zamknij

Wiadomości

Policja o kontrapasie na Raciborskiej: będzie zagrożeniem dla rowerzystów

Bartłomiej Furmanowicz 2021-11-30, Autor: 

Policja w Rybniku wydała dwie opinie dotyczące planów postawienia kontrapasa wzdłuż ul. Raciborskiej. Obie są negatywne i wskazują na niebezpieczeństwa, na jakie narażeni będą zarówno rowerzyści, jak i piesi. Co na to magistrat?

Reklama

W połowie listopada pisaliśmy o pomyśle urzędu miasta – władze Rybnika planują postawić kontrapas dla rowerzystów wzdłuż ul. Raciborskiej (obok galerii handlowej). Przeprowadziły już symulację z wyłączeniem jednego pasa ruchu dla kierowców samochodów. Więcej na ten temat pisaliśmy »Będzie kontrapas na Raciborskiej? Niezapowiedziana symulacja już się odbyła«

Tymczasem policja wydała już dwie opinie dotyczące tego projektu. Obie są negatywne. Jak wskazuje Wydział Ruchu Drogowego KMP w Rybniku, kontrapas znajdujący się na skrzyżowaniu Raciborskiej i Wiejskiej będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia rowerzystów oraz pieszych.

Wjazd zaprojektowano przy Raciborskiej nr 15, którego naroże istotnie zwęża występujący tam chodnik i pole widzenia zarówno rowerzysty, jak i pieszego, co stwarza ryzyko potracenia – cytuje fragment opinii asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik KMP w Rybniku.

Jak wskazują dalej mundurowi, ul. Wiejska charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu - nie tylko pojazdów osobowych, ale i autobusów, w tym przegubowców.

Ze względu na zwężoną jezdnię, będą stwarzać wysokie ryzyko potracenia rowerzysty poruszającego się po azylu – dodaje policjantka.

Negatywna opinia dotyczy także kontrapasa łączącego ul. Zebrzydowicką z Raciborską i wylotem na ul. Dworek. Argumentacja jest taka sama – zmiana organizacji ruchu przyczyni się do zwiększenia ryzyka potrącenia rowerzysty w okolicy ul. Dworek.

Co na to rybnicki magistrat? Opinia policji w tej kwestii nie jest bowiem wiążąca - miasto może ją przyjąć lub odrzucić. Wiadomo już, że na pewno nie porzuca pomysłu pomimo stanowczej opinii mundurowych.

Przy kolejnym spotkaniu komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (biorą w niej udział między innymi przedstawiciela urzędu i policji) zaproponowane przez miasto rozwiązanie zostanie omówione. Jesteśmy też gotowi szukać alternatywnych rozwiązań, być może wprowadzimy jakieś zmiany w naszej propozycji, tak aby znaleźć kompromis – zastrzega Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Co Wy sądzicie na ten temat?

Kontrapas na ul. Raciborskiej - jest potrzebny?
Oddanych głosów: 1818

Oceń publikację: + 1 + 58 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (44):
 • ~ 2021-11-30
  18:01:31

  Brawo, ponownie zdrowy rozsądek i nauka wygrał z odrealnioną, czerwoną ideologią, która jak widać po trupach i wbrew logice chciała dążyć do celu.

 • ~ 2021-11-30
  18:12:44

  147 2

  Wiedziałem o tym od samego początku, że to poroniony pomysł wystarczy trochę logiki, zresztą kto z wyobraźnią będzie się narażał i pchał rowerem na taki kontrapas wsród setek samochodów, smrodu spalin jeżeli można to objechać tradycyjnie jak teraz obecnie lub przejechać rowerem przez bulwary.
  Na Brudnioka też zabrali pas kierowcom do jazdy na wprost i do skrętu w lewo a kontrapasem przejedzie w sezonie kilku/kilkunastu rowerzystów. Słyszałem dzisiaj rano w radiu rozmowę z Kuczerą na ten temat i mimo merytorycznych i celnych uwag prowadzącego audycję na temat tego pomysłu, który spotkał się z negatywną opinią wydaną przez Policję to urząd nadal nie zamierza się z tego wycofać.
  Za chwilę wyskoczy Arteks i będzie przekonywał i koloryzował, że to świetny pomysł.

