zamknij

Wiadomości

Przedsiębiorca z Rybnika wygrał z sanepidem. Nie zapłaci 6250 zł grzywny za brak maski

2020-10-01, Autor: Tomasz Raudner

Przedsiębiorca Piotr Holdenmajer nie zapłaci 6250 zł grzywny za brak maski ochronnej w miejscu publicznym. Decyzję rybnickiego sanepidu unieważnił śląski wojewódzki inspektor sanitarny. - Spodziewałem się takiego rozstrzygnięcia – mówi śląski przedsiębiorca.

Reklama

Grzywna za brak maseczki podczas strajku przedsiębiorców

Sanepid w Rybniku ukarał Piotra Holdenmajera za brak maseczki podczas dwóch pobytów w miejscach publicznych w Warszawie w 16 i 23 maja, podczas strajku przedsiębiorców. Inspektorzy sanitarni uznali, że przedsiębiorca złamał prawo nie dostosowując się do obowiązku zasłaniania nosa i ust wynikającego z rozporządzenia ministra zdrowia o działaniach w sytuacji pandemii. Sanepid dodatkowo uznał, że rybniczanin złamał przepisy postępowania w przypadku chorób zakaźnych. Wymierzył grzywnę 6250 zł. Kara miała rygor natychmiastowej wykonalności, chociaż można było się od niej odwołać.

Przedsiębiorca: kara była bezpodstawna

Oburzony Piotr Holdenmajer od początku uważał, że kara jest bezpodstawna. Wyjaśniał w naszym portalu, że w tym samym rozporządzeniu, na którym bazował sanepid jest wyraźny zapis mówiący, że obowiązku zakrywania ust i nosa nie stosuje się w przypadku „osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu usług nosa; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.”

- W związku z faktem, że nie mogę zakrywać usta i nosa ze względu na jeden z powyższych powodów uznaję decyzję za bezpodstawną – wyjaśniał przedsiębiorca.

Dodatkowo dowodził, że sanepid podejmując decyzją wyłącznie w oparciu o krótkie notatki policyjne dysponował niepełną wiedzą, co doprowadziło do błędnej oceny faktów. Rzeczywiście sanepid wymierzył karę nie dając przedsiębiorcy możliwości obrony.

Śląski sanepid uchyla decyzję sanepidu z Rybnika

ŚPiotr Holdenmajer złożył odwołanie. Domagał się uchylenia kary i ewentualnie skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia, ale z zagwarantowaniem mu prawa głosu. Domagał się też wstrzymania wymogu natychmiastowej wykonalności. I wygrał. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach 25 września uchylił w całości decyzję, a także umorzył postępowanie w pierwszej instancji, więc sprawa nie będzie ponownie badana. Decyzja wojewódzkiego sanepidu jest ostateczna.

Jak śląski inspektor uzasadnił uchylenie decyzji organu z Rybnika? Treść uzasadnienia jest dość szeroka, ale sprowadza się do jednego wniosku – sanepid nie miał podstaw wymierzyć kary, skoro przedsiębiorca tłumaczył brak maseczki względami zdrowotnymi. W rozporządzeniu ministra, na którym bazował sanepid, wyraźnie zaznaczono, że z zasłaniania twarzy zwolnione są osoby, które mają przeciwwskazania zdrowotne, a nie ma też obowiązku udowadniania tego żadnym zaświadczeniem lekarskim.

"Mając na uwadze literalnie brzmienie brzmienie przepisów rozporządzenia obowiązującego w dniu zdarzenia oraz orzekania przez Organ I instancji, biorąc pod uwagę oświadczenie zawarte w odwołaniu oraz brak obowiązku legitymowania się oświadczeniem lub zaświadczeniem w tym zakresie, należałoby przyjąć, że Skarżący mógł być zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa na podstawie §17 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia z 16 maja 2020 r.”

Wątpliwości na korzyść ukaranego

Ponadto śląski sanepid orzekł, że nie ma możliwości stwierdzenia, czy spełniony był inny wymóg rozporządznia zachowania 1,5-metrowego odstępu od innych osób. Z notatki policyjnej z 16 maja w ogóle nie wynika, by przedsiębiorca był w czyimkolwiek towarzystwie, zaś z notatki policyjnej z 23 maja nie wynika, czy między ludźmi były przepisowe odstępy. Dodatkowo, z uwagi na czteromiesięczny odstęp od tamtych wydarzeń nie ma możliwości ustalenia stanu faktycznego. Wojewódzki sanepid zastosował więc tutaj zasadę rozstrzygnięcia wątpliwości na korzyść ukaranego i finalnie uchylił w całości decyzję o grzywnie wydaną przez sanepid w Rybniku.

