zamknij

Wiadomości

Odpady komunalne: idą zmiany, idzie podwyżka!

2019-11-06, Autor: bf

Podwyżka cen, obowiązek segregowania bioodpadów, zmiany częstotliwości wywozu – przypominamy, że od stycznia przyszłego roku, rybniczan czekają spore zmiany w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.

Reklama

Nowy rok – nowe ceny za wywóz odpadów

Niestety czeka nas spora podwyżka cen wywozu odpadów w Rybniku. Ich wysokość będzie przedmiotem jednej z uchwał na listopadowej sesji Rady Miasta Rybnika.

- Zgodnie z projektem uchwały, od 1 stycznia 2020 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na jednego mieszkańca wynosić będzie 22 zł miesięcznie. W przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawka ta wyniesie 66 zł na mieszkańca - wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Miasto przypomina, że obecnie stawki te wynoszą odpowiednio: 11 zł (odpady segregowane) i 22 zł (niesegregowane).

Do 13 listopada br. trwają konsultacje społeczne projektu uchwały. W jaki sposób można zgłaszać ewentualne uwagi do projektu? Szczegóły na stronie BIP.

Bioodpady osobno

Od 1 stycznia 2020 roku w Rybniku wprowadzony zostanie obowiązek zbierania bioodpadów w pojemnikach lub workach koloru brązowego. Wówczas zaczną również obowiązywać w Rybniku nowe umowy na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów, które uwzględniają odpady biodegradowalne. Zmiana ta przyjęta została w maju br. uchwałą rady miasta.

Bioodpady to liście, trawa, kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, odpady spożywcze takie jak obierki, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

Nie zaliczają się do nich natomiast resztki mięsa, kości, popiół, ziemia, kamienie czy odchody zwierzęce.

Częstotliwość wywozu

Wspomniana uchwała wprowadza również zmiany w częstotliwościach odbiorów poszczególnych frakcji odpadów, dostosowując ilości odbiorów odpadów do faktycznych potrzeb mieszkańców Miasta. Od 1 stycznia 2020 częstotliwość wywozu odpadów komunalnych wyglądać będzie tak:

Być bardziej EKO

Wszyscy musimy zmienić swoje nawyki i żyć bardziej ekologicznie. Od czego zacząć?

- Najważniejsze są codzienne przyzwyczajenia, drobne czynności i uczenie się proekologicznych zachowań. Niestety wielu z nas w dalszym ciągu nie dostrzega znaczenia odpowiedzialnej konsumpcji w walce z postępującą degradacją środowiska naturalnego. REDUCEREUSERECYCLE czyli… unikaj kupowania zbędnych rzeczy, użyj ponownie, utylizuj

- mówi Agnieszka Skupień.

Kolejność postulatów nie jest przypadkowa. Najistotniejsza, z punktu widzenia ekologii, jest bowiem racjonalna konsumpcja. To właśnie dzięki niej ilość odpadów może zostać realnie zredukowana. Kolejny postulat („użyj ponownie”) dotyczy czynności, które mają na celu jak najdłuższe pozostawienie przedmiotu w obiegu (czy to przez naprawę zepsutych urządzeń, czy przez kupowanie używanej odzieży). Jeśli stopień zużycia lub rodzaj przedmiotów nie pozwalają na ich ponowne wykorzystanie, należy zadbać o ich właściwą utylizację (recykling). Warto więc zapoznać się z zasadami prawidłowej gospodarki odpadami i segregować je zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Zasada REDUCE w praktyce

Pierwsza i najważniejsza zasada to dbałość o środowisko poprzez redukcję odpadów. Świadomość, że odpady (które produkuje codziennie każdy mieszkaniec naszej planety) nie znikają ot tak z powierzchni Ziemi powinna skłonić do refleksji nad własnymi zachowaniami konsumpcyjnymi. Zmieniając swoje drobne przyzwyczajenia, zmniejszymy ilość śmieci wytwarzanych w naszych domach i tym samym przyczynimy się do poprawy kondycji środowiska naturalnego.

Jak być bardziej EKO?

- unikaj plastiku – obecnie największy problem stanowią tworzywa sztuczne,
- kupuj świadomie – zrezygnuj z niepotrzebnych produktów,
- pij wodę z kranu – nad jej jakością codziennie czuwają odpowiednie służby,
- poza domem korzystaj ze szklanego lub metalowego bidonu,
- zrezygnuj z jednorazowych plastikowych reklamówek - na zakupy zabierz bawełnianą torbę,
- przechowuj żywność w szklanych pojemnikach,
- kupuj większe objętości produktów (duża torba proszku do prania – zamiast kilku(nastu) małych opakowań, duży słoik kawy – zamiast kilku małych torebek),
- wybieraj produkty pozbawione zbędnych opakowań (szampon w butelce – zamiast w butelce i kartoniku, ciastka na wagę – zamiast pakowanych, herbata liściasta – zamiast ekspresowej),
- warzywa i owoce kupuj od lokalnych dostawców,
- nie używaj plastikowych kubków, sztućców i talerzy – są bardzo wygodne, ale rozkładają się setki lat,
- kupuj odzież z naturalnych materiałów,
- wybieraj dobrej jakości zabawki – posłużą nie tylko twoim dzieciom,
- unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

