Podobnie jak w latach poprzednich podregion rybnicki nadal zajmuje wysokie miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej wśród innych regionów w Polsce. Wg Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zajmujemy drugie miejsce. Eksperci wykazali jednak mankamenty, z którymi musimy się uporać.
W grudniu br. opublikowane zostały dwa raporty analizujące atrakcyjność inwestycyjną województw i regionów w Polsce. W obu opracowaniach region Rybnicki został wskazany jako jeden z najatrakcyjniejszych regionów w kraju.
Według autorów raportu „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016”, wśród 60 podregionów Polski podregion rybnicki uzyskał najwyższy poziom atrakcyjności inwestycyjnej w skali ogólnopolskiej w zakresie przemysłu (2 miejsce w kraju) oraz handlu (11 miejsce). Niżej zostaliśmy sklasyfikowani pod względem zaawansowania technologicznego (22 miejsce).
Wg autorów największym mankamentem naszego regionu, będącym pochodną wysokiego stopnia rozwoju przemysłu, pozostają bardzo wysokie koszty pracy. - Nie powinny być jednak wielkim problemem z punktu widzenia inwestorów planujących otwierać bardziej zaawansowane typy działalności przemysłowej – korzyści, jakie oferuje województwo śląskie, znacznie przeważają nad negatywnymi cechami – piszą.
Drugą bolączką jest nadal mniejsza atrakcyjność z punktu widzenia działalności zaawansowanych technologicznie. - Czynnikiem zniechęcającym pojawianie się w regionie firm z branży high-tech – głównie z perspektywy relokacji pracowników – może być natomiast najniższa w Polsce jakość środowiska przyrodniczego, czego może nie być w stanie zrekompensować dobrze rozwinięty sektor kultury – wskazują autorzy.
Więcej informacji na temat raportu na stronie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Z kolei w raporcie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie „Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016” przygotowanym na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oceniano powiaty oraz gminy w Polsce. Potencjalna atrakcyjność inwestycyjna zdefiniowana została jako zespół regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiąganie celów przez inwestora.
Rybnik znalazł się wśród najwyżej ocenianych miast na prawach powiatu – uplasował się na piątym miejscu w województwie śląskim, otrzymując jednocześnie oznaczenie Klasy A potwierdzające bardzo wysoką potencjalną atrakcyjność inwestycyjną.
Pełny raport dostępny na stronie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.
Region rybnicki od kilku dobrych lat klasyfikowany jest na 2 pozycji pod względem atrakcyjności dla przemysłu. Na tym samym miejscu był choćby w 2013 roku. Wtedy naszymi mocnymi stronami były: bardzo duże zasoby wykwalifikowanych pracowników i absolwentów, ponadprzeciętna liczba bezrobotnych, dobra infrastruktura gospodarcza, duże możliwości inwestowania na terenach specjalnej strefy ekonomicznej orz korzystna struktura gospodarki. Jako słabą stronę eksperci wykazali wysoki poziom wynagrodzeń w naszym regionie. >>Podregion rybnicki atrakcyjny dla przemysłu. Dla usług i technologii już mniej<<
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
14345Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
11474Czy Ruch Rydułtowy wznowi wydobycie w miejscu, gdzie doszło do tąpnięcia? Jest decyzja WUG
11257Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
10833Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
4520Czy Ruch Rydułtowy wznowi wydobycie w miejscu, gdzie doszło do tąpnięcia? Jest decyzja WUG
+20 / -5Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
+18 / -5Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
+24 / -15Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
+5 / -1Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -1Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Pytamy m.in. prof. Zielińskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku
3Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
3Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
3Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~jurempus 2016-12-28
09:14:29
Byłem ostatnio z siostrą w urzędnie pracy...Czy ktos mi może powiedzieć poco tam tylu pracowników?? Siedziałem i obserwowałem połowa zatrudnionych tam ludzi chodzi od biura do biura i niewie co z sobą zrobić.A najlepsza była jedna babka.Jak wyszła z teczkami o 7.30 to chodziła z nimi do prawie 9.00 i nie wiedziała gdzie je położyć...no cyrk
~ 2016-12-28
13:01:22
Największy mankament Rybnika i śląska to wyborcy PiSu, których fałszywa wiara prowadzi do rządów ludu.
~marcin14 2016-12-29
22:06:52
Wysokie koszty pracy? gdzie?. Niska jakość środowiska?. Jak ktoś już w tym pseudo "instytucie" nie wiedział co napisać, to tak napisał.
~martin75fm 2017-01-13
01:42:09
Infrastruktura drogowa to największy problem Rybnika. Inwestorzy oczekują dobrych rozwiązań komunikacyjnych a nie zakorkowanych ulic.