- Jest to taka decyzja, jakiej się spodziewałem – komentuje Piotr Holdenmajer.

Jest to kolejny przypadek udowadniający, że karanie za brak masek było niezgodne z prawem. W kraju zapadały nawet decyzje sądu, które wykazywały, że obowiązek ten jest niekonstytucyjny.

Oceń publikację: + 1 + 472 - 1 - 91

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~hanialew 2020-10-01 08:53:54

  Gratulacje! Wygrał Pan z Sanepidem a wewnętrznie może Pan sobie pogratulować głupoty. Choroby które uniemożliwiają noszenie masek to w większości ściema, poza głębokim upośledzeniem psychicznym, gdy człowiek non stop tę maskę ściąga. Nawet niewydolność oddechowa nie przeszkadza w jej noszeniu. Ale wiadomo, ze w Polsce walka z prawem to nasze narodowe hobby.
  W każdej infekcji wirusowej, np grypie, katarzy czy ospie jest taki moment gdy jeszcze nie mamy objawów choroby a mamy bardzo wysoką wiremię i łatwo zakażamy drogą kropelkową innych. Niegdyś uczyli tego nawet w liceum na biologii. Mam nadzieję, że gdy Pan niedaj Boże będzie w takim okienku, nie pozaraża Pan ludzi dookoła.

 • ~psyche09 2020-10-01 08:59:02

  Obowiązek niekonstytucyjny... A później państwo w myśl Konstytucji ma obowiązek zapewnić delikwentowi leczenie...

 • ~ 2020-10-01 09:15:47

  Jak odzyskać czas stracony, na przeczytanie tego newsa?

 • ~polk 2020-10-01 09:17:50

  Skończcie pięt...ć, że kawałek szmatki na twarzy chroni przed wirusem!
  Skarpeta przed ciążą może też uchroni?
  Szmatka ma powstrzymać wirusa a jakoś bielizna i spodnie przed bąkiem nie chronią.

 • ~ka22 2020-10-01 09:29:26

  I co ? dumny pan z siebie ? bohater bez maski

 • ~Maksymilian Popeć 2020-10-01 09:33:20

  Niech się cieszy, że nie został spałowany, wsadzony do suki i tymczasowo aresztowany. W państwie bezprawia jakim jest PL naprawdę mamy teraz tak malutko do Białorusi, że gdyby nie okowy UE, już dawno byśmy z nimi dzielili identyczne historie. Jeszcze do niedawna putinowska Rosja wydawała nam się odjechanym dalekim wschodem, a w tej chwili niczym się od niej nie różnimy.

 • ~Jan R. 2020-10-01 09:44:41

  Ktoś zapyta jakie są podstawowe wady Polaków? Odpowiedzi bywają różne: pijaństwo - i to jest prawda, warcholstwo - i to też jest prawda i wiele wiele innych. Moim zdaniem największą wadą Polaków jest zupełny brak dyscypliny. Z niezdyscyplinowanym narodem nie da się zbudować silnego państwa. Najgorzej, że o tym nie wiedzą nasze niezdyscyplinowane władze centralne, jak to się kiedyś mawiało. Te niezdyscyplinowane, niedouczone władze nie wiedzą jednak jak zdyscyplinować społeczeństwo. Noszenie maseczek może być doskonałym sposobem do osiągnięcia tego celu. Ale na Boooogaaa karą nie może być 6 000 zł - to kompletny idiotyzm. Karą powinno być 50 zł, ale stosowaną częściej. Dobrze, że przedsiębiorca wygrał z tą idiotyczną karą. Nie wiem kto ją wprowadził, może Ziobrobespierre?

 • ~Maksymilian Popeć 2020-10-01 10:06:40

  @Jan R. - O czym ty chrzanisz? Jakie niezdyscyplinowane społeczeństwo? Polacy są potulni jak baranki i "słuchają się" władzy bezgranicznie, będąc zastraszanymi identycznie jak przez mafię, tak że nawet do lasów nie chodzili jak lasy "zamknęli" - Spotykałem tylko pojedyncze osoby.

  Jaki efekt, może mieć kłamanie w żywe oczy przez premier że pandemii już nie ma??? Jaki efekt może mieć kłamanie w żywe oczy przez ministra zdrowia, że jesteśmy świetnie przygotowani??? Gdybyśmy mieli rządy jak w Szwecji, gdzie ponad polityką jest nauka i autorytety to zaufanie do SUGESTII i ZALECEŃ byłoby także na odpowiednim poziomie. Ale prawica, która praktycznie ciągle rządzi u nas od 89r jest ciągle na etapie chłopa pańszczyźnianego i tak traktuje społeczeństwo. A te nie ma wyboru, musi tak samo swojego Pana traktować, jak to bywało 200lat temu - czyli ma go głęboko w pupie.

