialnię w krzakach, jak się przechodzi to słychać nawet jak chrapią. O walorach zapachowych nawet nie warto wspominać.

  55 2
 • ~Arteks 2020-09-24 12:12:29

  @Benett - w zachodnich miastach można przynajmniej zwalić winę na "emigrantów" ale w śląskim Rybniku takie coś to po prostu "gańba". Nawet jeśli nie potrafimy sobie poradzić z przyczyną to służby miejskie powinny zwalczać skutki. Niestety od czasu przejęcia władzy przez Kuczerę - różne służby radzą sobie gorzej co nie jest trudno zauważyć.

  47 7
 • ~Maksymilian Popeć 2020-09-24 12:20:56

  W tym roku jest istne apogeum śmiecenia - już przez najmłodszych 7-10 latków na ich placach zabaw - papierki po czipsach i słodyczach lądują pod huśtawkami. Młodzieży syf wokół wydaje mi się kompletnie nie przeszkadza, nie mam pojęcia po co chodzą oni do szkoły - na każdej lekcji powinni mieć tłuczone do głów, że mają dbać o Ziemię, bo to ich kryzys klimatyczny najbardziej dotknie. A wysyp w tym roku tłuczonego szkła z małpek po wódce i butelkach po piwie woła o pomstę do nieba. Nie ważne czy śmietnik jest czy go nie ma - wszystko ląduje w trawie. Menele przy tym to malutki margines śmiecących.

  51 2
 • ~Adam Nowak 2020-09-24 12:22:02

  Niestety straż miejska zajęta jest wystawieniem mandatów za złe parkowanie.

  57 5
 • ~Benett 2020-09-24 12:29:49

  @Arteks
  Pudlo.
  Mowie o miastach w polnocnej anglii - jedno male, drugie srednie - prawie ekskluzywnie biale - niewielka emigracja.
  Plus wieksze -tez pudlo - mniejszosc muzulmanska - oni nie chleja po polnocy - oni wogole nie chleja. Biala lokalna mlodziez po prostu zachowuje sie jak dzicz.
  Menel narobi syfu - ale w krzakach, gdzie ma swoj "domek" - plus dostanie kase od panstwa na alkohol, zeby nie zebral.

  26 3
 • ~Gibi 2020-09-24 13:17:04

  Nie dziwię się że jest tam tyle syfu jak śmietniki są wielkości wiaderka i są sprzątane raz w tygodniu. Do tego przyda się postawić więcej ławek bo jak przychodzimy w 20 na piwko to nie możemy w spokoju sobie usiąść.

  33 25
 • ~lukasz-1985 2020-09-24 13:29:36

  zgłaszałem do staży miejskiej moją prośbę o interwencję odnośnie wycieczek co przerwa grup 50-100 uczniów technikum mechanicznego na osiedle na ulicy Kościuszki . Po każdej przerwie w lekcjach uczniowie zostawiają na osiedlu syf , ale jak dotąd zero reakcji .

  25 6
 • ~tf2 2020-09-24 13:34:26

  Rybnik to miasto w którym kultywuje się pijaństwo i chuligaństwo. Pijaków mamy na Rynku, w zagrodach piwnych, spelunach i melinach, które miasto zaakceptowało na kazdej ulicy. Jeżdżę dużo po Polsce i Europie i takiego pijactwa jak w Rybniku, nigdzie nie ma.

  50 6
 • ~waldus 2020-09-24 14:17:42

  na tej lawce, a raczej w tym miejscu to sie dzialo … ech … sentyment mnie ogarnal.

  11 10
 • ~rob78 2020-09-24 14:41:59

  A, nie rozsypał tego ten typek z TVPis? Żeby zrobić jakiś materiał?

  28 14
 • ~Kredka Waleczna 2020-09-24 16:29:13

  Przyprowadziłam się w okolice parku jakieś 4 lata temu. Z roku na rok coraz gorzej. Od jakiegoś czasu baluje tu młodzież. Nie powiem, jakiś czas temu policja zrobiła w piątek parę nalotów. Po trzecim nalocie zrobiło się zdecydowanie ciszej. Teraz nadal przesiadują i piją tylko zdecydowanie ciszej się zachowują. Powinno być więcej patroli. A co do straży miejskiej....ja mieszkałam w sąsiednim mieście no i u nas ta straż była widoczna. Mieli patrole razem z policją. A tutaj ja nie widzę w ogóle straży miejskiej.

