zamknij

Wiadomości

Nie będzie nowego rozkładu jazdy? „Radni się zagalopowali”

2019-04-26, Autor: bf

Nici z planowanej rewolucji układu komunikacyjnego w Rybniku? Na dzisiejszym spotkaniu Komisji Komunikacji i Transportu Zbiorowego radni opozycji mieli usłyszeć, że większość zaproponowanych zmian nie wejdzie w życie. Co na to rybnicki magistrat?

Reklama

Miała wejść w maju, została przesunięta na czerwiec, ale reforma układu komunikacyjnego skończy się na drobnych poprawkach. Taki przekaz płynie z informacji opozycyjnych radnych na Facebooku.

(pisownia oryginalna) - Właśnie trwa Komisja Komunikacji i Transportu Zbiorowego. Dowiedzieliśmy się od Pana Janusza Kopera z-cy prezydenta Rybnika, że do propozycji nowego rozkładu ZTZ wpłynęło ponad 4000 (uwaga 4000!!!!!) negatywnych uwag. Autorem propozycji rozkładu jazdy był Pan dr Mazur. Urząd Miasta Rybnika i ZTZ uszanował zdanie Rybniczan i nie wprowadził większości zmian zaproponowanych przez dr Mazura. Rewolucja się nie udała lub nieudanie była pomyślana – pisze radny Mariusz Węglorz . W podobny sposób przebieg komisji relacjonuje radny Karol Szymura. - Rewolucji w komunikacji miejskiej nie będzie, będą za to dodatkowe kursy - dodaje.

Czy to oznacza, że zapowiadana reforma układu komunikacyjnego zakończy się na drobnych poprawkach? Co na to rybnicki magistrat?

- Wygląda na to, że radni opozycji dość mocno zagalopowali się w interpretacji słów zastępcy prezydenta. Nie widzimy nic złego w dyskusji z mieszkańcami, co więcej bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie i chęć wspólnej dyskusji o rozkładzie jazdy. Każda z uwag jest brana pod uwagę. Co więcej po dużej ilości uwag z niektórych dzielnic w tych częściach miasta zostały zorganizowane dodatkowe spotkania. Aktualnie staramy się znaleźć kompromisowe rozwiązanie – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Jak dodaje, w najbliższy wtorek prezydent spotyka się z wójtami i burmistrzami ościennych gmin, które obsługuje ZTZ po to, by znaleźć również tam dogodne rozwiązania. - Zapewniam, że zapowiadane wcześniej zmiany w rozkładzie jazdy nastąpią od czerwca. Miasto konsekwentnie realizuje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej w obszarach związanych z transportem zbiorowym, infrastrukturą rowerową, ruchem pieszym, a także polityką parkingową. Jesteśmy w procesie, który toczy się na wielu płaszczyznach i w kilku etapach, zdaje się, że radnym opozycji potrzeba trochę więcej cierpliwości, by zobaczyć ostateczny efekt – dodaje Agnieszka Skupień.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 56

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~palaczzasypowy 2019-04-26 20:49:42

  jak zmiany były idiotyczne to kogoś dziwi tyle sprzeciwów ?,gość siedzi na stołku już chyba 5 rok i co wymyślił,jakiś wierszyk !,powinien podać się do dymisji.

 • ~mewa74 2019-04-26 20:56:10

  Szanowna Redakcjo, nazwy mieszkańców miast pisze się małą literą.

