zamknij

Wiadomości

Od 11 czerwca pociągi nie będą zatrzymywały się na przystanku Rybnik-Paruszowiec. Dlaczego i co z pasażerami?

2023-06-07, Autor:  bf

To ważna informacja dla pasażerów – od 11 czerwca do 2 września przystanek kolejowy Rybnik-Paruszowiec będzie wyłączony z użytkowania. W tym miejscu PKP PLK zamierza rozpocząć remont peronów. Co z pasażerami?

Reklama

Nie zatrzymamy się na Paruszowcu. Będzie remont

O sprawie powiadomiła nas Czytelniczka (imię i nazwisko znane redakcji).

Takie info. Koleje Śląskie od 11 czerwca nie będą się zatrzymywały na przystanku Rybnik- Paruszowiec z powodu niby wyłączenia jednego toru. Mamy się poruszać komunikacją miejską, z tym że na Paruszowiec jest „kijowa”. A piękny wyremontowany dworzec będzie nieużywany. Masakra, zwłaszcza że to jedyny transport publiczny do Katowic po likwidacji Intera – pisze.

Informacji szukamy w Kolejach Śląskich i faktycznie, Maciej Zaremba - rzecznik śląskiego przewoźnika potwierdza nam słowa Czytelniczki. Zmiany zajdą na linii S7 Katowice – Racibórz.

Od 11 czerwca do 2 września remont peronów w Rybniku Paruszowcu spowoduje brak możliwości zatrzymywania się na przystanku. Dojazd do Paruszowca będzie realizowany autobusami KM Rybnik na podstawie ważnego biletu kolejowego – wyjaśnia Maciej Zaremba.

O tym już pisaliśmy w grudniu 2022 roku. Przypomnijmy, do końca 2023 roku przebudowany zostanie peron w Rybniku Paruszowcu między stacjami Leszczyny i Rybnik. W obrębie przystanku zostaną wymienione tory i elementy sieci trakcyjnej. Dodatkowo obiekt będzie dostosowany do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Peron zostanie podwyższony, by ułatwić wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dzięki platformie przyschodowej zostanie dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Obiekt będzie wyposażony w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Orientację w podróży ułatwią tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Będą też ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą - wymienia Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

Prace przy budowie przystanku ruszą 11 czerwca. Pierwszym etapem będzie rozbiórka peronu i wykonanie robót ziemnych pod budowę nowego obiektu. Zakres zadania wymaga zmian w komunikacji. Od 11.06 do 2.09 przystanek Rybnik Paruszowiec zostanie wyłączony z obsługi.

Bilety Kolei Śląskich będą honorowanie w autobusach komunikacji miejskiej na liniach nr 18 Rybnik-Kamień-Leszczyny-Rybnik oraz nr 19 Rybnik-Kamień-Książenice-Rybnik.

---

To nie wszystkie zmiany, jakie wkrótce zajdą. Jak dowiadujemy się od rzecznika Kolei Śląskich, od 7 do 21 lipca będzie prowadzona naprawa infrastruktury na odcinku Rybnik Niewiadom – Sumina. Pociągi zostaną skierowane objazdem przez Jejkowice, a pominięte przystanki będą obsługiwane autobusami komunikacji zastępczej, kursującymi na odcinku Rybnik – Sumina.

Z kolei wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki zostało zaplanowane w terminie 28 sierpnia – 1 września. Zamknięcie jest spowodowane budową przystanku Wodzisław Śląski Centrum.

Od 11 czerwca Koleje Śląskie przywracają połączenia do Bohumína. W pierwszej fazie przewóz będzie realizowany czeskim pojazdem ze skomunikowaniem w st. Chałupki na podstawie biletu Kolei Śląskich. Docelowo, po uzyskaniu niezbędnych dopuszczeń, uruchomimy bezpośrednie pociągi w rel. Katowice – Bohumín. Ograniczenia przepustowości będą miały miejsce również na odcinku Leszczyny – Rybnik, Sumina – Nędza oraz w stacji Orzesze. Z tego powodu układ połączeń nieco odbiega od rozkładu jazdy z poprzednich cykli (nastąpiły m.in. zmiany relacji niektórych pociągów).

