zamknij

Wiadomości

Rząd zakontraktował 60 mln szczepionek. Powstanie Fundusz Kompensacyjny

2020-12-15, Autor: bf, źródło: Onet.pl

Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska zakontraktowała 60 mln szczepionek przeciwko COVID-19. Dowiedzieliśmy się też, od kiedy będzie można umawiać się na szczepienia i gdzie dzwonić w razie pytań. Przygotowywana jest również ustawa ws. Funduszu Kompensacyjnego.

Reklama

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 8 do 12 grudnia każda zainteresowana osoba mogła zgłosić swoje uwagi, sugestie i pomysły do projektu Narodowego Programu Szczepień w ramach prowadzonych konsultacji.

- Łącznie wpłynęło ponad 2,2 tys. zgłoszeń. Najwięcej uwag i opinii dotyczyło m.in. bezpieczeństwa szczepionki, rejestru szczepionych i kodów QR, niepożądanych odczynów poszczepiennych, funduszu odszkodowań oraz zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego – dowiadujemy się.

Oprócz zgłoszeń e-mailowych oraz telefonicznych odbyły się spotkania z organizacjami eksperckimi. W konsultacjach uczestniczyły m.in. samorządy zawodów medycznych, związki zawodowe, organizacje pracodawców, organizacje pacjentów.

- Dzięki konsultacjom do Programu wprowadzono kilka istotnych zmian. W organizację transportu i promowanie szczepień zaangażują się jednostki samorządu terytorialnego. Wskazano priorytety szczepień dla kolejnych grup obywateli – nauczyciele mają być szczepieni w I etapie. Pojawiły się też zapisy dotyczące funduszu kompensacyjnego (szczegółowe zasady zostaną określone w ustawie) – podaje kancelaria.

Kiedy rozpocznie się szczepienie?

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki powtórzył, że szczepionki przeciw COVID-19 będą darmowe i przede wszystkim – bezpieczne.

- Zwalczymy pandemię, gdy szczepionka przerwie łańcuch zakażeń. Walka z koronawirusem wciąż trwa, to nie czas na luzowanie obostrzeń - dodał szef rządu.

Zaznaczył też, że w Polsce brane jest pod uwagę ryzyko trzeciej fali zakażeń.

- Szczepionka to jedyne remedium, aby pozbyć się pandemii raz na zawsze. Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała jednak, jeśli zbyt mało osób ją przyjmie. Słuchajmy rad ekspertów, musimy być solidarni. Od naszych decyzji będzie zależeć życie tysięcy ludzi – zauważył Morawiecki.

Tak jak już wcześniej pisaliśmy, jako pierwsi do szczepień będą mogli przystąpić pracownicy medyczni i niemedyczni. Tzw. etap „zero” ma się odbywać w 500 szpitalach węzłowych, w tym w Rybniku.

W etapie pierwszym mogą szczepić się za to seniorzy powyżej 60. roku życia, pensjonariusze DPS-ów, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, służby mundurowe oraz nauczyciele

Etap trzeci przewiduje szczepienie przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzenia. W tym etapie rozpocznie się też powszechne szczepienie dorosłych.

- Rząd zakłada, że po 15 stycznia będzie można umawiać się na konkretne terminy przyjęcia szczepionki.

- Z kolei już jutro (16 grudnia) uruchomiona zostanie infolinia poświęcona szczepieniom. Będzie dostępna 24/7 pod numerem 989.

- Rejestracja telefoniczna w punktach szczepień rozpocznie się w styczniu 2021.

Rząd chce stworzyć Fundusz Kompensacyjny

Szef KPRM, a zarazem pełnomocnik rządu ds. programu szczepień - Michał Dworczyk oznajmił, że Narodowy Program Szczepień zakłada współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego. Oprócz tego ma powstań Fundusz Kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne.

