zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy ul. Korczaka od lat proszą miasto, by naprawiło odwodnienie. Co kilka dni wzywają strażaków

2024-02-05, Autor: 

Nie ma tygodnia, by mieszkańcy ul. Korczaka (dzielnica Północ) nie wzywali do siebie strażaków do odpompowywania wody. To problem, który od lat nagłaśniają mieszkający tam rybniczanie. W ich sprawie interpelację napisał radny Jacek Mularczyk. Jaka jest odpowiedź wiceprezydenta Wojciecha Kiljańczyka?

Reklama

Ten temat poruszaliśmy już przed laty i jak widać, problem nadal nie został rozwiązany. Chodzi o ul. Korczaka (ulicę boczną do Rudzkiej). Wtedy mieszkańcy informowali nas, że po każdych roztopach, obfitych opadach ulica stoi w wodzie. Mało tego – woda przedostaje się do piwnic. Jaka była wtedy odpowiedź magistratu? Brak pieniędzy na rozwiązanie problemu »Mieszkańców ul. Korczaka zalewa woda. Miasto: nie ma pieniędzy«

W styczniu tego roku do tego tematu wrócił radny niezależny – Jacek Mularczyk. Wystosował interpelację do władz miasta z prośbą o niezwłoczną naprawę odwodnienia na ulicy Janusza Korczaka.

Każde opady deszczu powodują, że ulica oraz przyległe posesje są zalewane. Każda taka sytuacja powoduje, że Straż Pożarna wzywana jest na akcję odpompowywania wody. W ostatnich 14 dniach Straż Pożarna interweniowała w tej sprawie pięciokrotnie. Z uwagi na pobliską jednostkę OSP w Orzepowicach, to właśnie ochotnicy z tejże jednostki wyjeżdżają na te akcje – zauważa.

Sprawdziliśmy, ile razy strażacy interweniowali na Korczaka w minionym miesiącu. Tylko w styczniu 11 razy musieli odpompowywać wodę. Z kolei wczoraj (4 lutego) byli na tej ulicy trzykrotnie.

Każdy taki wyjazd poprzedzony jest wyciem syren zwołującym na akcję, co jest dla mieszkańców Orzepowic, jak i Rybnickiej Kuźni oraz innych dzielnic objętych zasięgiem dźwięku syren pewnym dyskomfortem, a w mojej ocenie w dłuższej perspektywie może zakłócić zwracanie uwagi na wycie syren w przypadku innym niż „odpompowywanie wody”. Dodam, że każdy taki wyjazd odbywa się pojazdem uprzywilejowanym, co stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. W związku z powyższym proszę sprawę potraktować jako pilną – zaznaczył radny w interpelacji.

Co na to władze Rybnika? Radnemu odpowiedział wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk. Wyjaśnił, że „realizacja budowy kanalizacji deszczowej na przedmiotowej ulicy w pierwszej kolejności wymaga wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownego pozwolenia na budowę”.

Obecnie Miasto Rybnik proceduje postępowanie związane z opracowaniem dokumentacji projektowej przebudowy kanalizacji deszczowej na ul. Rudzkiej na odcinku od cmentarza do ronda z kolarzami (w tym kanalizacja deszczowa ul. Janusza Korczaka). Ponadto informuje, że po wykonaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu wszelkich niezbędnych decyzji będzie możliwa realizacja przedmiotowego zadania – czytamy.

Wg szacunków magistratu, przebudowa kanalizacji w tym miejscu powinna rozpocząć się i zakończyć w 2025 roku.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~MArudzia 2024-02-05
  11:58:43

  17 9

  Dobry moment - bo przed wyborami
  Tylko trzeba uważać żeby nie było na zasadzie:
  " Dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać”
  Widząc jak prężnie wprowadzają 100 konkretów na 100 dni, to ciekawe jakie będą obietnice w samorządowych i europejskich ???

 • ~exx 2024-02-05
  12:11:23

  27 5

  "Jaka była wtedy odpowiedź magistratu? Brak pieniędzy na rozwiązanie problemu"
  Co k()wa??? A na ławeczki, skwery, pomniki? Na to jest kasa. Na taczki z takim magistratem!

 • ~Arteks 2024-02-05
  12:50:18

  13 26

  @exx @MArudzia - pamiętajcie, że PiS zabrał Rybnikowi 175 milionów zł! O tym się będzie przez lata przypominać, a szczególnie przed wyborami. Bo to niebotyczna kwota którą można by wykorzystać naprawdę na setki drobnych napraw czy inwestycji. Mimo tego znalazły się fundusze na nowe budynki strażaków z OSP, na sprzęt dla nich. Dzięki niemu mogą pomagać ludziom wypompowywać wodę z posesji które są położone w dołach lub w terenach zalewowych.

 • ~Francik049 2024-02-05
  13:17:49

  25 5

  Skoro miasto rozdaje kamienice na rynku, przepłaca za działkę pod zajezdnię która nie może na niej powstać czy buduje najdroższe w kraju mieszkania socjalne, to na brak środków raczej nie narzeka, a stwierdzenie że nic nie mogą bo nie dostali jest naginaniem rzeczywistości

 • ~truman20 2024-02-05
  16:41:26

  12 4

  Miasto od lat nic nie robi? To mieszkańcy od lat mogli sobie zrobić wakacje podatkowe i nie płacić ani grosza, skoro miasto ma ich w nosie, to powinno to działać w obie strony.

 • ~Makao 2024-02-05
  17:31:14

  8 1

  Co roku o tym piszecie. Serio nikt z tym nic nie zrobił?

 • ~Czerwony88 2024-02-05
  21:00:32

  11 5

  Arteks skończ pie...... o tym 175 mln bo to żałosne. Co artykul to wklejasz ten sam tekst. Nie umiesz nic innego wymyslec. Wygral bys konkurs na najbardziej wqrwia...... czlowieka roku.Na szczęście za nie długo włodarz się zmieni i Rybniczanie zostaną wysłuchani a nie odkladani na bok. Koniec 0.49 Makao jeszcze trochę i się dużo zmieni w Rybniku. Trzeba tylko iść na wybory.

 • ~stam55 2024-02-05
  22:58:49

  2 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4006