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Franek 7 2023-06-07
  13:25:47

  24 21

  Nawet gdyby pociągi omijały Rybnik w ogóle to Arteks powie, że pociąg lepszy już samochód ;)

 • ~Arteks 2023-06-07
  16:11:22

  12 33

  No jeśli jest potrzeba remontu peronów to nie ma co narzekać. Komunikacją publiczną da się bez problemu dojechać do centrum Rybnika i tam wsiąść w pociąg. Termin wakacyjny bardzo dobrze wybrany na taki remont. @Franek 7 - pociągi omijają tylko dziury, a Rybnik to duże miasto i bardzo duży węzeł kolejowy. A powiedz mi, wolisz jechać gdzieś 3 godziny pociągiem czy autem? Pewnie, że pociągiem no nie? Niedawno Tusk odwiedził twoje Kaszuby i na spotkaniu w Kartuzach niesamowicie krytykował zapóźnienie komunikacyjne Polski w czasach PiS w tym fakt, że 13,5 miliona Polaków mieszka w miejscowościach bez żadnego transportu publicznego... Myślę, że to jest poziom Bangladeszu czy Zimbabwe. Pod tym względem Śląsk ma rewelacyjną komunikację, znacznie lepszą niż inne regiony kraju. :)

 • ~Franek 7 2023-06-07
  16:52:41

  26 8

  Arteks- zawsze kiedy mogę podróżuje pociągiem. Z pewnością jest to bardziej komfortowe ale nie zawsze mam możliwość a w zasadzie rzadziej pociągiem niż samochodem. Muszę być mobilny i szybko się przemieszczać w miejsca gdzie nie ma szybkiej i częstej komunikacji publicznej. Pod tym względem samochód jest najlepszy.

 • ~ 2023-06-07
  18:50:38

  18 15

  "Pod tym względem Śląsk ma rewelacyjną komunikację, znacznie lepszą niż inne regiony kraju. "

  Jeżeli chodzi o część Polski (zdominowaną przez samorządy PO), to fakt - tam kolej w wielu miejscach nie funkcjonuje. Nawet te kilka Tuskowych tramwajów Pindolino tam nie docierało, bo nie było torów. Samorządy nie były zainteresowane dotowaniem przejazdów.
  W pozostałej części Polski raczej nie podróżowałeś koleją albo cię znowu okłamali w niemieckich czy rosyjskich mediach.
  Wiele tras jest przebudowanych, nowoczesne perony i systemy zarządzania. Podniesiona prędkość i nowe składy. Rybnik akurat odstaje pod tym względem. Niestety Rybnik miał i ma lepszą konkurencję i nawet w latach 80-tych kolej pasażerska omijała nasze miasto i było niewiele pociągów ekspresowych i pospiesznych.

 • ~Franek 7 2023-06-07
  19:12:33

  12 19

  Kaziu Smołko ( WebAdmin ) widać, że w TVP Info jeszcze nie powiedzieli to ja ci powiem, że tylko w jednym samorządzie w Polsce rządzi kandydat PiSu- w Zamościu. Wszędzie indziej albo PO albo kandydaci niezależni ;)

 • ~Arteks 2023-06-07
  19:14:37

  11 22

  @WebAdmin - samorząd wojewódzki w czasach PO+RAŚ+PSL zakupił 53(!) jednostki taboru, w czasach kiedy województwem rządziło SLD zakupiono 4 jednostki. W czasach kiedy województwem rządził PiS nie zakupiono ANI 1(!) jednostki dla Kolei Śląskich. Jak to jest, że SLD i PO, RAŚ, PSL znajdowały kasę w budżecie na zakupy, a w czasach PiS nie ma na nic kasy? Gdyby składy KŚ były dłuższe jeździłoby nimi jeszcze więcej pasażerów. Gdyby było więcej składów możnaby uruchomić pociągi np. z Gliwic do Rybnika. Nie patrz na innych to ty KŁAMIESZ bo w latach 80. nic Rybnik nie omijało. Pociągi jeździły w każdym kierunku był np. popularny pociąg Pogoria na Mazury czy pociągi z Krakowa do Jeleniej Góry. Faktycznie były trochę wolniejsze niż dzisiaj. Jeśli uważasz, że Pendolino powinno jeździć przez Rybnik - dlaczego poseł Piecha nie składa w tej sprawie interpelacji? Dlaczego on w ogóle nie dba o interes Rybnika, ani jeśli chodzi o fundusze państwowe ani inwestycje ani transport? Przecież dalekobieżne przewozy kolejowe podlegają pod Ministerstwo Infrastruktury - czyli są rządzone przez ludzi PiS. Możesz wyjaśnić? Dlaczego poseł Piecha nie zabiega o wskrzeszenie połączeń PKS dla naszego regionu? Bo mu się nie chce czy jest inny powód?

 • ~ 2023-06-08
  11:18:22

  12 5

  @Franek (przykopa) - to oczywista manipulacja, niewiedza lub ignorancja ze swojej strony twierdząc, że samorządowcem jest tylko prezydent miasta.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_samorz%C4%85dowe_w_Polsce_w_2018_roku

  Prezydentów jest tylko garstka. Jak już mówiłem kolej nie kończy się tylko na kilku głównych dworcach - o czym nie wiedział Tusk przepłacając za te kilka sztuk niewygodnych i niepraktycznych szynobusów.

