zamknij

Wiadomości

Czy i kiedy pojedziemy na jednym bilecie przez subregion?

2012-02-21, Autor: 
Żeby przejechać przez cały subregion trzeba zakupić kilka różnych biletów u kilku przewoźników. Być może w końcu się to zmieni. O wprowadzeniu jednego biletu na terenie całego subregionu rozmawiają przedstawiciele największych przewoźników w regionie, rybnickie ZTZ i jastrzębski MZK, obsługujący linie na terenie prawie całego Subregionu Zachodniego. Pomysł promują też przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Rybnika.

Reklama

– Mieszkańcy subregionu podróżują po innych miastach czy to w kraju czy za granicą i widzą, że ta komunikacja w dużych aglomeracjach jest lepiej rozwiązywana. W dzisiejszych czasach dojeżdżanie 20 czy 30 kilometrów do pracy czy do szkoły jest zupełnie naturalne, a wprowadzenie jednego biletu znacznie ułatwiłoby przemieszczanie się mieszkańcom subregionu – mówi Piotr Zniszczoł, przewodniczący komisji budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego Rady Powiatu Rybnickiego, która zorganizowała konferencję promującą ideę jednolitego biletu komunikacyjnego – System miałby umożliwić pasażerom korzystanie z komunikacji różnych przewoźników, którzy rozliczaliby się między sobą – tłumaczy.

Na razie nie wiadomo, jak technicznie zrealizować ten pomysł. Dyrekcja rybnickiego ZTZ-u próbuje nakłonić innych przewoźników do wprowadzenia E-karty, kompatybilnej z tą, która używana jest na rybnickich liniach. – Staramy się, żeby wprowadzona została idea wspólnego elektronicznego biletu, mamy nawet wstępne porozumienie z jastrzębskim MZK, że jak będą wprowadzać E-karty to będą one zgodne z naszym systemem – mówi Kazimierz Berger, dyrektor rybnickiego ZTZ-u.

 

Chociaż władze jastrzębskiego MZK przychylają się do pomysłu, ciągle pod znakiem zapytania stoją środki unijne, które przedsiębiorstwo miało otrzymać na instalację systemu elektronicznego w autobusach. – Za trzy tygodnie rozstrzygnie się, czy uda nam się otrzymać dotację na ten cel, jednak te środki są cały czas niepewne. Wspólne rozliczanie przy użyciu systemu elektronicznego byłoby najprostsze. Jeśli to się jednak nie uda będziemy myśleć o jakiejś alternatywie, żeby wprowadzić unię biletową – mówi Benedykt Lanuszny, dyrektor MZK Jastrzębie.

 

Na ujednolicenie cen u poszczególnych przewoźników nie ma na razie co liczyć. – ZTZ Rybnik ma bilety strefowe, MZK Jastrzębie czasowe, trudno byłoby to ujednolicić cenowo. Jeszcze w tym roku przymierzamy się natomiast do wprowadzenia jednolitych zasad dotyczących ulg za przejazdy. Do tej pory te zasady się różniły i pasażerowie często się mylili – mówi Benedykt Lanuszny.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~semaforek 2012-02-21
  00:13:19

  0 0

  Żeby stworzyć wspólną ofertę nie są potrzebne żadne krzyki techniki. W Szwajcarii wspólne taryfy wprowadzili w 1 połowie XX wieku. Wystarczy stworzyć odpowiedni system rozliczeń. We wszystkich normalnych krajach są związki taryfowe - w Niemczech, Czechach. W Trójmieście funkcjonuje taryfa metropolitalna więc jak widać w Polsce też DASIE. Głąby z takich instytucji jak MZK prędzej doprowadzą do tego że transport publiczny zdechnie, tak jak stało się to z PKS'em Rybnik niż dopuszczą do swoich ograniczonych umysłów takie rozwiązania. Żeby ktokolwiek chciał jeździć transportem publicznym to ten transport musi być konkurencyjny względem transportu indywidualnego, a nie pełnić tylko rolę socjalu dla plebsu. Życzę szczególnie kierownictwu MZK jak najwcześniejszych emerytur.

 • ~ 2012-02-21
  06:32:24

  0 0

  ja moge jechac na biletach, ale proszę mi powiedziec CZYM?! np, jak dostac sie zwykłym autobusem np. z Kamienia albo Świerklan do Gliwic albo Katowic? bo to chyba własnie jest tez subregion ?

 • ~ 2012-02-21
  06:34:53

  0 0

  sory, subregion to nie nie miasta

 • ~wielki_BU 2012-02-21
  08:27:07

  0 0

  ~semaforek Zgadzam się. W spółkach które organizują transport zasiada BETON, i żadna elektronika go nie rozkruszy. Kolega poniżej dobrze wspomniał. Co z komunikacją do np Świerklan? Czemu Starostwo nie zabiega na stworzeniu alternatywy dla busiaszy? Którzy jeżdżą jak i kiedy popadnie. Komunikacja jest dla wszystkich!!!

 • ~zenek65 2012-02-21
  12:34:09

  0 0

  jan karolewski do Gliwic nie, ale z Kamienia do Świerklan to może 2 a czasem nawet 3 bilety i tu jest ten problem.