 • ~Arteks 2021-11-30
  18:34:09

  No to drodzy urzędnicy zastanówcie się jak można w ogóle zmniejszyć ruch samochodowy na Raciborskiej. W poprzedniej dyskusji sporo osób (ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu) zwróciła uwagę, że Raciborska od ronda do Rynku mogłaby być deptakiem lub woonerfem. Niech już centrum generuje jakiś ruch ale czemu kierowcy skracają sobie drogę jadąc przez ścisłe centrum mimo, że mają inne ulice do wyboru?
  @bartezz - nie będę koloryzował i się dostosuję do tego co będzie. Warto jednak przy tej okazji wspomnąć, że przy poprzednio wytyczanych kontrapasach policja nie wypowiadała się negatywnie. Tylko nasze forumowe zgredziki (w tym ty) bolały nad tym jak to będzie niebezpiecznie, a nie jest. Jedyny wypadek jaki się zdarzył na kontrapasie w Rybniku w ciągu ostatnich lat to kiedy na ul. 3 Maja kierowca wyjeżdżał z podporządkowanej Tęczowej, nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał na rowerzystę. Bo kontrapasy są bezpieczne! :D

 • ~ 2021-11-30
  18:42:09

  156 5

  Arteks - to dlaczego kontrapasy latem świecą pustkami??? Nawet o tym wspomniał dzisiaj w radiu prezenter! tyś jest też bezpieczny ale jak milczysz na ten temat :D

 • ~Arteks 2021-11-30
  18:55:24

  6 130

  @bartezz - ale to tylko ich przeciwnicy twierdzą, że świecą pustkami... Prezenter może mieć swoje zdanie na ten temat tak ja czy ty.

 • ~extraliga_2 2021-11-30
  19:05:05

  87 2

  Proponuję w zamian kontrapas na autostradzie Rowień-Niedobczyce

 • ~rudobrody 2021-11-30
  19:10:09

  89 1

  @Arteks,
  Jestem wielkim zwolennikiem dróg rowerowych i oddzielenia ruchu rowerowego i samochodowego właśnie poprzez drogi rowerowe czy kontrpasy.

  A jednak jednocześnie uważam że te które mamy w Rybniku w centrum świecą latem pustkami bo często rowerzyści wola ulice biegnąca wydłuż drogi rowerowej (w tym samym kierunku) czy chodnik wzdłuż tej drogi (analogicznie).

 • ~ 2021-11-30
  19:10:22

  123 2

  Proponuję monitorować ile urzędników z UM jeździ czerwonymi pasami do pracy i na zakupy a ilu jeździ samochodem i ogłosić tę hipokryzję do publicznej wiadomości.

 • ~Kurt_Wallander 2021-11-30
  19:15:59

  9 78

  To było do przewidzenia (pomimo, że mnie się ten pomysł podoba) - teraz też, zjeżdża się Raciborską w dół do ronda i co dalej? Ano, po asfalcie a ci co się "boją" przejeżdżają po pasach i pchają się między pieszymi i barierkami na tym wąskim kawałku czy nawet jeszcze przy banku.

  Miasto jest dla wszystkich a nie tylko dla aut - mówię to jako kierowca i aktywny rowerzysta (choć ja rowerem po mieście nie jeżdżę) ;)

  To "tradycyjne" objeżdżanie - gratuluję Panie Bartezz, widać żeś Pan na rowerze dawno nie siedział albo nie jeździł po mieście ;) Zmienia się to ale nadal trzeba mieć oczy dookoła głowy, zwłaszcza w śródmieściu.

 • ~ 2021-11-30
  19:24:00

  77 2

  Arteks - tu nie chodzi o niczyje zdanie tylko z faktami nie wygrasz kontrapasy są puste!

  ~Kurt_Wallander - dziennie tam przejadę autem minimum raz a nawet kilka razy, na rowerze staram się nie jeździc po mieście, gdy objedziesz obok Plazy czy bulwarami to co nogi ci do tyłka wejdą gdy nadrobisz raptem kilkaset metrów?
  Wyobraźni trochę.

 • ~romcost 2021-11-30
  19:24:21

  67 11

  A ja jeżdżę na wrotkach, też chcę kontrapas, dlaczego nas się dyskryminuje!!!

 • ~romcost 2021-11-30
  19:26:03

  65 2

  ... A tak na poważnie, to w centrum dużo bezpieczniej jadąc rowerem czuję się na ulicy niż na kontrapasie...

