zamknij

Wiadomości

Quiz: Znane i nieznane restauracje, bary, karczmy w Rybniku i nie tylko

2017-10-08, Autor: Redakcja

Rybnik to nie tylko ronda, sklepy czy koncerty w plenerze. Życie kulturalne miasta toczyło się i nie rzadko toczy nadal w restauracjach, kawiarniach, czy karczmach. Takich lokali w naszym mieście na przestrzeni lat, a nawet wieków było bez liku. Czy znasz ich historie i związane z nimi ciekawostki?

Reklama

To właśnie w tych miejscach gromadziło się życie społeczne ówczesnego Rybnika. Bawili się w nich i dyskutowali arystokraci, artyści, ludzie żądni przygód jak i zwykli mieszkańcy naszego miasta. Z czasem ranga restauracji, barów, kawiarniach czy karczmach zaczęła się zmieniać.

Dzisiaj powyższych lokalach gromadzimy się w nich głównie z tego powodu, by zjeść, zapłacić i wyjść. Zdarzają się jednak chwile, gdy stają się miejscem udanych spotkań towarzyskich.

Zdjęcia, które zaprezentowano w quizie pochodzą z kilkudziesięciu lat. Niektóre z nich mają nawet około 100 lat. Jak bardzo znasz dawne restauracje, bary i karczmy w Rybniku? Sprawdź swoją wiedzę. Specjalnie dla Was quiz przygotowali pracownicy rybnickiego muzeum.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum w Rybniku, a także znanego fotografa Zenona Kellera. 

Quiz: Znane i nieznane restauracje, bary, karczmy w Rybniku i nie tylko

Quiz: Znane i nieznane restauracje, bary, karczmy w Rybniku i nie tylko

Rybnik to nie tylko ronda, sklepy czy koncerty w plenerze. Życie kulturalne miasta toczyło się i toczy nadal w restauracjach, kawiarniach, czy karczmach. Takich lokali w naszym mieście na przestrzeni lat było bez liku. Czy znasz ich historie i związane z nimi ciekawostki?

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~orion 2017-10-08
  12:48:42

  50 1

  Okazuje się, że rusztowanie przy kamienicy na Hallera stoi już ładnych parę lat. :p

 • ~Mael 2017-10-08
  15:00:46

  20 1

  Doskonały quiz. Jestem pewien, że wymagające pytania ułożył dr Bogdan Kloch - dyrektor rybnickiego muzeum, którego niezwykle cenię za nieprawdopodobną historyczną wiedzę. Nie wiedziałem, że właścicielem w latach 1936 - 1938 restauracji Obywatelskiej był Alojzy Gabor. Restauracja ta na przełomie XIX i XX wieku nazywała się Bairische Bier-Stube. Na foto nr 13 powinno być: Hotel Schlesischer-Hof. Można było dodać jeszcze jedną niezwykle znaną restaurację: Stadtgarten-Restaurant, późniejsza nazwa Polonia. Restauracja z dużą werandą na rogu ulic Schuetzanstrasse (obecnie Chrobrego) i Promenadenstrasse (obecnie 3-go Maja), zniszczoną podczas działań frontowych w marcu 1945 r.

 • ~Mael 2017-10-08
  18:50:47

  14 0

  Orion. Foto wykonano w drugiej połowie lat 70 ubiegłego wieku. Wtedy po barze Wiejskim była kawiarnia Marago (na foto), później sklep obuwniczy, a obecnie sklep wyposażenia łazienek. Widoczne rusztowanie postawiono podczas remontu elewacji budynku. Obecne wykonane znacznie później służy do zabezpieczenia przed odpadającymi elementami konstrukcji budowli. Niemniej rusztowanie stoi długo. Może ktoś wie jakie są plany na przeszłość tej pięknej kamienicy wybudowanej w 1908 roku.

 • ~Abisall 2017-10-08
  22:20:00

  8 0

  ~Mael
  O ile dobrze pamiętam od czerwca 2015 r jest nakaz rozbiórki dla kamienicy Hallera 30 czyli tej prawej części. W tym roku, do końca kwietnia właściciel z racji tego że nie wykonywał tegoż nakazu miał wpłacić określona sumę jako z zabezpieczenie zwrotu kosztów tej rozbiórki i chyba miasto ogłosić miało przetarg na rozbiórkę. Tam już nawet prokuratura się zignorowaniem tego nakazu rozbiórki interesowała. Naście lat temu pan K. chciał uzyskać zezwolenia na rozbiórkę ale wtedy budynek był do uratowania i zarówno konserwator jak i nadzór budowlany nie zezwoliły na jego rozbiórkę. Jak pan K. "remontował" kamienicę można sprawdzić wpisując odpowiednie frazy w wyszukiwarkę.

 • ~Abisall 2017-10-09
  00:24:07

  4 1

  Dodam że ostatni poważny remont kamienica przeszła w 1987 lub 1988 roku... Potem zwrócono ją prawowitym właścicielom i efekty tego mamy jakie mamy. Nawet te rusztowanie, które tyle lat stoi po to aby zabezpieczyć rozpadającą się elewację postawiono z miejskich funduszy.

 • ~Pawel P Bromann 2017-10-09
  11:45:59

  5 6

  Wstyd, wstyd i wstyd !
  W Warszawie remontuje sie kazda rudere, przwywracajac im dawny blask i tworzac z nich ozdoby miasta, a Rybnik ?

  Co robi Rybnik ? 'Styropianizuje' zabytki, lub pozostawia je w rekach takich wandali, jak mniemany wlasciciel.

 • ~ 2017-10-09
  12:22:41

  5 2

  dodaj jeszcze że w Warszawie po remoncie za miejskie pieniądze, przekazuje się takie budynki"prawowitym spadkobiercom"

 • ~Arteks 2017-10-09
  12:37:20

  7 2

  @ursus - ale coś w tym jest bo w innych regionach bardziej dba się o zabytki i spuściznę architektoniczną niż na Śląsku. U nas czasami trzeba przekonywać, że jakiś obiekt ma wartość. Te kamienice to architektoniczne perełki i... zobacz w jak złym są stanie. Naprzeciw wybudowano jakąś współczesną tandetę która przy tych kamienicach wygląda jak "chlewik" pokryty bannerami i szyldami...

 • ~Abisall 2017-10-09
  13:39:07

  1 4

  @~Pawel P Bromann
  "W Warszawie remontuje sie kazda rudere, przwywracajac im dawny blask i tworzac z nich ozdoby "
  Ty tak na serio czy fanzolisz dla samego robienia butlu?
  Parę adresów w Warszawie które pozwolą Ci zweryfikować opinię jaką tu wygłosiłeś :
  - ul Widok 11
  -ul Chmielna 18
  -Podskarbińska 32

 • ~Pawel P Bromann 2017-10-09
  14:20:31

  1 0

  @Abisall
  Bitwa na adresy ? Studiowalem tam, mieszkalem, zylem problemami tego miasta, wiec to nie zaden 'butel' (cokolwiek to znaczy)

  Ul.Prosta - przebudowa calej ulicy i odbudowa kamienic
  Ul. Poznaska
  Ul. Lwowska
  Ludwika Warynskiego - inwestycja polna 40
  Prudential
  etc etc etc

  A co z Bielskiem, Wroclawiem etc ?

 • ~Abisall 2017-10-09
  14:58:21

  3 3

  "W Warszawie remontuje sie kazda rudere, " - skoro studiowałeś to pewnie czytać potrafisz - przeczytaj jakiegoż to zaimka upowszechniającego użyłeś.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 404