  Nie wszyscy z P0 mają wyprane mózgi, na poziomie babci kasi i SIKorskiego. Są też tacy, którzy nie chcą"niszczyć PIS" a w mózgu mają coś więcej niż 8 gwiazdek, ale zrobić coś dla ludzi. Przykład i zarazem sytuacja z zachodniej strony o której pisze GW:

  https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,29494160,gdy-kolej-wraca-do-malego-miasta-burmistrz-az-ciarki-przechodza.html

 • ~ 2023-06-08
  11:23:00

  14 5

  "Jeśli uważasz, że Pendolino powinno jeździć przez Rybnik - dlaczego poseł Piecha nie składa w tej sprawie interpelacji"

  A po co mi pindolino? Jechałeś tym kiedyś? Z wyglądu (z przodu) wygląda jak nowoczesny tramwaj. W środku mamy otwarty przedział kilkudziesięciu osób. Jest hałas. Miejsca na nogi dużo mniej niż w polskich DARTach. Na bagaż miejsca brak.
  Gdzie tym chcesz jechać? Do Pszczyny?

 • ~hub381 2023-06-08
  16:53:12

  11 2

  To przygotowanie st.Paruszowiec dla "Szybkich kolei", będzie kursować PIERDOLINO.

 • ~romcost 2023-06-09
  17:35:17

  4 0

  ~WebAdmin podpowiedz mi Kolego, do ilu podnieśli prędkość przejazdową w Czerwionce, bo dawno nie jechałem. Uwielbiam trasę kolejową z Rybnika do Gliwic, czy tak odległego Knurowa, tam jest wybór połączeń, niemal taki sam jak autobusem ...
  A tak poważnie, to niestety, dopuki transport publiczny nie będzie służył ludziom a tylko zarabjaniu kasy, to nigdy nie będzie atrakcyjny. Jeżdże samochodem, bo jestem zmuszony, jak bedę na emeryturze lub bezrobotny i nie będę miał co z wolnym czasem robić, to chętnie pojeżdżę tym ekskluzywnym transportem. Obecnie niestety te kilka godzin na dojazdy i przesiadki wolę na coś innego poświęcić.
  A co do przedmiotu artykułu, to fajnie, że dworzec remintują.

 • ~rzyt 2023-06-09
  18:20:41

  4 4

  PO kupowało składy bo się im ... opłacało. Nowak może kiedyś o tym opowie.

  Pendolono z Pszczyny do Warszawy 250 pln, LOT z Okęcia do Pyrzowic 150pln....

  Nie krytykuję PKP, bo w Hiszpanii pociąg też jest droższy od slotów.

 • ~hub381 2023-07-31
  17:17:45

  2 0

  Pytanie do Arteksa: czy Pendolino będzie się zatrzymało na Parusowcu ?

 • ~Arteks 2023-07-31
  18:01:30

  0 1

  @rzyt - PO kupowało nie tylko Pendolino. Za ich czasów powołano Koleje Śląskie i kupiono dla nich kilkadziesiąt jednostek. Za ich czasów kupiono tzw. Flirty, Darty dla PKP IC, za ich czasów kupiono lokomotywy Gamy, wybudowano stadiony, Orliki, bardzo dużo autostrad, komend policji. Za ich czasów wybudowano w Rybniku gmach Sądu Okręgowego i wyremontowano trasę Chałupki-Bohumin dzięki czemu dzisiaj jeżdżą po niej pociągi międzynarodowe. A twój PiS poza rozdawnictwem na zasadzie przypadku, budową Imperium Rydzyka oraz kanału dla żaglówek nie ma niestety wielu osiągnięć. A już dla Śląska to prawie w ogóle...

 • ~Arteks 2023-07-31
  18:05:27

  0 1

  @hub381 - to pytanie nie do mnie tylko do tych którzy mają nadzór nad koleją czyli np. polityków PiS. Rybnik ma przynajmniej pociągi do Warszawy. Nie jest to Pendolino ale składy wagonowe też potrafią być wygodne, szczególnie przedziałowe. W Żorach pociąg do Katowic jest marzeniem, a z Jastrzębia można wyjechać pociągiem ale... towarowym. ;) No ale PiS chce dać ludowi CPK abyśmy mogli dojechać pociągiem na lotnisko im. Kaczyńskich raz na pięć lat lecąc np. na Malediwy czy raz w życiu do Nowego Jorku. PiS generalnie daje ludziom to co niepotrzebne, zabiera rzeczy potrzebne na co dzień np. oddziały szpitalne, wolność, środki dla samorządów - a więc dla nas...

 • ~ 2023-07-31
  18:19:12

  0 0

  Arteks . Nie można podpiąć tych wagoników z kleinbanki z ronda Boguszowickiego do kolei szybkich prędkości ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 932