 • ~geolog 2021-11-30
  19:40:03

  43 4

  Kierowca SGV ze zdjęcia pozdrawia...
  A tak w temacie - ciekawe kiedy na temat kontrapasów zaczną wypowiadać się prawdziwi rowerzyści, a nie tacy co jeżdżą tylko wzdłuż Nacyny...

 • ~Abisall 2021-11-30
  19:48:33

  62 1

  "ale to tylko ich przeciwnicy twierdzą, że świecą pustkami"
  Jestem wielkim orędownikiem odbierania centr miast motokultystom, ale niestety tak jak przedmówcy uważam że w Rybniku gro ścieżek, kontrapasów to byty stworzone tylko po to żeby mieć na co wydać dotację. Nawet kontrapas przy Urzędzie Miasta jest praktycznie nieużytkowany, jak tam raz na dzień rowerzysta przejeżdza to dobrze. A są takie gdzie chyba od powstania żaden nie przejechał

 • ~cabrio 2021-11-30
  19:52:00

  53 6

  myślę że jest tam jeszcze ktoś normalny w tym UM i nie pozwoli na idiotyzm zakorkowania miasta .Zamiast tych chorych ścieżek rowerowych powinni budować po dwa trzy pasy tak jak w gliwicach gdzie można wyprzedzić zawalidrogi i sprawnie się poruszać po centrum uwielbiam tam jezdzić przejazd przez centrum z jednego końca na drugi trwa chwile a w chorym rybniku 50min stojąc na kotucza dawno powinny być 2 pasy w stronę ronda i plazy

 • ~Lateks 2021-11-30
  20:40:36

  51 2

  To są geniusze, szkoda tylko że nikt nie zapyta rowerzystów którzy jeżdżą tym odcinkiem drogi. Bo wszystko super, tylko że wśród tych ekspertów nie ma ani jednej osoby dla której są robione te "udogodnienia". Swoją drogą na Brudnioka na kontrapasie spotkałem jednego rowerzystę i 4 kierowców, naprawdę wyczyn dla zmarnowanej takiej ilości pieniędzy. I to wszystko w imię "ekologi" samochody stoją w korku i spalają paliwo...

 • ~Arteks 2021-11-30
  21:00:42

  5 69

  To dopiero jest plan ale tymczasem po cichu, bez zainteresowania mediów i za aprobatą lokalnej społeczności pojawiły się kontrapasy na Wyboistej i Gruntowej. Okazuje się, że co raz częściej sami mieszkańcy w okolicy dróg jednokierunkowych proszą o ich wyznaczenie jako świetnego rozwiązania, zwyczajnie skracającego drogę. :) Być może mieszkańcy Raciborskiej i okolic też zgłaszali takie potrzeby. @lateks - jak to nie pytał?! Były zakrojone na dużą skalę konsultacje społeczne w tym zakresie. Kto się interesował to wziął w nich udział. @cabrio - masz rację co do Gliwic, że to miasto całkowicie oddane motokultowi - i może dlatego tak bardzo nieprzyjemne dla pieszych? Dlatego wolę Katowice, które co raz częściej podawane jest jako przykład na całkowitą transformację miasta. Tam w Śródmieściu jest Tempo 30 km/h. Zlikwidowano ruch na wielu ulicach, a trzy do niedawna główne ulice zwyczajnie zwężono (al. Korfantego, Warszawska, Mickiewicza) po to aby jak najmniej kierowców wybierało je do skracania sobie trasy. Narzekając na korki zawsze trzeba pamiętać, że powoduję je AUTA. @bartezz - tak jak niektórzy mają pusto w głowie... ;)

 • ~ 2021-11-30
  21:02:32

  48 1

  "Co na to rybnicki magistrat? Opinia policji w tej kwestii nie jest bowiem wiążąca - miasto może ją przyjąć lub odrzucić. Wiadomo już, że na pewno nie porzuca pomysłu pomimo stanowczej opinii mundurowych."
  czyli miejscy "geniusze " i tak wprowadzą za wszelką cenę swój pomysł, nieważne czy jest on sensowny oraz bezpieczny, czy nie

