zamknij

Wiadomości

Rada zdecydowała. Miasto idzie z wojewodą do sądu

2020-06-25, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nie było głosu przeciw, wszyscy rybniccy radni podjęli dzisiaj decyzję, by wnieść skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego. To ważne, bo teraz sąd administracyjny podejmie decyzję, czy zmieni się Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, blokujący powstanie kopalni Paruszowiec.

Reklama

Co wiedzieliśmy przed sesją

O tym pisaliśmy tydzień temu. Przypomnijmy, rybniccy radni podjęli w kwietniu decyzję o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów przy ul. Golejowskiej. To tam spółka Bapro chce postawić kopalnię Paruszowiec.

Informowaliśmy Was jednak, że wojewoda śląski wszczął postępowanie w tej sprawie zarzucając, że uchwała jest niezgodna z prawem. Stanowiska rady miasta bronił prezydent Piotr Kuczera. Do akcji wkroczyli też protestujący rybniczanie, którzy nie chcą budowy nowego zakładu górniczego.

Protesty na nic się zdały, wojewoda unieważnił uchwałę i zarzucił, że miasto nie działało zgodnie z prawem. Magistrat nie zgadzał się z zarzutami, tłumacząc, że gmina nie przekroczyła granic władztwa planistycznego oraz nie naruszyła przepisów prawa. Zarzuty wojewody miasto uznało za bezzasadne.

Na tym nie koniec. Dzisiaj na sesji Rady Miasta Rybnika pojawił się projekt uchwały wnoszący skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze. Od radnych zależało, czy prezydent skieruje sprawę do Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który zdecyduje, kto ma rację na linii Urząd Miasta w Rybniku – Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Czego dowiedzieliśmy się na sesji

Zarówno radni opozycyjni, jak i ci należący do koalicji wyrazili gotowość do zatwierdzenia projektu uchwały. Padło jednak kilka pytań. Radny Andrzej Sączek zastanawiał się, skąd nagle powstało tyle problemów z tym tematem.

- Dokonywaliśmy zmiany. Mówiliśmy, że na tych terenach nic nie zmienimy oprócz tego, że pojawi się zapis zakazujący lokowania zakładu górniczego. Skąd tyle różnych problemów i niuansów prawnych, w których człowiek może się pogubić? - pytał.

Tomasz Cioch - Pełnomocnik Prezydenta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej wyjaśnił, że przeznaczenie terenu przy ul. Golejowskiej nie uległo zmianie.

- Pojawiło się jednak wiele innych ustaleń w zmienionym planie, ograniczających lokalizowanie tam zakładu górniczego. Nie mogliśmy tego wpisać wprost do planu. Nasze stanowisko jest jasne, nie zgadzamy się z argumentacją wojewody – powiedział Tomasz Cioch.

Z kolei radny Łukasz Dwornik zauważył, że wcześniej w wielu kwestiach magistrat w Rybniku konsultował projekty uchwał z nadzorem prawnym wojewody, by uniknąć zakwestionowania.

- Czy omawiana uchwała również była konsultowana? - zapytał. - Marzę, by ten serial, a raczej koszmar „Paruszowiec” nareszcie się zakończył i żeby mieszkańcy mieli przyjemność usłyszeć, że kopalni w Rybniku nie będzie – dodał Łukasz Dwornik.

Natomiast radny Arkadiusz Szweda zaapelował, by przed radą stanęła osoba odpowiedzialna za zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.

- Oczekuję, że w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia, autorzy planu poniosą odpowiedzialność – podkreślił.

Tomasz Cioch odniósł się na początku do wątku poruszonego przez Łukasza Dwornika.

- Uchwały podejmowane przez państwa są analizowane u wojewody przez dwa wydziały. Plany miejscowe podlegają wydziałowi infrastruktury. W kwestii tego planu rozmawiałem z pracownikami tego wydziału. Tyle tylko, że są to rozmowy nieoficjalne – wyjaśnił.

Pełnomocnik prezydenta dodał również, że do niedawna kontakt z urzędnikami wojewody był większy. Teraz to się zmieniło z niewyjaśnionych przyczyn.