- Ten temat znalazł się w bardzo dużej liczbie postulatów. Czy - tak, jak to pierwotnie było zakładane, dochodzenie na drodze cywilnej od Skarbu Państwa pewnych roszczeń, czy też właśnie stworzenie mechanizmu na wzór tego rodzaju funduszy funkcjonujących w innych krajach. Przychyliliśmy się w do tych głosów umieszczając to rozwiązanie w naszej strategii – poinformował Michał Dworczyk.

Amantadyna zwalcza koronawirusa? Rząd to sprawdzi

Minister zdrowia Adam Niedzielski nawiązał na konferencji prasowej do amantadyny – leku, który ma skutecznie walczyć COVID-19. Przypomniał, że amantadyna to środek przeznaczony do leczenia choroby Parkinsona.

- Sygnały, które do nas napływały o wykorzystaniu amantadyny w innych celach skłoniły nas do przyjrzenia się zagadnieniu, czy ona w jakikolwiek sposób skutecznie może poradzić sobie z koronawirusem. Dlatego ponad miesiąc temu zleciłem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, żeby dokonała przeglądu światowej literatury, by w oparciu o dowody i obiektywne badania naukowe mogła wydać rekomendacje, czy ten środek może być również stosowany w procesie terapeutycznym COVID-19 – oznajmił szef resortu zdrowia.

Dodał jednak, że na tę chwilę brakuje fachowej literatury dowodzącej, że lek faktycznie pomaga w leczeniu np. zakażonych komórek układu oddechowego.

- Są raptem trzy pozycje badań naukowych, które prezentują bardzo niepełne dowody, populacja nigdy nie była kompleksowo objęta badaniem i dlatego Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała rekomendację o niestosowaniu, o braku dowodów naukowych na skuteczność działania amantadyny – zaznaczył Adam Niedzielski.

Minister zdrowia poprosił ABM, by ta przeprowadziła badania kliniczne w tej sprawie.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Lahcim 2020-12-15
  15:35:21

  48 32

  Jak widzę wszędzie dodawany przymiotnik "narodowy" to mnie na wymioty zbiera.

  Zamiast podejść do tematu profesjonalnie, dopuszczać do głosu jak największą ilość naukowców. Starać się przekonać ludzi do szczepienia wiedzą, to tylko słychać te polityczne "Narodowe" kocopoły.
  Do tego takie Kowalskie jeszcze wyskakują, że się szczepić nie będą.

 • ~Lahcim 2020-12-15
  15:44:33

  18 27

  A potem jeszcze będzie zdziwienie, że tyle foliarzy nagle w tym kraju.

 • ~ 2020-12-15
  15:58:32

  23 28

  do lahcim - widzę, że bardzie pasuje ci określnie "polskość to nie normalność".

 • ~Kurt_Wallander 2020-12-15
  16:31:34

  31 12

  To twierdzenie jest nieprawdziwe, w sensie jest kłamstwem - "Szczepionka to jedyne remedium, aby pozbyć się pandemii raz na zawsze." Brytyjczycy już zasygnalizowali, że wirus mutuje. Z drugiej strony - zapomniał wół jak cielęciem był? Na grypę też szczepimy się co sezon bo przecież ona mutuje (ale tu szczepimy się na wirusa, który już był). Pomimo tego, że szczepionka na koronawirusa ma stymulować odporność (w dwóch "ratach") to i tak nie ma pełnej pewności.

 • ~artefaks 2020-12-15
  17:00:18

  16 15

  Szczepionka będzie równie ,,dostępna "dla każdego obywatela. Tak jak jest obecnie ,, dostępna " szczepionka na grypę. Mimo że nierząd obiecywał że każdy sobie będzie mógł zaszczepić. Jak słychać jakieś tam ministry i oficjele szczepią się szczepionką która jest przeznaczona dla innych osób? Nic dodać ,nic ująć. Czy nie można założyć tu komitetu kolejkowego. Aby odciążyć ignorantów którzy się na tym nie znają ?

