Do końca miesiąca uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają z ZUS rentę rodzinną, mają czas na złożenie dokumentów w sprawie dalszej wypłaty tego świadczenia. Opóźnienie będzie skutkować brakiem wypłaty renty za wrzesień. Ten sam obowiązek dotyczy maturzystów i studentów - każdy z nich musi złożyć stosowne zaświadczenie w ZUS, które potwierdzi, że kontynuują naukę.
Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają czas na złożenie dokumentów o dalszą wypłatę świadczenia – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Jeżeli uczniowie złożą dokumenty z opóźnieniem, stracą możliwość otrzymania tego świadczenia za wrzesień. To ważne ze względu na to, że do dokumentów należy dołączyć odpowiednie zaświadczenie ze szkoły, które potwierdzi, że dana osoba pobiera naukę.
Ważne, żeby młodzież pamiętała, do jakiego terminu zostało wydane zaświadczenie ze szkoły. Jeżeli było ono wydane do końca danego roku szkolnego, czyli do końca sierpnia, to aby bez zbędnej przerwy otrzymać kolejną wypłatę renty rodzinnej, wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki należy przekazać do ZUS we wrześniu. Jeśli dokumenty będą złożone dopiero w październiku, to uczeń straci pieniądze za wrzesień – informuje Beata Kopczyńska.
Inaczej jest w przypadku, gdy zaświadczenie wydane przez szkołę dalej obowiązuje i nie straciło ważności – wówczas nie jest koniecznie przedstawianie informacji o dalszej nauce co roku. Wszystko zależy więc od tego, co widniało na złożonym wcześniej zaświadczeniu.
Świadczenie wypłacane jest zgodnie z okresem nauki wskazanym w zaświadczeniu przez placówkę, do której uczęszcza młody człowiek – wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Renta rodzinna jest zatem wypłacana przez cały okres, na jaki jest wydane zaświadczenie ze szkoły. W każdej chwili jednak ZUS może sprawdzić, czy dany uczeń faktycznie kontynuuje naukę w szkole ponadpodstawowej.
Ten sam termin składania dokumentów – do końca września – obowiązuje też maturzystów przyjętych na pierwszy rok studiów, którzy pobierają rentę rodzinną. Jeśli takie osoby chcą mieć otrzymać wypłatę świadczenia za wrzesień, muszą dopełnić do końca miesiąca wszelkich formalności w ZUS.
W sytuacji, gdy szkoła nie będzie mogła wystawić zaświadczenia we wrześniu, wystarczy, że student pierwszego roku dostarczy do ZUS zawiadomienie o przyjęciu na studia i napisze stosowne oświadczenie, w którym wskaże planowaną datę rozpoczęcia studiów i zobowiąże się do dostarczenia zaświadczenia z uczelni najpóźniej w miesiącu, w którym rozpoczyna się rok akademicki – wyjaśnia rzeczniczka.
Poza maturzystami, studenci na złożenie wniosku i zaświadczenia o kontynuowaniu nauki mają czas do końca października.
Jeśli rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie o dalszej edukacji należy złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę – informuje Beata Kopczyńska.
Jak przypomina ZUS, renta rodzinna po zmarłym rodzicu przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, jeżeli jednak dzieci kontynuują naukę, mogą otrzymywać to świadczenie nawet do 25. roku życia.
W przypadku, gdy uczeń skończy 25 lat w trakcie ostatniego roku nauki czy studiów, wówczas świadczenie przysługuje do końca roku szkolnego czy też akademickiego – wyjaśnia Beata Kopczyńska.
Gdy uprawniony do renty rodzinnej uczeń pobiera naukę, świadczenie to wypłacane jest mu przez miesiące nauki oraz wakacje. Jednak wszyscy uczniowie, którzy przerwali naukę, zobowiązani są do zawiadomienia o tym ZUS w jak najkrótszym czasie.
Jeśli tego nie zrobią, to nadpłacone nienależne świadczenie trzeba będzie potem zwrócić wraz z odsetkami – uzupełnia regionalny rzecznik ZUS.
Dzieci, które stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16. roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia mogą bez ograniczeń wiekowych pobierać rentę rodzinną. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą, czy nie - renta rodzinna będzie im przysługiwała.
Tagi: ZUS, renta dla uczniów, renta dla studentów, zaświadczenie o nauce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Beata Kopczyńska, wypłata renty ZUS
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
40222Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29750Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
25075Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
23507W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
21985„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Miasto zabiera głos po artykule o najmie stoisk pod jarmark. Przedsiębiorcy ripostują
+167 / -37Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+125 / -29„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
25Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1592