Niespodzianka w rozgrywkach RALK

2009-04-10, Autor:
W niedzielę rozegrano rewanżowe mecze półfinałowe Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki oraz mecz o IX miejsce w tegorocznej edycji rozgrywek.

O godzinie 10:00 naprzeciw siebie stanęły drużyny SKOK Ziemi Rybnickiej z Czerwionki i Youngers Team z Rybnika. Trzydzieści jeden punktów przewagi drużyny SKOK-u po pierwszym meczu nie mogło zapowiadać niczego ciekawego. Rzeczywistość potwierdziła przewidywania. Po nieciekawym meczu drużyna SKOK-u pokonała przeciwników tym razem różnicą 41 pkt. i zajęła dziewiąte miejsce w sezonie 2008/2009.

Pierwszy z czterech meczów rewanżowych półfinałów  rozegrały Antidotum RybnikAKS Tygodnik Rybnicki. W tym meczu przewaga Antidotum z pierwszego pojedynku wynosiła również 31 punktów. Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków drużyny AKS-u, która uzyskała kilkunastopunktową przewagę. Jednak w miarę upływu czasu gliwiczanie zaczęli opanowywać sytuację i choć po pierwszej kwarcie przegrywali dziesięcioma punktami, to w drugiej odsłonie straty zostały zminimalizowane do tylko czterech punktów. Kolejne części meczu zespół Antidotum również wygrał, prezentując rozważną i skuteczną grę, na którą AKS nie mógł znaleźć właściwej recepty. Za dwa tygodnie Antidotum zagra pierwszy z dwóch meczów finałowych o V miejsce.

Kolejne spotkanie, którego celem było wyłonienie drużyny, która zagra o piąte miejsce, był mecz Bezimiennych RybnikLeśną Perłą z Radlina. Z pierwszego spotkania radlinianie mieli jedenastopunktową przewagę. Bezimienni zapowiadali bezpardonową walkę o odrobienie strat. Do meczu przystąpili bardzo umotywowani. Momentami duża chęć odniesienia zwycięstwa, paraliżowała ich poczynania. Od początku udało im się wyłączyć z gry najlepszego strzelca Leśnej Perły, Krzysztofa Franczuka. O determinacji drużyny świadczy między innymi ilość fauli popełnionych w obronie. Trzydzieści trzy przewinienia Bezimiennych wobec tylko jedenastu odgwizdanych Leśnej Perle. W efekcie tej twardej, zdecydowanej gry drużynie Bezimiennych udało się wygrać czwartą kwartę jedenastoma i w rezultacie cały mecz, ale niestety tylko siedmioma punktami. O piąte miejsce grać będzie Leśna Perła, a Bezimienni zagrają o VII miejsce z AKS Tygodnik Rybnicki.

Kolejne dwa mecze miały wyłonić drużyny, które zmierzą się w walce o złoty medal tegorocznych rozgrywek. WSHE-Chrobry, który po pierwszym meczu miał piętnaście punktów przewagi, zmierzył się z drużyną ARX z założeniem, że obrona uzyskanej przewagi musi się udać. I trzeba przyznać, że zespół zrobił wszystko, żeby tak się stało. Bardzo regularnie grający w całym meczu  team wodzisławsko-jastrzębski od początku objął kilkupunktowe prowadzenie i zdobywając w trzech pierwszych kwartach po 17 punktów i 16 w ostatniej zwyciężył w całym meczu. ARX Rybnik co prawda zmobilizował się i wygrał trzecią część meczu, ale zwycięstwo WSHE-Chrobry nie było zagrożone. Drużyna ARX zagra o brązowy medal, zaś rywale o złoto.

Bardzo interesująco zapowiadał się pojedynek Kulturalnego Klubu z Do ostatniej kropli.... Kulturalny Klub tydzień temu przegrał pierwszy mecz w XI edycji RALK. Miał więc do odrobienia dziewięć punktów. Do ostatniej kropli... przegrali w tej edycji sześć spotkań, ale głównie w początkowej fazie rozgrywek. Brak w drużynie Kulturalnego Klubu najlepszego strzelca ligi powodował dodatkowe emocje. Pojedynek rozpoczął się od niewielkiej przewagi ubiegłotygodniowych zwycięzców. Pierwszą kwartę, przed końcem której Kulturalny Klub zaczął odrabiać straty, ubiegłoroczny zwycięzca RALK przegrał jednym punktem. Dalsze mozolne odrabianie strat zaowocowało wygraniem drugiej odsłony meczu i po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat 31:28 dla Kulturalnego Klubu. Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia. Za trzy punkty trafił Jarosław Marciniak. W odpowiedzi trzy punkty zdobył Adam Rener. Kolejne punkty zdobywają znów Adam Rener i Krzysztof Kaczmarczyk. W odpowiedzi następują dwie serie rzutów wolnych w wykonaniu zawodników Do ostatniej kropli... , która kolejny raz uzyskuje kilkupunktową przewagę. W końcowej części kwarty „trójki” D.Atłachowicza i A.Pukajły pozwalają uzyskać drużynie Kulturalnego Klubu remis po trzech kwartach. W tym momencie mecz zaczął się jakby od nowa. Przez prawie pół czwartej kwarty toczyła się walka „akcja za akcję”. Prowadzenie, drużyny obejmowały na przemian. W szóstej i za chwilę w siódmej minucie dwa czasy bierze drużyna Kulturalnego Klubu. Pomaga to o tyle, że zespół uzyskuje dziewięciopunktową przewagę. Na dwie minuty przed końcem meczu o czas prosi prowadzący  zespół były zawodnik tej drużyny, a ostatnio gracz żorskich Hawajskich Koszul, Tomasz Szymura. Po rozpoczęciu gry trzy punkty zdobywa Ksawery Fojcik. Kolejne punkty R.Pietrasika z jednej strony oraz A.Pukajły i D.Atłachowicza z drugiej, doprowadzają do ośmiopunktowej przewagi Kulturalnego Klubu, który na dwadzieścia trzy sekundy przed końcem meczu wyprowadza piłkę. Niestety mimo podwójnej próby zdobycia kolejnych punktów, wynik nie ulega już zmianie i sensacja, a na pewno duża niespodzianka staje się faktem. O brąz zagra Kulturalny Klub, a o złoto Do ostatniej kropli... .

SKOK Ziemi Rybnickiej – Youngers Team Rybnik 111 : 69 (26:16, 20:10, 32:22, 33:21)

SKOK: W.Trałka-47, B.Gliński-35,A.Szymura-12, Ł.Hanak-7

YT: Krzysztof Kruczek-21,    B.Bugla, M.Jakubiak i K.Żelakiewicz po 12.

Antidotum Rybnik – AKS Tygodnik Rybnicki 75 : 56 (11:21, 21:15, 20:9, 23:11)

AR: M.Mandowski-26, H.Wendzel-12, K.Januszka i D.Korba po 10

AKS: Ł.Kasprzyk-18, Ł.Stokłosa-13, S.Strzelecki-10, T.Cebula-8.

Leśna Perła Radlin – Bezimienni Rybnik 75 : 82 (20:19, 15:15, 20:17, 20:31)

Perła: Ł.Kamiński-19, P.Sajdyk-15, M.Master-14, K.Franczuk-11

BR: G.Marciniak-16, P.Mrugalski-14, A.Warchał-10, B.Reich-9.

WSHE-Chrobry – ARX Rybnik 67 : 61 (17:12, 17:12, 17:22, 16:15)