zamknij

Biznes

Podregion rybnicki atrakcyjny dla przemysłu. Dla usług i technologii już mniej

2013-01-02, Autor: 
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową co roku monitoruje sytuację gospodarczą na poziomie województw i podregionów. Podregion rybnicki niezmiennie wysoko oceniany jest pod względem atrakcyjności dla przemysłu.

Reklama

Od kilku lat podregion rybnicki plasowany jest na 2. miejscu w Polsce pod względem atrakcyjności dla działalności przemysłowej (za podregionem katowickim). Autorzy raportu z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową jako mocne strony naszego regionu wskazują: bardzo duże zasoby wykwalifikowanych pracowników i absolwentów, ponadprzeciętną liczbę bezrobotnych, dobrą infrastrukturę gospodarczą, duże możliwości inwestowania na terenach specjalnej strefy ekonomicznej orz korzystną strukturę gospodarki.

Jako słabą stronę eksperci wykazują wysoki poziom wynagrodzeń w naszym regionie.

 

O ile podregion rybnicki oceniany jest jako idealne miejsce dla działalności przemysłowej, o tyle próżno szukać nas w klasyfikacjach miejsc atrakcyjnych dla usług i nowoczesnych technologii. W obu rankingach nasz potencjał określany jest jako przeciętny. Krajowym liderem pod względem usług i nowoczesnych technologii jest podregion warszawski.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (86):
 • ~vv 2013-01-02
  12:25:42

  0 0

  jak słyszę "wysoki poziom wynagrodzeń" to mnie krew zalewa

 • ~lukaszn84 2013-01-02
  13:28:40

  2 0

  Rybnik to żadne miasto żeby miało być atrakcyjne dla inwestorów!!!! To miasteczko gdzie można coś zjeść, wypić i pochodzić do okola po rynku. W Rybniku nie ma żadnych poważnych korporacji czy firm międzynarodowych więc nie nazywajmy Rybnika miastem!!!!

 • ~geolog 2013-01-02
  13:38:46

  0 0

  Sam żeś jest "żadne miasto".

 • ~oriono1 2013-01-02
  14:24:05

  2 0

  geolog lukaszn84 ma racje Rybnik nie jest czymś na miarę miasta atrakcyjnego dla turystów czy inwestorów to tylko tobie i tobie podobnym wpojono że Rybnik jest drugą stolicą Polski niestety ma małe kamienice jedź do Gliwic tam są dużo większe i mógłbym takich przykładów dać naprawdę bardzo wiele w Rybniku jest tylko RYNEK I TYLKO RYNEK TAK MYŚLĄ WŁODARZE TEGO min. miasta bo ich wzrok nie sięga dalej i ty nieszczęsny w to uwierzyłeś jesteś w ich MATRKSIE życzę ci w nowym roku przebudzenia

 • ~ 2013-01-02
  16:27:46

  1 1

  No i co z tego. Jaki przemysł nam przybył w Rybniku? Żaden. Jaki sie wycofał? Powoli wycofuje sie każdy. Rybnik za chwilę będzie martwym miastem. Dzięki fudalizmowi.adaś, dziękujemy ci za to!!!! i za drogi, i za burdel w mieście i za smród z kominów itd..

 • ~jupi84 2013-01-02
  18:19:17

  0 1

  haha wysokie zarobki ciekawe kto tak dużo zarabia ?

 • ~werkk 2013-01-02
  18:33:33

  0 1

  A gdzie to tak dobrze zarabiają podać te firmy to dla nich darmowa reklama. Obawiam się że dobrze zarabiają Ci Rybniczanie którzy pracują poza Rybnikiem.

 • ~donia96 2013-01-02
  20:34:15

  0 0

  Boze wy nie wiecie gdzie tak dobrze zarabiają Rybniczanie !!! W urzedzie miasta a reszte mają w d...e

 • ~Arteks 2013-01-02
  20:41:36

  0 2

  Takie rankingi nie kłamią i nie wiem skąd się bierze wasze zdziwienie... Przecież przemysł w naszym regionie (Rybnik, Racibórz, Jastrzębie, Radlin, Rydułtowy) radzi sobie całkiem nieźle. @andy_1 - kto się wycofał z Rybnika? Nie wiem dlaczego istnieje jakiś taki dziwny stereotyp, że nowa hala fabryczna w strefie to super sprawa, a ugruntowane miejsca pracy w zakładach które istnieją od dziesięciolecia to jakiż przeżytek. @lukasz84 - a gdzie ty masz te poważne korporacje w innych miastach Śląska? Poza siedzibami koncernów większość zakładów w Polsce przejętych przez korporacje to montownie czy fabryki produkujące produkty wymyślone w siedzibach tych korporacji... Cieszmy się, że Kompania Węglowa oferuje w Rybniku z 7 tys. miejsc pracy nie w żadnej skoperowanej formie tylko jako polska spółka w której liczy się pracownik, a nie tylko zysk dla zagranicznego inwestora. Jeśli Rybnik jest miasteczkiem to dlaczego ma 42 tysięcy miejsc pracy, więcej niż niektóre miasteczka mają mieszkańców... I to nie licząc tych związanych z małymi firmami. @oriono1 - masz rację, że w Rybniku jest mało wysokich kamienic ale są, w okolicznych miasteczkach ich nie ma. A jeśli chcesz w takim absurdalnym tonie dyskutować i wysokość ma dla ciebie znaczenie to Gliwice wysiadają przy niektórych naszych wysokich budynkach bo ich dworzec kolejowy jest niższy niż nas, katedra niższa od naszej bazyliki, Forum niższe od Focusa, a szpitale mieszczą się w takich budynkach jak nasze 20 lat temu...

 • ~ 2013-01-02
  21:29:52

  1 0

  Arteks napisał:
  "Cieszmy się, że Kompania Węglowa oferuje w Rybniku z 7 tys. miejsc pracy nie w żadnej skoperowanej formie tylko jako polska spółka w której liczy się pracownik"
  Arteks, wiemy, że słodzisz adasiowi feudalnemu ale kopaczom węgla? Kompania Węglowa jest największą zemstą i ostoją socjalizmu i mafii węglowej. Koszty utrzymania tego biznesowego trupa, młodych emerytów, flapsów i innych ponosi całe społeczeństwo. Mam w dupie taki przemysł.

 • ~ 2013-01-02
  21:37:42

  0 0

  Arteks napisał:
  "Cieszmy się, że Kompania Węglowa oferuje w Rybniku z 7 tys. miejsc pracy nie w żadnej skoperowanej formie tylko jako polska spółka w której liczy się pracownik"
  Arteks, wiemy, że słodzisz adasiowi feudalnemu ale kopaczom węgla? Kompania Węglowa jest największą zemstą i ostoją socjalizmu i mafii węglowej. Koszty utrzymania tego biznesowego trupa, młodych emerytów, flapsów i innych ponosi całe społeczeństwo. Mam w dupie taki przemysł.

 • ~oriono1 2013-01-02
  21:57:57

  1 0

  arteks co do bazyliki się zgadzam jeżeli ci chodzi o szpital to pamiętaj że zaczął go budować E Gierek i gdyby tego nie zrobił na pewno dziś by tam nie stał bo nikt by się nie odważył na taką budowę to że jej nie skończył to inna sprawa ale dał podwaliny co do Focusa dziś każde miasteczko go ma takie kurniki są rozsiane po całej europie jeśli ci chodzi o inwestycje to w Gliwicach jest multum firm i jeżeli ktoś chce prace to tam ją znajdzie pamiętaj że nie Bazylikom rybniczanin żyje lecz z pracy jeśli uważasz że praca w Focusie za marne pieniądze to sukces miasta że tworzy takie dochodowe miejsca pracy to gratuluje i pamiętaj do Rybnika nie przyjdzie żaden poważny inwestor a szkoda jeżeli chodzi o miasto to chciałem powiedzieć że Rybnik to nie tylko Rynek i kilka uliczek to również dzielnice o których się zapomina

 • ~Arteks 2013-01-02
  22:55:47

  0 1

  @oriono1 - ale to nie ja zacząłem temat o wysokości kamienic i wiem, że miasta nie wyżywi ani bazylika ani wysokie kamienice, szczególnie jeśli w niektórych miastach GOP większość z nich nie była remontowana od czasów wojny... ;) Mój przykład był odpowiedzią na twój nieprzemyślany wpis i pokazuje, że większość miast na Śląsku nie da się jednoznacznie ocenić bo zawsze znajdziesz ich mocniejsze i słabsze strony. Nie wiem czy przyjdzie jakiś nowy inwestor czy nie przyjdzie do Rybnika. Dbajmy o tych których mamy bo wiele miast mogłoby pomarzyć o tak stabilnych miejscach pracy jak te związane z przemysłem górniczym czy energetycznym, przewozami towarowymi, usługami, handlem itd. Jeśli uważasz, że miejsca pracy w handlu są niepotrzebne to dlaczego w Katowicach powstają dwie galerie, a w Gliwicach gigantyczny hipermarket przy A4? Niedawno pojawił się w Rybniku Alan-Systems - firma z branży informatycznej. Sare znalazła się na liście najbardziej rozwijających się firm innowacyjnych w PL Naprawdę nie narzekajcie tak. Niejedno miasto chciałoby być w sytuacji SR. @andy1 - tu nie chodzi o Fudalego bo jeśli faktycznie władze miasta mają wpływ na miejsca pracy to wszyscy ci samorządowcy rządzący miastami w których bezrobocie jest powyżej średniej krajowej powinni podać się do dymisji, a zaręczam ci że byłaby to znacząca liczba... W wielu wypadkach o konkretnych inwestycjach decyzje zapadają w ministerstwach i samorządowcy nie mają nic do tego.

