RALK: Pierwsza porażka Kulturalnych

2009-04-02, Autor:
Rybnicka Amatorska Liga Koszykówki wkroczyła w decydującą fazę. W niedzielę rozegrano pierwsze mecze półfinałowe i pierwszy z dwóch pojedynków o 9-10 miejsce.

> Rozgrywki amatorskie w Rybniku - zobacz NPI (video).

Rywalizacja dwóch ostatnich drużyn rundy zasadniczej RALK rozpoczęła się od dobrej gry drużyny rybnickiej i objęcia przez nią kilkupunktowego prowadzenia. Trwało to jednak tylko kilka minut, po których gracze z Czerwionki opanowali sytuację i po pierwszej kwarcie objęli trzypunktowe prowadzenie. Mimo chwilami wyrównanej gry przewaga SKOK-u regularnie rosła i po końcowym gwizdku sędziego wyniosła 31 punktów. Taki wynik co prawda nie przesądza kolejności zajętych miejsc, jednakże przed rewanżem wydaje się, że rybniczanie mają przed sobą zadanie prawie niemożliwe do wykonania.

W grupie drużyn grających o miejsca 5-8 AKS Tygodnik Rybnicki zmierzył się z Antidotum Rybnik. Tu różnica punktów w końcowym rezultacie to również 31 pkt. Zaczęło się od prowadzenia AKS-u, który w pierwszej kwarcie rzucił dwa razy więcej punktów od rywali. Od tego momentu gracze z Gliwic wyraźnie podnieśli poziom gry i zaczęli górować nad rywalami prawie we wszystkich elementach rywalizacji. Najpierw doprowadzili do wyrównania zdobyczy punktowych, a następnie stawiając przeciwnikom coraz wyższe wymagania zakończyli pierwszą połowę meczu sześciopunktowym prowadzeniem. Początek drugiej połowy to próba poderwania do walki swoich kolegów przez Sebastiana Strzeleckiego. Pomaga to o tyle, że trzecią kwartę leszczynianie przegrywają tylko czterema punktami. Za to kwarta ostatnia to popis gry dwóch zawodników z Gliwic. Hubert WendzelKamil Januszka zdobywają 23 z 29 punktów zdobytych w tej kwarcie przez Antidotum, przy tylko ośmiopunktowej zdobyczy graczy z Leszczyn. Ta słaba skuteczność AKS-u powoduje nerwowość w szeregach drużyny, co owocuje kilkoma przewinieniami technicznymi w końcówce spotkania.

W drugim meczu tej grupy Bezimienni zmierzyli się z Leśną Perłą. Niewielkie prowadzenie, jakie objęli na początku meczu gracze z Radlina utrzymywało się na niezmienionym poziomie. Dopiero przed końcem pierwszej połowy Leśna Perła powiększyła prowadzenie do dziesięciu punktów. Kolejna odsłona pojedynku to kolejne 5 pkt. przewagi radlinian. I choć Bezimienni jeszcze raz się mobilizują i wygrywają kwartę czwartą, to końcowy wynik jest dla nich niekorzystny. Po meczu drużyna z Rybnika, mimo porażki, była zadowolona z przebiegu gry, uważając, że zagrali jeden z najlepszych meczy w tegorocznych rozgrywkach. W drużynie Leśnej Perły jak zwykle nieźle zagrał Krzysztof Franczuk, rzucając celnie za trzy punkty 8 razy. Kto zagra o piąte, a kto o siódme miejsce tegorocznych rozgrywek, dowiemy się już w niedzielę.

Wtedy też rozstrzygną się losy drużyn grających w grupie 1-4. W niedzielę naprzeciw siebie stanęły drużyny, które jeszcze w fazie zasadniczej przez wiele tygodni walczyły o miejsce w tabeli tuż za liderem. Druga i trzecia drużyna tabeli po rundzie zasadniczej, czyli WSHEARX, rozpoczęły niedzielną rywalizację mocno zmotywowane do twardej walki o punkty. Kilkakrotne prowadzenie to jednej to drugiej drużyny, zakończyło się po pierwszej połowie meczu prawie remisowo. Przerwa w połowie meczu dużo gorzej wpłynęła na zawodników z Rybnika. Rywale w trzeciej kwarcie powoli, ale systematycznie zaczęli uzyskiwać przewagę i po trzeciej kwarcie prowadzili już jedenastoma punktami. To była decydująca o zwycięstwie partia meczu w wykonaniu WSHE-Chrobry. W czwartej kwarcie wodzisławsko-jastrzębski team wyraźnie zmienił sposób gry nastawiając się przede wszystkim na obronę osiągniętej przewagi. Dobrze grający Krzysztof Harlak z pomocą Dominika Janiszewskiego, Roberta Kozielskiego i pozostałych kolegów uzyskali piętnastopunktową zaliczkę przed meczem rewanżowym.

