Polacy z roku na rok coraz więcej uwagi poświęcają swojemu wyglądowi, korzystają z usług kosmetycznych, fryzjerskich, zwracają uwagę na ubiór, a co ze wzrokiem? Czy salon optyczny nadal dla większości jest zwykłym sklepem z okularami? O tym, dlaczego warto odwiedzić salon optyczny i zadbać o swój komfort widzenia oraz czy rozmiar ma jakiekolwiek znaczenie, rozmawiamy z Katarzyną Klat, optometrystą w K&K OPTYK FOTOOPTYKA.
Zmieniło się nasze podejście do samego noszenia okularów?
Coraz bardziej dbamy o siebie, a w szczególności o swoje zdrowie. Nasza codzienność wymaga wiele od oczu, stąd polepszanie jakości widzenia okularami czy soczewkami kontaktowymi jest popularne. Parę lat temu mówiąc pacjentowi np. o okularach progresywnych, miałam wrażenie, jakbym opowiadała o stacji kosmicznej, a teraz jak osoby przychodzą do mnie z potrzebą okularów progresywnych, to już wiedzą co to — bo koleżanka z pracy takie nosi, sąsiad, bratowa, itd.
Nastała moda na okulary?
Ludzie rzeczywiście zaczynają traktować okulary jak modny i funkcjonalny dodatek, jak zegarek.
Okulary to spory wydatek. Może dlatego wolimy kupić okulary szybko i byle gdzie?
Generalnie takie okulary drogeryjne, czy apteczne mają swój cel. Mają służyć osobom, które zapomniały okularów w domu lub mają je uszkodzone i potrzebują czegoś na super szybko. Czy też jadąc na wakacje, biorą takie okulary na plażę, gdzie istnieje ryzyko porysowania piaskiem, czy zniszczenia. Natomiast jeżeli chcemy, żeby nasze oczy pracowały sprawnie i zdrowo, okulary powinny być profesjonalnie dobrane.
Niektórzy uważają, że salon optyczny to sklep z okularami
(śmiech) Ciekawe określenie. Jednak w naszych salonach oferujemy klientowi znacznie więcej. Sprzedaż to tylko cześć naszej działalności. Badamy wzrok pacjentów pod względem doboru korekcji, jak i stanów chorobowych, prowadzimy terapie widzenia oraz dopasowujemy pomoce dla osób słabowidzących.
Jak można pomóc osobie słabowidzącej?
Świadomość pacjentów w tej dziedzinie jest rzeczywiście najmniejsza. Chodzi o osoby, którym choroby oczu uniemożliwiają widzenie i korekcja okularowa, czy operacja wzroku tego nie zmieni. Wtedy można skorzystać z rozwiązań specjalistycznych, tj. okulary lupowe, lornetkowe ale również z dobrze dopasowanej lupy.
Czy każda wada wzroku jest chorobą?
Nie. To trochę tak jakbyśmy mieli jedno ucho większe, drugie mniejsze. Można rzec, że taka już nasza uroda. Dlatego, tak jak chodzimy do fryzjera czy barbera, żeby podkreślić swoją urodę, tak możemy udać się do optometrysty, żeby polepszyć swoje widzenie okularami lub soczewkami kontaktowymi.
Kiedy należy pilnie zgłosic się do okulisty?
Świat przez lata się zmienił nie do poznania, czy nasz wzrok za tymi zmianami nadąża?
Kiedyś dużo mniej wymagaliśmy od wzroku. Teraz chcemy widzieć więcej, wyraźniej i przede wszystkim szybciej. Tempo życia wzrosło i stąd mamy potrzebę, by oczy pracowały lepiej zarówno podczas prowadzenia samochodu, pracy przy komputerze, jak i korzystania z telefonu. Szczególnie ekrany są dla naszych oczu wyzwaniem. Mało osób wie, ale patrząc na ekran mniej mrugamy, a nawet wolniej oddychamy.
Czy okulary chronią nas podczas pracy z ekranem?
Tak, odpowiednio dobrane poprawią pracę mięśni, szybkość przekazywania informacji do mózgu. Ale nie sprawią, że będziemy więcej mrugać. Potrzebna jest też odpowiednie dostosowanie warunków pracy – ustawienie stanowiska pracy, odpowiednich odległości od monitora, robienie przerw.
