zamknij

Wiadomości

Mobbing i molestowanie w rybnickiej policji? Szokujące ustalenia „Superwizjera”

Dziennikarze „Superwizjera” ujawnili szokujące historie trzech policjantek. Jedna z nich jest z Rybnika i wyznała, że padła ofiarą molestowania i mobbingu na rybnickiej komendzie.

Reklama

Superwizjer opisuje historię młodszej aspirant Katarzyny Śmietany, byłej funkcjonariuszki zespołu operacyjno-rozpoznawczego komendy miejskiej w Rybniku. Zajmowała się między innymi przestępczością narkotykową i nieletnich.

- W policji pracuję od 13 lat, zajmowałam się różnymi działkami, ale ostatnie moje stanowisko to było w zespole operacyjnym, tam zajmowałam się przestępczością narkotykową, a wcześniej seksualną. Jeśli chodzi o wydział operacyjny, to zawsze był postrzegany jak taka elita. Jest to typowo męski świat, do którego ciężko jest się dostać kobiecie. Zawsze mi się wydawało, że tak na dobrą sprawę jest to mój wymarzony zawód. Zawód życia. Do pewnego dnia. W końcu okazało się, że na mojej drodze stanął kolega z zespołu, myślę, że tak możemy go nazwać, który miał do kobiet bardzo seksistowskie podejście i on tego nie ukrywał. Wszystko było dobrze do momentu, w którym jego żarty i docinki zaczęły mi przeszkadzać. Wprost mu powiedziałam, że między nami nic nie będzie, jego stosunek zmienił się do mnie o 180 stopni. Poczuł się urażony, dotknięty, odepchnięty. Potem zaczęły się już problemy – relacjonuje w programie policjantka.

Opowiada o Marcinie S. - jej koledze z zespołu, który awansował, tym samym zostając jej przełożonym

- Zaczęło się od bardzo nieprzyjemnej sytuacji na jednej z imprez, Marcin był już pod wpływem alkoholu, wstał i na cały głos krzyknął: "Kto jeszcze nie miał Śmietanowej - czyli mnie - ręka do góry". Mnie przy tym oczywiście nie było. A kiedy został moim przełożonym, było już tylko gorzej. To już były polecenia w stylu "Idź szukać kija do lasu". Bo takie również padło – zdradziła.

Mobbing nasilił się w 2018 roku.

- Marcin chodził i krzyczał, też opowiadał na korytarzu, że wypi*****i wszystkie kobiety z policji, zacznie ode mnie. Powiedział to wprost do mnie, powiedział to wprost do jednej z moich koleżanek, że jak już zostanie naczelnikiem, to wyj***e wszystkie dziewczyny z policji. Chodził i mówił, że ludzie będą mu ssać palca – mówi policjantka.

Inna funkcjonariuszka potwierdziła słowa Katarzyny Śmietany.

"Sama poprosisz, żebym cię zerżnął", mówiła, że nie miał ograniczeń, aby zwrócić się do policjantki słowami na przykład: "zrób mi loda". Świadkowie w tej sprawie zeznawali, że Marcin S. "dawał do zrozumienia, że wszystkie funkcjonariuszki wydziału są głupsze od niego" – słyszymy w Superwizjerze.

Przełożeni zareagowali na alarm, ale nie tak jak policjantki myślały. Otrzymały bowiem zakaz przebywania w jednych pokojach z mężczyznami.

- W trakcie służby (...) jak jesteśmy z nimi w pokoju, no to podobno uprawiamy z nimi seks, w związku z czym mamy rozkaz od pana komendanta - przynajmniej tak mi to przedstawił naczelnik - że mamy zajmować odrębne pokoje. Powiedziano nam, że drzwi muszą być otwarte z uwagi na to, żebyśmy tam jednak tego seksu nie uprawiali - opowiada. - Poczułam się jak zero, jak szmata – wspomina Katarzyna Śmietana.

Superwizjer podaje, że policjantka została przeniesiona do referatu ds. przestępczości nieletnich.

- Była to po prostu forma ukarania mnie i pokazania innym kobietom, że jeżeli dzieje się coś podobnego, to mają siedzieć cicho. Jak dostałam już ten rozkaz, wyszłam z komendy. Nie wróciłam do niej przez okres trzech miesięcy. Przeszłam załamanie nerwowe, poczułam się tak, jakbym dostała w twarz. (Za to) że zgłosiłam, zostałam ukarana, zabierają mi tę moją operatywę"idziesz do nielatów, dziewczyno" – powiedziała dziennikarzom.

Superwizjer zapytał się emerytowanego naczelnika, czy dopuszczał się dyskryminacji. Zaprzeczył.

W miejscu starego naczelnika pojawił się domniemany oprawca policjantki. Kobieta została natomiast zawieszona ze względu na postępowanie dyscyplinarne.