 • ~Arteks 2013-01-02
  23:12:23

  0 1

  @andy_1 - jeśli masz w dupie taki przemysł to znaczy że jesteś ignorantem? Bo co miałoby być ciekawą branżą? Dogorywająca branża motoryzacyjna która traktuje Polskę jak tanią montownię, a może producentów części zamiennych do sprzętu AGD? Złodziei z parabanków albo firm konsultingowych robiących analizy z których nikt nie korzysta bo są bez sensu mimo że kosztuje to budżet państwa i spółki państwowe miliony? Dzięki kopalniom przynajmniej mamy w miarę stabilną sytuację z ciepłem i energią i na całe szczęście ani KW ani JSW nie stosują praktyk korporacyjnych. ;)

 • ~oriono1 2013-01-02
  23:23:13

  1 0

  arteks nie będę pisał i bronił swego komentarza masz prawo do swojej oceny ja do swojej i to wszystko

 • ~kurier 2013-01-03
  00:32:02

  1 0

  Artykuł w sumie dość pozytywny dla tego regionu ale o dziwo komentarze kwaśne - jak zwykle...

 • ~wera 2013-01-03
  13:44:55

  1 0

  Mi się wydaje ,że nie jest atrakcyjny ani w przemyśle ani usługach ani w niczym co widać gołym okiem,niestety Rybnik lata świetności ma już dawno za sobą i te czasy już nigdy nie wrócą,teraz jest tendencja na ucieczkę z rybnika jak z resztą z całego byłego ROW.2/3 mieszkańców to już sami emeryci,trochę młodzierzy ,która po ukończeniu szkoły i tak wyjedzie za granicę lub znajdzie pracę w większych miastach ,zostają tylko marne prace u prywaciarza za parę groszy,markiety ,banki dla nie licznych ,i kulejące sklepiki z tandetami Nie ma co ukrywać większe miasta górnego śląska mają wiekszą siłę przebicia i więcej do zaoferowania inwestorom i mieszkańcom,w rybniku powoli trzeba zacząć gasić światło bo i tak raczej się nic nie zmieni na lepsze no chyba ,że jakiś market albo autosalon postawią i całe spoleczeństwo będzie wniebowzięte.

 • ~MQ 2013-01-03
  13:50:53

  1 0

  Proszę zwrócić uwagę, że raport mówi o podregionie rybnickim w skład którego wchodzi 25 jednostek administracyjnych, a nie o samym Rybniku. :)

 • ~Arteks 2013-01-03
  13:58:13

  0 3

  @w.wer - niektórzy już dawno zgasili światło dla większych miast od Rybniku typu Bytom, Sosnowiec czy Zabrze, a tymczasem swoją ofertą i tak ścigają większość podobnych lub nawet większych miast w Polsce bo nawet jeśli jakaś gałąź zamarła to w innej radzą sobie nieźle... Śląsk sobie poradzi tak jak i radził sobie przez ostatnie 20 lat bo to region dużych możliwości. Sytuację na rynku pracy w naszym subregionie psują okoliczne miasta: Wodzisław, Żory, Pszów - tam nie ma prawie nic z punktu widzenia gospodarczego. A mimo to w całości jako region w żadnym z tych trzech raportach nie wypadamy źle. W jednym wypadamy nawet świetnie :) Nie napisałeś niestety żadnego argumentu na wymienione tezy odnośnie Rybnika więc nie wiem co cię skłania do tego. Wspominasz o emerytach a przecież to miasta GOP mają większy problem z wymieraniem i starzeniem się społeczeństwa. Porównaj sobie demografię Rybnika z miastami GOP. Dziwne jest też to, że niektórzy ciągle czepiają się handlu a właśnie bez niego każde miasto byłoby zaściankiem. Bo dobrą firmę można założyć nawet na wsi (przykłady takich znajdziemy w Czyżowicach, Gorzycach, Jejkowicach czy Zwonowicach) ale handlu nie da się tam porządnego stworzyć nigdy. Od tego są miasta :)

 • ~wera 2013-01-03
  16:48:53

  1 0

  arteks -ile kopalni było za czasów kiedy rybnik sie rozbudowywał??a ile teraz ,powstawały zakłady pracy i osiedla ,widać gołym okiem.Jadąc ostatnio przez był nrd widzialem co spotyka takie poprzemyslowe miasta, np miejscu osiedla typu nowiny za 3 miesiące byly posadzone drzewka,stąd wlaśnie ta refleksja nad Rybnikem,jako wyeksploatowanym miastem.Piszesz ,że stabilna sytuacja to gornictwo ok tylko ilu rybniczan robi na rybnickich kopalniach??3/4 pracowników poza rybnika ,jastrzębia ,żor aż pod racibórz ,nawet jakby zbudowano 10 fokusów i 10 plaz to tyle miejsc pracy nie zrobisz,druga sprawa to ,że ludzie muszą dobrze zarabiać ,żeby móc wydawać a wiekszość jak widać tylko patrzy i ogląda 2 transport ??to był zbankrutowany transgór i pks,w miejscu huty możesz teraz zarobić 1300 z sobotą ,na fotoradarach dlugo nie pociagną ,także może masz pomysl czym skusić kogoś kto tu zainwestuje nie mówię o dyskontach itp? piszesz o zabrzu i bytomiu jest podobnie ok praktycznie to samo jak w rybniku parę nowości w centrum a reszta to syf jakich mało,dzielnice socjalne itp,wiem bo bywam czasami wiadomo bardziej widoczne bo dużo większe,kato ul,chorzowska ok a reszta gdzie te inwestycje ?może dasz namiar na jakąś?ale nie z netu tylko co znasz i wiesz jak to wygląda,bo u nas np.na paruszowcu teneco i purmo każdy zna i wie co za ile:) a na mapie rybnika to wygląda bardzo dobrze,może masz pomysl jak zapewnić ludzią pracę a nie zajęcie na 8 godzin bądż dużej?i kto by miał to zrobić i jak?

 • ~kaktusnadłoni 2013-01-04
  19:19:15

  2 0

  Podregion rybnicki to tylko nazwa. Jedynie JSW się dobrze trzyma, większość starych dobrych zakładów z okresu PRLu albo podupadła, albo zostały wykończone, prawie nic nowego nie powstaje, jedynie w Żorach trochę powstało, zapełnia się już druga część strefy. Mamy autostradę, to trzeba wykorzystać jak miasta pojedynczo to będą robić to będzie coraz gorzej. Szansą by było coś na kształt jednego wspólnego powiatu, z jedną władzą, ale chyba nie ma zgody na porozumienie, bo gdzie miało by być wspólne starostwo? Musiałoby być w neutralnym miejscu, gdzieś w Świerklanach, ale tam też butel bo Jankowice chcą się odłączyć, zostają sprawne i coraz ładniejsze Marklowice. Może we Wodzisławiu nie będą burzyć w wieżowcach X piętra, a jeszcze po kilka dobudują?

 • ~MQ 2013-01-04
  20:16:07

  2 0

  "(...) duże możliwości inwestowania na terenach specjalnej strefy ekonomicznej orz korzystną strukturę gospodarki.", Arteks bynajmniej nie mieli na myśli rybnickiej części strefy. Nie p... głupot, że w okolicznych miastach nic sie nie dzieje.
  W podstrefie jastrzębsko-żorskiej działają obecnie 63 firmy z czego 13 w Żorach (tylko 2 z nich to branża spożywcza), po 4 w Warszowicach i Jastrzębiu i aż 2 w Rybniku.