  88 37
 • ~polk 2020-10-01 10:08:04

  JanR czyli jak państwo stwierdzi, że trzeba nosić zlew na głowie to też go grzecznie założysz?
  Bo tak każe władza i dodatkowo nakłada kary za brak zlewu na głowie?
  Nie nazywaj brakiem dyscypliny niechęć do wypełniania głupich rozkazów.
  Poza tym radzę poczytać powieść "1984", może coś Ci zaświta.

 • ~prs 2020-10-01 10:18:03

  Brawo.

  57 32
 • ~marys76 2020-10-01 10:27:15

  Normalnie od dziś ten chłopek jest moim bohaterem. Drukuję jego twarzoczaszkę i wieszam nad łóżkiem. W lutym 2021r. zapewne zostanie Człowiekiem Roku. Jedyna dolegliwość uniemożliwiająca noszenie maseczki to stanowczo ta nadająca się do leczenia w szpitalu obok stadionu.

  71 48
 • ~Jan R. 2020-10-01 10:30:14

  Maks P uważam, że zakaz wstępu do lasu to głupota lecz noszenie maseczek w miejscach publicznych jest na miejscu. Przeczytaj dokładnie co napisałem. Ja nie mówię o dyscyplinie typu zamykanie za obrazę jedynie słusznej partii i jedynie słusznego z Żoliborza. Polk dorzucę jeszcze lekturę 451 stopni Fahrenheita, jest w necie możesz sobie przeczytać. Film nie oddaje klimatu.

  27 34
 • ~6Cas4ju 2020-10-01 10:31:35

  Przypomnę tylko redakcji,czy coś jest konstytucyjne lub nie,decyduje TyYLKO i WYŁĄCZNIE Trybunał Konstytucyjny ,a nie tak jak napisalisciw w ost.zdaniu ,sąd.

  20 21
 • ~czlowiek_w_masce 2020-10-01 10:48:51

  Przykro z powodu "całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym znacznym albo głębokim" tego pana. Ale może jednak dla dobra wszystkich ktoś by mu pomógł założyć tą maskę?

  A te przepisy to kpina. O ile noszenie zaświadczeń przy sobie może być przesadą, o tyle na etapie postępowań (np przed sądem) powinno być już sprawdzane jaka to niby była podstawa. I jeśli jednak nie było podstawy to jakaś konkretna grzywna.

  40 43
 • ~ 2020-10-01 10:54:04

  świetnie od dzisiaj tez maski nie noszę czekałam na takiego newsa ale swoją drogą skoro typ jest upośledzony to jak się dorobił?

  38 34
 • ~ 2020-10-01 11:27:20

  To już taki typ człowieka, takich jest pełno, oni zawsze musza postawić na swoim. I co to był by za problem, aby założyć ten kawałek szmaty i spokój . Teraz biznes tego Pana tez trzeba będzie mijać szerokim łukiem, jeśli wciska tez kit podczas sprzedaży ....

  59 56
 • ~ 2020-10-01 17:42:19

  Goliat... Założyć kawałek szmaty na pysk i mieć spokój, jak ktoś Tobie powie posmaruj się gównem, to też odrazu bezmyślnie to zrobisz???
  Posocznica-sepsa, gronkowce--te nazwy już nie są bezobjawowe, a są skutkiem noszenia..... Tak... Tych szmat na pysku:

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-09-28/wiemy-co-osiada-na-jednorazowej-maseczce-w-komunikacji-publicznej-eksperci-ostrzegaja/

  https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-europie,odpornosc-stadna-w-szwecji-osiagnieta,artykul,97165877.html

  https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/fakty/polska/newsamp-lukasz-szumowski-na-zakupach-jestem-juz-zdrowy,nId,4761765

  52 23
 • ~6Cas4ju 2020-10-01 20:52:41

  Panie Szymonie POwiedz o tych chorobach ludziom,ktorzy przez 8h CODZIENIE muszą chodzic i ROBIĆ w tych "strasznych"maskach,.górnicy,szlifierze,malarze,hutnicyitp!!Zaloze sie gdybys choc jeden dzien w życiu przerobil w warunkach szkodliwych POza zamiataniem ulic, to bys takich gluPOt nie wypisywał.POzdROWionka.