- Tylko jeden plan do tej pory został częściowo unieważniony. W pozostałych uchwałach wojewoda nie stwierdził nieprawidłowości. Do tej pory nasze racje były wysłuchiwane – zaznaczył.

Wszyscy radni byli zgodni, 23 osoby zagłosowały za tym, by wnieść skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego. Po dostarczeniu pisma sąd ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy.

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~rybnikus 2020-06-25
  20:41:41

  Mają na 100% wygraną, nadzwyczajna kasta nienawidzi PISu bo im odbiera bezkarność.

 • ~obserwathor 2020-06-25
  21:04:39

  31 83

  bez względu na obrót sprawy, mieszkańcy i tak pokryją koszty

 • ~tf2 2020-06-25
  22:10:25

  31 90

  Za nasze pieniądze, to mogą się sądzić i przegrywać bez problemu. Bogaty może w Polsce walczyć w PRLowskich sądach, biedny z pokorą godzi się z krzywdą.

 • ~tf2 2020-06-25
  22:25:13

  37 83

  Jan R. to wybieraj do woli wśród swoich lewackich idoli:

  Pisarka z Facebooka - Nurowska "Oni mają ordynarne ryje i to wszystko elektorat PiS. PS. A ich baby! Nie lepsze!",
  Bildenberg Sikorski: "PiS-owskie mózgi mają inne okablowanie",
  Znana z feminizmu Środa: "Wyborcy PiS mają za duże albo za małe ciałko migdałowate w mózgu"

  W chamstwie jesteście niepokonani. W końcu z kasy samorządowej PO opłaca zawodowych hejterów.

 • ~Franek7 2020-06-25
  23:49:35

  79 19

  Radni PiS przeciw decyzji Wojewody z PiS ?

  Przedwyborcza ustawka...

 • ~Teoretyk 2020-06-26
  00:21:55

  18 17

  Budowa kopalni jest uzależniona od żywotności elektrowni, jeśli elektrownia będzie istnieć jeszcze 30 lat, wtedy kopalnia ma sens, jeśli poniżej tej granicy to jest to chybiona inwestycja. Cała wasza kłótnia o plany zagospodarowania terenu jest zbyteczna. Będzie decyzja odgórna, a nie na szczeblu miasta. Choć ja osobiście uważam, że kopalnie powinny być własnością Skarbu Państwa, a nie kapitału prywatnego (zagranicznego).

 • ~sympatykrybnika 2020-06-26
  08:57:56

  38 5

  ~Teoretyk – Kopalnie własnością Skarbu Państwa, czy kapitału prywatnego (zagranicznego). Obecnie jest to bardzo dyskusyjne. W jakim przypadku zostanie osiągnięta optymalna efektywność ekonomiczna* w tym przypadku kopalni.
  Co do celu (danego efektu) działania wicepremier Jacak Sasin (MAP) powiedział – „Nasza energetyka OPARTA BYŁA o WĘGIEL, który jest naszym skarbem. Ale dzisiaj węgiel znalazł się na zakazanym indeksie paliw energetycznych. Przed nami kolejne inwestycje, nie tylko w FARMY WIATROWE NA LĄDZIE, ale przede wszystkim w FAMY WIATROWE NA MORZU, również w FOTOWOLTAIKĘ, ENERGETYKĘ WODNĄ I JĄDROWĄ. Pracujemy nad tym, aby umożliwić spółkom energetycznym pozyskanie dobrego i taniego finansowania zewnętrznego, bo jeśli uświadomimy sobie, że to są inwestycje rzędu 400 mld zł przez najbliższe 20 lat, to nie są to pieniądze, które są w zasobach spółek.” Wskazał, że trwają prace nad tym, by przeorganizować polską energetykę konwencjonalną, żeby WTDZIELIĆ Z NIEJ ENERGETYCZNE AKTYWE WĘGLOWE i zapewnić im stabilne finansowanie z rynku mocy. (PAP Biznes) W takim podejściu nie widać ani 1 zł z tych 400 mld zł na inwestycje w ramach transformacji energetyki, na górnictwo węglowe. Dla górnictwa węglowego będzie tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), na finansowanie mechanizmu wspierania regionów, w których realizacja polityki klimatycznej – np. utrata miejsc pracy w górnictwie – będzie najbardziej bolesna.

