zamknij

Wiadomości

Rodzice alarmują: żółtaczka w rybnickim przedszkolu!

2018-12-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Przedszkole nr 9 przy ul. Wieniawskiego w Rybniku od września zmaga się z wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Na „chorobę brudnych rąk” zachorowało kilkoro dzieci i dorosłych. Co zrobiło przedszkole i sanepid, by powstrzymać szerzenie się wirusa?

Reklama

Jak dowiadujemy się od naszego Czytelnika, na wirusowe zapalenie wątroby typu A zachorowało już sześcioro dzieci, a siódme jest w trakcie diagnozowania. Wirusem zostało także zakażonych 10 dorosłych - członków rodzin dzieci z rybnickiego przedszkola. Nie wyklucza on, że zarażone są też inne dzieci.

W ostatnich dniach w przedszkolu odbyło się zebranie rodziców. Lekarz oddziału pediatrii rybnickiego szpitala - dr Monika Szłapka-Polok uświadamiała rodziców pod kątem profilaktyki i leczenia choroby WZW A. Rodzice zostali poinformowani o możliwości szczepień na żółtaczkę typu A.

Z kolei sami rodzice przedszkolaków informują, że z końcem grudnia zanotowano 8 przypadków zakażeń tym wirusem. Część dzieci była hospitalizowana.

Jak informuje nas Katarzyna Malcherczyk, zastępca dyrektora Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku, Od września do PSSE w Rybniku wpłynęło ogółem 8 zgłoszeń zachorowań na WZW typu A. - Chodzi o osoby powiązane z Przedszkolem Nr 9 w Rybniku w tym: u czwórkę dzieci - wychowanków Przedszkola Nr 9 w Rybniku oraz u czworo osób - członków rodzin w/w dzieci (tj. pierwsza rodzina : 2 rodziców + 1 rodzeństwo; druga rodzina : 1 rodzeństwo) – mówi.

Jak dalej słyszymy, w związku z otrzymanymi zgłoszeniami wszystkie w/w osoby zostały objęte nadzorem epidemiologicznym. - Przeprowadzono kontrolę warunków sanitarno-higienicznych w Przedszkolu nr 9 w Rybniku oraz prowadzone są działania informacyjno-edukacyjne w zakresie profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu A – dodaje Katarzyna Malcherczyk.

Jolanta Krzysztoporska – dyrektor Przedszkola nr 9 w Rybniku zapewnia, że podjęto wszystkie czynności, które mają powstrzymać rozszerzanie się „choroby brudnych rąk”. - Zrobiliśmy pełną dezynfekcję i ozonowanie pomieszczeń. Do tego doszły środki antybakteryjne, myjemy wszystko, co jest możliwe, w tym klamki i zabawki. Oczywiście każdy myje ręce, przestrzegamy higieny. Ostatnio odbyło się spotkanie informacyjne rodziców z pediatrą i przedstawicielami Sanepidu – podkreśla. Jak dodaje, ostatnie zachorowanie w przedszkolu miało miejsce około 3 tygodnie temu.

Jakie są objawy zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A? Dr Monika Szłapka-Polok wyjaśnia, że w większości przypadków występuje nieżyt przewodu pokarmowego w postaci wymiotów, biegunek i zaparć. - Mogą pojawić się też bóle stawowe, osłabienie. W małej części przypadków odnotowuje się żółtaczkę zakaźną, czyli odbarwiony stolec i zabarwiony na brązowo mocz. - W niewielkim procencie występują najpoważniejsze powikłania – niewydolność nerek i wątroby – dodaje dr Monika Szłapka-Polok.

Nie ma lekarstwa na WZW typu A. - Dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli higiena rąk. Myjmy ręce przed przygotowaniem posiłku czy po wyjściu z toalety – dodaje lekarz pediatra. W przypadku osób dorosłych do zakażenia dochodzi również przez kontakt seksualny.

Liczba zachorowań na „chorobę brudnych rąk” w województwie śląskim jest spora. Najwięcej przypadków odnotowano w Częstochowie. W tym mieście od 1 stycznia do 30 listopada sanepid stwierdził aż 361 przypadków. W samym listopadzie (16-30 listopada) było 47 zgłoszeń.