  28 0
 • ~bartezz 2020-09-24 16:33:57

  Do czytelniczki opisującej problem: pies nie ma prawa biegać bez smyczy po parku, grozi za to 500zł mandatu słownie (pińcet złotych) a za stworzenie zagrożenia przez psa do 5000zł (pięć tysięcy złotych) - to tak w ramach ścisłości. Ja pamiętam ten park z dzieciństwa gdy był oazą spokoju i ciszy, jest tam jakby nie było stary cmentarz, więc tymbardziej wymaga spokoju. Ostanio po poluzowaniu obostrzeń co piątek i sobotę wieczorem są tam tłumy młodzieży spożywającej alkohol,nocne ryki i krzyki na non stop. Więcej patroli Policji bym tam widział w te dwa dni wieczorami.

  27 2
 • ~Harnas0707 2020-09-24 16:52:49

  Ja przepraszam bardzo ale zacznijmy od tego ze Pozdrawiam Rybnicką Policje bo perfekcyjnie sprawują swoją służbę wyganiając rocznik 05 jednocześnie dając żyć prawdziwym koneserom tanich alkoholi. Tak dobrze słyszycie drodzy państwo pańskie dzieci które mają jeszcze mleko pod nosem są głównymi sprawcami aktualnego stanu parku akademickiego. W sprawie śmietników podzielam zdanie anonimowego użytkownika ,,Gibi” czyli konkretnie gdyby śmietniki były większe no nie wiem powiedzmy tak mniej więcej o polowe wszystko by się zmieściło a szkło nie tłukło by się przez wypadanie ze wspomnianych śmietników. Za mało jest ławek dlatego młodzież je niszczy żeby siedzieć na pojedynczych deskach co jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne bo ograniczana jest wycinka drzew. Na końcu zaś wspomnę że to nie są żadne napoje wyskokowe tylko piwko typu Harnaś król gór na przykład a jak wszyscy wiedzą piwo to nie alkohol dziękuje zamykam temat

  28 4
 • ~orient 2020-09-24 18:13:17

  Śmietnik jest pusty więc chołota miała gdzie wrzucać odpady ale tego nie zrobiła. Niedawno w innym parku chołota uszkodziła dzieciom plac zabaw. Może jakieś społeczne partole i zwracanie uwagi młodzieżowej chołocie?

  17 2
 • ~Aron:)) 2020-09-24 18:59:25

  Amatorów? Sami dobrzy zawodnicy, nie licząc 05/06

  8 3
 • ~gosiabartek 2020-09-24 19:25:58

  Co do śmiecenia w miejscach publicznych już dawno utwierdziłam się w przekonaniu,że ci robiący bałagan na ulicy tak samo zachowują się we własnym domu

  12 2
 • ~donia96 2020-09-24 22:38:44

  Nie tylko jest śmietnik w centrum Rybnika ale tak samo wygląda park na piaskach koło szkoły taki. Bałagan co w tym roku jest na terenie Rybnika nie widziałam nikty ,a będzie jeszcze gorzej ponieważ urząd miasta i pan Kuczera ustanowili nowy wywóz śmieci ze szkół, jedna szkoła w centrum Rybnika będzie miała wywóz śmieci co miesiąc a w tej szkole za tydzień już są pełne kontenery a co będzie potem tylko jeden wielki smród . Ten Rybnik mój za tego pana P.K schodzi na psy tak samo jak Warszawa.

  6 6
 • ~hanys z Rybnika 2020-09-24 22:57:10

  Nie raz widziałem śmietniki w parkach na placach zabaw i na placach szkolnych, co się tam wyrabia co tam młodzież robi i jaki po sobie zostawiają porządek wole tego nie opisywać . Panie Prezydencie Kuczera proszę pana żeby pan uchwalił ustawę taką że na takich terenach place szkolne, place zabaw i parki i w miejscach publicznych jest grzywna do 5 tysięcy złotych i dać straży miejskiej nakaz żeby jak najwięcej interwencji robili właśnie w tych miejscach .

  9 2
 • ~Szybki Lopez 2020-09-25 05:47:12

  Szanowni Państwo
  Ludzie cywilizowani się tak poprostu nie zachowują. Takie zachowanie jest niestety typowe dla krajów postkomunistycznych. W Tatrach co roku organizowana jest akcja sprzątania gór, z który,ch wywozi się mnóstwo śmieci rozrzuconych po szlakach górskich: butelki, puszki, papiery, folie itd.
  W Alpach jest czysto i nie ma śmieci a tam również jest mnóstwo turystów. Tylko że tam Polacy dziwnym trafem się tak nie zachowują.
  Podstawa to wychowanie w domu. Ale skoro rodzice się tak zachowują to niestety dzieci wyrastają w przekonaniu że to normalne

  10 1
 • ~Aron:)) 2020-09-25 21:35:54

  Przepraszam bardzo, tak nagadujecie na ludzi z Parku Akademickiego, ale nikt nie zainteresuje się zachowaniem osób z kampusu, przez których w większości dzieją się takie sytuacje oraz wygląda tam jak wyglada;)

  1 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1407