Jeśli wydaje Ci się, że zastosowanie wszystkich tych zasad jest zbyt uciążliwe – zacznij chociaż od jednej.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 243

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (70):
 • ~szymon088 2019-11-06 11:26:09

  Kolejny gowniany artykuł ekologiczny sugerujący jak mam rzyć! Tymczasem w niemczech:
  Portal Energetyka24.com alarmuje: według niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska lada chwila kończy się 20-letni okres subsydiowania dla pierwszych wiatraków objętych programem wsparcia wprowadzonym w RFN w 2000 roku. W praktyce oznacza to, że większość z tych wiatraków zostanie wówczas zdemontowana. Problem będzie nabrzmiewał w kolejnych latach do tego stopnia, ze w 2024 roku zutylizować trzeba będzie 70 tys. ton (!) samych tylko łopat niemieckich wiatraków. Z tak wielką ilością odpadów niemiecki system recyklingowy może sobie nie poradzić.

 • ~norton 2019-11-06 11:26:47

  Proszę o torby papierowe w sklepie - dostępne za symboliczne 5 groszy. Nie ma takich - są ale droższe niż plastikowe.
  Proszę zmusić producentów produktów spożywczych o rezygnację z jednorazowych szklanych butelek - (skandal i granda, że coś takiego w ogóle ma miejsce). Proszę o kaucję na butelki plastikowe - i oczywiście automaty skupujące.
  Urzędnicy tradycyjnie przerzucają na obywateli koszty bałaganu, który samemu nam urządzili.
  Dlaczego osoby nie "oddające" popiołu muszą za niego płacić? To rozbój i złodziejstwo w biały dzień.

 • ~Bartek Żmudka 2019-11-06 11:33:45

  Uwagi do projektu uchwały tylko w formie papierowej. Co za ironia losu. Czy nie chodzi o to żeby mnie śmieci produkować ? Czy stanie się papier ? Administracja państwowa chyba ma układ z producentami papieru skoro tak go lubi :). Zapewniam, że można funkcjonować bez papieru.

  129 4
 • ~Aneta Faikis 2019-11-06 11:43:23

  Po raz kolejny pytam, to gdzie pieluchy jednorazowe? i gdzie odpadki mięsne? czy to znaczy, że mamy być wege :D Fajnie było być ekoświrką jak nikt nawet nie segregował śmieci, używać pieluch wielo i kupować wszystko z eko certyfikatem, teraz kiedy zaczyna to być przymusowe - zdrowy odruch przekory odrzuca mnie od tego.

  91 18
 • ~zabolkaksg 2019-11-06 11:48:36

  Czy w związku z podwyżką będzie możliwość opłaty miesięcznej zamiast kwartalnej.

  49 9
 • ~ka22 2019-11-06 11:57:08

  ~Aneta Faikis - zadajesz to pytanie nie po raz pierwszy, a ja nie po raz pierwszy na nie odpowiadam - pieluchy i odpadki mięsne do zmieszanych.

  54 13
 • ~szymon088 2019-11-06 12:01:05

  Czemu ten art. Jest gowniany... A czemu Przy elektrowni rybnik nie ma wybudowanej jeszcze spalarni śmieci, która później produkuje energię cieplną, lub elektryczną, która posłuży mieszkańcom rybnika do ogrzania domów. Czemu nie wybudują tej kopalni, i dodatkowego bloku energetycznego z "tanim prądem dla mieszkańców", żeby ogrzać domy w zimie. Ciągle tylko kary zakazy mandaty.
  I mam też wrażenie że najbardziej o smog płaczą mieszkańcy bloków, a ci mi przypominają, ludzi którzy jedzą mięsko, a jak im się powie że to z krówki która żyła na polu, to robią wielkie oczy, bo myśleli że mięso rosło na drzewie.

 • ~ka22 2019-11-06 12:08:48

  Taa, wszystko my, konsumenci. A w pewnym sklepie na L, który kreuje się na eko wszystko w plastikowych opakowaniach, nawet bio cukinia.
  Produkuję jeden 30 litrowy worek śmieci na miesiąc, jeden żółty na pół roku, jeden niebieski na dwa miesiące, nie produkuję żużlu i szczerze mówiąc zaczynam powoli mieć w dupiu to całe staranie się
  A, znam gościa, który w młodym wieku dorobił się naprawdę dużego majątku na plastikowych opakowaniach na żywność do marketów. Taka prawda

  85 10
 • ~pilak34 2019-11-06 12:10:02

  ~zabolkaksg- dawno jest taka możliwość po prostu płacisz sobie co miesiąc a system rozlicza kwartalnie ,na koniec kwartału kwota się musi zgadzać ja tak płacę od początku każdy ma indywidualny rachunek

  29 4
 • ~Aneta Faikis 2019-11-06 12:10:34

  ~ka22 dziekuję, poprzednio nie doczytałam, teraz widze też w tabelce, że zmieszane pozostają, w poprzednim artykule chyba to przeoczyłam, Czyli poza podwyżką cen dla niesegrgujących o 300% i dla segregujących o 100% wszystko pozostaje jak dla mnie bez zmian poza częstotliwością wywozu, która od kwietnia do października jest częstsza

