zamknij

Wiadomości

MZ kończy z badaniami nad amantadyną. Naukowiec ze Śląska: „skuteczna” jak placebo

2022-02-11, Autor: bf

Ministerstwo Zdrowia kończy dyskusję na temat tego, czy amantadyna jest skutecznym lekarstwem w walce z Covid-19. Dzisiaj resort zorganizował w tej sprawie konferencję. Wziął też w niej udział profesor Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Reklama

Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział badania nad skutecznością amantadyny w walce z koronawirusem. Ten środek był znany przede wszystkim w kontekście leczenia choroby Parkinsona.

Sygnały, które do nas napływały o wykorzystaniu amantadyny w innych celach skłoniły nas do przyjrzenia się zagadnieniu, czy ona w jakikolwiek sposób skutecznie może poradzić sobie z koronawirusem. Dlatego ponad miesiąc temu zleciłem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, żeby dokonała przeglądu światowej literatury, by w oparciu o dowody i obiektywne badania naukowe mogła wydać rekomendacje, czy ten środek może być również stosowany w procesie terapeutycznym COVID-19 – oznajmił w grudniu 2020 roku szef resortu zdrowia.

Dodał wtedy, że brakowało fachowej literatury dowodzącej, że lek faktycznie pomaga w leczeniu np. zakażonych komórek układu oddechowego.

Są raptem trzy pozycje badań naukowych, które prezentują bardzo niepełne dowody, populacja nigdy nie była kompleksowo objęta badaniem i dlatego Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała rekomendację o niestosowaniu, o braku dowodów naukowych na skuteczność działania amantadyny – zaznaczył Adam Niedzielski.

Dzisiaj, po ponad roku od tego komunikatu Ministerstwo Zdrowia wraz z Agencją Badań Medycznych zorganizowały konferencję prasową. Jak oznajmił Radosław Sierpiński, prezes ABM – przedstawione dzisiaj wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu.

W konferencji uczestniczył też prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (gdzie przeprowadzano badania kliniczne). Jego ocena zastosowania amantadyny w leczeniu jest jednoznaczna.

Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną a grupą pacjentów przyjmujących placebo (78 otrzymało amantadynę, 71 placebo – red.) – zaznaczył.

Prof. Barczyk wyjaśnił, że badanie było prowadzone wśród pacjentów ze szpitalnym covidem – czyli chorobą we wczesnej fazie z umiarkowanymi lub ciężkimi objawami, jak np. zapalenie płuc, desaturacja, niedotlenienie krwi. To właśnie śląski naukowiec zwrócił się do prezesa ABM, by zaprzestać rekrutacji pacjentów i zakończyć badania.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski dodał jednak, że w Lublinie nadal są prowadzone badania nad skutecznością amantadyny na innej grupie pacjentów. Podkreślił, że amantadyna nie jest i nie była zalecana przez MZ w leczeniu Covid-19. Podobne zdanie wyraził też Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta.

Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu Covid-19 w żadnej rekomendacji, również za granicą. Poza nieskutecznością tej terapii może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta – zaznaczył.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~waldus 2022-02-11
  17:53:23

  68 75

  To ciekawe. Mnie amantadyna postawila do pionu z koronki w 24h, a lezalem plackiem. Moi znajomi po boosterkach, juz tydzien do roboty nie chodza. Szepcie sie dalej szczepy, az wam uszami bedzie pryskac.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2022-02-11
  17:59:14

  56 58

  O nie, to nie dział???

  Tysiące foliarzy i płaskoziemców teraz płacze głęboko.

  Z ziemia miała być przecież płaska, a wyszło inaczej ;-))

 • ~czlowiek_w_masce 2022-02-11
  18:08:43

  45 54

  Podobno grypa nie leczona trwa tydzień a grypa leczona amantadyną 7 dni. Ale skoro waldusa postawiła do pionu to chyba więcej badań nie potrzeba. Lecę do apteki.

 • ~anettk 2022-02-11
  18:49:24

  67 48

  Nie spodziewałam się innej informacji w sprawie leku,bo przecież interes dalej musi się kręcić.Wiem jedno i wiem co widziałam 2 osoby,(bez szczepień)które miały covida (wymaz pozytywny) z tradycyjnymi objawami:ból głowy,ból zatok,gardła i lekki katar dość mocno osłabione,po przepisaniu leku przez LEKARZA i opisie jak stosować te osoby po dosłownie 2ch dniach czuły się i wyglądały jak by tylko lekkie przeziębienie ich dopadło.Oczywiście,każdy niech sobie robi jak uważa ale Ja wiem co widziałam i moim zdaniem lek pomaga.

 • ~piotruos 2022-02-11
  19:28:19

  84 35

  A co mają powiedzieć, ze przez dwa lata ludzie umierali, a oni nie podawali leku który leczył, tylko kazali sie szczepić jakimś eksperymentem medycznym, po którym nadal ludzie umierali. To tak jakby strzelić samemu sobie w kolanko :) Więc odpowiedź może być tylko jedna NIE DZIAŁA

 • ~truman20 2022-02-11
  19:28:23

  65 32

  To było zdecydowanie do przewidzenia. Wiadomo kto wypuścił właśnie lek na kowi d, więc chyba logicznym jest, że wszyscy mają właśnie ten lek kupować a nie jakąś tam tanią amantadynę.