 • ~Arteks 2013-01-04
  20:18:41

  0 1

  @gestskoczka - akurat pod kątem gospodarczym Żory w ogóle się nie liczą w naszym subregionie. Te kilka zakładów jakie tam powstało to albo małe montownie albo pakowalnie kawy... Zupełnie nie trafiłeś z tym. Życie gospodarcze regionu kręci się wokół: JSW z Jastrzębia to potęga, jeszcze większą jest Kompania Węglowa - największy koncern wydobywczy w Europie który w naszym regionie ma kilka swoich zakładów w tym dwa w Rybniku, Henkel, Rafako czy ZEW w Raciborzu, ZK Radlin, EDF i kilkanaście dużych firm z nią powiązanych, Rettig, Ryfama, DB Schenker, Tenneco, Utex, PKP Cargo w Rybniku, Classen Zwonowice, Polho w Czerwionce, Rafamet w Kuźni Rac.. Wokół tego rodzaju zakładów kręci się życie przemysłowe regionu i los ich kooperantów. @w.wer - to nie ma już znaczenia co było kiedyś a czego nie ma obecnie. W każdym mieście na Śląsku znajdziesz upadłe zakłady. Lepiej się zastanowić czy tereny po nich zostały dobrze zagospodarowane i czy żyją gospodarczo. Dzisiaj w Polsce to nie duże zakłady oferują najwięcej miejsc pracy ale małe firmy!!! W Polsce 5,6 mln ludzi pracuje w małych firmach czyli 68% zatrudnionych ogółem! W Rybniku zarejestrowanych jest ok. 11 tys. firm! Nawet gdyby każda z nich dawała tylko 3 miejsca pracy to odpowiedz sobie ile dzięki "małemu biznesowi" którego w czasach PRL prawie nie było (poza rzemiosłem) w samym Rybniku jest miejsc pracy. Pomyślałeś chociaż raz nad tym? I które miasto nie chciałoby mieć na swoim terenie tak stabilnych miejsc pracy jak te w KWK?

 • ~MQ 2013-01-04
  20:19:44

  0 0

  Kolejna firma po podpisaniu umowy (SL Poland, część międzynarodowej korporacji SL Corporation) http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/trzecia-koreanska-firma-postawila-na-zory,1,5299354,wiadomosc.html

 • ~MQ 2013-01-04
  20:22:41

  0 0

  Pytanie co się stanie jak EDF nie wznowi inwestycji, czarno to widzę. Oczywiście również w skali całego regionu nie tylko Rybnika.

 • ~Arteks 2013-01-04
  20:33:30

  0 1

  @mqG - tak wiem i dobrze że działają bo bez nich na pewno sytuacja Żor byłaby katastrofalna ale to są tak naprawdę malutkie firemki które nie mają wielkiego wpływu na gospodarkę regionu. Wystarczy porównać sobie inwestycje, eksport danych przedsiębiorstw, ich sprzedaż, zyski itd. Ostatnio zaskoczył mnie Rafamet z Kuźni Rac. który ma tak dobrą jakość swoich obrabiarek, że potrafią je w dużych ilościach sprzedawać nawet do Chin!!! Kraju który podobno potrafi wyprodukować wszystko. A jednak nie potrafi skoro kupują. Także Hitachi kupuje niektóre maszyny w Rafamecie. Rafako wygrało niedawno przetarg za miliard zł. Trudno pisać ile rocznie EDF ogłasza przetargów i taka Ryfama ile wygrywa bo to są firmy operujące setkami milionów. To samo JSW czy KW. To są potęgi!

 • ~MQ 2013-01-04
  20:42:39

  0 0

  Mała paczkowalnia kawy MOKATE sprzedaje już do Algierii, Arabi Saudyjskiej, RPA, Japonii, Ukrainy i na Filipiny. To tylko kilka państw spośród 80 do jakich swoje produkty eksportuje MOKATE. Nie wsponę o zakładach w Słowacji, na Węgrzech, Ukraninie, Czechach czy Rosji :)

 • ~MQ 2013-01-04
  20:44:24

  0 0

  http://590x.pl/2012/mokate-staje-sie-spolka-globalna/

 • ~wera 2013-01-04
  21:33:50

  0 0

  arteks-powiedzmy ,że każdy ma swój punkt widzenia i inne spojrzenie na przyszłość,jak domniemam jesteś zadowolony ze swojej pracy,dobrze zarabiasz,masz rodzinę ,dzieci swoje M lub dom. Wytłumacz mi tylko dla czego jest takie bezrobocie? nie ważne czy niższe niż np.wodzislawiu czy czerwionce ,ale jest w dalszym ciągu bardzo wysokie.Czy naprawdę bezrobotni Rybniczanie nie mają kwalifikacji by zostać sprzątaczką,kasjerem czy robotnikiem budowlanym?? przykładowo w pup wisi większość tych samych odświeżonych ogłoszeń,raz wymagania wysokie ,a są i takie praktycznie bez jakichkolwiek.Pracowali by w tedy w firmach uslugowych czy tam produkcyjnych ,które tak bardzo chwalisz i stawiasz jako jedna z głównych podpór byłych potentatow w regionie jak Rybnik,tylko mi nie pisz ,że wolą zasiłku parę złotych a to też na chwile i pod warunkiem ,że ktoś pracowal lub mops te żebracze pare groszy?,dlaczego nie kupują nowych mieszkań skoro pracują w korporacjach np,Mc donek ,gdzie można za pól roku zostać kierownikem i wolo się gnieżdzić w małych M ,skoro takie rybnickie giganty jak np.teneco czy tam inne potrzebują pracowników na prod.bez doświadczenia i placą te grube pieniądze,w końcu większość to zagraniczne bogate koncerny,dlaczego po przepracowaniu miesiąca odchodzą,dlaczego?
  czyżby nie wiedzieli co zrobić z taką kwotą?

 • ~Arteks 2013-01-04
  22:33:04

  0 1

  @w.wer - ależ ja też szanuję twoje odmienne zdanie przy czym ono nie ma niestety pokrycia w faktach gospodarczych jak chociażby ten raport który ocenia nasz region bardzo wysoko jeśli chodzi o atrakcyjność dla przemysłu... Powiedz mi gdzie młody człowiek z wykształceniem zawodowym zarobi w swoim pierwszym miejscu pracy 2500 zł na rękę plus pełny socjal, dodatki, trzynastki itd? No podaj jakiś przykład z Krakowa, Olsztyna, Torunia - gdziekolwiek? A w zeszłym roku sama KW przyjęła kilkuset młodych ludzi do pracy na kopalniach na takich warunkach w tym spora część w naszym subregionie. Oczywiście szkoda mi wielu młodych ludzi którzy nie mają pracy lub pracują na umowy śmieciowe czy w fabrykach w strefach za 1000 zł... Ale to jest problem ogólnopolski. Mylisz się jeśli sądzisz, że osoby bez kwalifikacji w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie dorobią się fortuny. Taki pracownik zarabia wszędzie podobnie. W naszym społeczeństwie za dużo jest narzekania, za mało doceniania możliwości jakie teraz istnieją! @mqg - masz prawo się cieszyć z Mokate bo lepiej to niż nic. Tylko najlepsze jest to, że ja takie zakłady w ogóle pominąłem w tej przykładowej liście jaką wymieniłem bo gdyby skupiać się na takich małych producentach którzy eksportują to musiałaby ona zawierać kilkadziesiąt pozycji. A tu przecież chodziło o wyjaśnienie na jakich koncernach opiera się nasz region. Takie firmy jak Mokate są wszędzie, nawet jak piszesz na Ukrainie. Natomiast pozycja subregionu to zasługa potentatów.

 • ~wera 2013-01-04
  22:44:14

  0 0

  kopalnia kopalną co to jest kilka set wybranych spośród kilku dziesieciu tysiecy podań w KW, pośród tysięcy bez pracy w Rybniku i okolicach tym bardziej ok ,ale ci bezrobotni dla czego nie pracują? jest tyle firm ,idę przez miasto co chwila można spotkać ogłoszenie na drzwiach sklepów ,salonów i restauracji,a w sieci to cała masa, w czym tkwi problem skoro to wszystko takie prężne?