  20 7
 • ~Danuta Łukaszczyk 2019-11-06 12:22:52

  Dobrze fajnie segreguje odpady odkąd pamiętam. Jednak trudno robić to prawidłowo. Zachęcam do poczytania na temat segregacji odpadów i dla naszego zdrowia, życia róbmy to. Pozdrawiam

  19 28
 • ~ka22 2019-11-06 12:24:23

  ~Aneta Faikis - proszę bardzo. No niestety, do podwyżki mamy dodatkową robotę w bonusie. Teraz jest 6 frakcji czyli plastik, szkło, papier, zmieszane i bio czyli do tej pory liście i trawa. Teraz do liści i trawy musimy wrzucać odpadki kuchenne czyli obierki warzywne, fusy ale nie kości i mięso (?! ) . No chyba, że ktoś już od dawna to robi. Ja się przyznam, że obierki zawsze wrzucałam do zmieszanych

  35 4
 • ~Jerzy Kolarczyk 2019-11-06 12:37:08

  W ybieraliśmy posłów rajców prezydentów żeby nas reprezentowali A ONI NAKŁADAJĄ WIĘKSZE PODATKI DANINY --- TŁUMACZĄ ,ŻE UNIA EUROPEJSKA --- MOŻE LUDZIE NIE WYTRZYMIĄ I POSZUKAJĄ JAKIEGOŚ "BOLKA "

  93 18
 • ~Hajer Przodowy 2019-11-06 12:43:12

  A gdzie nasz cudowny prezydencik cóż on porabia bo tylko czytamy podwyżki śmieci , złobki za 1000 zł itp . Może by się wypowiedział !? Czy schował się gdzieś z flaszką wina ?

 • ~mellou 2019-11-06 12:57:26

  Czyli prosto licząc normalna powiedzmy 5 osobowa rodzina musi oddać prawie całą wypłatę(najniższa) raz w roku aby ktoś mógł na tym nieźle zarobić?? To chyba lekka przesada z tą ceną ??

  172 6
 • ~akukuruku 2019-11-06 13:03:17

  Panie Kolarczyk czemu miesza Pan do POdwyżek SAMORZĄDOWYCH nasz ukochany rząd???
  Jak glosowaliscie rok temu w wyborach SAMORZADOWYCH to teraz tak macie i proszę NIE zwalać obowiazkow Gmin na rząd.!!!

  68 54
 • ~spirit-of-the-town 2019-11-06 13:09:14

  Nigdy nie wyprodukowałem ani grama odpadów zielonych i nie zamierzam, tak samo jak nowo wprowadzanych bioodpadów, lecz muszę niestety płacić na równi z sąsiadami którzy wystawiają tony brązowych worów. Jaki problem aby wprowadzić weryfikację co do rodzaju odbieranych śmieci z danej posesji? Proponuję przyjąć kolejnych 20 urzędników do rozwiązania problemu:)

  53 34
 • ~rosthost1 2019-11-06 13:40:36

  czyli rozumiem ze za długi miasta mają płacić mieszkańcy. za niegospodarność ekipy prezydenta - płacimy MY. SUPER. Może doliczył sobie jeszcze wóz sportowy i nadwornego fotografa jak burmistrz Warszawa Włochy?

  88 28
 • ~Karolina# 2019-11-06 13:54:55

  dla mnie nie ma wątpliwości, że należy zmniejszyć ilość wywozów/odbioru odpadów z danej posesji w przypadku odpadów zmieszanych i segregowanych np. raz na 1-2 miesiące, bo przecież będą odpady zielone i bio, które faktycznie, z uwagi na odpady kuchenne, nie mogą być składowane zbyt długo, ale 1 raz na miesiąc wystarczy z zabudowy 1-rodzinnej. Segregowane z domków, to głównie plastik, który się nie psuje, papierów i szkła nikt nie zbiera i segreguje, bo szkoda pieniędzy na worek (stłuczki są w zmieszanych), więc naprawdę nie rozumiem tej podwyżki opłat. O co tu chodzi? Czy ktoś sprawdził, jakie odpady i w jakich ilościach są zbierane faktycznie wywożone przez firmy? To już nie będzie opłata, ale haracz!!!!

  70 15
 • ~elmo 2019-11-06 14:04:34

  Pytam dlaczego przed bramę szkło w workach tylko niepotłuczone? Wtrosce o pracownika odbierającego worki? Bo mam filmik z rozładunku taliego busa jak Pan po 1 worku wyrzuca wszystko tłucząc jednocześnie na placu w sortowni...

  70 6
 • ~ka22 2019-11-06 14:11:58

  Rozporządzeniem Rady Ministrów podniesiona została opłata za składowanie odpadów, czyli tzw. opłata marszałkowska. Opłata ta nie zasila budżetu gminy czy przedsiębiorstwa zajmującego się obieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, tylko przekazywana jest do Urzędu Marszałkowskiego. To tak jakby ktoś nie doczytał powodów podwyżek, bo po komentarzach sądząc, są tacy na sali

  40 35
 • ~pprywatne 2019-11-06 14:35:55

  W Chile były zamieszki, podpalono miasto z powodu wzrostu cen biletów na metro o 4 %. U nas podwyżki robi się w setkach procentów i nikogo to nie rusza...