 • ~Teddy 2012-02-21
  13:14:40

  0 0

  Jasne, niech Kazio Berger wciąga innych w e-Karte to będzie można i w innych miastach ci...ac ludzi tak jak w Rybniku na nierzetelnie kasujących kasownikach, na niby uszkodzonych przez wandali (pasażerów) przyciskach U, na zarabianiu dodatkowej kasy na nie skasowanym przy wysiadaniu itp. przewały jakie stosuje ZTZ Rybnik. A pasażerowie płacą... Mało nagrabił w Rybniku, trzeba poszerzyć horyzonty...

 • ~mprzywoski1983 2012-02-21
  15:58:03

  0 0

  Bo kazio ma gdzieś dobro pasażerów..dla niego to prywatny biznes na którym trzepie grubą kasę i dzieli się z adasiem żeby mu tylko przytakiwał. Przypominam Komunikacja Miejska to NIE JEST prywatna firma i jej głównym statusem nie może być zarabianie forsy na mieszkańcach miasta. Ale tak długo jak Ci dwaj będą u władzy to się nie zmieni. A rozwiązanie jest takie banalne ---> darmowa komunikacja + zakaz ruchu samochodowego w centrum. I wcale to nie jest żart. Sprawdziło się to już w innych miastach. Pozdrawiam serdecznie

 • ~elazar77 2012-02-21
  16:14:52

  0 0

  Ja pierdole co ja tu robię ?

 • ~marcinek6000 2012-02-21
  16:22:00

  0 0

  Moglibyście zrobić tak, żeby na przesiadkach w subregionie szło jechać na jednym bilecie poczynając od Waszych linii ZTZ, bo żeby dojechać np. z Leszczyn do PKP w Rybniku to musiałbym jechać dwoma Waszymi autobusami i kupować dwa bilety. Poza tym, z Placu Wolności do PKP są dwa przystanki, a i tak trzeba kupić cały bilet, można by zmniejszyć ceny jeśli ma sie przejechać tylko 1-3 przystanki

 • ~major666 2012-02-21
  16:26:29

  0 0

  Teddy - wg mnie e-karta to jest dobry pomysł. Owszem ma swoje minusy tak jak mówisz, czasem źle skasuje. Ale to, że zwraca pieniądze przy kasowaniu lub też nie zwraca jeżeli nie odbijesz karty to jest dobrym rozwiązaniem, gdyż tak jakby zachęca pasażera do odbicia tej karty celem zwrotu pieniędzy, czym samym przewoźnik wie, na jakich trasach dana linia jest wykorzystywana. E-karta w takim przypadku bardziej się opłaca, niżeli bilety kupowane u kierowcy, które opóźniają przejazd - widzę nie raz jedne i te same osoby kupujące bilet u kierowcy i spowalniające tym samym kurs. nie lepiej sobie "założyć" e kartę i doładować ? - dwa plusy - szybciej i taniej. )

 • ~major666 2012-02-21
  16:29:39

  0 0

  mógłby istnieć bilet czasowy, np godzinny ? lub całodzienny, weekendowy itp...

 • ~frbro 2012-02-21
  17:48:59

  0 0

  major666 chciałem sobie kiedyś tą całą e-kartę wyrobić i kazali mi przyjść za miesiąc bo aktualnie nie było - sprzedają produkt którego nie mają. Fajnie jakby był bilet godzinny, półgodzinny i 15-minutowy. Tylko znów trzeba by kasowniki zamontować. No ale nie łudze się, że się tego kiedyś w Rybniku doczekam.

 • ~martin75fm 2012-02-21
  20:56:37

  0 0

  O jakim sub regionie tu mówić skoro SR nie lubi nikogo z okolicy SRB złe, SWD też złe, SZO złe, SJZ nikt ich nie lubi to po co komu bilety. Rybnik sam w sobie to sub region i po co komu bilet do Świerklan czy Jastrzębia? Przecież tam nie ma galerii Focus czy Plaza. Sub regionem można nazwać Katowice - Chorzów - Zabrze - Gliwice itp a nie kilka miasteczek oddalonych od siebie pałających do siebie nienawiścią.

 • ~Arteks 2012-02-21
  22:34:26

  0 0

  @martin - wiem że sporo jest różnych słusznych czy niesłusznych animozji ale zwał to aglomeracją, okręgiem czy subregionem nie uciekniemy od siebie. Wspólny bilet powinien funkcjonować już od 10 lat!!! W ogóle nie jest potrzebna żadna dyskusja na ten temat tylko działanie. Wspólne bilety to wszędzie za południową i zachodnią granicą Polski absolutny standard. W Niemczech związki taryfowe czasem obejmują kilku operatorów i kilkudziesięciu przewoźników. Nikogo z pasażerów nie obchodzi to kupując bilet. Musi tylko zwracać uwagę na czas ważności, a czasem na strefy.

 • ~wielki_BU 2012-02-22
  13:06:35

  0 0

  No więc waśnie. Arteks wiec dlaczego to nie działa od 10 lat?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3951