 • ~jedrek_1_1 2013-01-04
  22:50:31

  0 0

  Arteks - a jakie są fakty gospodarcze dotyczące Rybnika? Pomimo, że subregion jest wysoko w rankingu przemysłu od kilku lat władze miasta nie wykorzystały tego faktu i g.. a nie inwestycje przemysłowe tutaj mamy. Obecność kampusu mogłaby przyciągać nowoczesne technologie. I nie przyciąga. Staliśmy się miastem handlu i usług. To jest zasługa. Jednakże nawet w tym zakresie nie wykorzystujemy bliskości czeskiej granicy. A opluwanie Żor nic ci nie pomoże. Radzą sobie z inwestorami lepiej. Ruda Śląska jest wielkością najbardziej zbliżona do Rybnika liczbą mieszkańców. Ma mniejszy budżet, ale więcej ściąga z podatku od firm niż Rybnik! To jest dziura w polityce obecnych władz. I już :)

 • ~Arteks 2013-01-04
  23:03:52

  0 2

  @jedrek - co to znaczy według ciebie opluwanie Żor z mojej strony? Możesz mi to wytłumaczyć? Kiedyś podałem dane GUS z których wynikało, że Żory mają mniej miejsc pracy od miasteczek które nie są i nigdy nie były miastami przemysłowymi (Pszczyna czy Cieszyn). Więc jeśli Żory są słabsze od Pszczyny to o czym chcesz dyskutować??? Niech nadrabiają strefą stracone dla siebie stulecia... ale niech też nie oczekują, że ktoś będzie je traktował poważnie z powodu tego, że jedna z pakowalni kawy otwarła tam swój jeden z zakładów bo to o niczym nie świadczy. Przyznasz że to nonsens co pisze mqg. Raport coś stwierdza a większość potrafi tylko narzekać nie podając żadnych argumentów lub bardzo słabe. To czy Rybnik w pełni wykorzystuje potencjał gospodarczy to osobny temat. Moim zdaniem w pewnych dziedzinach tak (całe zaplecze administracyjne czy kulturalne regionu znajduje się w Rybniku), w innych dziedzinach być może dałoby się więcej. Zauważ, że ja doceniam w naszym subregionie niektóre miasta, które swoimi zakładami pracują na jego potencjał gospodarczy. Wymieniłem ich całkiem sporo w tym Jastrzębie za którym nie przepadam ale nie kwestionuję, że JSW to potęga.

 • ~oriono1 2013-01-04
  23:16:55

  0 0

  w.wer Arteks ma rację tylko zapomniał że te trzynastki i reszta przywilejów to mają pracownicy U.M i podległych im firmą ZGM Zieleń M. itp. no i jeszcze kopalnie i resztka RYFAMY to jakieś 5% a reszta haruje za min. lecz jego zdaniem jest ok. to że Polacy żyją na skraju ubóstwa i nędzy to jego zdaniem propaganda mediów jak by tak czytać jego komentarze to można wywnioskować że w Rybniku no i w kraju jest super należy też dodać że Polacy jeżdżą bardzo europejsko na wschodzie i tylko na wschodzi bo na zachodzie to tylko nie liczni a tak nawiasem jak będziesz miał doła że jest źle finansowo i w kraju to czytaj komentarze Arteksa i wszystko wróci do normy

 • ~wera 2013-01-04
  23:23:37

  1 0

  arteks-potęga tylko ,że kopalnie JSW płacą podatek w jastrzębiu ,te raporty to propaganda by skusić inwestora i by zglupic ludzi by myśleli ,że niewiadomo gdzie żyją.Mało razy cię już w życiu okłamywali i wmawiali jak tu wspaniale i jaki dobrobyt ,jeszcze nie dawno ,,tygrys europy'',,zielona wyspa'' a co mamy ? Przyklad idzie z góry i przenosi się na województwa ,powiaty,miasta ,gminy ,a ty całą swoją wiedzę opierasz na raportach,za kilka tygodni ktoś znowu opublikuje raport i będziesz coś innego pisal,a nijako
  się mają te raporty do rzeczywistości

 • ~wera 2013-01-04
  23:32:21

  0 0

  arteks-potęga tylko ,że kopalnie JSW płacą podatek w jastrzębiu ,te raporty to propaganda by skusić inwestora i by zglupic ludzi by myśleli ,że niewiadomo gdzie żyją.Mało razy cię już w życiu okłamywali i wmawiali jak tu wspaniale i jaki dobrobyt ,jeszcze nie dawno ,,tygrys europy'',,zielona wyspa'' a co mamy ? Przyklad idzie z góry i przenosi się na województwa ,powiaty,miasta ,gminy ,a ty całą swoją wiedzę opierasz na raportach,za kilka tygodni ktoś znowu opublikuje raport i będziesz coś innego pisal,a nijako
  się mają te raporty do rzeczywistości

 • ~jedrek_1_1 2013-01-05
  10:43:41

  0 0

  ja też Arteksie patrzę z własnej perspektywy i doświadczeń. Władze Żor są otwarte na nowe interesy (czasami za bardzo), Jastrzębie to po PRL beton nastawiony na spółkę węglową, w Rybniku też przychylności dla lokalnych firm specjalnie nie da się odczuć. Za kilka lat te wskaźniki mogą być inne własnie z powodu obecnej polityki

 • ~kaktusnadłoni 2013-01-05
  12:00:18

  1 0

  @Arteks, po twoich komentarzach widać że masz okropny kompleks na tle Żor. Nie wiem dla czego, może ci chuligani żorscy oblicze zdeformowali albo cnotę odebrali, nie wiem. Twój problem. Główną tezą mojego pierwszego komentarza była może żartobliwa, ale myśl konsolidacji regionu, który ma duży potencjał, ale rozdrobniony na różne ośrodki. I wcale nie uważam tu Rybnika za ośrodek wiodący, bo takiego nie ma. Taki rozdrobniony potencjał jest mało skuteczny. Piszesz które miasto nie chciałoby mieć na swoim terenie tak stabilnych miejsc pracy jak te w KWK? Z tego co mi wiadome, to właśnie Żory nie wyraziły zgody na fedrunek Boryni czy Zofiówki pod terenami Osin i szykowanego terenu (42 ha) pod trzecią część terenów KSSE, bo dwie są już wypełnione. Popieram taką decyzję, bo wielu ludzi tam pobudowało swoje domy, a to niezbyt jest przyjemne gdy się rano budzisz i masz meble na jednej ścianie. A informacja o ewentualnych szkodach na terenie odstrasza inwestorów. Druga sprawa, w obecnym okresie dzikiego kapitalizmu lepiej mieć na terenie 10 zakładów zatrudniających po 200 pracowników, jak jeden, z zatrudnieniem 2000 osób.

 • ~Arteks 2013-01-05
  17:18:02

  0 3

  @geatskoczka - to nie żadne kompleksy (bo czego można zazdrościć Żorom? - pakowalni kawy którą sprzedają w Afryce bo w Polsce nie ma na nią chętnych, producenta wycieraczek do aut który swoją siedzibę ma Korei). No weź człowieku nie żartuj. Gdyby nie Rybnik i Jastrzębie, bezrobocie w Żorach wynosiłoby powyżej 50%. Żory sprytnie pasożytują na swoich sąsiadach bo potencjał gospodarczy miasta jest mniejszy niż w malutkich miasteczkach które nigdy nie były ośrodkami przemyslowymi. Liczba miejsc pracy w Żorach wynosi ok. 11 tys. Suszec i Pawłowice was ścigną zaniedługo ;)

 • ~MQ 2013-01-05
  18:05:07

  1 0

  Arteks ja już od dłuższego czasu mam wrażenie, że masz kompleks. Cieaw jestem twoich pochwał dla wielebnego A. gdyby właśnie w Rybniku NIFCO wybudowała swoją fabrykę ( a też brali go pod uwagę). Kolejna korporacja SL zaczyna budowe nowej fabryki. Gdyby Żory były takim dnem, jak piszesz to która firma wybudowałaby tam swoją fabrykę. Tylko nie mów mi, że inwestorzy lokują swoje pieniądze w Żorach bo w sąsiedztwie jest Rybnik. Co do bezrobocia to z początkiem lat 90 bezrobocie w Żorach sięgało 30%, upadły 3 duże zakłady i jakos po kilkunastu latach bezrobocie na terenie Żor jest niewiele wyższe od tego w Rybniku. Gestskoczka ma rację jeśli chodzi o stosunek do inwestorów. Żory są bardzo przychylne dla inwestorów, z racji zawodu mam dość dużą styczność z inwestorami i prawie wszyscy chwalą sobie współpracę z żorskimi władzami. Rybnik naprawdę nie wśród inwestorów tak wysokich notowań jak sąsiedzi.
  ~jedrek_1_1 też ma rację, że nawet kampus nie przyciągnąl do Rybnika technologii. Zresztą tak naprawdę to w Rybniku tylko Politechnika Śląska jest wydziałem zamiejscowym, reszta to zamiejscowe ośrodki dydaktyczne, których przyszłość też stoi pod znakiem zapytania. W takich wiejskich Żorach dość sprawnie działa wydział zamiejscowy GWSH (nie myl z ośrodkiem dydaktycznym). Co do umów o pracę to lepsza umowa za 1600 niż brak umwoy i praca na czarno.
  Co do decyzji prezydenta Żor o sprzeciwie prowadzenia wydobycia pod Żorami to trafna decyzja. Pan Socha nie jest moim kolegom ani moim guru,

 • ~MQ 2013-01-05
  18:06:12

  1 0

  ale to naprawdę facet z głową na karku. Myślę, że Rybnik może pozazdrościć takiego prezydenta.