  87 11
 • ~Qwety 2019-11-06 14:43:05

  Po pierwsze 22 zł od członka rodziny, to za dużo. Obciąża odziny z małymi dziećmi. Opłata powinna zależeć od metrażu lokum, takich ludzi stać. Po drugie niech rzecznik miasta mówi po Polsku, ewentualnie po Śląsku do nas, bo to pretensjonalne powtarzać slogany z lat 70 z USA po angielsku.

  58 37
 • ~ 2019-11-06 15:06:32

  Bardzo drogo. A ponadto musze wspolfinansowac smierdzielom wywozenie ich popiolu. Skandal

  47 61
 • ~Qwety 2019-11-06 15:09:44

  Wypada też zwrócić uwagę, że w Rybniku proponuje się stawki 22zł i 66zł za niesegregowane. Tymczasem w takich Katowicach stawki te odpowiednio mają wynieść 21 i 42 zł. Przecież to jest mega dziwne. W innych miastach proponowane ceny w 2020 to: Kilce 20 zł, Krosno18 zł , Sosnowiec 17 zł itd. Te miasta jakoś lepiej gospodarują nawet z uwzględnieniem opłaty marszałkowskiej, cen energii i płacy minimalnej. U nas te kilka złotych od każdego mieszkańca miesięcnie jest puszczane w kosmos.

  97 5
 • ~Gwidon 2019-11-06 16:07:05

  W następnym roku wszystkie firmy i służby wykonujące prace komunalne będą musiały posiadać w taborze 20% aut ekologicznych,
  głównie elektrycznych. Wymóg unijny. Koszt takiego ciężarowego ok 5 mln. zeta. Kto za to zapłaci? Oczywiście my rodacy a więc to nie koniec.
  Na razie o tym nikt nie chce głośno mówić, żeby narodu nie wku..ić na maksa.

  61 4
 • ~wodecki 2019-11-06 16:09:32

  Taki wzrost ciekawe dlaczego na pewno nie dlatego że są takie wzrosty cen. Pracownicy będą więcej czasu w pracy bo ma się zmienić harmonogram wywozu. Wiem bo mam osobę w domu która pracuję w komunalce i jesteśmy na bieżąco. Dlaczego nie zrobią ulgi dla pracowników? A ciekawe czy pracownicy co wywożą te śmieci czy odczują różnicę? Na pewno nie tylko prezesi firm odczują wzrost na kontach.

  41 9
 • ~tf2 2019-11-06 16:22:01

  Najpierw pitolenie, że nie ma kasy w budżecie miasta a potem znowu dadzą lekką rączką po kilkaset tysięcy do biznesów, tzw. "klubom sportowym". Oczywiście dużo więcej niż rok wcześniej.

  Wasze slajdy nie są uzasadnieniem dla zrzucania obciążeń na mieszkańców, w innych miastach jest taniej. Zróbcie przed podwyżką najpierw przetarg na wywóz śmieci i wybierzcie najtańszą ofertę.
  Poza tym - trochę wyobraźni, dalej dziecko wyceniacie jak dorosłego?

  55 9
 • ~felix 2019-11-06 16:39:23

  Za wywóz popiołu z kopciucha 100 zł!!!!!

  31 68
 • ~pprywatne 2019-11-06 17:03:59

  ~tf2 Właśnie przetargi na wywóz śmieci są wręcz śmieszne. Myślisz, że tuż za rogiem czeka z pięć firm z taborem śmieciarek gotowych do pracy?

  16 13
 • ~minowa 2019-11-06 17:23:43

  Qwety, pampersy są z metrów kwadratowych czy z dzieci ? Znów chcesz wozić się na mieszkańcach domów, "bo ich stać" ? Masz 500 plus na każde dziecko TO CIEBIE STAĆ NA PODWYŻKĘ ZA WYWÓZ ŚMIECI !!!!

  42 8
 • ~Marcin Dębosz 2019-11-06 17:26:28

  Niedługo po odbiór śmieci będą przyjeżdżać limuzynami. Myśle ze dwa lata,i będzie 100 zł od członka rodziny. Wtedy będą chodzić po mieszkaniach i osobiście odbierać śmieci,bo za takie pieniądze to już chyba wypada.

  45 6
 • ~minowa 2019-11-06 17:26:40

  Za nazwanie mnie "śmierdzielem" podaję do sądu. Spodziewaj się pozwu. Nie będziesz nikogo tu obrażał. Zapłacisz, to zrozumiesz.

  26 36
 • ~majster86 2019-11-06 17:28:09

  Ja czegoś tu nie rozumiem, jakim cudem stawka wzrosła 2 krotnie a częstotliwość odbierania w zabudowie jednorodzinnej się zmniejszyła? Dlaczego w zabudowie wielorodzinnej śmietniki wywożą 4 razy na miesiąc, koło domków ma śmierdzieć ze śmietników przez cały rok? płacisz tyle samo a dostajesz 2 razy mniej? Tak jak Arteks napisał mieszkańcy domków powinni sami sobie kupić pojemniki na biodpady to w takim razie niech spółdzielnie mieszkaniowe kupią dodatkowe pojemniki a śmieci wywozić co 2 tygodnie tak samo jak w zabudowie jednorodzinnej. Proponuję aby wprowadzić zasadzę że każdy zarządca lub właściciel nieruchomości powinien zapewnić minimum 50 litrów pojemności pojemnika na odpady na osobę. wtedy nie będzie problemów z częstym wywozem z bloków co obniży koszty odbioru śmieci.