- To działanie odwetowe. Najprostsza metoda, by się mnie pozbyć. Wszczęto mi postępowanie dyscyplinarne z tak błahego, kuriozalnego powodu, tak naprawdę za udzielenie pomocy koledze. Na ten moment jestem już oskarżoną - komentuje Śmietana.

Ujawniła Superwizjerowi, że powodem miało być wpisanie przez nią danych innego policjanta do protokołu świadka.

- Zarzucono mi, że wpisałam dane kolegi do protokołu przesłuchania świadka, podczas gdy tę czynność wykonałam ja. - Tak było? - Nie, absolutnie. Dane już były naniesione, kolega przyniósł mi je na pendrive'ie, ja po prostu najzwyczajniej w świecie nie zauważyłam tego, przeoczyłam to. Okej, mój błąd, do tego się mogę przyznać. Ale za tego typu przewinienie, na ten moment, dostałam rozkaz o wydaleniu ze służby.

Jak następnie dowiadujemy się z programu, policjantka odwołała się od tego orzeczenia komendanta miejskiego policji w Rybniku.

- Komendant wojewódzki policji w Katowicach uchylił w całości decyzję komendanta z Rybnika. Polecił jeszcze raz, od nowa, rozpatrzyć sprawę dyscyplinarną. W kwietniu rzecznik dyscyplinarny z rybnickiej komendy przedstawił policjantce nowe zarzuty dyscyplinarne. Tym razem za "oczywistą pomyłkę pisarską" i "niepodpisanie protokołu zaraz po jego sporządzeniu" – słyszymy.

Superwizjer dowiedział się, że nie było podstaw do wszczęcia sprawy dyscyplinarnej wobec jej oprawców.

- Informuję, że czynności przeprowadzone w KMP w Rybniku po informacji o rzekomym konflikcie służbowym nie dały podstaw do wszczęcia postępowania wyjaśniającego, bądź postępowania dyscyplinarnego. Z posiadanych informacji nie wynika również, aby w KMP w Rybniku w ostatnim czasie (kilka lat) potwierdzono jakikolwiek przypadek związany z zachowaniami o znamionach mobbingu. Jednocześnie informuję, że postępowanie w tej sprawie po zgłoszeniu przez funkcjonariusza KMP w Rybniku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, sprawa jest w toku. W związku z tym proponuję kontakt z Rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach" - odpisała dziennikarzom Superwizjera podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Postępowanie z zawiadomienia Katarzyny Śmietany w gliwickiej prokuraturze wciąż jest w toku.

Cały materiał Superwizjera dostępny jest TUTAJ. Materiały dostępne również na TVN24.

Oceń publikację: + 1 + 128 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Iro 2021-05-02 01:03:49

  Szambo wybiło,.Jak gówniarze w piaskownicy...Żenujące....Czasem myślę że w starych stadionowych przyśpiewkach jest dużo prawdy....

  191 8
 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-05-02 06:04:24

  Tyle PiS trąbiło o Państwie w ruinie przed 2015 i w końcu dopięło swego.

 • ~TAKI JA 2021-05-02 07:58:15

  ~Iro 2021-05-02 01:03:49
  Szambo wybiło,.
  W tym szambie jest więcej spermy niż kloaki.
  Teraz czas na #MeToo (polska wersja #JaTeż) w policji.

  65 12
 • ~Maksymilian Popeć 2021-05-02 08:08:59

  Szokujące? Dzisiaj? Dla kogo? Policja to jedyna grupa w Polsce której się tak naprawdę boję (pedofilów unikam, bo nie chodzę do kościoła). Kiedyś bałem się pospolitych bandziorów, złodziejów, zadymiarzy, skinów i panków goniących się po mieście. Dziś formacja która ma nas ochraniać przed łamiącymi prawo, sama ordynarnie je łamie, a ochrania tylko i wyłącznie nierząd. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że moje osobiste doświadczenie ostatnimi czasy z osobami z policji były nad wyraz pozytywne... Niestety ale ogólny obraz zasłania to, że zdecydowana większość tam pracujących to ludzie tacy jak my, czyli generalnie ok. Smutne to czasy.

 • ~ 2021-05-02 08:37:22

  I tak szybciej to się wydało , niż u Durczoka w TVN . Do sądu , do Kamińskiego skargi słać i dziwię się , że tylko jedna policjantka się postawiła jeśli on do wszystkich się tak odnosił , bo wychodzi na to , że to o jednego faceta chodzi . Pistolet facet nosi , to myśli , że jest maczo.

 • ~GłosRozsądku 2021-05-02 08:47:39

  Dziwi mnie tylko, że jakoś nikt z kolegów i koleżanek z pracy tej pani nie wspiera, ani nie potwierdza jej słów, nawet anonimowo. Może to z nią jest coś nie tak? Wydaje mi się, że coś jest na rzeczy i nie jest taka święta jak to przedstawia.