  _______
  * Efektywność ekonomiczna – działanie, którego celem jest osiągnięcie przez organizację DANEGO EFEKTU przy wykorzystaniu jak najmniejszej ilości dostępnych zasobów lub też osiągnięcie najlepszego rezultatu przy wykorzystaniu określonej ilości zasobów. Efektywność ekonomiczna w tym podejściu przejawia się w osiąganiu określonego celu przy wykorzystaniu do tego w sposób najbardziej skuteczny i najmniej marnotrawny posiadanych zasobów. Osiąganie przez organizację wyznaczonych celów, spełnianie określonych warunków i utrzymywanie nałożonych na nią standardów.

 • ~TajnyAgent 2020-06-26
  09:29:33

  8 3

  Sympatykrybnika

  Ta elektrownia jądrowa... A co z projektem EJ1 gdzie zarząd pobiera wynagrodzenie, a przez tyle lat nie wybrali nawet miejsca?

  Dlaczego kilka lat temu zostały zbanowane wiatraki, a teraz nagle chcą do nich wrócić? Czyżby znowu szykował się jakiś przekręt?

  Już widzę jak Sasin kończy pozytywnie jakiś projekt.

 • ~sympatykrybnika 2020-06-26
  11:02:32

  3 3

  ~TajnyAgent – istotne i słuszne wątpliwości. Prywatny kapitał nawet zagraniczny jest efektywniejszy niż Skarb Państwa, bo nie jest tak mocno skażony politycznie. Z twierdzeniem, że kapitał nie ma narodowości się nie zgadzam, bo jego posiadacze je mają i bardzo często są one podbudowane wartościami patriotycznymi.

 • ~Teoretyk 2020-06-26
  12:49:48

  4 0

  ~sympatykrybnika efektywność ekonomiczną osiągniesz wtedy kopalnia będzie współgrała z odbiorcą np elektrownia. Ogranicza to koszty transportowe, kadrowe (mniejsza ilość pracowników obsługujących), przykład masz w Bełchatowie. Poza tym tworząc coś od zera dopasowujesz stan załóg pod profil działalności, nie bazujesz już na sztywnych ramach funkcjonowania kopalń, ale to rozmowa nie na forum.

  Dlaczego wolę spółki Skarbu państwa - prywatny koncern wyeksploatuje co się da, nie licząc się późniejszymi konsekwencjami, poza tym podatki zostają w kraju, a nie są wytransferowywane za granicę. Kapitał obcy zdobędzie co trzeba, a nas zostawi z szkodami górniczymi. Poza tym to są nasze polskie złoża, więc nie powinniśmy wyprzedawać majątku narodowego w postaci zasobów naturalnych.

 • ~sympatykrybnika 2020-06-26
  13:15:44

  0 1

  ~Teoretyk – trudno się z twoją opinią nie zgodzić, ale osobiście się zastanawiam, czy obecne i planowane działania MAP pod kierownictwem J Sasina oparte są (będą) na efektywności ekonomicznej, czy tylko efektywności politycznej.
  Przepraszam za zdaniu złożonym współrzędnie.

 • ~Teoretyk 2020-06-26
  14:29:46

  4 0

  Wygaszanie kopalń jest nieuniknione, kończą się złoża, opinia społeczna jest od paru lat urabiana w tematyce złego węgla (smog, tańszy import). Prawdopodobnie w pierwszej kolejności zostaną wygaszone kopalnie w obrębie GOP, a ROW będzie dalej istniał. Spójrz na mapy KWK Wujek - centrum Katowic, bliskość autostrady = tereny inwestycyjne, KWK Sośnica - kopalnia jest położona przy skrzyżowaniu autostrad A1/A4 = centra przeładunkowe. Tylko, żeby transformacja była prowadzona dla ogółu osób,a nie dla pojedynczych jednostek, które "lobbują" urzędników. A z resztą co nam zostało polskiego tylko lasy i kopalnie. Nic nie produkujemy, tylko montujemy coś dla kogoś.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2647