  43 8
 • ~rybnikus 2019-11-06 17:31:51

  Przypominam, że te podwyżki są za składowanie odpadów, miasta które mają spalarnie nie mają takich podwyżek. Co w Rybniku zrobiono dla spalarni śmieci oprócz antypisowskiej propagandy?

  48 13
 • ~sianio 2019-11-06 17:44:46

  Ja to wiem i Wy to wiecie że ta ekologia to nam się odbije czkawką.Ktoś na tym trzepie niezłą kasę a ty durny narodzie zastaw sobie całe podwórko pojemnikami i wkładaj jak jakiś ciu....a, tu słoiczek,czy aby czysty i bez nalepki,tu plastik,tu kolorowe gazetki,tu czarno białe,tu karton itd.Ludzie odwalamy robotę za kogoś i jeszcze płacimy mu niemałe pieniądze.To jest biznes a my jesteśmy dojną krową.A jak chcecie wiedzieć dlaczego zrobiono specjalny sort "bioodpady" to przeczytajcie artykuł https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-ma-zielona-elektrownie-prad i zastanówcie się kto Waszymi rękami trzepie kasę.Żeby nie było - jestem za segregacją ale nie cwaniactwem.Powinno być tak -osobno odpady które można przerobić i ponownie wykorzystać i osobno reszta która nie nadaje się do przerobu,Proste.

  61 5
 • ~Monia2002 2019-11-06 17:45:35

  ~Qwety - "Opłata powinna zależeć od metrażu lokum, takich ludzi stać." Co za myślenie, masakra, komuna się niby skończyła, ale nie w głowach niektórych ludzi.
  Może ceny w sklepach też powinny być wyższe, dla tych, których stać?

  40 12
 • ~tf2 2019-11-06 18:16:49

  Oj znowu bredzisz Monia, w całej Polsce tak jest tylko w Rybniku jak zwykle inaczej,

  https://pbs.twimg.com/media/D-YuuMHXsAEMlek.png:large

  10 20
 • ~ 2019-11-06 18:30:37

  Ale jak to jest: nie dosc, ze ktos kopci , to ma jeszcze dwa razy czesciej wywozone odpady (przez pol roku) za te sama cene?? Co to w ogole ma byc? Kogo to dzialanie ma wspierac i co ma byc przez to osiagniete? Znowu sie wspiera tych, ktorzy dymiac terroryzuja reszte - przez ponad 100 dni w roku komunikat, ze nie wychodzic z domu, bo trucizna w powietrzu - we wlasnym miescie czuje sie jak w wiezieniu. I jeszcze to jest wspierane

  22 29
 • ~Fidzi 2019-11-06 19:42:07

  Koszt utylizacji odpadów Unia przerzuca na konsumentów.
  Zastanówcie się, dlaczego producenci mogą pakować swoje towary w olbrzymie opakowania lub w kilka jego warstw (papierek, folia, plastik, a w końcu wielkie pudełko)? Same leki: kilka tabletek i pudło z całą "encyklopedią".
  Słodycze tak samo: kilka cukierków w napompowanym dużym opakowaniu.
  Firmy tworzą odpady za które klient musi płacić. Może by tak przerzucić koszta na producentów? Konsument zapłaciłby grosiki więcej, bo nagle okazałoby się, że towar może być zapakowany stosownie do swojego rozmiaru. Tylko ktoś na mniejszej ilości odpadów by dużo stracił.
  Kto?
  Odpowiedzcie sobie sami.

  37 3
 • ~pprywatne 2019-11-06 19:53:51

  ~Fidzi - Nie raz pisałem, że to producenci opakowań powinni płacić za ich utylizacje. Powinni płacić od wielkości, wagi czy uciążliwości dla środowiska, natomiast opakowania zwrotne powinny być jakoś profitowane.

  37 1
 • ~Kurt_Wallander 2019-11-06 21:40:34

  Kyrie eleison, gdzie ja się przeprowadziłem... Jeszcze gdyby segregacja i wykorzystanie odpadów do ponownego przetworzenia czy produkcji energii ze spalania były jak w Niemczech to cenę za wywóz bym zrozumiał. Ale to wszystko trafia na składowisko. Obywatelu, bądź eko i stań na głowie a my to za twój hajs wysypiemy na składowisku.

  W biednych miastach ceny usług komunalnych rosną...

  23 4
 • ~hanys z Rybnika 2019-11-06 21:41:31

  Boze 100% więcej za segregowane śmieci jest nas w domu pięcioro i mam płacić 110 złoty miesięcznie to jest złodziejstwo w biały dzień !! Panie prezydencie proszę się podać do dymisji bo my mieszkańcy Rybnika pana taczką wywieziemy aż do popielowa.Nie dajmy się okradać urzędnikom proponuje manifestacje przed urzędem bo tak dalej nie może być żeby z nami robili co chcieli .