  49 2
 • ~Arteks 2019-04-26 21:41:14

  Tak dużo uwag mieszkańców świadczy tylko o tym jak transport jest istotnym tematem w dużym mieście. A radni jeśli chcieliby już w czymś pomóc to niech się zajmą chociażby do angażowania się w coroczne zwiększanie budżetu komunikacji miejskiej. Bo to co robi Mazur to optymalizacja. Będzie lepszy rozkład przy tej samej licznie wozokm. A potrzeby miasta są większe. Zważcie drodzy radni, że od września będą dwa roczniki więcej w szkołach średnich. Czy zmieszczą się do autobusów? A w niedziele - podoba wam się, że nad zalew autobusy jeżdżą co 2 godziny? A nie widzicie potrzeb uruchomienia linii w miejsca które się rozbudowywują np. Kolejowa? Nie widzicie potrzeby poprawy oferty dla Zamysłowa gdzie na każdym kroku powstają nowe osiedla szeregowców? @palaczzasypowy - za Mazura który pracuje w UM 3 lata dokonały się większe zmiany w naszej komunikacji niż w ciągu poprzednich 15 lat. Nie wiem dlaczego tak go hejtujesz mimo, że to jest transportowiec, a nie polityk. Przykłady załatwionych spraw o których załatwienie bezskutecznie rybniczanie zabiegali wcześniej bez powodzenia: nowe przystanki, poprawa dojazdu na 3 zmiany do zakładów na Paruszowcu, reforma taryf i obniżenie(!) cen biletów miesięcznych i jednorazowych, wprowadzenie biletów 24 godzinnych sprzedawanych także przez kierowców, wprowadzenie możliwości opłacenia przejazdu kartami płatniczymi, wprowadzenie wspólnego biletu miesięcznego z Kolejami Śląskimi (jeden z pierwszych w województwie), wprowadzenie SKM Rybnik-Wodzisław. Już nie mówię o zaangażowaniu Mazura w działania daleko wybiegające poza kompetencje miast jak udany lobbing w PKP PLK odnośnie budowy potrzebnej mijanki w Bradzie która usprawni ruch pociągów na trasie Katowice-Rybnik. W przygotowaniu reforma linii, rozkładów jazdy - w innych dużych miastach robią to za ciężkie pieniądze albo firmy konsultingowe albo zespoły złożone z kilkunastu osób. U nas możemy być pewni, że 90% pracy włożył w to Mazur bo... Berger kierujący ZTZ od początku jego powstania w 1995 roku nie umiał tego zrobić i nie chciał bo uważał, że u nas rozkłady i układ linii jest doskonały, a cykliczne rozkłady niepotrzebne. Mazur to nie tylko teoretyk. Jest pasjonatem i dyskusje z nim są naprawdę merytoryczne. Każdy kto wziął udział w bezpośrednich konsultacjach z nim nie może uznać bardzo dużą wiedzę tej osoby. :) Jeśli uważasz, że 3 lata to dużo czasu to czemu obecna ekipa rządząca krajem od 4 lat nie naprawiła sytuacji w naszej służbie zdrowia? Na SORach jest nawet gorzej dostać pomoc niż 4 lata temu...

  32 84
 • ~Grzegorz Maciejewski 2019-04-27 06:54:51

  Uff. Bo już się wystraszylem że dalej zostaniemy w układzie komunikacyjnym sprzed 15 lat. Zauważyłem ostatnio wydzielone miejsce pod przystanek koło ZUSu? Czy to spełnienie mojego wniosku o przystanek w tym miejscu? Super!

  18 6
 • ~leokadia 2019-04-27 09:08:55

  ten proponowany rozkład był totalnie odrealniony całe szczęście że pomysł upadł reforma według PO zlikwidować autobusy ludziom do roboty a w zamian nic bo się nie opłaca czy nie idzie?

  33 16
 • ~Megi123 2019-04-27 10:25:31

  Czyli nadal musze jezdzic 3 busami do pracy ... a już się cieszyłam ... ;/;/;/

  19 9
 • ~tf2 2019-04-27 17:08:39

  UM Rybnika zmniejsza przepustowość ulic odrealnionymi kontra pasami (z których nikt nie korzysta, z urzędnikami i strażą miejską na czele), jednocześnie próbował "optymalizować" alternatywę dla samochodu, co w wielu przypadkach oznaczało likwidację połączenia.
  Dobrze, że mieszkańcy potrafią się zorganizować i skutecznie blokować samorządowe absurdy utrudniające codzienne życie w tym mieście.

  19 7
 • ~hub381 2019-04-27 17:53:55

  Miała być nowa linia,chyba 30 przez .Żużlową ?
  Tam mieszkają starsi ludzie,którzy od lat oczekują na taką linię.
  I co"Howno".

  16 5
 • ~Abisall 2019-04-27 22:16:47

  Jednego p Mazurowi nikt nie odbierze. W przeciwieństwie do poprzednika ma pomysły na usprawnienie, parę rzeczy już ruszył i daje nadzieję na to że może wreszcie zaczną być wdrażane pomysły które pozwolą na stworzenie realnej i wygodnej alternatywy dla samochodu/ łażenia pieszo

  11 12

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2840