 • ~Arteks 2013-01-05
  19:29:22

  0 2

  @mqg - ludzie z Żor mają problem ze zrozumieniem jednego faktu. Poza jedną kopalnią jaką mieli nigdy w tym mieście nie było jakichś wielkich i znaczących zakładów pracy! Założeniem planistów i urbanistów była rozbudowa Żor jako sypialni dla Rybnika i Jastrzębia. Tak kiedyś jak i teraz większość mieszkańców Żor pracowała i pracuje poza Żorami. I to była i nadal jest rola tego ośrodka z którą trudno jest się wam pogodzić. A te kilka zakładów jakie wybudowano w strefie naprawdę niewiele zmienia. Bo Rybnik czy Racibórz mimo martwej strefy mają pełno zakładów i firm różnego rodzaju, a zauważ że Żory kilka lat temu w ogóle nie miały przemysłu. Powiedz komuś z Polski czy Śląska że w Żorach największym pracodawcą jest Urząd Miasta, a pęknie ze śmiechu bo to tak samo jak w Szydłowcu czy Lesku... Co ma kampus do tematu raportu o regionach??? Nie masz żadnych argumentów na tematy biznesowe to czepiasz się kampusu, a wiemy że na jego punkcie okolica ma kompleksy. Kampus jest dość innowacyjnym pomysłem nawet w skali kraju i nie jest fabryką pieniędzy tak jak prywatna GWSH która otwarła swoją filię tylko dla zysku... W kampusie odbywają się naukowe prelekcje, są konferencje, istnieje plan rozwoju, studenci wykonują różnego rodzaju projekty i prace naukowe. Ot zwykły, mały ośrodek naukowy, a GWSH jest czymś na wzór prywatnych czy społecznych małych szkół który na wyłącznie zarabiać. Lepiej byście popracowali nad jakością swoich szkół bo jak wiesz - zajmują niskie miejsca w rankingach.

 • ~Arteks 2013-01-05
  19:35:03

  0 2

  @mqg - raczej nie ma czego zazdrościć. Wasz prezydent ma poważną sprawę karną o czym informowały wszystkie media w tym TVP Katowice. Takich włodarzy to raczej należy współczuć bo psują tylko wizerunek miasta. Gdyby u władzy nadal był Ziobro i Kaczyński to panowie w czarnych okularach z CBŚ przyszliby o 6 rano ;PP

 • ~Arteks 2013-01-05
  19:36:13

  0 2

  CD po waszego prezydenta... Ale ponieważ rządzi teraz normalna ekipa tym krajem to wszystko odbywa się kulturalniej poprzez proces.

 • ~wera 2013-01-06
  15:42:44

  0 0

  gestskoczka- póki co to na razie nie ma potrzeby wydobycia ale za czasem nic was nie ominie ,cała polska energetyka i pokrewne branże opierają się w polsce na węglu ,przewidywane jest także zwiększenie eksportu do niemiec po likwidacji ich atomówek.Także jeśli nie JSW to czesi kupią i dostaną licencję na wydobycie tak jak np.w Dębieńsku,ludzie budowali lub już mają domy bo myśleli ,że już nic nie będzie,oczywiście dostaniecie jakieś złotki za szkody ale wydobycie jest najważniejsze,kopalnia bez problemu was splaci i nikt się tym nie będzie przejmował paroma blokami czy domkami lub jakimiś blaszakami na strefie,którym poniekąd nic nie grozi,masz ostatni przykład w bytomiu a od tego czasu jest takich wiele,nie mówiąc już o odkrywkach gdzie znikają całe wsie.Także nie byl bym taki pewny na twoim miejscu.Prezydent zmieni zdanie jak mu przedstawią dane o bezrobociu i spadek z podatku .A jak trzeba będzie to i prezydenta się zmieni na bardziej przychylnego.Polska jest zbyt biedna by zrezygnowała z takiego interesu.

 • ~MQ 2013-01-07
  10:43:39

  0 0

  Arteks zajrzyj do rankingów i sprawdź jak plasuje się w tych rankingach GWSH, bo widzę, że nie masz pojęcia. Większośc wykładowców w GWSH to kadra Uniwersytetu Ekonomicznego. Otwarty może z dwa lata temu oddział GWSH w Wiedniu też o czymś świadczy. http://www.edulandia.pl/studia/1,117434,9007415,Gornoslaska_Wyzsza_Szkola_Handlowa_im__Wojciecha_Korfantego.html

 • ~MQ 2013-01-07
  10:45:17

  0 0

  Co do prezydenta Żor to nikt jeszcze go nie skazał a domysły CBA o niczym nie świadczą, wystarczy spojrzeć jak zakończyła się sprawa pani Marczuk. Poczekajmy do ogłoszenia wyroku.

 • ~MQ 2013-01-07
  10:48:44

  0 0

  A tak na marginesie lepiej skończyć GWSH niż pozostać na etapie technikum kolejowego.

 • ~tressilian 2013-01-07
  15:28:27

  0 0

  Największym problemem rybniczan, jak widzę, jest brak przedsiębiorczości. Przeciętny rybniczanin myśli o tym, aby dostać etat. Nie myśli o tym, jak rozwinąć firmę, w której pracuje, nie myśli, jaki biznes założyć, aby żyło mu się w końcu dostatnio. Polska i Rybnik mają tanią siłę roboczą. Wcale nie musi być tak, że wykorzystywać to będą jakieś HP, IBM, Capgemini, itd. Równie dobrze wykorzystywać mogą to Polacy. Zamiast narzekać zróbcie w końcu coś swojego, lenie!

 • ~ 2013-01-07
  17:40:25

  0 0

  Ja słyszałem że to ci eksperci zawyżają poziom wynagrodzeń, wnoszę o obcięcie ich do połowy, ale zanim co to poproszę o ponowną wypowiedź ekspertów.

 • ~ 2013-01-07
  17:46:37

  0 0

  Czytam te półmądre komentarze ludzi, którym niedostatek pewnie nie raz zapukał do drzwi i pytam się, czy jesteś bez winy? Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu, ile produjktów jest opatrzonych napisem MADE IN POLAND? Nie znalazłeś żadnego? Więc zamknij d**** i się nie odzywaj jesteś POWODEM samospełniającej się klątwy a nie ofiarą. W krajach rozwiniętych ludzie nawet nie patrzą w jakim kraju wyprodukowano produkt (bo wiadomo że kupują TYLKO swoje) ale w którym mieście albo jak pomóc 'naszej' firmie jak odstaje od produktów firmy z landu sąsiedniego.

 • ~wera 2013-01-07
  18:57:36

  0 0

  Przeważnie spożywka jest z polski reszta raczej nie ,i raczej nie będę jezdził po mieście ba po całym województwie by kupić np.polską zapalniczkę lub telewizor bo takowe nie istnieją

 • ~wera 2013-01-07
  19:13:04

  0 0

  polskie firmy powinny być bardziej konkurencyjne ,a niestety jak już coś zrobią to rzadko kto kupuje bo jak dobre to drogie ,jak tanie to bubel,jeśli firmy chcą jakoś funkcjonować to one a nie klient muszą zadbać o to by na półkach były same polskie produkty,mnie jako klientowi to obojętne,płacę za towar a reszta mnie nie obchodzi.Trudno może kiedyś dojdzie do tego,że zostaniemy prowincją ChRL

 • ~Arteks 2013-01-07
  20:16:09

  0 2

  @tressillian - mocne i mądre słowa. Większość tylko narzekać potrafi zamiast wykorzystać świetne możliwości jakie daje taki region jak Śląsk! Ci którzy zaczynali w Polsce biznesy w 1990 roku nie mieli: wiedzy, doświadczenia, telefonów, komputerów, internetu, samochodów, kredytów, dotacji unijnych, siatek sprzedaży a jednak przezwyciężając wszelkie trudności potrafili stworzyć nieźle prosperujące firmy. Dzisiaj większość chciałaby nic nie robić, dużo zarobić i przy tym jeszcze ma pretensje o wszystko do rządu czy prezydenta miasta... @mqg - do wypowiedzi nie masz za bardzo szczęścia, piszesz albo nie na temat albo sam się wpuszczasz w maliny tak jak z "wspaniałym prezydentem Żor" który ma sprawę karną... a teraz GWSH o fatalnych opiniach w necie (wystarczy otworzyć jakiekolwiek forum o wyższych szkołach). Na końcu napisałeś, że lepiej skończyć GWSH niż Technikum Kolejowe. Nic bardziej błędnego. GWSH to jedna z fabryk pieniędzy dla założycieli i fabryk bezrobotnych. Maszyniści po Technikum Kolejowym są na Śląsku na tyle poszukiwani, że w Cargo czy DB Schenker w Rybniku przyjmą każdego od zaraz!!! Niedawno Cargo ściągnęło do Rybnika maszynistów z Tarnowa i Nowego Sącza, a Koleje Śląskie z Pomorza... A zarobki maszyniści mają naprawdę bardzo wysokie. Jak to ujęła POLITYKA nie tak dawno w swoim artykule o polskich uczelniach: LEPSZY DOBRY ZAWÓD NIŻ BYLE JAKIE STUDIA. A czy w ogóle w Żorach w których nie ma nawet porządnej kawiarni czy kina można studiować? Absurd.