 • ~Arteks 2021-11-30
  21:11:31

  3 68

  @Abisall - kontrapasy w centrum wykonano praktycznie bezkosztowo więc trudno mówić o wydatkach. Rybnik nadal gro środków wydaje na parkingi i drogi. Myślałem, że w czasach Kuczery się to zmieni ale nawet przy starej kopalni powstaje jakieś parkingowe "cudo" za 700 tys. zł... Ciekawe czy przynajmniej będzie płatne. Jak można dążyć do zmniejszenia ruchu, tworząc ciągle nowe parkingi? Tak jak ty czekam na wyrwanie dla pieszych jakichś kawałków miasta... Czekam na to już od 7 lat bo wtedy ostatni raz za Fudalego udało się (ku uciesze chyba wszystkich!) zamienić ruchliwe skrzyżowanie w plac. Od tego czasu nie kojarzę takiej żadnej przemiany za wyjątkiem jakichś drobiazgów np. odgrodzono słupkami schody do TZR które wcześniej były zagracone autami. Za to przybyło nam nowych nielegalnych parkingów np. na Klasztornej.

 • ~dzideq 2021-11-30
  22:36:21

  14 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Abisall 2021-11-30
  23:22:57

  25 3

  @ Arteks "praktycznie bezkosztowo" no jedynie w porównaniu do tego co się wydaje na samochodziarzy.
  Te pro rowerowe działania, to odnoszę wrażenie, że są robione na zasadzie "o, tu by było fajnie coś zrobić, bo nima" bez głębszej refleksji czy aby rowerzyści w ogóle w tym miejscu mają szansę się pojawić, najlepsze przykłady na robienie "głupich" ścieżek to ta na Cegielnianej i bodaj Staszica - raz jeden na Cegielnianej rowerzystę widziałem... A są miejsca ( GLIWICKA!) gdzie rowerzystów od groma, a ścieżka jak ją tam kiedyś jakiś bolek wytyczył, tak bez żadnych inwestycji "funkcjonuje" po dziś dzień i ni jak ma się do dzisiejszych realiów
  Inną sprawą są te wszystkie miejsca parkingowe wzdłuż ulic - ok, załóżmy, że są konieczne i trzeba je zostawić - ale czemu , na Welesa, nie robić ich opcją najmniej wygodną i opłacalną?! Może skoro godzina postoju na "normalnym" parkingu to te 2,5zł to postój wzdłuż ulicy, gdzie takie auta zajmują spory pas drogi i są uciążliwe, niech kosztuje 3,5zł/ godz.

 • ~dzideq 2021-11-30
  23:32:02

  27 2

  ~Abisall
  Nie pisz do trola , bo i tak sensownie nie odpowie. U nas kompletny brak polityki rowerowej . Patrz gliwicka wyzwolenia .Rondo dla rowerzysty samobójcy , jadąc scieżką rowerową.

 • ~dzideq 2021-11-30
  23:57:53

  26 5

  stop tym urzędnikom
  stop nienawiść
  stop czerwonej indoktrynacji.
  pozdrawiam

 • ~ 2021-12-01
  00:00:39

  30 0

  Arteks - no właśnie tak jak niektórzy mają pusto w głowie tak jedynie co mogą zrobic to wylać swoje frustracje w komentarzach tutaj bo poza tym nic więcej nie są w stanie zrobić :)) jedynie mogą się stać łowcami minusów od czytelników i pośmiewiskiem tego portalu :))

 • ~Wacek-Placek 2021-12-01
  06:49:06

  26 1

  @arteks, jako, że w każdym temacie chcesz uchodzić za "znawcę", to trochę nie w temacie tego artykułu. Co zabrakło Lewandowskiemu, by wygrać "złotą piłkę", czekamy na Twoją opinię.

 • ~marian_83 2021-12-01
  13:59:22

  10 1

  Albo chca nas zmusic zeby po centrum tylko jezdzic na rowerach, albo ktos na tym fajna kase trzepie. Innego uzasadnienia dla sciezek rowerowych i kontra pasow w scislym centrum nie widze.
  Glupota na Brudnioka (zakorkowane, bo jadacy w prawo musza czekac na tych co jada w lewo lub prosto w kierunku bazyliki), glupota - obok UM (jakos mnie to nie dziwi), kolejny glupi pomysl kontrapasu na Raciborskiej (mam nadzieje ze to nie przejdzie).

  Takze apel dla Kuczery i urzednikow - jak juz cos chcecie robic, to robcie to z glowa, nic na sile.