  61 9
 • ~psyche09 2019-11-06 21:59:02

  Ludzie, którzy nie ogarnęli napisu "POPIÓŁ" - nie umiecie czytać?!

  4 6
 • ~Jacek Kamiński 2019-11-06 21:59:32

  do akukuryku:
  Rząd podnosi opłatę marszałkowską, zwiększa opodatkowanie (zwane podatkami, daninami, składkami), zmniejsza wpływy podatkowe gmin, dokłada im obowiązków. A Pan udaje, że tego nie widzi, lub...nie potrafi dostrzec związku przyczynowo-skutkowego. Że ciemny lud tak czyni - nie dziwota, ale Pan taki elokwentny...

  17 17
 • ~Kurt_Wallander 2019-11-06 22:00:25

  A propos segregacji: dzień wywozu gabarytów. Stoję se i widzę wielką śmieciarkę. Ki diabeł? Zmieszane były dwa dni temu, WTF?!? Ja patrzę a oni te meble dups to recyklera - śmieciarka podskakuje jak w konwulsjach, zgniata starą kanapę, szafę, etc. Wcześniej przyjeżdżała ciężarówka... Gabaryty.zip trafią tak czy siak na wysypisko. Ale nieeee obywatelu, ty bądź eko. Ekologia to 90% biznes a 10% ideologii.

  34 3
 • ~akukuruku 2019-11-06 22:06:52

  @hanysku-Nie narzekaj dyc te "samorzadowce" lubia lulki palic i bawic sie do samego rana pijac Champagna i jezdzac Lambo z otwartymi oknami a nuz im wpadnie jakis %cik od WZetki ,a ci wlasciciele samorzadowej spolki (dziwnym trafem sPOwinowaceni z POlowa UM)zajmujacej sie odpadami tez musza z czegos zyc ,i na czyms se "dorobic" aby przezyli do nastepnej wyplaty!
  Wiesz wiela poli takie Lambo,chyba tyle co pelno smieciarka?
  A swoja droga to te "samorzady" to KOMU i DO CZEGO sa POtrzebne te tabuny darmozjadow i "mafiozow"?
  Pozdrawiam.

  21 11
 • ~akukuruku 2019-11-06 22:20:52

  @Panie Kaminski -Ja juz sie przyzwyczailem ze Pan w KAZDYM zdaniu wcisnie kilka KLAMSTW,w ktorych rozPOwszechnianiu jest Pan tu na POdium!!!
  1.zwiekszenie o 100 zl/t "oplaty marszalkowskiej" dotyczy TYLKO skladowanych odpadow!!!Co ma byc zacheta dla ruszenia d..y ze stolkow przez samorzady i szukania rozwiazan na UTYLIZACJE tych odpadow a nie aby je tylko skladowac!!!
  2;Prosze POdac JEDEN podatek dla obywatela jaki podniosl rzad PiSu?Odwrotnie PIS OBNIZYL CIT i PIT i teraz dla PANA PYTANIE ,czy samorzady maja WIECEJ kasy z tego obnizonego podatku czy moze mniej?

  20 16
 • ~Arteks 2019-11-06 22:42:57

  @majster86 - to proste do wytłumaczenia. Wywóz i obsługa zabudowy wielorodzinnej jest dużo tańszy niż terenów z zabudową jednorodzinną. Nie mówiąc już o takich miejscach gdzie zabudowa jest bardzo luźna i rozrzucona np. Stodoły. Poza tym domy jednorodzinne produkują uciążliwy do wywożenia popiół za który nie płacą ani grosza więcej mimo, że to cięższy produkt niż śmieci mieszane, plastik, szkło i papier razem wzięte.

  13 39
 • ~obserwathor 2019-11-07 00:06:24

  ~Arteks jeżeli jest to " to proste do wytłumaczenia", to dlaczego np w gminie Pilchowice przy rozproszonej wiejskiej zabudowie i braku bloków, wywóz śmiecie nie jest droższy niz u nas, a do tego w cenie jest jeszcze dystrybucja worków na zmieszane i wynajem pojemników na popiół ? nie przypuszczam, by gmina dopłacała do interesu, bo raczej do bogatych nie należy (poza tym ,nie wiem, czy jest to prawnie dozwolone)

  25 3
 • ~Jacek Kamiński 2019-11-07 07:34:05

  do akukuryku:
  Celowo rozpisałem OBCIĄŻENIA jako podatki, daniny, opłaty, składki. A Pan manipulując przekręcił me słowa skupiając się tylko na podatkach. OBCIĄŻENIA wzrosły w około 40 przypadkach, a obniżka PIT dotknie samorządy! Podobnie jak rządowa dobroć dla nauczycieli-wychowawców - głośno obiecano 300 złotych, ale cichosza, że z funduszy samorządu. Prosty przykład wzrostu 2015 - 1092 zł ZUS, od przyszłego roku - 1430. Ale co tam konkretne dane, Pan wie że jest mniej, bo w TVPIS tak powiedzieli.

