zamknij

Wiadomości

NSP: rachmistrzowie ruszyli w teren. Jak sprawdzić ich tożsamość?

2021-06-23, Autor: mk

Od dziś, 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W  prosty sposób można sprawdzić ich tożsamość.

Reklama

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Zweryfikuj tożsamość rachmistrza

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

 1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,

 2. numer identyfikatora oraz hologram,

 3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 

 4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,

 5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości poproś rachmistrza aby wylegitymował się identyfikatorem i zweryfikuj jego tożsamość poprzez:

 • specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ ,

 • kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Rachmistrz zada pytania z formularza

Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem.

W przypadku stwierdzenia faktycznych nieścisłości należy przerwać wywiad, spisać dane rachmistrza i skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem statystycznym lub jego oddziałem.

Spisz się przez Internet i weź udział w loterii

Przypomnijmy, że nie musimy czekać na wizytę rachmistrza spisowego i ciągle możemy spisać się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego. 

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 24

Materiał oryginalny: https://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,nsp-rachmistrzowie-ruszyli-w-teren-jak-sprawdzic-ich-tozsamosc,wia5-3266-23738.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Franek 7 2021-06-23 16:12:07

  Szpiedzy PiSu w akcji. Ja ich będę gonił na trzy wiatry bo jak PiS chce wiedzieć z kim i gdzie śpię to znaczy, że trzeba zakluczyć mieszkanie i udawać, że nikogo nie ma w domu.

  28 12
 • ~alamakota 2021-06-23 16:16:56

  Fakt, odmowa spisania kest karalna. Niespisanie się nie jest laralne. Trzeba po prostu unikać rachmistrzów i nie otwierać byle komu drzwi ?

  26 5
 • ~adamczykhenryk1 2021-06-23 17:21:57

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 1
 • ~Fenrir 2021-06-23 21:47:46

  Jak sprawdzić ich tożsamość? Jest na to stara dobra metoda z czasów polowania na czarownice. Należy takiego zanurzyć w wodzie na pół godziny. Jak utonął znaczy że to prawdziwy rachmistrz. Jak nie utonął to znaczy że to czarownik i należy go spalić na stosie.

  9 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 534