 • ~Danuta Kwiatek 2022-02-11
  20:45:22

  59 35

  Amantadyna , to skuteczny lek własnie na cowid itp , tylko idioci opowiadają bzdury , bo ministerstwo woli dać zarabiać koncernom i tym wszystkim wielkim,,,,,,,,,,,,,,,,,,moj wujek 91 lat umieral na cieżką postać cowida w szpitalu i co? lekarze zaczęli mu podawać amantadyne i po 2 dniach był zdrowy jak ryba,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,niech ministerstwo zacznie wreszcie myślec o Polakach a nie o zarabianiu pieniędzy na nieszczęściu ludzi,,,,,,,,,,,,,,bardzo dużo ludzi umarlo w przeciągu 2 lat wlasnie przez myslenie takich ministrów,,,,,,,,,,,,, to skandal

 • ~spirit-of-the-town 2022-02-11
  21:31:50

  36 24

  Czyli zebrała się grupka ekspertów, przeczytali 3 książki, bo więcej nie ma, ktoś tam jeszcze im powiedział że to nie działa i werdykt zapadł. Za konkretne pieniądze zapewne. Aż strach pomyśleć do czego mogłaby dojść taka komisja po przeczytaniu kilku książek braci Grimm:)

 • ~czlowiek_w_masce 2022-02-11
  21:34:38

  38 54

  W walce z antyszczepami najgorsze jest to, że ilu wyników badań by nie opublikowano, to oni i tak zawsze mają swoje koronne argumenty "czipy, bill gates, spisek firm farmaceutycznych, marsjanie, a mój dziadek dziadek całe życie jeździł koniem bez pasów i tylko dzięki temu żyje". Walka z ciemnotą jest z góry spisana na porażkę bo ciemnych zawsze będzie więcej. Udowodnisz im, że mają rację? Oni obrócą kota ogonem i stwierdzą, że to cały świat zmówił się przeciwko nim - ostatnim rozsądnym.

 • ~waldus 2022-02-11
  22:38:03

  27 29

  ~czlowiek_w_masce: włącz zamulacz umysłu tvn, a twój wieczór będzie spełniony.

 • ~spirit-of-the-town 2022-02-11
  22:38:59

  41 5

  Człowiek w masce, myślę że zarówno zwolenników szczepień, które dają lżejszy przebieg choroby oraz przeciwników nie do końca zbadanych szczepionek należy szanować i uszanować ich decyzje, a już napewno jednym i drugim nie należy kazać wierzyć w Marsjan i płaską ziemię, jak ktoś tutaj ostatnio to opisywał.

 • ~wojlig 2022-02-12
  00:37:11

  26 12

  czyli tyle warta co szczepionki zakupione przez wiele państw za miliony dolarów...

 • ~Franek 7 2022-02-12
  06:47:42

  15 25

  PiS rozkradł co było do rozkradzenia a resztę zmarnotrawił w swoim stylu jak np. Na budowę i rozbiórkę elektrowni Ostrołęka itp. Na pieniądze, które czekają z UE nie mamy szans przez Ziobrę i jego gwałty na sędziach więc ogłaszają wielki program na który nie mają pieniędzy. I znowu skończy się tak:

  „Rybnik wnioskował wówczas o kwotę 100 mln zł dofinansowanie budowy drugiego etapu Drogi Regionalnej. Niestety bez sukcesu.„

  Jedyny kto może liczyć na nieograniczony dostęp do pieniędzy z budżetu państwa to Rydzyk i Obajtek.

 • ~romcost 2022-02-12
  09:12:54

  17 29

  O ja pierniczę, po tych komentarzach widzę, że niektórzy grypę chyba jeszcze leczą zamykając się na paciorek w piecu, co za średniowiecze... Ale podpowim Wam, na covida 100 % skukeczna jest maść na chemoroidy, brat sąsiada mojego sąsiada wszystko tą maścią leczy a ma ponad 90 lat, tak mi mówił sąsiad bugowlanies, a przecież on to wie, bo tylu ludzu spotyka no i przy wódeczce by mnie nie cuganił. A przepis jest prosty, 3 razy dziennie, po jedzeniu należy język i dziąsła maścią na cgemoroidy wysmarować, po godzinie należy wypiś szklankę wody z dawką 1g witaminy C ...
  Dużo zdrowia żychę (umysłowego) i pamiętajcie szczelnie foliowe czapki nakładać, bo Wam 5G mózg usmaży ...

 • ~master4k 2022-02-12
  09:51:56

  23 27

  @ waldus

  "Mnie amantadyna postawila do pionu z koronki w 24h, a lezalem plackiem. "

  A świstak siedzi...

  Rozumiem, że anginę leczysz aviomarinem, a chcąc zwalczyć nadciśnienie włazisz na 3 zdrowaśki do pieca chlebowego?

 • ~ewelina 2022-02-12
  10:36:19

  31 14

  Dr. Bodnar zaleca brać amantadyne od 1 dnia wystąpienia objawów. Oni ja badali w szpitalu na chorych u których infekcja ma już postać zaawansowana lub umiarkowana. To jest przykład badania na które poszły miliony a wynik byl z gory założony. Gratulacje bogatym jednak jesteśmy krajem.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-02-12
  17:16:55

  14 4

  Wszystkim spiskowcom pragnę przypomnieć że amantadyna od wielu lat jest bardzo dochodowym biznesem tych wszystkich złych firm farmaceutycznych. Od lat jest używana przy grypie typu A. Nie rozumie jednak dlaczego, osoba która uważa że firmy farmaceutyczne I szczepienia to zło, z chęcią przyjmują amantadyne którą stosuje się tez przy Parkinsonie bo intensywnie wpływa na pracę mózgu i neuronów...
  Czy amantadyna, czy lek na korona wirusa czy szczepionka, kasa leci dokładnie w to samo miejsce.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 560