Juniorki na tarczy

2006-03-06, Autor:
Juniorki starsze RMKS Rybnik w turnieju półfinałowym mistrzostw Polski w Gorzowie zajęły ostatnie, IV miejsce.

Juniorki starsze to nowa kategoria wiekowa w koszykówce żeńskiej. W miniony weekend w Gorzowie Wielkpoplskim odbył się turniej półfinałowy mistrzostw Polski.

W pierwszym dniu półfinałów Mistrzostw Polski RMKS Rybnik uległ rówieśniczkom ze Stali Stalowa Wola 68:72. Rybniczanki zagrały bardzo dobre spotkanie, a wynik przez cały mecz oscylował w granicach remisu. Najskuteczniejszymi zawodniczkami w RMKS-ie były Joanna Czajkowska (31 punktów) i Karolina Kozak (20 punktów).

Pierwsza kwarta meczu zakończyła się remisowo 27:27. W drugiej części gra dalej była bardzo wyrównana i na przerwę drużyna ze Stalowej Woli schodziła z minimalną przewagą 45:43.
W drugiej odsłonie mecz dalej był bardzo wyrównany. Rybniczankom udało się wyjść na prowadzenie 53:52 oraz 60:58 na początku IV kwarty. Było to jednak, jak się później okazało, ostatnie prowadzenie rybniczanek w tym meczu. Stal odskoczyła na 70:64, jednak ambitna gra naszego zespołu pozwoliła zniwelować tą przewagę do zaledwie 2 punktów (70:68). Końcówka meczu to celowe przerywanie gry faulami, jednak na nic zdały się nieskuteczne rzuty osobiste drużyny Stalowej Woli, gdyż rybniczanki nie potrafiły już zdobyć punktów do ostatniego gwizdka w tym spotkaniu.

Rewelacyjne spotkanie rozegrała w naszej drużynie Joanna Czajkowska, która zdobyła aż 31 punktów - w tym pięciokrotnie trafiając zza linia 6,25. W drużynie rywalek udało się wyeliminować najlepszą zawodniczkę Martę Gajewską, którą umiejętnie kryły wspomniana już Czajkowska na zmianę z Karoliną Kozak.

RMKS Rybnik - Stal Stalowa Wola 68:72 (27:27, 16:18, 13:11, 12:16)

RMKS:
Joanna Czajkowska 31 (5x3), Karolina Kozak 20 (2x3), Małgorzata Kwiatek 5, Edyta Kosmal 5, Katarzyna Kozak 3, Natalia Przekop 2, Katarzyna Czarnecka 2.

W drugim meczu turnieju rybnickie juniorki przegrały po dobrym spotkaniu z Wisłą Kraków 63:80. Po koncertowo zagranej pierwszej połowie, wygranej przez RMKS 44:30, niestety, w drugiej nie udało sie utrzymać prowadzenia.

Rybniczanki mecz rozpoczęły znakomicie. W pierwszej połowie nie dały pograć faworyzowanej drużynie z Krakowa wygrywając dwie pierwsze kwarty odpowiednio 25:19 i 19:11. Zatem na przerwę zawodniczki RMKS-u schodziły z 14- punktowym prowadzeniem. W pierwszej połowie na uznanie zasłużyły nasze środkowe (Kosmal, Czarnecka), które bardzo ambitnie walczyły na obu tablicach.

Druga połowa jednak pokazała siłę Wisły, która miała do dyspozycji 12 równorzędnych zawodniczek. Krakowianki kryły przez całe spotkanie presingiem na całym boisku, co dało pożądany efekt. Zmęczone liderki naszego zespołu straciły swoją wysoką skuteczność z pierwszej połowy i niestety nie zdołały utrzymać przewagi wywalczonej w pierwszej części spotkania. Ostatecznie, po dobrym meczu, rybniczanki przegrały 63:80.

RMKS Rybnik - Wisła Kraków 63:80 (25:19, 19:11, 4:24, 15:26)

RMKS:
Karolina Kozak 20 (3x3), Joanna Czajkowska 17 (1x3), Edyta Kosmal 12, Katarzyna Czarnecka 8, Małgorzata Kwiatek 4, Natalia Przekop 2, Katarzyna Kozak 0, Agnieszka Androsz 0, Sonia Moszkowicz 0.

W ostatnim meczu gorzowskiego półfinału juniorek starszych, RMKS Rybnik wysoko uległ drużynie gospodyń AZS-ów PWSZ Sowood Gorzów 58:84. Rybnickie zawodniczki zmęczone już dwoma poprzednimi dniami zagrały najsłabszy mecz w turnieju.

Grające z nożem na gardle akademiczki musiały ten mecz wygrać, żeby awansować do gdyńskiego finału. Już w pierwszej kwarcie zarysowała się spora przewaga gorzowianek, które wygrały tą część meczu 19:8. W każdej następnej kwarcie przewaga miejscowych wzrastała i ostatecznie skończyło się na porażce różnicą 26 punktów (84:58 dla AZS-u).

Po turnieju zadowolona z gry naszych dziewczyn była trener RMKS-u Gabriela Wistuba. Zawodniczki zaprezentowały się bardzo pozytywnie i szkoda tylko, że nie udało się wygrać ani jednego spotkania.

AZS PWSZ Sowood Gorzów - RMKS Rybnik 84:56 (19:8, 16:15, 22:19, 27:16)

RMKS:
Joanna Czajkowska 18 (2x3), Karolina Kozak 15 (3x3), Katarzyna Czarnecka 11, Edyta Kosmal 8, Magdalena Karpiak 2, Wiktoria Wistuba 2, Natalia Przekop 2, Małgorzata Kwiatek 0, Katarzyna Kozak 0, Agnieszka Androsz 0.

Tabela końcowa:

1. Stal Stalowa Wola - 6 pkt., +28
2. ASZ PWSZ Sowood Gorzów - 5 pkt., +34
3. Wisła Kraków - 4 pkt., -11
4. RMKS Rybnik - 3 pkt., -47

Do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w Gdyni awansowały 2 pierwsze zespoły.

UWAGA!!! Ze względu na awans drużyny juniorek starszych Stali Stalowej Woli do finału Mistrzostw Polski tych rozgrywek zaplanowany na 18-go marca mecz I ligi koszykówki kobiet pomiędzy RMKS-em Rybnik a Stalą Stalowa Wola zostanie przełożony na inny termin!

Źródło: RMKS Rybnik.