  19 33
 • ~rzyt 2020-10-02 04:56:47

  Chorując i lecząc się psychicznie można kierować samochodem ale maseczka to problem. Ciekawe.

  19 15
 • ~Franek7 2020-10-02 07:16:10

  Przecież oczywistym było, że w karaniu za brak maseczek chodziło wyłącznie o represje polityczne i wywołanie strachu w oponentach politycznych tak żeby nie wychodzili na ulice. Kto temu panu odda za stracony czas i zszargane nerwy? Czy ktoś powie „przepraszam”. Rząd PiS to najbardziej antyobywatelski rząd po 1945 roku. Dodam tylko że ja również byłem na strajku 16.05 w Warszawie ale poza mandatem którego nie przyjąłem do Sanepidu nikt na mnie nie napisał o ukaranie.
  U Jaś komuna się jeszcze nie skończyła...

  23 7
 • ~Franek7 2020-10-02 07:21:47

  ~Jan R. 2020-10-01 09:44:41
  Ktoś zapyta jakie są podstawowe wady Polaków? Odpowiedzi bywają różne: pijaństwo - i to jest prawda, warcholstwo - i to też jest prawda i wiele wiele innych. Moim zdaniem największą wadą Polaków jest zupełny brak dyscypliny. Z niezdyscyplinowanym narodem nie da się zbudować silnego państwa. „

  Lata komunizmu zrobiły swoje. Zresztą Państwo na każdym kroku pokazuje że jest wrogiem obywatela wiec nie ma się co dziwić. Do tego brak spójności w przekazie jak Szumowski, który najpierw twierdził że maseczki przed niczym nie chronią ( kiedy był brak maseczek) a później żeby nosić maseczki pod groźbą kary. Więc to nie wina obywatela tylko wina państwa bo jak jest akcja to jest tez reakcja...

  15 9
 • ~Pod Karol 2020-10-03 23:40:17

  Sygn. akt V W 2703/20 Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście w Warszawie , Sprawy Piotra B. obwinionego o wykroczenie z art. 54 kw w przedmiocie umarza postępowanie na podstawie art. 5 § 1 pkt 2kpw, art.62 § 2 kpw i art. 119 § 2 pkt 1kpw.

  " Ponadto w przywołanym rozporządzeniu nie przewidziano sankcji natury karnej lub wykroczeniowej za złamanie ustanowionego nakazu, np. poprzez odwołanie się do art. 54 kw. W orzecznictwie jednoznacznie przyjmuje się, że brak takiego odesłania uniemożliwia pociągnięcie danej osoby, która nie stosuje się do przepisów porzadkowych, do odpowiedzialności wykroczeniowej ( wyrok SN z dnia 20 października 2009 roku w sprawie III KK 266/09 oraz wyroki SN z dnia 19.08.09r. w sprawach III KK 230/09, III KK, 232/09 i III KK 233/09) "

  "W konsekwencji należy stwierdzić, że czyn polegający na naruszeniu obowiązku zakrycia przy pomocy odzieży lub częsci odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy ust i nosa NIE STANOWIŁ WYKROCZENIA . "

  To wielki skrót 2 stronnicowego uzasadnienia umorzenia postępowania.

  więcej na FB CHWDP.TV .

  NIE NOŚMY MASEK ! BEZPRAWIE MUSI UPAŚĆ !

  14 4
 • ~Artur Pyt 2020-10-15 05:16:53

  Nie dziwne, że ten chłop wygrał. Teraz jeszcze powinien pod sąd postawić policjanta za rozpowszechnianie danych bez jego zgody. Sanepid nie jest ani zwierzchnikiem policji, ani nie stanowi części wymiaru sprawiedliwości.
  Dodam jeszcze, że oddział z Rybnika się wygłupił ponieważ brak w Polsce jakichkolwiek przepisów pozwalających sanepidowi nakładać kary finansowe za nie zasłanianie ust i nosa przez inne osoby niz wymienione w artykule 46B ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych.

  3 1
 • ~przykopa 2021-02-01 10:13:16

  ~polk 2020-10-01 10:08:04

  JanR czyli jak państwo stwierdzi, że trzeba nosić zlew na głowie to też go grzecznie założysz?

  @polk. Zlew może nie. Ale koronkowe majtki typu ***delówki to już się na gębie zdarzały. I wcale to nie były dziewczyny z protestu. www.plotek.pl/plotek/7,154063,26683538,kaja-godek-pojawila-sie-w-sadzie-w-koronkowej-maseczce-internauci.html

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1079