  PS. izaak zaprzecz chociaż że to nieprawda. Izaak ,,wróg polski" u bram , a ty teraz milczysz ?

 • ~Longina b 2020-12-15
  17:15:30

  19 14

  MIŚ a ja ogolić się nie dam.Zaszczepić też.

 • ~adamczykhenryk1 2020-12-15
  17:32:27

  26 10

  eksperymenty medyczne miały być raz na zawsze zakazane .
  Blok 10 .
  Agnieszka Malicka
  Uniwersytet Wrocławski
  Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii
  Zakaz poddawania eksperymentom naukowym, w tym
  szczególnie eksperymentom medycznym, bez dobrowolnie
  wyrażonej zgody .

 • ~Aleksander83 2020-12-15
  17:42:51

  44 14

  Trzeba mieć rozum na poziomie kury domowej aby wszczepić sobie coś na co ani polski rząd ani tym bardziej producent nie dają żadnych gwarancji.

 • ~Lahcim 2020-12-15
  17:46:46

  24 21

  ~artefakc
  raczej "PISowskość to nienormalność".

  Poza tym mam dużo więcej własnych osiągnięć z których mogę być dumny, niż z narodu którego sam sobie nie wybierałem i na wybór którego nie miałem żadnego wpływu.

 • ~ 2020-12-15
  18:11:44

  15 26

  do lahcim - jak nie masz, żadnego wpływu na wybór? Czy wiesz, co to są demokratyczne wybory? Czy pamiętasz, że w takich demokratycznych wyborach PIS wygrał drugi raz, i to prawie z dwukrotną przewagą nad PO, osiągnął większość parlamentarną, co jest ewenementem w Europie po II wojnie światowej. Dlaczego ciągle mniejszość obraża większość?

 • ~artefaks 2020-12-15
  18:22:49

  20 12

  fiuck. Chyba polaryzacja we łbie poprzestawiała ci się do reszty. Nie widziałeś naczelnego tchórza którego pilnowało przed suwerenem 82 radiowozy i 6 tyś mundurowych opłacanych z naszych podatków. Takiej ochrony to nie powstydziłby się nawet sam Łupaszenka.
  Na piss głosowała większość ? Nie słyszałeś o metodzie donta i o 100 procentowym poparciu w DPSach ? Nawet sam łupaszenka mówił że paliaki to wydrukowały

 • ~moratorek 2020-12-15
  18:33:49

  20 4

  Z tego co wiem na dzień dzisiejszy są dostępne szczepionki Pfizera i Moderny. Reszta w fazie testów, a tu słyszę że nasi już zamówili szczepionki u 6 producentów (!?). Poza tym specjaliści mówią, że obie już znane szczepionki mają zupełnie różne działanie. Czy będę miał wybór jakiej firmy szczepionka zostanie mi podana?

 • ~Kwinto 2020-12-15
  19:48:47

  25 7

  Nie świrujcie. Rok temu rząd zakontraktował respiratory i do dzisiaj nikt ich nie widział, więc na razie nie trzeba się martwić o szczepienie.
  Listy zapisy...hmm pisowcy uwielbiają czasy komuny, wtedy też były zapisy a to na zakup pralki Frania, a to na odkurzacz... Na pewno wszyscy zwykli ludzie poniżej 60-tki w przyszłym roku się nie zaszczepią, rząd nie jest w stanie tego ogarnąć.

 • ~artefaks 2020-12-15
  20:38:33

  13 5

  @moratorek
  Bracia magyarzy szczepią się podarowanym vicktorovi sputnikiem 5.
  Pewno będzie jeszcze europejska astra zeneca.
  A pozostałe 2 to chyba zakontraktowali na aliexpres. Ale to dobrze bo działa tam dobry program ochrony kupujących i żaden instruktor narciarski się nie obłowi

 • ~Lahcim 2020-12-15
  21:16:47

  12 7

  ~artefakc dobrze wiedzieć towarzyszu, że przez naród rozumiecie PIS i nic wiecej.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 262