zamknij

Wiadomości

Początek wakacji i 14 wypadków śmiertelnych! Punktów na tej mapie będzie przybywać

2019-06-21, Autor: bf, źródło: Policja

Dopiero rozpoczęły się wakacje, a już policja w Polsce odnotowała 14 wypadków śmiertelnych. Do 6 takich zdarzeń doszło tylko podczas minionej doby! Mundurowi, by uświadomić kierowcom skalę tych tragedii, uruchomiła multimedialną mapę wypadków drogowych.

Reklama

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

- Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat! - zaznaczają policjanci.

Jak mówią mundurowi, bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne?

Tymczasem wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa.

Jak na razie najwięcej wypadków śmiertelnych od początku tych wakacji odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim – 3. Dwa wypadki śmiertelne zdarzyły się w woj. małopolskim. Na razie w woj. śląskim nie doszło do tragedii na drodze.

>>Multimedialna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym<<

Tak wygląda mapa wypadków w piatek

Policjanci zwracają uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego:

- Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach

- Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem

- Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego

- Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu

- Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami

- Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach

- Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży

- Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~pprywatne 2019-06-21 15:09:24

  Nie mówię, że kierowcy są bez winy, ale jak pieszy nie wlezie pod samochód to go nie przejedzie.

  36 7
 • ~Arteks 2019-06-21 17:31:25

  Największymi przyczynami wypadków samochodowych w Polsce są: brawura, lekceważenie przepisów, alkohol, czasami też zmęczenie. Najlepiej odpocząć sobie od auta i na urlop jechać pociągiem, samolotem lub autokarem. Oczywiście wypadki mogą zdarzyć się w każdym środku transportu ale niestety najbardziej niekorzystna i bezlitosna statystyka dotyczy aut osobowych. @pprywatne - pieszy, rowerzysta, słońce, kot - zawsze się znajdzie pretekst dla słabeusza za kierownicą.

  13 24
 • ~pprywatne 2019-06-21 17:52:34

  ~kazo64 - Nie musisz w każdym poście demonstrować swoich upodobań politycznych. Już chyba tu wszyscy wiemy że kochasz Platformę Obywatelską.

  17 4
 • ~pprywatne 2019-06-21 17:56:28

  ~Arteks - Pamiętaj Arteks o tym, że bardzo też męczy upał w samochodzie z powodu nienabitej klimy.

  18 6
 • ~arrreecccek 2019-06-21 18:20:20

  ~pprywatne - a czy tak ciężko Ci zdjąć nogę z gazu i zahamować widząc zbliżające się do pasów dziecko/kobietę w ciąży/starszą osobę? W Niemczech np. pierszeństwo ma pieszy zbliżający się do przejścia. Trochę empatii i zrozumienia ludzie....
  NIgdy nie twierdziłem, że jestem super kierowcą. Nie jestem. Bo choć mam za sobą prawie 20 lat bezkolizyjnej, bezmandatowej i bezwypadkowej jazdy, to też zdarza mi się popełniać błędy.

  12 8
 • ~pprywatne 2019-06-21 18:25:10

  ~arrreecccek - Możesz uważać jak tylko potrafisz, ale jak ktoś Ci wlezie prosto pod samochód to nic nie zrobisz bo praw fizyki nie oszukasz. Z Twoim 20-to letnim doświadczeniem powinieneś to doskonale wiedzieć. Nie twierdź też, że mi jest coś ciężko lub nie, bo nie znasz mnie i nie masz o tym najmniejszego pojęcia.

  9 9
 • ~arrreecccek 2019-06-21 18:33:53

  ~pprywatnie - Mówisz o skrajnych przypadkach - jak np nieoświetlony menel na rowerze bez odblasków poza terenem zabudowanym. Włącz myślenie i przewidywanie i będzie dobrze. Nie powiem, że zawsze jeżdżę zgodnie z przepisami, grunt to wiedzieć, kiedy można sobie pozwolić na "depnięcie" i nie dać się złapać. I nie jeżdżę tylko z domu do kościoła. Średnio rocznie robiłem 85-90 tys. km.

  6 10
 • ~Terrorysta 2019-06-21 19:01:13

  to niech się uczą cały rok wtedy będzie mniej wypadków.

  5 4
 • ~pprywatne 2019-06-21 19:58:46

  ~arrreecccek - Wypadek to właśnie taki skrajny przypadek. Kiedyś "depniesz" o raz za mocno.

  10 5
 • ~ 2019-06-22 12:54:19

  W Polsce ponad 80% kierowców uważa że jeździe lepiej niż przeciętna to chyba dużo mówi.

  7 1
 • ~Arteks 2019-06-22 22:06:44

  @pprywatne - czy auta jeżdżące na polskich drogach mają jakieś gorsze hamulce niż te na zachodzie? Nie. A jednak tam pierwszeństwo w strefach zabudowanych na pasach ma pieszy i jakoś każdy potrafi odpowiednio wyhamować, a wypadków na pieszych jest znacznie mniej niż w Polsce. Umiejętności kierowców są tam większe? A może po prostu przepisy są czytelniejsze i lepsze? A może kultura jazdy lepsza? A może po prostu wszystkiego po trochu.

  3 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4084