zamknij

Wiadomości

Ranking Perspektyw: II LO w Rybniku trzecie na Śląsku!

2022-01-12, Autor: bf

Pojawił się najnowszy Ranking Perspektyw, czyli zestawienie najlepszych szkół w Polsce. Spory awans zaliczyło II Liceum Ogólnokształcące w Rybniku, które znalazło się na 45. miejscu w kraju i 3. pozycji na Śląsku! Jak wypadły inne rybnickie szkoły?

Reklama

Tak jak zawsze zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące i technika zostały ocenione za pomocą kryteriów.

przypadku liceów to:

- sukcesy szkoły w olimpiadach,
-
 wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych,
- wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

Kryteria przypadku techników dotyczyły:

- sukcesów szkoły w olimpiadach,
- wyników matur z przedmiotów obowiązkowych,
- wyniki matur z przedmiotów dodatkowych,
- wyniki egzaminu zawodowego.

W oby przypadkach do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Licea w Rybniku – na szczycie Frycz

W rankingu prym wiedzie nadal II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego. Rok temu szkoła była na 57. w ogólnopolskim rankingu, a dzisiaj awansowała na 45. pozycję. Co więcej, szkoła jest również na 3. miejscu w ujęciu województwa śląskiego!

Drugą najlepszą placówką edukacyjną jest Publiczne LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Zajęła w 2022 roku 110. miejsce. Wcześniej była daleko, bo na 282. pozycji. Urszulanki znalazły się na 12. miejscu w województwie.

Dalej uplasowali się „Powstańcy”. I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku zajęło 160. miejsce w rankingu (wcześniej 173). Szkoła została zakwalifikowana jako 16. najlepsza na Śląsku.

Tu uwaga – jest debiut. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej zajęło 279. pozycję w Polsce i 30. w województwie.

Listę rybnickich szkół zamyka IV LO im. Mikołaja Kopernika – 436. miejsce (47. na Śląsku). Rok temu było 615 miejsce.

>>Zobacz Ranking Perspektyw 2022 - licea<<

Technika w Rybniku – jest spadek formy

W ogólnopolskim rankingu znalazły się tylko trzy szkoły z Rybnika. Technikum nr 1 im. St. Staszica zajęło 203. miejsce (rok temu było to wysokie 83. miejsce (30. na Śląsku).

Dalej jest Technikum nr 3 im. Wł. Grabskiego (ZSE-U), które uplasowało się na 205. pozycji (w 2021 – 161). Szkoła zajęła 32. miejsce w województwie.

Trzecią placówką w Rybniku jest Technikum nr 2 (ZSM-E) – 292. miejsce (187 w 2021). W ujęciu wojewódzkim znalazło się na 47. pozycji.

>>Zobacz Ranking Perspektyw 2022 - technika<<

--- 

A już w piątek (14 stycznia) o godzinie 12.00 gościem Wacława Wrany w "Dziękuję, nie słodzę" będzie Ewelina Maj - wicedyrektor II LO w Rybniku. Oglądajcie na naszym Facebooku i YouTubie!

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~norton 2022-01-12
  12:48:45

  28 15

  Robienie takich statystyk podczas trwania nauki zdalnej to trochę dziwne...

 • ~Gabriela Bonk 2022-01-12
  13:37:06

  23 11

  Urszulanki znowu ze Złotą Tarczą!! :))

 • ~Manipura 2022-01-12
  15:37:53

  40 24

  Czy w Hance/Fryczu nadal jest tak jak za czasów kiedy ja tam chodziłam, że wybrani uczniowie są zwalniani z innych przedmiotów, siedzą w domu i uczą się tylko z danego przedmiotu by zająć wysokie miejsce na olimpiadzie? Tym samym podnieść statystyki szkoły? Wtedy była to powszechna praktyka, nawet mnie to nie dziwiło szczególnie. Jednak po latach wiem, że szkoła ogólnokształcącą to nie tylko jeden przedmioty, ale całość.

