zamknij

Wiadomości

„Polska myśl techniczna”. Barierka zablokowała ruch

2022-09-14, Autor:  bf

Mieszkańcy Pstrążnej śmieją się i pytają: „co autor miał na myśli”. Jak mówią, w miniony poniedziałek na środku chodnika przy ul. Wyzwolenia stanęła barierka. Sprawia problem pieszym, a już na pewno uniemożliwia jazdę wózkiem. Skąd pomysł, by postawić ją akurat w takim miejscu? Odpowiedzi szukaliśmy w Urzędzie Gminy w Lyskach.

Reklama

Zapewne kojarzycie program „Absurdy drogowe”, emitowany na jednym z kanałów motoryzacyjnych. Coś nam się wydaje, że panowie po przeczytaniu tego artykułu pojadą do Pstrążnej.

W tym tygodniu jeden z mieszkańców wsi opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia z osobliwą barierką. Pojawiła się na samym środku chodnika, powodując zakłopotanie, ale i śmiech mieszkańców. Swoje zdanie wyrazili w komentarzach:

- Niedawno wykonano chodnik, który miał ułatwić życie mieszkańcom, by teraz skutecznie uniemożliwić poruszanie się nim

- Porażka

- Może ta miejscowość stanie się teraz sławna?

- Jak od linijki, idealnie w środku chodnika

Sam autor zdjęć nadał tytuł posta: „Polska myśl techniczna".

Co na to Urząd Gminy Lyski, pod który przynależy Pstrążna? Mateusz Piecha, Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Drogowej wyjaśnia, że barierka stanowi element zabezpieczający elewację sąsiedniego budynku przed negatywnym wpływem bliskiego sąsiedztwa z krawędzią jezdni.

Decyzja o konieczności montażu tej barierki (ogrodzenia segmentowego) została podjęta przez zarządcę drogi (droga wojewódzka Nr 923) – Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, po wielokrotnych interwencjach i na życzenie właściciela nieruchomości sąsiedniej – który wskazywał, iż stan elewacji jego budynku nieustannie się pogarsza – min. przez zachlapywanie oraz odpryskujące z nawierzchni drogi kamienie – tłumaczy Mateusz Piecha.

Barierka powstała w ramach zadania o nazwie: „Budowa jednostronnego chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 923 w Pstrążnej od km 9+474,43 do km 10+424,00”, w którym Gmina Lyski pełniła rolę inwestora zastępczego, w ramach porozumienia z Zarządem Województwa Śląskiego.

Koszt robót budowlanych wyniósł 2 765 434,56 zł. Finansowanie zadania – zgodnie z zawartym porozumieniem, pochodzi z budżetu

Województwa Śląskiego (w udziale wynoszącym 90% wartości zadania) oraz budżetu Gminy Lyski (w 10% udziale) – dowiadujemy się.

Sama barierka kosztowała 14 025,00 zł netto.

Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Drogowej zwraca uwagę, że „barierka nie znajduje się na chodniku, a jest zlokalizowana w ramach opaski przy krawężniku – która została utwardzona kostką betonową”.

Właściwy chodnik – w parametrach zgodnych z wytycznymi Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach – jest zlokalizowany po przeciwnej stronie drogi – wyjaśnia.

Inaczej problem widzi mieszkaniec Pstrążnej, który wykonał powyższe fotografie, a z którym udało nam się porozmawiać.

Znam argumentację urzędu. Rzecz w tym, że nie ma informacji o tym, że to nie jest chodnik. Ludzie tam chodzą. Urzędnicy tłumaczą, że chodnik jest po drugiej stronie ulicy, ale tam trzeba najpierw się dostać. Problem w tym, że widoczność ruchu samochodowego ogranicza dom. Pojazdy widać dopiero jak coś wyjedzie zza budynku. Sam musiałem czekać 2 minuty i nasłuchiwać, czy coś nie jedzie drogą – zauważa.

Znacie podobne absurdy drogowe? Dajcie nam znać w komentarzach!

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 38

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Tadeusz Kiełkowski 2022-09-14
    19:08:17

    68 20

    Dobre rozwiązanie zabezpieczające nienormatywne usytuowanie zabudowań w stosunku do krawędzi jezdni. W związku z brakiem miejsca na wykonanie w pasie drogowym pobocza i rowu przydrożnego zmieniono przekrój drogowy na uliczny z krawężnikiem wyniesiony 12 cm ponad jezdnię. Uregulowano system odwodnienia zabudowując typowe studzienki ściekowe z podłączeniem przykanalikami do kanału deszczowego przebiegającego po przeciwnej stronie drogi. W środku opaski bezpieczeństwa zabudowano ekran ograniczający zachlapywanie elewacji budynku. Normatywny chodnik z kostki brukowej wybudowano po stronie przeciwnej. Nowoczesne typowe rozwiązanie skopiowane z miast z Europy zachodniej. Ale u nas wieś bawi się i z wszystkiego śmieje.

  • ~Mael 2022-09-14
    19:28:32

    51 8

    Zgadzam się z autorem postu powyżej Znam to miejsce i stanowi spore zagrożenie dla zabudowań zlokalizowanych blisko krawędzi jezdni. Budynek powstał gdy drogą poruszały się wyłącznie furmanki.
    To nie chodnik a opaska bezpieczeństwa. Należałoby uzupełnić oznakowanie pionowe o znak B-41 Zakaz ruchu pieszego. Po przeciwnej stronie wybudowano piękny chodnik o szerokości 2 m.

  • ~ 2022-09-14
    20:46:27

    26 7

    a dlaczego nie "smiali sie" jak powstał chodnik ? wózkiem nie przejedziesz i koniec rozmowy. i Tyle dla oszołomów

  • ~ 2022-09-14
    20:51:30

    37 9

    z fotek mozna wnioskować ze tam nie dalo sie przejechać wózkiem nawet jak nie było tych barierek, ludzie, co z Wam ? Przyklaskujecie jakim gamoniom piszącym nie ma temat.

  • ~tuptyś 2022-09-14
    22:46:43

    16 73

    urzędas zawsze znajdzie argumenty na wytłumaczenie swojej głupoty

  • ~Maksymilian Popeć 2022-09-15
    07:45:35

    10 23

    Kilometry niepotrzebnych barierek, w większości niebezpiecznych, przez ostatnie lata wyrosły w Polsce jak obecnie grzyby po deszczu. Przestałem w zasadzie jeździć na rowerze, bo tak zeszpecił się ostatnio nasz kraj.

  • ~kosc88 2022-09-15
    10:53:46

    4 5

    Wygląda to absurdalnie, jak jakaś prowizorka, ale ważne że spełnia zadanie, wcześniej rósł tam żywopłot, który również chronił elewację i nie straszył wyglądem.

  • ~ 2022-09-15
    14:51:54

    4 16

    Ta barierka jest tam tak potrzebna jak rybie ręcznik i tak przy potencjalnym wypadku samochód rozwali te barierke i budynek.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za aquaparkiem w Rybniku?





Oddanych głosów: 1259