 • ~wera 2013-01-07
  21:53:18

  0 1

  arteks - masz rację ale jeszcze do tego bym dodał ,że może przedsiębiorcy w latach 90 nie mieli tyle możliwości pomocy co dzisiaj,za to mieli praktycznie w każdej dziedzinie wolne pole manewru,po prostu zapełniali luki po latach zastoju w niektórych branżach nie mówiąc już o usługach.Trochę ludzi dorobiło się na dzikiej nieuczciwej prywatyzacji państwowych zakładów i mienia,nawet kupienie maszyn za bezcen dawało niezły początek póżniejszym potentatom,nie mówiąc o tych co przejmowali całe gotowe fabryki,firmy górnicze przejmujące cały sprzęt pokopalniany itd,itp.Wiekszość z pazerności nowych właścicieli i korupcji tak padlo lub zostaly przejęte za długi także bez emocji .Dzisiaj rynek jest przesycony różnego rodzaju usługami i produktami ,które po prostu bardziej opłaci się importować niż produkować ,także jeżeli firma nie potrafi wprowadzać innowacyjności w usługach lub produktach,nie ma odpowiedniego zaplecza w przypadku produkcji i reklamy jeśli firma jest stosunkowo młoda,to żadne dopłaty nie pomogą a nim klient zdąży ją poznać po prostu upada.Przeważnie takie firmy robiące wszystko i nic ale i te ukierunkowane na dany typ uslug lub w danej branży upadają po okresie obowiązującego terminu,który zwalnia ze zwrotu pieniędzy na zalożenie firmy z funduszy.Niestety większość jest takich no ale nie wszystkie

 • ~MQ 2013-01-08
  11:53:30

  0 0

  Szkoda, że nie wszyscy są chętni żeby przejsć tam do pracy, kilka tysięci mieszkańców byłoby zadowolonych. A w Rybniku jest jakieś kino, Abstrahując od CINEMA czy Multi? W Żorach owszem świetnie wyremontowana Scena na starówce i niezła herbaciarnia na rynku.
  Co do GWSH to oczywiście masz prawo mieć takie zdanie. Niemniej jednak wielu wykładowców GWSH, będących pracowikami naukowymi Uniwersytetu Ekonimicznego w Katowicach zapewne poczuliby się mówiąc to delikatnie dotknięci. Rybnik nie był i też nigdy nie zostanie miastem akademickim. Miałem okazje robić studia inżynierskie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i mgr w Rybniku. I nie raz w życiu zawodowym usłyszałem to Ty magisterkę robiłeś w Rybniku??!!
  Zresztą na rachunkowości w GWSH poza pracownikami UE wykładają również pracownicy PŚl., którzy mają równiez zajęcia w rybnickim oddziale PŚl. Czyżby dla kasy tak nisko upadli? A może w Rybniku też poziom nie ma wysokich lotów? Zresztą jakie kierunki z Rybnika dają zatrudnienie?
  "Dlaczego warto studiować w Rybniku? Przede wszystkim jest blisko domu, więc taniej, panuje kameralna atmosfera, o jakiej trudno marzyć w wielkich ośrodkach. – Równie ważne są względy estetyczne. To wszystko tutaj bardzo ładnie wygląda. Budynki są stosunkowo nowe i w bardzo dobrym stanie. Można się tu bardzo komfortowo i przyjemnie czuć – dodaje dr Jan Czempas." - No Comment

 • ~qwerty 2013-01-08
  13:50:08

  0 0

  Prosze podajcie mi JAKI PRZEMYSL zainwestowal w ostatnich 10 latach w Rybniku. Czy zainwestowal tu JAKIKOLWIEK zaklad, ktory zatrudnil chocby 50 osob "na start"? Czy przyjechal tu jakis inwestor z walizka pieniedzy i powiedzial "tutaj inwestuje"?

 • ~ 2013-01-08
  18:33:27

  0 1

  @MqG - jeśli dla ciebie rangę żorskiej GWSH podwyższają wykładowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego to musisz wiedzieć, że być może są to ci sami którzy wykładają w Rybniku i jeżdżą do Żor na fuchy. W ogóle po co płacić za coś co można w legalny sposób za darmo otrzymać w państwowej, renomowanej uczelni na miejscu w Rybniku? Tym bardziej, że na UE w Rybniku można zrobić zarówno licencjat jak i magisterkę. Niektórzy wieszczą że w ciągu kilku lat większość prywatnych uczelni w Polsce zniknie z banalnego powodu - braku chętnych. Nie szkoda ci czasu na dysputy o lokalnej żorskiej filii której znaczenie w systemie szkolnictwa wyższego jest być może takie jak ułamek promila? Bo przypuszczam, że skala jej oddziaływania musi być bardzo niewielka skoro prawie w ogóle nigdy o tej szkole nikt nie wspomina.

 • ~Arteks 2013-01-08
  23:12:17

  0 1

  @qwerty - oczywiście że byli tacy którzy zainwestowali i stworzyli nowe miejsca pracy jak chociażby Alan-System czy Piotrowice ale najważniejsze jest to, że w ostatnich 10 latach powstało multum nowych firm, wiele z nich pobudowało swoje siedziby. Rettig, Tenneco rozbudowały swoje zakłady. Kompania Węgl. od kilku lat co roku przyjmuje górników. SR ściągnął do siebie prestiżowe instytucje typu Sąd Okręgowy czy Urząd Celny. Powstało masę miejsc pracy w handlu w tym także w takim z wyższej półki jakiego nie ma w okolicznych miastach. Jeśli marzysz o zakładach z czasów Gierka to niestety takich nie ma ale dla mnie firmy typu Axel, Leon, Sare to przykłady świetnie radzących sobie nowych firm i to wcale nie w branży produkcyjnej. Taka różnorodność jest o wiele bezpieczniejsza i oporna na kryzys niż fabryki wycieraczek które za kilka sezonów mogą być zbędne. @mareqg - zmieniasz nicki jak rękawiczki ale zawsze twoje wpisy cechuje ta sama dziecinada. Ile trzeba mieć zapału żeby tak bronić takiej badziewnej wioski jak Żory? Znowu wpuszczasz się w maliny bo podważasz fakt, że Rybnik jest ośrodkiem akademickim z ok. 5 tys. studentów, a chcesz abyśmy delektowali się "żorskim przemysłem" w strefie w której pracuje kilkaset osób. No to jeśli Rybnik z taką liczbą studentów, profesjonalnym kampusem, możliwością uzyskania tytułu magistra i inżyniera nie jest dla ciebie miastem akademickim to nie dziw się, że Żory nie są dla nas przemysłowym miastem, tylko sypialnią i to w dodatku brzydką.

 • ~Arteks 2013-01-08
  23:29:46

  0 1

  Trzeba być debilem żeby pisać coś takiego jak MqG: "W Żorach owszem świetnie wyremontowana Scena na starówce i niezła herbaciarnia na rynku." No i ta herbaciarnia i to niby-kino to jakiś magnes który przyciąga tych studentów do tej waszej dziury??? Co ma wspólnego jakaś herbaciarnia ze studentami? No można naprawdę się uśmiać czytając twoje wpisy. A prawda jest taka, że te wasze mini-kino utrzymywane jest przy życiu wyłącznie przez Urząd Miasta i pracowników którym kupują bilety i podtrzymują w ten sposób frekwencję. Sensu ekonomicznego nie ma to żadnego, a i sami mieszkańcy to przecież nie elita która ceniłaby kino. Jednostki które lubią kino z Żor i tak przyjadą do Rybnika. W każdym razie dane za rok 2010 z GUS są tak piorunujące, że sprawdzałem to dwa razy bo myślałem, że mi się przewidziało. Ale nie, naprawdę tak jest. Ilość odwiedzających kina w Rybniku - 608,6 tys. rocznie, w Żorach 26,2 tys. Ewidetnie to kino wasze jest utrzymywane z podatników aby tylko było bo byłby wstyd że Żory nie mają kina. A Żory są obciachowe tak z kinem czy bez kina... W Rybniku było więcej kinomanów niż w większych Gliwicach, które mają dużo więcej studentów... Ciekawe. Czasem dyskusje z tobą czy z qwertym mają jednak jakiś cel - pozwalają odkryć ciekawe dane statystyczne :)

