zamknij

Wiadomości

Śląski Sanepid ostrzega przed żółtaczką. Ile osób zachorowało w Rybniku i w regionie?

2017-10-19, Autor: bf

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny odnotował w ostatnim czasie znaczny wzrost zachorowalności na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Tylko w tym roku odnotowano już 198 przypadków. Jak wygląda sytuacja w Rybniku i w regionie? Jak zapobiec zakażeniu?

Reklama

Na terenie Polski w okresie  od 1 stycznia do 30 września 2017 r. odnotowano 1685 przypadków WZW A. W samym województwie śląskim do 15 października tego roku stwierdzono 198 zachorowań na żółtaczkę pokarmową. W 2016 r. takich przypadków stwierdzono tylko trzy, a w 2015 r. – 7.

Sytuacja w Rybniku wg danych śląskiego Sanepidu nie jest zła. Od początku tego roku odnotowano tylko jeden przypadek zachorowania z WZW A. Podobnie sytuacja wygląda w Wodzisławiu Śląskim. Z kolei w Raciborzu nie stwierdzono ani jednego przypadku zachorowania na żółtaczkę. Najgorzej jest w Sosnowcu, w tym roku odnotowano aż 70 zakażeń, w Dąbrowie Górniczej – 21, a w Gliwicach – 12.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:

₋ spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),

₋ kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),

₋ kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W dziewięciu ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 24 zachorowań.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

₋ osobom  wyjeżdżającym do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A

₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi

₋ dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~toomann 2017-10-19 10:24:03

  Najwięcej zachorowań w Sosnowcu i w Dąbrowie G. Wczoraj w radiu słyszałem porady Pani z Sanepidu - "Przed wyjazdami za granicę, szczególnie do krajów egzotycznych, radziłabym się zaszczepić. Na miejscu pić tylko przegotowaną wodę, nie używać kostek lodu do napojów, nie kupować żywności na lokalnych bazarach" (mniej więcej tak to było). TOŻ TO JUŻ NAWET WARSZWKA WIE, ŻE SOSNOWIEC TO ZAGRANICA ;)

  31 6
 • ~Onyx01 2017-10-19 11:51:27

  Szczepionki zalegają na magazynach i sieją panikę w mediach. Zapraszam na stronę Państwowego Zakładu Higieny (pzh.gov.pl). Jest tam ładny raport w formacie PDF z Departamentu Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi GIS. Żadnej epidemii nie było i nie ma. Wyszczepialność drastycznie spada i paradoksalnie liczba zachorowań np na Krztusiec, Płonicę, Odrę, Świnkę również.

  12 4
 • ~Onyx01 2017-10-19 11:56:36

  Faktem jest że wzrosła liczba zachorowań na WZW A. Wynosi ona w dalszym ciągu 4,97 osoby na 100.000 czyli uśredniając na cały Rybnik daje to niecałe 7 osób. Epidemia...

  10 0
 • ~LEMUR 2017-10-20 00:43:53

  W toaletach powinny być napisy na drzwiach (zwłaszcza męskiej) Nie umyłeś rąk - przywitaj się z żółtaczką. Szok, że aż tylu facetów po "strzepnięciu" po prostu zapina rozporek i wychodzi.

  6 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2553