Niepokonany do tej pory zespół Kulturalnego Klubu wydawał się pewnym kandydatem do zwycięstwa w ostatnim meczu niedzieli. Z drugiej strony dużo mówiło się ostatnio o rosnącej formie zespołu Do ostatniej kropli.... W rewanżowej rundzie fazy zasadniczej przegrali tylko z Kulturalnym Klubem właśnie. Pewnie wygrali też mecze ćwierćfinałowe. Zapowiadał się więc bardzo interesujący pojedynek. Już od początku mecz nie układał się po myśli liderów rozgrywek. Mocno skoncentrowani i nastawieni na zwycięstwo zawodnicy Do ostatniej kropli..., rozpoczęli od uzyskania kilkupunktowej przewagi, która z małymi wahaniami utrzymywała się do końca pierwszej kwarty. Prawdziwe nieszczęście dla Kulturalnego Klubu, to druga kwarta. Bardzo słaba skuteczność rzutowa pozwoliła im trafić do kosza tylko cztery razy, co dało tylko siedem punktów. Do ostatniej kropli... rzucili 20 punktów i po pierwszej połowie dotychczasowi liderzy przegrywali 24 : 42. Kulturalny Klub to jednak drużyna z charakterem. Po przerwie ostro zabrali się do odrabiania strat. Punkty Krzysztofa Kaczmarczyka, Adama Renera, i przede wszystkim Rafała Schinske pozwoliły znacznie zbliżyć się do przeciwnika i wygrać trzecią kwartę 30 : 19. Gdy na początku czwartej kwarty wydawało się, że za chwilę Kulturalny Klub doprowadzi do remisu, bo różnica wynosiła kilka punktów, rywale znów przeprowadzili kilka udanych akcji i odskoczyli na dość bezpieczną przewagę. Obustronna walka punkt za punkt do końca spotkania nie pozwoliła już zmienić rezultatu. Kulturalny Klub po raz pierwszy w tegorocznych rozgrywkach RALK doznał goryczy porażki. Przed meczem rewanżowym, w którym, aby myśleć o grze o złoto trzeba wygrać co najmniej dziesięcioma punktami, jest jeszcze jeden kłopot. Drużyna dotychczasowego lidera musi grać bez najlepszego strzelca ligi, który w niedzielę otrzymał przewinienie techniczne i musi pauzować jedną kolejkę. Nadchodząca kolejka rewanżowa, szczególnie w grupie najlepszych drużyn zapowiada się bardzo interesująco.

Youngers Team Rybnik – SKOK Ziemi Rybnickiej 71:102 (16:19, 16:28, 15:23, 24:32)

YT: K.Kruczek-29, M.Jakubiak-23, R.Rychlewski-9, B.Kuczera-8

SKOK: W.Trałka-31, M.Gołąbek-19, A.Szymura-17.

AKS Tygodnik Rybnicki – Antidotum Rybnik 60:91 (24:12, 10:28, 18:22, 8:29)

AKS: Ł.Stokłosa i S.Strzelecki po 14, Ł.Kasprzyk-12, T.Cebula-7

AR: K.Januszka-30, M.Reszkiewicz-23, H.Wendzel-21, J.Majewski-9.

Bezimienni Rybnik – Leśna Perła Radlin 70:81 (20:23, 18:25, 14:19, 18:14)

BR: P.Mrugalski:24, G.Marciniak, R.Grzybek i K.Gajos po 9

Perła: K.Franczuk-29, B.Szczansny-15, M.Master-13, L.Uryga-12.

ARX Rybnik – WSHE-Chrobry 66:81 (23:18, 16:22, 9:19, 18:22)

ARX: M.Majewski-19, M.Kras-17, J.Chołuj-12, Z.Wranik-9

WSHE: K.Harlak-30, R.Kozielski i D.Janiszewski po 14, Ł.Wacławik-9.

Kulturalny Klub Rybnik – Do ostatniej kropli... 73:82 (17:22, 7:20, 30:19, 19:21)

KK: R.Schinske-23, A.Rener-21, K.Kaczmarczyk-13,P.Bednarek-8

Do ostatniej: J.Marciniak-24, M.Bober-18, R.Pietrasik-17, J.Muras i B.Polnik po 7.