 • ~HixRadzio 2021-05-02 09:17:14

  Wkońcu się ktoś odważył i powiedział prawdę... Od lat tam jest jedno wielkie pijaństwo i kurestwo , ale niestety nie można nikomu nic powiedzieć bo zaraz degradacja lub znęcanie się psychiczne i doprowadzenie funkcjonariusza do zwolnienia. Nic z tym nie zrobią bo jeden drugiego będzie bronić..

  139 8
 • ~ARTBR 2021-05-02 09:20:44

  W każdym przypadku, gdy do sądu idziesz walczyc z Policją - NIE MASZ SZANS, że sąd uzna Cię poszkodowanym.
  Z Policją w sądzie nie wygrasz, to jest przyjęte odgórnie!!!
  Szczytem szczęścia jest jak Policją dostanie upomnienie, reprymendę... na nic więcej nie możesz liczyć.

  115 9
 • ~artefaks 2021-05-02 09:51:40

  Zakuty głosi że funkcjonariusze jedynej słusznej są szarmanccy dla kobiet

  12 34
 • ~ 2021-05-02 09:55:04

  @artefaks - tacy ja ty pewnie nie są .

  22 15
 • ~Jan Korzeński 2021-05-02 10:15:43

  Co tu dużo mówić że to tylko w Polskiej Policji , tak jest wszędzie poczytajcie o Niemieckiej Armii tam się wszystko szerzy prócz normalności .

  36 13
 • ~hub381 2021-05-02 10:50:54

  I takich ludzi się jeszcze awansuje a uczciwych funkcjonariuszy się degraduje . Czysta"GNOJOWICA". Dobra zmiana !

  68 22
 • ~lukson997 2021-05-02 11:18:23

  Wszyscy hurr durr. A druga strona medalu?

  16 25
 • ~corona 2021-05-02 15:07:33

  „Szokujące? Dzisiaj? Dla kogo? Policja to jedyna grupa w Polsce której się tak naprawdę boję (pedofilów unikam, bo nie chodzę do kościoła). Kiedyś bałem się pospolitych bandziorów, złodziejów, zadymiarzy, skinów i panków goniących się po mieście. Dziś formacja która ma nas ochraniać przed łamiącymi prawo, sama ordynarnie je łamie, a ochrania tylko i wyłącznie nierząd. „

  Chłopie to co Ty na codzień robisz że się ich boisz? Onanizujesz się publicznie? A może starą w domu pierzesz?
  Ja jakoś ile razy miałem do czynienia z Policją(celowo z dużej, dla wyrażenia szacunku z mojej strony), zawsze zostałem potraktowany adekwatnie do czynu dla którego zostałem wylegitymowany czy też ukarany. Jestem górnikiem, jak trza będzie jechać strajkować to pojadę. Jeśli dostanę gumową kulką to zdaje sobie z tego sprawę że sytuacja wymyka się spod kontroli i robią się rozruby. Jeśli ktoś stoi z transparentami i wydziera się na temat swoich postulatów to nikt nic Ci nie zrobi. Natomiast jeśli zaczniesz rzucać butelkami, pluć na Policjantów, prowokować ich szarpaniem, to później nie możesz mieć pretensji że dostałeś pałą przez plecy i lecieć z tym do TVNu bo Policja mnie bije.

  38 40
 • ~HixRadzio 2021-05-02 22:13:54

  A co do pani rzecznik rybnickiej komendy to dawno bym tej pani podziękował za te brednie co piepszy... Ale tak jak mówię swój swojego będzie bronił....

  25 3
 • ~RMG 2021-05-02 22:46:38

  Niektórzy bredzą. ~corona co ma Twój szacunek do policji, do tego co się dzieje na komendzie w Rybniku? Tam jest mobbing! Czytaj kur%3stwo.

  21 11
 • ~obserwator00 2021-05-03 10:05:02

  ~corona
  Wyłudzać rylu, nie strajkować. Nazywaj rzeczy po imieniu

  8 7
 • ~corona 2021-05-03 13:06:27

  Srać a nie wyłudzać, szuro.

  5 7
 • ~obserwator00 2021-05-03 14:08:21

  ~corona
  " wyłudzenie – przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej"

  Skomlenie o trzynastkę, pod groźbą rozwalenia stolicy i dezorganizacji życia pozostałych mieszkańców kraju mimo milionowej straty spółki - co najzabawniejsze utrzymywanej ze Skarbu Państwa, dotowanej kolejny raz jedyną w swoim rodzaju "bezzwrotną pożyczką" tym razem w wysokości 1 mld zł czyli przez tych, którym chcecie utrudniać życie. To jest wyłudzenie. Ryl nie ogarnie, mam świadomość.
  Jak się już wy**asz to się zapisz do szkoły jakiejkolwiek

  6 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 725