 • ~Longina b 2022-01-12
  16:01:53

  29 25

  Manipura-Po co uczyć się wszystkiego.Jeśli coś jest do wszystkiego tzn.jest do niczego.Tylko na olimpidach są prawdziwi pasjonaci.Uczą się tego co ich interesuja i co chcą w życiu robić.Kiedyś uczyli o akwaduktach,teraz mamy problem z wodą w Polsce.Frycz otwiera maturzystom start w renomowanych uczelniach.

 • ~Arteks 2022-01-12
  18:38:26

  20 17

  Czyli w zasadzie wszystkie licea poszły do góry. Brawa dla nauczycieli i uczniów.

 • ~Anna Ryż 2022-01-12
  20:09:31

  23 16

  Jestem absolwentką Hanki sprzed 40-stu paru lat. Może ktoś się zastanowi, że sukces w rankingu to nie tylko uczniowie (chociaż bardzo ważni) ale przede wszystkim Dyrekcja i Grono Pedagogiczne. Gratulacje dla wszystkich.

 • ~Lokalny 2022-01-12
  21:00:39

  28 4

  Gratulacje dla nauczycieli uczniów. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na bardzo smutny efekt tego sukcesu. Młodzież kończy szkoły średnie, idzie na studia do Krakowa, Wrocławia czy Warszawy i nie wraca. Przez to uciekają nam z Rybnika najbardziej wartościowe osoby i miasto niestety nie ma pomysłu jak ich zatrzymać.

 • ~Arteks 2022-01-12
  21:26:36

  4 21

  @Lokalny - a jaki ty masz pomysł bo przecież bardzo krytykujesz np. powstanie w mieście nowych placówek kulturalno-muzealnych których w Krakowie czy Warszawie od groma... A przecież dla humanistów to może być ciekawa oferta pracy już wkrótce. Odnośnie ludzi z innych branż raczej nie ma obaw bo miejsca pracy dla inżynierów, informatyków, socjologów, prawników, biznesmenów, nauczycieli czy lekarzy - także w Rybniku czekają. Jedną z rzeczy która mogła zniechęcać do powrotu (ogólnie na Śląsk) to jakość powietrza - ale tu jest poprawa i jest nadzieja na zupełną normalność. Jest jeszcze jedna sprawa - jeśli są osoby które lubią wsie, są tacy którzy lubią miasta i są tacy którzy lubią metropolie. Jeśli komuś się spodoba atmosfera Warszawy to może tam chcieć zostać wcale niekoniecznie z powodu pracy...

 • ~Broom 2022-01-12
  21:27:07

  24 3

  ~Lokalny to nie wina młodych ludzi, że wyjeżdżają na studia i nie wracają. Nikt nie chce zostawać w Rybniku skoro nie ma tutaj żadnych perspektyw. Bez sensu byłoby zdobycie tytułu na dobrej uczelni i powrót do tego miasta... tu naprawdę ciężko o dobrą pracę dla ludzi z wyższym wykształceniem

 • ~Arteks 2022-01-12
  21:53:57

  4 14

  @Broom - wielu którzy wyjechało z Polski - też twierdziło, że tu nie ma perspektyw... To są nieweryfikowalne uogólnienia. Ambitna osoba ma perspektywy wszędzie. Świetnie o tym świadczą różne współczesne rybnickie firmy które rosną w siłę - a były zakładane przed kilku czy kilkunastu laty. Tak jak dla kogoś z Rybnika metropolia może być atrakcyjna, tak Rybnik może być atrakcyjny dla kogoś z mniejszych miast który przyjedzie do nas.

 • ~Manipura 2022-01-13
  13:14:20

  14 3

  ~Longina b po co uczyć się wszystkiego? Może dlatego, że jest to liceum ogólnokształcące, czyli kształcące we wszystkich kierunkach, proste. na tym polega nauka w szkole średniej! To nie uczeń wybiera czego chce się uczyć, niestety tak działa system oświaty, który zgadzam się jest skostniały i wymaga reformy. Jednak zwalnianie uczniów do domu, by w spokoju się uczyli i dobrze wypadali na olimpiadach kłóci się z założeniami edukacji. Może się to zmieniło, piszę tylko jak było za moich czasów. Sama brałam udział w olimpiadach (historia) z cudowną Panią Olą, jednak jako mama wiem, że nie chciałabym aby moje dzieci szły podobną drogą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580