 • ~Arteks 2013-01-08
  23:33:29

  0 1

  @qwerty - takie dane z GUS 2010 odnośnie inwestycji w Rybniku w którym strefa jest prawie martwa i w podawanych jako przykład Żorach gdzie strefa przyciąga co jakiś czas jakąś fabrykę wycieraczek: Rybnik - 343,1 mln zł, Żory - 36,9 mln zł - chodzi o inwestycje przemysłowe, pominąłem te w innych dziedzinach abyś nie myślał, że to poszło w "handel" ;) No i są te inwestycje czy ich nie ma? Choćby na przykładzie tego rodzaju danych wynika, że są i to znaczące. W zeszłym roku EDF zainwestował w przygotowania do inwestycji rozbudowy (która teraz jest niepewna) ok. 400 mln zł. :)

 • ~qwerty 2013-01-09
  09:04:52

  0 0

  Arteks - Arturku - jak zwykle obracasz kota ogonem. Spytalem JAKA FIRMA ZAINWESTOWALA I STWORZYLA NA START 50 MIEJSC PRACY. Alan Systems nie stworzyl na start, tylko powoli sie rozrastal. Piotrowice 3 maja 30 osob. Podaj przyklad JEDNEGO DUZEGO ZAKLADU A NIE WYPLUWAJ TU TEORI O SADACH I WORD, BO TEMAT JEST O PRZEMYSLE I INWESTYCJACH, a nie o tym, Ze Rybnik jako duze miasto ma Sad i WORD. Jak zwykle nie masz co napisac, to probujesz zarzygac forum informacjami (wciaz tymi samymi), ktore nie maja zwiazku z tematem.

 • ~qwerty 2013-01-09
  09:07:17

  0 0

  Arturku - jestes na tyle ograniczony, ze wciaz nie rozumiesz ,czy po prostu probujesz w kolko manipulowac nieprawdziwymi informacjami. W Rybniku inwestycji jest tyle, bo jest ELEKTROWNIA I KOPALNIE. A sa to zaklady, ktore z definicji musza wciaz inwestowac (kopalnie chocby w obudowy scian itd). I to wlasnie wylacznie dlatego poziom inwestycji w Rybniku jest tak duzy w GUS. Ja wiem, ze Tobie ciezko to przyznac i bedziesz w kolko manipulowal klamstwami. Taka juz Twoja wredna natura.

 • ~Arteks 2013-01-09
  10:28:10

  0 1

  @qwerty - skoro uważasz że nie liczą się miejsca pracy w firmie która się powoli rozrasta albo jest firmą starą i przyjmuje do pracy albo chodzi o jakiś prestiżowy urząd którzy przyprowadził się do miasta tzn. że jesteś cynicznym ignorantem lub przekornym idiotą. Bo nikt normalny nie kwestionowałby wartości wzrostu zatrudnienia w taki właśnie sposób.

 • ~wera 2013-01-09
  11:49:08

  0 0

  atreks - prawda jest taka ,że na takich firmetkach i wyrobach firmopodobnych rybnik da leko nie pojedzie

 • ~qwerty 2013-01-09
  16:36:18

  0 0

  Arteks - proponuje Ci przescrollowac do gory i przeczytac tytyul artykulu. MOWA JEWST O INWESTYCJACH I ATRAKCYJNOSCI RYBNICKIEGO REGIONU DLA FIRM CHCACYCH INWESTOWAC. Sad to nie inwestycja firmy i pod uwage jego umiejscowienia nie sa brane kwestie poruszane w tym rankingu, tylko brana pod uwage jest wielkosc miasta. Rozumiem, ze nie masz nic do powiedzenia ws. inwestycji duzych firm w miescie, bo Rybnik za rzadow Fudalego jest inwestycyjna pustynia, wiec przekrecasz jak zwykle kota ogonem. Bezcelowa jest dyskusja z czlowiekiem, ktory udaje, ze jest tak tepy, ze nie rozumie, ze budowa sadu to nie inwestycja przemyslowa i nie rozumie, ze w GUS liczby o inwestycjach w Rybniku napedzaja dwie kopalnie i EDF.

 • ~Arteks 2013-01-09
  17:40:41

  0 1

  @qwerty - nie pisz do mnie Arturku tak jak ja nie piszę do ciebie Alanku. O sądzie wspomniałem w kontekście miejsc pracy - ty też wspominałeś o miejscach pracy więc jest to argument na miejscu. Tym bardziej że w naszym państwie zbyt często za daleko od Warszawy nowe instytucje nie powstają. A w Rybniku udało się w kontekście kilku i z pewnością jest to wielki sukces władz miasta które o to zabiegały. A jeśli Rybnik jest dla ciebie inwestycyjną pustynią przy nakładach inwestycyjnych firm w 2010 wynoszących 343 mln to niestety ale sam sobie musisz poszukać inne pustynie bo miast na Śląsku tak słabych jak Żory czy jeszcze słabszych jest bez liku. W niektórych te inwestycje nie przekroczyły nawet 10% tego co w Rybniku. Znowu ci się nie udało napisać nic mądrego...

 • ~Arteks 2013-01-09
  17:42:42

  0 0

  @w.wer - sam nie wiesz czego chcesz i raz ci nie pasują potężne koncerny, innym razem piszesz coś o jakichś firmetkach. A w Rybniku jest jedno i drugie, a te firmetki jak to nazywasz to już w tej chwili prawie 70% miejsc pracy w Polsce czyli większość...

 • ~qwerty 2013-01-09
  18:06:40

  0 0

  Trzeba byc naprawde ograniczonym tepakiem, zeby podniecac sie jakas liczba, ktora nazwana jest "anklady inwestycyjne firm" i nie rozumiec co te naklady oznaczaja i przez jakie firmy sa wydawane. Zwlaszcza w kontekscie artykulu o atrakcyjnosci regionu dla firm chcacych inwestowac swoje pieniazde. Tym bardziej, ze region rybnicki jest tak atrakcyjny ze wzgledu na istnienie wielu stref (bo region to nie tylko Rybnik).

 • ~qwerty 2013-01-09
  18:08:09

  0 0

  I drogi Arturku - nie odpowiedziales na moje pytanie - jaka firma w ciagu ostatnich 10 lat zainwestowala tu pieniadze w cokolwiek "od zera" i na start zatrudnila chocby 50 osob? Nie odpowiezdiales, bo tchorzowsko boisz sie przyznac, ze NIE BYLO TAKIEJ FIRMY. Bo to nie pasuje do kreowanej przez Ciebie koncepcji Rybnika jako tak wspaniale rozwijajacego sie miasta.

 • ~qwerty 2013-01-09
  18:26:53

  0 0

  No i Arturku - twierdzisz, ze EDF wydal 400mln na przygotowanie inwestycji? Kolejne Twoje chciejstwo i bajkopisarstwo. EDF wydal 100mln: http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/1661775,edf-juz-wydal-na-inwestycje-w-elektrowni-rybnik-100,id,t.html Kazda Twoja bzdure moge tu obalic spedzajac 3 minuty w google, tak samo jak obalalem dawniej bzdury typu "ZUS zatrudnil 65tys osob w jednym roku".

 • ~Arteks 2013-01-09
  18:58:50

  0 0

  @qwerty - Aluś, skoro 70% miejsc pracy w Polsce należy już w tej chwili do małych firm to dlaczego jedynym argumentem na to że gospodarka w Rybniku się nie rozwija jest to, nie inwestują tu nowi inwestorzy? Czyli nie są dla ciebie ważne ani stabilne duże firmy które mają miejsca pracy od dziesięcioleci i ich inwestycje? Czyli nieważne są dla ciebie dane GUS z 2010 które zmiażdżyły twoje przypuszczenia, że nowi inwestorzy inwestują więcej pieniędzy niż ci starzy (przykład Rybnika i Żor w których co roku przybywa firm w strefie). Z tego wynika, że ci starzy inwestują więcej w rozwój! Czekam z niecierpliwością na dane z kolejnych lat. Nieważne są też małe firmy które co raz lepiej sobie radzą i budują nowoczesne siedziby tak jak Alan-Systems czy Biostat. Dwie firmy które zatrudniły powyżej 50 osób to Alan-System (i to w jakiej branży!!!) czy Piotrowice które zatrudnia ok. 200 osób. Samo Tenneco zatrudniło w zeszłym roku kilkudziesięciu inżynierów no ale wiem, że to się nie liczy bo to nie twoja bajka ;)

 • ~Arteks 2013-01-09
  19:07:26

  0 0

  @qwerty - różnica jest taka, że ja nigdy nie zaprzeczam jeśli w czymś się pomyliłem, a ty nigdy się nie przyznasz do błędu. Myślałem że chodzi o 100 mln euro bo przecież inwestor zagraniczny zazwyczaj podaje inwestycje w euro. Moja pomyłka. No i znowu, potem się dziwić że nasz subregion liczy się w takich sondażach kiedy jeden rybnicki zakład inwestuje w ciągu roku 100 milionów czyli prawie 3 razy tyle ile wszystkie inwestycje przemysłowe we "wsi ze strefą"... A chociażby ten twój pogląd że liczą się inwestycje tylko te które stwarzają miejsca pracy w przemyśle jako nowe firmy i tylko powyżej 50 osób - ma charakter obsesyjny bo nikt normalny jeśli chciałby poważnie dyskutować na tematy biznesowe i inwestycyjne nie zawężałby dyskusji do takiego pola bo jakie to ma znaczenie? Liczą się dane sumaryczne, a Rybnik ze swoimi 42 tys. miejsc pracy to bardzo dobry wynik. No ale ponieważ uważany jesteś jako osobnik z obsesjami i natręctwami masz do nich prawo.

 • ~qwerty 2013-01-09
  20:52:48

  0 0

  Piotrowice zatrudniaja 200 osob? Chyab ich wszystkei zaklady. W rybniku zatrudnia wg ostatniego wpisu w money.pl 30 osob (http://www.money.pl/rejestr-firm/nip/642-29-78-671/kod-pocztowy/44-207/). Moze wiec znow Ci sie cos pomylilo. Moze 200 to liczba lacznie rak, nog i nosow wszystkich pracownikow? Tenneco nie zatrudnilo kilkudziesieciu pracownikow, a Alan Systems przeniosl tu czesc swojej dzialalnosci (chociaz fakt, ze zatrudnienie im wzrasta). Poza tym podajesz firmy, ktore swoje zatrudnienie ponizej 50 osob buduje przez lata. Ja pytam o firme "na start" zatrudniajaca 50 osob/ Nie ma takiej, bo gdyby byla, to Fudali by co miesiac sie nia chwalil.

 • ~qwerty 2013-01-09
  20:55:39

  0 0

  Co do 42 tys miejsc pracy w Rybniku - znow cos pomyuliles. W 2010 bylo to 43099, ale juz w 2011 niesetty juz jest tylko 40616 (spadek o 2500). Wiec jak zwykle cos znow pomyliles. Gubisz sie czlowieczku z gaszczu liczb, nie rozumiesz ich, nie masz pojecia o duzych liczbach - dla Ciebe 1000 osob to to samo co 65 tys osob - bardzo duzo. Dla Ciebie 100 mln to to samo co 400 mln - tez bardzo uzo i tego nie ogarniasz. Zajmij sie lepiej 40-godzinnymi podrozami koleja do Moskwy, bo moze o tym masz jakies pojecie.

 • ~Arteks 2013-01-09
  22:08:26

  0 0

  @qwerty - Piotrowice tyle miały zatrudniać. Jeśli zmniejszyły zatrudnienie do 30 osób to kolejny dowód na to, że miejsca pracy w "obozach pracy" zwanych strefami są dużo mniej stabilne od tych w innych zakładach :) A co do danych GUS to nie wiem czy ty te swoje cyferki znalazłeś w Wikipedii??? Moje pochodzą ze strony GUS w Katowicach i dotyczą danych o powiatach: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/katow/ASSETS_11p05_01.pdf Ostatnie zamieszczone tam dane pochodzą z 2010 r. i liczbę miejsc pracy w Rybniku podają - 42409. Zarzucasz mi pogubienie się a sam pewnie korzystasz z wikipedii zamiast danych GUS... Z pewnością nie mam tak dużo wolnego czasu jak ty i przyznaję się do pomyłek. Ale jeśli komuś już zwracasz uwagę przemądrzałku to sam bądź precyzyjny. ;)

 • ~qwerty 2013-01-09
  22:54:08

  0 0

  Moje liczby podalem za BDL GUS ofermo. I potwierdza sie to, ze w 2010 bylo okolo 43000 miejsc pracy, ale juz w 2011 bylo ich tylko 40616. Ja tez moglbym podac dane o miejscach pracy w Rybniku z 1995 roku, gdy bylo w Rybniku 50 tys miejsc pracy. Podajesz takie dane, jak Ci pasuje a potem na nich opierasz swoje teorie. Link do bazy danych GUS to http://www.stat.gov.pl/bdl/app/strona.html?p_name=indeks klikasz w "dla jednostki podzialu terytorialnego" potem wybierasz "rynek pracy" i lata (mozna zaznaczyc wiecej niz jeden rok dla porownania trendow.

 • ~qwerty 2013-01-09
  22:59:59

  0 0

  Piotrowice cale, czy Piotrowice III sp. z o.o., ktora to jest wlascicielem zakladu w Rybniku? "Mialy zatrudniac", czyli juz wycofujesz sie ze stwierdzenia, ze na 100% zatrudniaja i juz twierdzisz "mialy zatrudniac". Kolejny raz podajesz niesprawdzone informacje, ktore, dla odklamania zafalszowanej przez Ciebie rzeczywistosci trzeba prostowac.

 • ~MQ 2013-01-11
  08:09:19

  0 0

  http://www.crosspoint.pl/description kolejny teren atrakcyjny dla inwestorów i znów niestety nie w Rybniku.

 • ~MQ 2013-01-11
  08:19:55

  0 0

  http://www.paiz.gov.pl/strefa_inwestora/parki_przemyslowe_i_technologiczne/zory

 • ~Arteks 2013-01-11
  11:07:52

  0 0

  @MqG - jak zwykle wyskoczyłeś jak Filip z konopi... W Rybniku też jest park biznesu w którym znajdują się nieco bardziej znane firmy niż te które ulokowały się w Żorach. http://parkbiznesu.rybnik.pl/ @qwerty - a jednak to ty pomyliłeś się w danych. Ja podałem prawidłowe za 2010 rok. Tylko ja z twojej pomyłki nie czerpię satysfakcji bo nie mam problemów związanych z niedowartościowaniem tak jak ty.

 • ~qwerty 2013-01-11
  11:40:27

  0 0

  Ja sie nie pomylilem. Ja podaje dane Z BAZY DANYCH GUS. Juz raczej mozliwe jest, ze ktos, kto pisal raport, na ktorym sie opieral sie pomylil i zle wpisal liczby do PDFa. Oficjalne dane sa w BDL GUS.

 • ~MQ 2013-01-11
  13:26:24

  0 0

  Arteks napisałem tylko informacyjnie, że Żory to nie taka wieś jak myślisz, że też jest coś takiego jak park przemysłowy. Ciekawszy chyba jest Crosspoint, ba zarządzany przez doświadczoną brytyjską firmę. A tak na marginesie to popatrz jakie atuty rybnicki park podaje: "Dlaczego warto wybrać nasz Park Biznesu? 1.LOKALIZACJA 12m od węzła Żory Rowień – autostrada A1"

 • ~Arteks 2013-01-11
  14:26:48

  0 0

  @MqG - jeśli dla jakieś firmy zachodniej jedynym atutem byłaby autostrada to z marszu wybieraliby każdy teren przy A4 blisko niemieckiej granicy... Autostrada to oczywisty atut ale dojazd 2 czy 7 km od niej nie ma większego znaczenia. Przykładem jest DPD duża firma kurierska która za siedzibę na nasz subregion wybrała Rybnik, a nie lepiej położone Żory. Bo oni biorą różne przesłanki, a nie tylko to czy do autostrady jest z centrum bliżej o kilka km. Innym przykładem może być strefa w Bielsku która nie leży przy autostradzie, a radzi sobie znacznie lepiej od strefy w Żorach, Rybniku czy Jastrzębiu. Ty z kolei podajesz przykład czegoś co w Rybniku też istnieje od kilku lat więc znowu gafa bo myślałeś, że zaskoczysz :/ No ale twoja wiedza o naszym mieście jest dużo mniejsza niż o Żorach.

 • ~MQ 2013-01-14
  17:48:44

  0 0

  Taka mała dygresja. Arteks tak sobię myślę, mieszkasz na Nowinach. Wiesz, że może się tak zdarzyć, że bloki na osiedlu Nowiny budowała jedna z największych w Polsce fabryk domów PW PBM FADOM Żory. Jesssu ale byłyby jaja :). Żartuje oczywiście. Pozdrawiam

 • ~ppp12345 2013-01-18
  12:09:45

  0 0

  I jeszcze jedno, dziwnym trafem większość autobusów opisanych "PKS RYBNIK" ma tzblice rejestracyjne SZO....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306