  12 14
 • ~Arteks 2019-11-07 09:41:26

  @obserwathor - a jest coś trudnego w zrozumieniu, że gospodarka komunalna (nie tyko śmieciowa) jest droższa w zabudowie rozproszonej? Podałeś przykład małej gminy Pilchowice. To ja podam przykład dużej gminy jaką są Gorzyce. Tam będzie drożej od Rybnika.

  3 22
 • ~marcin20064 2019-11-07 10:53:22

  Za taką stawkę chciałbym mieć udostępniony jeden big bag na rok na odpady poremontowe/gruz wraz z odbiorem. Do osobówki nie zapakuje pół tony gruzu, a tego się od nas mieszkańców wymaga aby dostarczyć to OSOBIŚCIE.

  17 2
 • ~majster86 2019-11-07 11:06:59

  Arteks widać że ty popiołu nawet na oczy nie widziałeś.
  Kubeł popiołu z dobrego węgla albo tak jak w dużej mierze u mnie z drewna waży podobnie lub mniej niż standardowy pełny ubity kubeł z odpadami komunalnymi (oczywiście pod warunkiem że ktoś wcześniej nie zmoczył popiołu żeby się nie kurzył przy wrzucaniu do kubła)
  Druga sprawa koszt składowania popiołu jest niższy niż składowania odpadów komunalnych. popioły można do tego wykorzystać dlatego specjalnie się je segreguje własnie aby obniżyć koszty.
  Wiec twój argument że to jest duży problem jest o d..y strony.
  Ale wiadomo jak każdy Janusz wypowiadasz się na każdy temat nie mając o nim pojęcia.
  Kolejna rzecz naprawę uważasz że jeżdżenie 4 razy po blokach jest tańsze niż zebranie śmieci z na przykład takich Chwałowic lub Boguszowic gdzie na wysypisko masz rzut beretem? Zapytaj kiedyś obsługę śmieciarki jak często muszą opróżniać śmieciarkę kiedy zbierając smieći z osiedli i ile jesto przejazdów na wysypisko, a jak często w dzielnicy domkowej. Po prostu jak zwykle nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Nawet przy założeniu że wrzucanie śmieci jest szybsze to czas transportu na wysypisko i z powrotem po kilka razy ten zysk niweluje, a biorąc pod uwagę że odbiór jest częstszy to my z dzielnicy domkowych dopłacamy do waszego odbioru bo nie łaska spółdzielniom kupić więcej pojemników. Albo zaraz byłby raban na osiedlach że śmierdzi z kubłów.

  28 1
 • ~majster86 2019-11-07 11:17:10

  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,osiedla-w-rybniku-prawie-jak-ulice-w-neapolu-tona-w-smieciach,wia5-3266-32271.html
  Fajny przykład na smieci z osiedli a tu zaledwie nie były wywiezione 2 tygodnie. Ciekawe że nie osiedlach każdemu śmierdziało ale przy domu to nie ma problemu może nawet miesiąc stać. A w sumie dlaczego by nie zrobić tak aby raz na rok odbierać komu by to przeszkadzało? każdy sobie zrobi mini wysypisko na placu. Albo mam jeszcze lepszy pomysł skoro płacę tyle samo co mieszkaniec osiedla a osiedle mam za płotem śmieci będę wrzucał do śmietnika z osiedla. innego wyjścia nie będzie.

  15 2
 • ~obserwathor 2019-11-07 11:45:45

  Arteks liczyłem na bardziej merytoryczną odpowiedź, a nie odwrócenie kota ogonem bo inni mają drożej

  17 1
 • ~Barbara Walczak 2019-11-07 13:54:39

  Potem podpala wysypisko.....mi śmieci rozgrzebuja bo mogą nie wziąść na osiedlach prosta sprawa

  3 1
 • ~zbyszek0 2019-11-07 17:47:04

  Nie chodzi o PiS czy PO lub bloki czy domy prywatne ale o to że prezydent nie robi nic dla mieszkańców jeśli podwyżka to maksymalna trzeba pamiętać że budżet musi się zgadzać więc najłatwiej doić mieszkancow

  11 2
 • ~Karolina# 2019-11-07 19:00:03

  A tak mimochodem, to skoro jest w mieście piękny, wielopiętrowy parking, to może zlikwidować miejsca parkingowe na osiedlach i wystawić więcej kubłów, by można było z blokowisk też rzadziej odbierać śmieci? Tzn tak samo jak innym, w zabudowie jednorodzinnej, bez podziału na lepszych i gorszych. Auto nie musi stać pod oknem.

  8 2
 • ~Arteks 2019-11-07 19:23:24

  @majster86 - nie mieć pojęcia o popiołach to dla mnie i każdej cywilizowanej osoby - prawdziwy komplement! :D Rzeczywiście nie mam i nie chcę mieć. Natomiast fakt jest faktem, że chałupy produkują dodatkowe śmieci i za to nie płacą. Nieważne czy ktoś ma popiołów i liści mniej lub więcej. A twój link to jest "fajny przykład" na nic, bo artykuł opisywał chaos po wejściu nowej firmy spoza Rybnika, która omijała niektóre śmietniki lub nie odwiedzała ich w odpowiednich terminach. Problemy były nie tylko na osiedlach ale także na ulicach domkowych. Ja wcale nie sądzę, że obsługa komunalna jest droższa w zabudowie rozproszonej - bo to jest zwyczajny FAKT. Zresztą ogólnie domki prawie w każdym temacie stanową problem dla miast. Przez ich smrodzenie mamy jako całe miasto popsutą opinię i dobre imię.

