Z upływem czasu na powierzchni elewacji osiadają różnego rodzaju zanieczyszczenia. W warstwie tej mogą pojawić się nieszczelności lub inne uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nawet jeżeli sam tynk nie jest jeszcze w bardzo złym stanie, to warstwa ocieplenia, która się pod nim znajduje, nie zapewnia wystarczającego komfortu cieplnego domownikom. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na remont elewacji. Warto dobrze zaplanować zakres takich prac, a także wymianę innych elementów, takich jak choćby stolarka okienna czy drzwi zewnętrzne. O czym należy pamiętać podczas remontu elewacji domu? Podpowiadamy.
Przed przystąpieniem do remontu elewacji domu, należy zastanowić się, jaki zakres prac chcemy wykonać, a także czy poszczególne czynności będziemy przeprowadzać samodzielnie, czy też wynajmiemy specjalistyczną firmę. Średnio co około 10 lat potrzebne jest przynajmniej odświeżenie elewacji, ponieważ z upływem czasu osiada na niej kurzu i pyły z dróg czy pobliskich zakładów.
Ze względu na to, że większość domów, które przez ostatnie 10 lat nie były remontowane, wymaga nie tylko wyczyszczenia elewacji, ale także wykonania nowej warstwy termoizolacyjnej i montażu drzwi zewnętrznych czy stolarki okiennej, inwestycja taka może okazać się dość kosztowna. Dlatego warto wcześniej ustalić harmonogram prac i ich wstępny kosztorys. Istotny jest też termin przeprowadzenia takich czynności — najlepiej wykonywać je późną wiosną i wczesnym latem lub ciepłą jesienią. Nie powinno się ich organizować przy dużym nasłonecznieniu i wietrze.
Elementem, który bardzo często jest wymieniany przy okazji remontu elewacji domu, są drzwi zewnętrzne. Warto dobrać je stylistycznie i kolorystycznie do estetyki fasady budynku, lecz najważniejsze są ich parametry techniczne. Jeżeli podobnie jak elewacja nie były wymieniane przez ostatnie kilkanaście lat, wówczas najprawdopodobniej nie spełniają one obowiązujących norm dotyczących bezpieczeństwa i izolacji termicznej. Warto więc postawić na model, który będzie spełniał obecne wymogi.
Pierwszym kryterium, które zazwyczaj biorą pod uwagę inwestorzy to materiał, z jakiego wykonane są skrzydła. Obecnie na rynku znajdziemy modele drewniane, z PCV, ale także drzwi metalowe z aluminium lub stali. Te pierwsze zapewniają dobrą ochronę przed hałasem, a także chłodem, jednak mogą być mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo drewno wymaga regularnej konserwacji.
Wersje PCV z kolei zapewniają stosunkowo dobrą ochronę przed hałasem i chłodem. Dodatkowo bardzo łatwo jest je wyczyścić i są stosunkowo tanie. Zazwyczaj nie posiadają jednak tak dobrych właściwości antywłamaniowych, takich jak na przykład drzwi metalowe. Skrzydła stalowe stanowią synonim trwałości. Są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze chronią wnętrze przed włamaniem. Jeśli chodzi o parametry dotyczące izolacji termicznej, są one uzależnione od rodzaju zastosowanego wypełnienia w danym modelu.
Jeżeli decydujemy się na duży remont wraz z termomodernizacją, wówczas zwłaszcza w przypadku starszych domów, warto w pierwszej kolejności wykonać specjalistyczne badanie termowizyjne budynku. Dzięki niemu dowiemy się, w których miejscach ucieka najwięcej ciepła, co pozwoli nam lepiej je zabezpieczyć. Słabymi punktami bardzo często są drzwi zewnętrzne, ale i stolarka okienna czy też dach.
Ściany budynku z kolei mogą być ocieplone za pomocą wełny mineralnej lub styropianu. Ta druga opcja jest znacznie częściej wybierana przez inwestorów. Obecnie największą popularnością cieszy się styropian grafitowy. Jeżeli elewacja nie jest wyłącznie czyszczona, a tworzona od nowa, wówczas do wyboru mamy kilka rodzajów materiałów, z których może być wykonana. Najpopularniejszym jest jednak wciąż tynk, choć coraz więcej inwestorów stawia również na deskę kompozytową i beton architektoniczny. Elewacja powinna jednak współgrać ze stolarką okienną i drzwiami zewnętrznymi, a także dachem.
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
47085Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29951Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26233Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24194W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22085„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1643