Jak robić przerwy podczas pracy przy komputerze?
Czy okulary mogą rozleniwić lub zepsuć oczy?
Okulary to narzędzie. Jak komputer. Używając okularów możemy żyć wygodniej, działać sprawniej albo bez okularów będziemy przemęczeni. To jest nasz wybór.
Dostaję okulary, zakładam na nos i wszystko widzę wyraźnie?
Zazwyczaj tak, choć jest to indywidualne. Czasem potrzebujemy trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do nowych okularów.
Jak często powinniśmy badać wzrok?
Średnio raz na 1-2 lata. Najlepiej trzymać się wskazań specjalisty, które dostajemy podczas wizyty.
Czy gdybyśmy badali się regularnie, to wada wzroku by się nie zmieniała?
Wada wzroku dziecka jest bardzo zależna od korekcji. Warto aby dziecko miało pierwszą wizytę lekarską około 1. roku życia. Wada wzroku osób dorosłych (dla wzroku to powyżej 27 r.ż.) powinna być w miarę stała, ale tutaj korekcja zależy od potrzeb.
Czyli jak wada rośnie, to powinniśmy się martwić?
Tak naprawdę jest to zapisane w genach. Cyfry na recepcie, to jest informacja dla optyka. Najbardziej liczy się to, jak dobrze i sprawnie możemy widzieć i czy te wyniki się zmieniają.
Wielkość wady ma jednak wpływ na wygląd okularów.
Rzeczywiście jest takie przekonanie, że jak mamy +1, to okulary będą wyglądały ładnie, a jak mamy +3, to będą grubsze i możemy wyglądać w nich nieatrakcyjnie. To jest jednak pole do popisu dla optyka, który wybierając odpowiednią technologię może wykonać piękne okulary. Możemy zaproponować naprawdę wiele rozwiązań, przy wykorzystaniu których oczy nie będą zbyt powiększone, czy pomniejszone przez szkła. Tak że nie martwmy się na wyrost, tylko postawmy na swoją wygodę i zaufajmy specjalistom.
Najtrudniej jest przy pierwszych okularach?
Nie. Najtrudniej jest wtedy, kiedy nasz wzrok zaniedbamy. Kiedy w odpowiednim momencie nie znaleźliśmy czasu dla siebie i nasze oczy są w strasznym stanie, bardzo długo już chciały mieć więcej komfortu i są zmęczone. To tak, jak my jesteśmy zmęczeni, a mamy się uczyć czegoś nowego. Nie idzie nam, bo jesteśmy zmęczeni.
Wniosek jest jeden — warto pamiętać, żeby zadbać o siebie. Tak jak chodzimy do fryzjera, czy na zakupy, warto na listę wpisać optometrystę.
To jak w zasadzie „ratownik musi przeżyć” Jeśli chcemy aby nasz dom, praca, otoczenie były w jak najlepszym stanie, to musimy najpierw zadbać o siebie. To jest prostsze, niż się wydaje. W K&K OPTYK FOTOOPTYKA badania wykonujemy od poniedziałku do soboty, aż w 3 salonach w Rybniku:
- Kościuszki 59 (tel: 32 42 211 35, 507 871 007 )
- Miejska 2 (tel: 32 42 60 180, 510 425 337 )
- Rynek 15 (tel: 505 864 247 )
Umówić można się również przez internet:
https://optykfotooptyka.pl/badania/badanie-do-okularow/
„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
47302Z drogi wypadł autobus! Kierowca dostał mandat (zdjęcia, wideo)
29534Burza wokół drag queen w Rybniku. Pojawił się hejt. Lulla La Polaca z obawy o zdrowie i życie zrezygnowała z występu
22752Z autobusu do radiowozu. Policjanci zatrzymali agresywnego 17-latka
19225Policjant z Rybnika zmarł zdobywając Kilimandżaro. Trwa zrzutka na transport jego ciała
18042„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+208 / -13„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+176 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+134 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+139 / -15Tyle będzie kosztowała kremacja zwłok w Rybniku. Znamy cennik
+142 / -46Burza wokół drag queen w Rybniku. Pojawił się hejt. Lulla La Polaca z obawy o zdrowie i życie zrezygnowała z występu
58Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
38GUS prowadzi badanie ankietowe, pyta o podróże. Tym razem to nie oszustwo
36Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert