zamknij

Wiadomości

MZK od maja podnosi ceny biletów

2022-04-12, Autor: 

Od maja MZK Jastrzębie zwiększa cenę wszystkich biletów o średnio 20%, głównymi przyczynami są cena paliwa oraz inflacja. Oprócz tego gminy związane z MZK zwiększą dotację na jej rzecz.

Reklama

Koszty komunikacji miejskiej jeszcze nigdy nie rosły w tak szybkim tempie. Główny powód to oczywiście galopujące ceny paliw. Tylko w tym roku wzrosły one o blisko 70%.

Główny wykonawca zleceń - Międzygminna Komunikacja Autobusowa (były PKM), na początku roku za litr oleju napędowego w ramach zamówienia hurtowego płacił 4,13 zł netto, natomiast obecnie cena waha się w okolicach 7 zł. Do tego dochodzą pozostałe wzrosty kosztów, z którymi boryka się zdecydowana większość przedsiębiorstw niezależnie od branży. Reakcja władz MZK była koniecznością. Najpierw Zarząd Związku zdecydował o wzroście cen biletów - podaje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK.

Od maja zapłacimy za bilety średnio 20% więcej. Cena najtańszego biletu jednorazowego normalnego wzroście z 1,6 zł do 2 zł (bilet do trzech przystanków), natomiast najdroższego z 6 zł do 7 zł (powyżej 18 przystanków). Cena biletu miesięcznego wzroście ze 120 do 140 zł (obszar jednej gminy) i ze 136 zł do 164 zł (na terenie wszystkich 10 gmin Związku).

Wpływy ze sprzedaży biletów są jednym z elementów finansowania komunikacji autobusowej, ale niestety w dużej mierze nie wystarcza na potrzeby MZK. Główny ciężar spoczywa na barkach gmin, które pokrywają, chociażby koszty przejazdów ulgowych, czy bezpłatnych dostępnych dla określonej w regulaminie grupy pasażerów. Dlatego też kolejnym krokiem była decyzja Zgromadzenia MZK (wszystkich gmin członkowskich), które w piątek 8 kwietnia, przy jednym głosie wstrzymującym, zdecydowały o podniesieniu stawki dotacji wpłacanej do związku przez gminy - wyjaśnia rzecznik prasowy MZK.

Stawka wpłacana przez gminy wzrosła z 7,30 zł za zrealizowany kilometr do 7,50 zł.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Longina b 2022-04-12
  14:25:51

  19 22

  Polski Ład daje efekty w postaci drożyzny.

 • ~Franek 7 2022-04-12
  17:22:41

  16 15

  Socjalizm kosztuje. Dali głupim ludziom po 500zł a zabrali grubo ponad 1000zl.

 • ~Arteks 2022-04-12
  17:28:13

  6 17

  Bilety na pociągi i autobusy drożeją, dla kierowców obniża się VAT na paliwa, a autostrada A1 ciągle bezpłatna...

 • ~Franek 7 2022-04-12
  17:41:36

  15 12

  Pó roku temu Adam Glapiński, prezes NBP w swoim przemówieniu wygłoszonym na „Kongresie 590” zapewnił, że „bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie sobie doskonale zapewnić dynamiczny rozwój. Tym bardziej że duża część tych środków to jest pożyczka. My sami możemy pożyczki brać, jakie chcemy. Każdy nam da. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy jako kraj, ani jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać.”
  Minęło 5 miesięcy i sytuacja się drastycznie zmieniła. Polski rząd ma problemy z pozyskaniem środków na sfinansowanie gwałtownie rosnącego deficytu. Z jednej strony mamy skokowy wzrost wydatków na obronę narodową, na służbę zdrowia, na ukraińskich uchodźców, i na prezenty socjalne (500+, 13. emerytura, itp), a z drugiej strony spadek dochodów budżetowych w wyniku podniesienia kwoty wolnej do 30k, obniżki VAT na paliwa i żywność, i obniżki PIT. Dodatkowo wzrosło ryzyko makroekonomiczne w związku z wojną na Ukrainie. Skutkiem jest wielka dziura w budżecie, którą coraz trudniej sfinansować pożyczkami. Rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 6,2% z 2,5% w październiku, i wcale nie ma wielu chętnych do kupowania. I na dodatek ciągle nie ma pieniędzy z Europejskiego Planu Odbudowy, bo pan Ziobro blokuje likwidację Izby Dyscyplinarnej.
  Prezes Glapiński kolejny raz popisał się niekompetencją. Jego przechwałki sprzed 5 miesięcy, jakoby cały świat chciał nam pożyczać pieniądze, brzmią obecnie jak ponure szyderstwo z nas wszystkich. Na skutek nieodpowiedzialnej polityki PiS-owskich władz Polska płaci teraz ponad 6% za pożyczki, a to jeszcze nie koniec. Zadajmy panu Glapińskiemu pytanie dlaczego Polska tak drogo pożycza, podczas gdy kraje sąsiedzkie które mają euro, jak np Słowacja czy Litwa, płacą raptem 1,5-2%.
  I ten gość, który jest za to odpowiedzialny, a także za 10% inflację, jest obecnie kandydatem prezydenta Dudy na prezesa NBP na kolejną kadencję.
  Brawo PiS.

 • ~jestemzerybnika 2022-04-13
  19:57:08

  8 1

  W Rybniku podwyżki cen biletów nie będzie. To byłyby strzał w kolano i kolejna porażka w ciągu dwóch ostatnich lat. Zaprzeczenie tez lansowanych w ostatnich miesiącach.
  Ludzie Prezydenta mają już prawie 7 tygodni opóźnienia w montażu biletomatów.
  Podmienili bez sensu wiaty z nowej na nowszą na przystanku z którego nikt nie korzysta Ligota - Ligocka Kuźnia Wiadukt (obok byłego tesko, zatoka wybudowana za kilkadziesiąt tysięcy złotych bo potrzebny był jakikolwiek sukces doradcy Prezydenta, tego który robi w Rybniku tak oszałamiająca karierę) link https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nowy-przystanek-na-zorskiej-rybniczanie-czekali-na-niego-11-lat,wia5-3266-31083.html.
  Czyżby nie było dalszych sukcesów w ściąganiu długu od gapowiczów. Ach, zapomniałem że miały temu zapobiec biletomaty. Czyli kto odpowiada za to że ludzie nie kupują biletów?
  W Jastrzębiu mają spółkę i dlatego gminy będą musiały dopłacać 7,5 zł do kilometra. Rybnik za elektryki płaci Kłosokowi 9,56 zł a podobno są tańsze od diesla w użyciu. Pewnie radni dostali informację ile kilometr będzie kosztował w spółce rybnickiej? Pewnie mają świadomość, że też za niego będą płacić rybniczanie tylko w inny sposób pośrednictwo pomiędzy przekazaniem z naszych podatków na jeszcze wyższe wypłaty dla ludzi spoza Rybnika.
  Radni powinni poprosić o radę Kłosoka przed taką decyzją a nie bazować na …no właśnie na czym?
  Dał w przetargu elektryki bo są tańsze w eksploatacji, ciekawe ile z tych 9,56 to cena prądu. Gdyby dał diesla może też cena byłaby tylko 7,50 zł, ponad 2 zł mniej. Pytanie czy Rybnik stać na takie gadżet z tak kiepsko świecącymi tablicami?
  Dwa złote, które mogły oznaczać tańsze bilety.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1550