zamknij

Wiadomości

Przejdziesz nią i przejedziesz rowerem. W sobotę otwierają zaporę przy Zalewie Rybnickim

2022-03-25, Autor: 

Już w najbliższą sobotę (26 marca) zapora czołowa Zalewu Rybnickiego zostanie otwarta dla spacerowiczów i rowerzystów – informuje Departament Komunikacji PGE GiEK.

Reklama

Jak co roku zapora czołowa przy zbiorniku wodnym jest na okres zimowy zamykana dla osób postronnych. To się zmieni od najbliższej soboty.

Zapora czołowa powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej elektrowni i podobnie jak elektrownia kończy w tym roku 50 lat. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik zakładu zwany Zalewem Rybnickim, który jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu osób. Ma on długość ok. 7 km i mieści niemal 22 mln m3 wody.

Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce – to tutaj rozpoczyna się co roku letni sezon żeglarski. Na jego wodach odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie, natomiast wokół zbiornika zlokalizowane są wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe.

Zalew Rybnicki położony na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą to jedno z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko ptaki związane ze środowiskiem wodnym, ale także ptaki szponiaste i wróblowate. Poza rzadkimi gatunkami wymienionymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jak perkozek, wodnik, czy bączek, pojawiają się tutaj gatunki pospolite: mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Maksymilian Popeć 2022-03-25
  09:26:30

  29 18

  Zamykanie zapory to czyste chamstwo. Naprawdę nie wiem, dlaczego miasto nie potrafi nawet tak błahej rzeczy przypilnować w tym mieście.

 • ~Abisall 2022-03-25
  10:18:38

  25 2

  @~Maksymilian Popeć
  A co ma miasto do tego?
  Własność elektrowni, na terenach elektrowni, budowla techniczna elektrowni to co tam miasto ma do gadania?

 • ~Kurt_Wallander 2022-03-25
  12:14:20

  11 6

  Jak tak dalej Lasy Państwowe będą wycinać drzewa w Parku Krajobrazowym to "jeszcze chwila" i nic tam nie będzie... jest mnóstwo wielkich łysych placków w całym obrębie parku.

  Chamstwo nie chamstwo, obiekt technologiczny zimą ma prawo być zamknięty, ba - nawet latem nie musi być udostępniony ludziom...

 • ~Maksymilian Popeć 2022-03-25
  14:26:29

  6 8

  Przez całe lata można było zimą korzystać z zapory i nie było problemu. Teraz nagle hurra optymizm jak jaśnie łaskawy Pan udostępni nam kawałek tego asfaltu. A co do własności - to w czasach budowy był teren miasta, firma była państowa. Teraz znów jest państowa czyli nasza, więc...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1500