 • ~Arteks 2021-12-01
  15:26:49

  1 14

  @marian_83 - nikt do niczego nie zmusza natomiast czy jest uzasadnienie aby wszyscy jeździli autami po centrum? Nie. Po Rynku mogą jeździć tylko mieszkańcy i dostawcy w określonych godzinach czy auta należące do służb - i wszyscy się do tego przyzwyczaili. Równie fajnie byłoby gdyby wywalono u nas z części ulic auta tak jak się robi w Katowicach lub jak zrobiono za Fudalego z pl. Jana Pawła II. Wszyscy mówią, że jest teraz lepiej. No to dlaczego nie zrobić tak z innymi miejscami, a ruch samochodowy poprowadzić inaczej. @wacek - nie trolluj. @bartezz - frustracje wylewają ci którzy sami nie mają żadnych pomysłów, a pomysły innych negują. Takich można olać. Tych którzy mogą mieć rację i są przekonywujący co najwyżej można hejtować i tego często doświadczam. Ale... my tu dyskutujemy, a dróg rowerowych i kontrapasów przybywa. Nie skomentowałeś jakoś tego, że pojawił się kontrapas na Wyboistej, podobno na życzenie mieszkańców okolicy. :D

 • ~ 2021-12-01
  18:19:00

  12 0

  Arteks - znowu wychodzi z ciebie typowy narcyz twierdzisz, że "możesz mieć rację i jesteś przekonywujący" - może i jesteś ale w swoim mniemaniu ale fakty temu przeczą.
  Gdzie w tobie jakaś skromność, pokora? Dlaczego zawsze to ty musisz mieć rację w każdym temacie i artykule???
  Te ironiczne komentarze od czytelników dla ciebie oraz dziesiątki i setki minusów przy ocenach twoich postów z nikąd się nie biorą. Śmiać mi się chcę gdy się naprodukujesz i wypiszesz elaborat a tuż obok niego jest jeden + i 60 minusów i tak jest zazwyczaj... Wniosków żadnych nie wyciągasz - twoja sprawa.

 • ~Arteks 2021-12-01
  18:36:39

  0 16

  @bartezz - a gdzie u ciebie skromność i pokora w sytuacji kiedy się myliłeś odnośnie bezpieczeństwa poruszania się po kontrapasach? Nie miałeś racji a dalej kraczesz... Skończ już przeżywać tak te minusiki i plusiki bo to jest tylko zabawa która na mnie nie robi żadnego wrażenia. Za krytykę palenia mułem czy za pochwały dla uchwały antysmogowej tacy jak ja też byli minusowani, a okazało się, że tak naprawdę czas pokazał kto miał rację i to większość musi się dostosować do mniejszości. W przypadku kwestii związanych z mobilnością to tylko ci powiem, że to co ja proponuję to jest mały pikuś przed tym czego wymagać będzie Unia Europejska za parę lat... Dziwią cię proste rzeczy bo jesteś osobą nieobytą tak samo jak wielu minusujących ale to wasz problem.

 • ~Wacek-Placek 2021-12-01
  18:44:51

  13 0

  ~bartezz, niestety, ale omnibusa nie przekonasz, bo pisząc komentarze znalazł sobie prosty i niedrogi sposób na zwiększenie swego poczucia siły. Wydaje mu się, że ma władzę i dominację nad drugą osobą. Jak znalazł pasuje tu powiedzenie.. "nie karm trolla"

 • ~Arteks 2021-12-01
  19:03:49

  0 13

  @wacek - "nie karm trolla" jest powiedzeniem pasującym do ciebie bo nie napisałeś w tej dyskusji ani jednego zdania w temacie, za to już drugi komentarz poświęcasz komuś... Typowy trolling odprowadzający dyskusję od tematu związanego z inżynierią ruchu - dla wielu chyba zbyt trudnego. Troll nigdy nie ma do zaproponowania żadnych pomysłów czy koncepcji.

 • ~padum 2021-12-01
  20:15:10

  15 1

  Dzień dobry.

  Jeśli pojawi się (może jest?) przed wyborami samorządowymi partia, która wyraźnie wpisze do swojego programu - usunięcie z UM Rybnika urzędników odpowiedzialnych za pomysły i ich wprowadzanie takich jak:
  -kontrapas Chrobrego
  -kontrapas Brudnioka
  - likwidacja parku w celu postawienia marketu

  mój głos ma na 100%

  Koniec z urzędnikami działającymi na szkodę miasta i mieszkańców.
  Niech grają w SimCity i tam realizują swoje chore pomysły.

 • ~artefaks 2021-12-01
  20:35:09

  12 1

  ,,Troll nigdy nie ma do zaproponowania żadnych pomysłów czy koncepcji"
  @Arteks. Święta prawda. Kto lepiej to zna z autopsji ........

 • ~ 2021-12-01
  21:11:44

  13 0

  Arteks - no właśnie nie pomyliłem się ani krzty co do kontrapasów i poruszania się po nich bo rowerzyści z nich nie korzystają stąd nie ma na nich zdarzeń drogowych i powtarza to każdy kto porusza się po mieście.
  Jestem na tyle obytą osobą by przeciwstawic się durnym pomysłom ludzi, którzy minęli się z powołaniem. Minusy i plusy są właśnie wyznacznikiem oceny komentarzy przez czytających więc po coś je redakcja utworzyła a nie od parady.

  ~Wacek-Placek - większość stałych komentatarów i czytelników o tym wie stąd taka a nie inna ocena jego wywodów, na domiar tego już w tej kwestii zostało chyba powiedziane wszystko począwszy od osobowości, charakteru do sposobu interpretowania postrzeganej przez niego rzeczywistości.

  ~padum - jeżeli znajdzie się taka partia to głos mój i mojej rodziny też mają gwarantowany.

 • ~artefaks 2021-12-01
  21:38:29

  7 2

  @Bartez. Mylisz się że rowerzyści nie korzystają z kontra pasów....
  Ja pojechałem jeden raz i na dodatek z 10 letnim dzieckiem.
  Teraz jeśli potrzebuję pojechać w jakieś miejsce gdzie nie można dojechać ścieżkami rowerowymi. To korzystam z lokalnych dróg. A nawet z normalnych dróg które zapewniają dla rowerzysty większy komfort i bezpieczeństwo niż kontra pas....

 • ~Dintojra 2021-12-02
  00:04:52

  8 1

  @Abisall: "estem wielkim orędownikiem odbierania centr miast motokultystom, ale niestety tak jak przedmówcy uważam że w Rybniku gro ścieżek, kontrapasów to byty stworzone tylko po to żeby mieć na co wydać dotację."
  Spoko, rozumiem, że wraz z odbieraniem dróg "motokultystom" spadnie podatek drogowy naliczany w paliwie, a wzrośnie dla rowerokultystów naliczany w ? ... NICZYM !Nie mam nic do rowerzystów, ale jak nie zmienicie tego roszczeniowego podejścia NIE PŁACĄC NIC to u mnie poklasku nie znajdziecie.

 • ~Arteks 2021-12-02
  10:50:51

  0 9

  @bartezz @artefaks - nie poruszają się tylko ci którzy się boją. A to nie jest nic nadzwyczajnego jeśli chodzi o ruch drogowy. Tak samo przecież niektórzy kierowcy boją się jeździć autostradami, boją się korzystać z parkingów wielopozio mowych czy boją się korzystać z parkomatów lub nie lubią parkować równolegle czy jeździć autami po wielkich miastach... @bartezz - fanatyzm, pycha i zaściankowość to mieszanka cech która nie pozwoli przyznać się do błędu - mimo, że twoje obawy były zupełnie nieuzasadnione. Kontrapasy nie są niebezpieczne, potwierdziło się u nas to co w innych miastach i to co mówili eksperci. U nas był jeden wypadek na 3 Maja z winy... kierowcy który wyjeżdżał z Tęczowej i nie dostosował się do ustąpienia pierwszeństwa. Jeśli potrzebujesz kogoś aby wylać swoją żółć to "do usług", oby tylko Rybnik nadal modyfikował różnego rodzaju rozwiązania ruchowe dopasowując je do współczesnych trendów, które są inne niż te z lat PRL czy lat 90.

 • ~Arteks 2021-12-02
  10:56:48

  1 8

  @dintojra - pogląd, że to kierowcy i auta utrzymują remonty dróg jest nieprawdziwy. W cenie paliwa faktycznie jest coś takiego jak opłata paliwowa dzielona mniej więcej w proporcjach 20%/80%. Ta mniejsza część trafia na Fundusz Kolejowy, a większa na specjalny fundusz inwestycyjny związany z budową dróg. Natomiast VAT czy akcyza trafia tak samo do wspólnego "worka" jakim jest budżet państwa jak podatki którymi są obciążone wszystkie inne towary czy usługi lub te które płacimy od zarobków. Tak więc obojętnie czy remont chodnika, ulicy, deptaka, placu - środki na to pochodzą z podatków czyli zbierają się na to WSZYSCY, a nie tylko kierowcy. Dlatego obowiązkiem władz samorządowych jest dbanie o potrzeby wszystkich, a nie tylko aut. W Rybniku przez lata dbano tylko o potrzeby aut dlatego teraz niektórzy są zdziwieni jeśli miasto chce inwestować w inne formy transportu.

 • ~artefaks 2021-12-02
  11:53:38

  6 1

  @Arteks. Widzę że nie potrafisz rozróżnić wyimaginowanego strachu od oceny zagrożenia na podstawie realnych zagrożeń. Oceniam jazdę rowerem po ulicy w najnormalniejszym ruchu jako bezpieczniejszą niż po kontra pasach. Po minimalnym ruchu na kontra pasach widać że moja ocena pokrywa się z oceną większości użytkowników rowerów

 • ~Arteks 2021-12-02
  12:10:10

  1 10

  @artefaks - a możesz wytłumaczyć czemu na kontrapasie czujesz się mniej bezpiecznie? Czy to wynika tylko z tego, że boisz się nowości jak każdy zaściankowy kierowca? Przecież każdy ma swoje pasy ruchu do jazdy, z jednej strony wszystkie pojazdy, z drugiej tylko rowerzysta. Czy boisz się też przechodzić przez pasy? Tak samo jak się zachowuje ostrożność przechodząc przez pasy, tak trzeba ją zachować jadąc po kontrapasie. Przez tych kilka lat poznaliśmy, że nie ma to złego wpływu na bezpieczeństwo. Niestety ale to nadal najwięcej medialnych informacji o wypadkach przynoszą sytuacje na styku auto-auto lub auto-pieszy. Jeśli ktoś nie chce - nie musi korzystać. Zostawmy je tym którzy chcą i nie muszą dzięki nim nadrabiać niepotrzebnie odległości. :)

 • ~artefaks 2021-12-02
  15:03:51

  8 1

  @Arteks. Nie należę w przeciwieństwie do Ciebie do strachliwych . Ale potrafię ocenić ryzyko i nie lubię jeździć slalomem po wyznaczonym szlaczku. Raz po chodniku , raz po drodze jednokierunkowej pod prąd , po krawężnikach itp, Tylko idiota przechodząc, czy przejeżdzając rowerem przez ulicę jako nieśmiertelny bezwzględnie wymusza przysługujące mu pierwszeństwo. Często dochodząc do przejścia widząc samochód zwalniam by nie zmuszać kierowcy do gwałtownego hamowania

 • ~ 2021-12-02
  20:11:31

  7 0

  Arteks - właśnie pycha - to twoje preludium, za wszelką cenę dążysz do osiągnięcia zamierzonego celu poprzez chęć udowodnienia, że to tylko ty masz zawsze rację, najmojszą rację. Nim zaczniesz mnie znowu atakować i zarzucać mi różne swoje fanaberie zastanów się dobrze nad sobą. Z tych " nowoczesnych trendów urbanizacji " prawie nikt w Rybniku nie korzysta stąd nie ma zdarzeń z rowerzystami poza tym jednym przypadkiem - paniał ty? czy dalej będziesz brednie wypisywał? To, że na kontrapasach nie ma rowerzystów potwierdził w radiu nawet prezenter.

  Artefaks - ja robię dokładnie to samo, dochodząc do przejścia zwalniam nie zmuszam aut do zatrzymania się tylko staram się przechodzic gdy samochody przejadą bo nie zachowuję się jak idiota, który "zawsze i wszędzie ma pierwszeństwo".

 • ~padum 2021-12-03
  23:00:03

  4 1

  Jazda kontrapasem i wdychanie spalin z samochodów, które stoją w korku spowodowanego budową kontrapasu to żadna przyjemność.
  Z ul Brudnioka do jazdy rowerem z w/w powodu zrezygnowałem . Wolę już ulicą Cegielnianą koło parku, ewentualnie dalej do Kotucza i tam ścieżką pod górę.

  Ktoś ma po prostu chorą ambicję, żeby się wykazać dużą ilością ścieżek rowerowych,
  Może gdzieś o tym w radio czy telewizji powiedzą i odtrąbimy sukces.
  Bleee

 • ~Jerzy Nowak 2021-12-27
  14:19:55

  0 0

  horror !

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1501