Drugim miastem z największą liczbą zachorowań jest Sosnowiec, w sumie odnotowano tam 108 przypadków.

W Rybniku od 1 stycznia do 30 listopada stwierdzono 16 zachorowań.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~qwer 2018-12-20 09:30:06

  Od września!!!!!!! Czy to k..... jest normalne że dopiero teraz sie o tym mówi. 3 miesiące i co myśleli że sobie z tym poradzą. Założył bym sprawę o narażenie mojego dziecka i mnie na utrate zdrowia i życia.

  45 48
 • ~Beata Wilczek 2018-12-20 09:45:15

  ~qwer dopiero teraz o tym piszą ponieważ odbyło się spotkanie z panią doktor pediatrii. Na ten typ żółtaczki można zarazić się wszędzie, w restauracji, kinie, itd. Nikt nie będzie zakładał sprawy bo od pierwszego przypadku zachorowania, rodzice byli poinformowani o chorobie. Także jeśli nie znasz tematu to może nie komentuj.

  65 13
 • ~qwer 2018-12-20 09:54:01

  Beata Wilczek nawet Ci rodzice zostali poinformiwani których dziecko tam chodziło 3mies temu? Chyba nie.

  14 32
 • ~adam666 2018-12-20 10:11:54

  Tak zostali poinformowani powieszono kartkę z informacja na drzwiach...

  34 6
 • ~Beata Wilczek 2018-12-20 10:16:40

  Tak jak powiedziałam, jak tylko rodzic zgłosił zachorowanie swojego dziecka, zaraz na drzwiach wejściowych pojawiła się informacja o przypadku zachorowania. A na sposób rozprzestrzeniania się wirusa jak również jego czas zarażania to przedszkole raczej nie ma wpływu, nie sądzisz?

  27 15
 • ~qwer 2018-12-20 10:24:54

  U małych dzieci wzw typu A w wiekszosci przypadków jest bez objawowe.Proszę poczytać.

  9 24
 • ~adam666 2018-12-20 10:35:09

  Wydaj mi się że samo powieszenie kartki na drzwiach to za mało !
  W przedszkolu grupy komunikują się po przez platformę, fb(grupy),maila itd i to wychowawca, lub dyrekcja powinna rozesłać taka informację do każdego rodzica o tym że jest taka sytuacja w przedszkolu i że jest spotkanie w tej sprawie!

  18 15
 • ~Gruby21 2018-12-20 10:45:51

  Od żółtaczki jeszcze nikt nie umarł. Zdarza się i cześć.

  16 20
 • ~buchu 2018-12-20 12:00:30

  Kto pamięta czasy z hasłami "Daj łyka" , "Daj gryza", gdzie pod spożywczakiem piło się orynżada z gwinta, z jednej flaszki na 4 a gwint wycierało ręką i mówiło "nie napluj", a batonik był dobrem wspólnym i jak fajka pokoju po gryzie dla każdego po kolei. Nie było problemu aby się podzielić nie mówiąc o tym, że ktoś pomyślał że może coś złapać.

  48 5
 • ~sympatykrybnika 2018-12-20 14:14:00

  @Gruby21 Czy na pewno nikt nie umarł?, czy od efektu cieplarnianego i smogu według Ciebie także nikt nie umarł? Jedno i drugie to zło: brudne ręce i śmieci w piecu.
  @buchu świat (środowisko naturalne) się zmieniły nie na lepsze lecz na gorsze dorzućmy do tego innych anty-, w tym np. antyszczepionkowców. Czasy „Daj gryza” się nie wrócą.

  10 7
 • ~hajdamen 2018-12-20 16:12:29

  3 miesiące od pirwszego przypadku, teraz powoli trudno określić ile osób jest zarażonych, z miesiaca na miesiąc wzrasta ilość nowych zachorowań. Po 3 miesiącach odbylo się jakieś spotkanie, ciekawe jak jest utrzymywana higiena przy małych dzieciach kto sprawdza jak dziecko myje ręce po wyjściu z wc, o ile wogóle umyje, chwyta wszystko dookoła i roznosi zarazki. Teraz to jest lawina zachorawań, a szczepionek w aptekach brak, tylko w jakiś punktach szczepień za kosmiczne pieniądze i interes się kręci.

  14 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2427