  3 21
 • ~ 2019-11-07 20:27:33

  ~Arteks
  (...) "Zresztą ogólnie domki prawie w każdym temacie stanową problem dla miast. "
  zróbcie sobie wydzielone i zamknięte getto pod nazwą Rybnik, składające się z blokowego śródmieścia i Nowin z króliczokiem "naczelnego komentatora" na czele, w którym zgodnie z najnowszymi trendami będzie można poruszać się tylko pieszo, autobusem lub rowerem po pasach rowerowych zajmujących każdą drogę, "mototerroru" i "motokultu" tam nie będzie, bo będzie zakaz wjazdu samochodów, a ogrzewanie będzie realizowane za pomoca pozytywnej energi emitowanej przez nowoczesnych, światowych mieszkańców, chyba że na środku postawicie sobie kotłownię, ciekawe czym opalaną ?
  kto jest za ?

  16 2
 • ~artefaks 2019-11-07 21:34:47

  Arteks ty jak zawsze jesteś osobą wyjątkowo odporną na fakty i wiedzę. Popiół i żuzel na wysypisku to cenny surowiec którym są pokrywane od góry zwały śmieci. Surowiec się lasuje i po 2 latach rośnie na tym bujna koniczyna. Gdyby na wysypisku nie było żużla. To należałoby go zastąpić humusem. Spowodowało by to dodatkowy wzrost kosztów.Z tego tytułu że jest segregowany żużel ty w szuflandii masz niższe koszty i opłaty za wywóz śmieci

  12 4
 • ~Arteks 2019-11-07 22:12:59

  @artefaks - jeśli popiół jest cennym odpadem to dlaczego nikt go nie chce sobie zostawić na swoim placu? ;)

  3 10
 • ~ 2019-11-07 22:18:45

  przecież popiół mamy chociażby na Rynku, jak myślicie co jest podstawowym składnikiem kostki (tej twardej, obecnie juz takiej nie produkują, bo cement kosztuje), którą przez lata produkował Utex utylizując poektrowniane odpady

  8 2
 • ~ 2019-11-08 09:12:12

  Z niecierpliwością czekam na okres świąteczno-noworoczny w dzielnicach apartamentowców, a żeby jeszcze wiało co by śmieci wszędzie latały po waszych pięknych parkingach i placach.

  2 1
 • ~wodecki 2019-11-08 16:24:32

  Witam. Szkoda że mieszkańcy co mają już ogrzewanie np na gaz muszą płacić tak jak ci co mają kopciuchy. Gdzie tu sprawiedliwość. A tym bardziej że przez okres letni też mają wywożony popiół bo niby wodę grzeją. Śmiechu warte. Ale cóż nasza rada miasta fajnie mówi przed wyborami tak jak i nasz prezydent.

  4 3
 • ~Monika Osińska Żabka 2019-11-12 13:29:32

  Czy w takim razie nie powinni zmniejszyc opłaty dla osob ktore nie produkują jednego z rodzajów odpadów? Nie produkuje popiołu - dlaczego mam placic tyle samo co sasiedzi, którzy co 2 tyg wywoza caly kontener wiecej syfu???

  3 1
 • ~Monika Osińska Żabka 2019-11-12 13:36:16

  Niestety "ryba psuje się od głowy" jeśli zastanawiacie się skąd taka podwyżka cen za śmieci to wystarczy zerknąć na obostrzenia w ostatniej zmianie ustawy o odpadach (skądinąd uzasadnione) nakładające na podmioty gospodarujące odpadami kosmiczne wręcz sumy zabezpieczeń finansowych ... skądś te pieniądze muszą wziąć ... zatem kto za to zapłaci? Ja ... Pan ... Pani ...

  1 1
 • ~Marcin Pakura 2019-11-15 08:32:11

  Kolejne podwyżki i to stuprocentowe to oznacza tylko jak rządzący mają w nosie nasze uwagi. Nabijają pieniądze lobby śmieciowemu. Nikt już tego nie kontroluje, a to że segregujemy to gdzie to idzie.! Do jednego wora! Tam gdzie nie ma nad niczym kontroli zawsze kasa się nie zgadza, bo pomysłów eko nie mają żadnych! Żenada!

  1 1
 • ~Marcin Pakura 2019-11-15 08:46:30

  O! Teraz się zaczyna eko struktura. Jest już eko, bardziej eko, a później wprowadzą jak w grach komputerowych common eko, rare eko, epickie eko noi możesz jeszcze zostać być legendą eko. Buhahahaha. Ale tak na serio to w ciągu tych wielu lat segregacji jedno się w mojej okolicy nie zmienia a mianowicie śmieci oddajemy coraz mniej, mało kto wystawia już kubeł z popiołem, worków też jest mniej, a biodegradowalne u mnie w gminie ludzie sami wywożą. Sztuczne podwyżki, argumentacja nie przekonuje nikogo bo sami dzwigają ceny z niczego.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 749