Na terenie użytku ekologicznego Okrzeszyniec przeprowadzana jest inwentaryzacja przyrodnicza. Poprzedzi ona planowaną rewitalizację znajdujących się na tym terenie stawów paciorkowych. Jaki jest cel inwentaryzacji? Kto się tym zajmuje i za jaką kwotę jest ona przeprowadzana?
Jak dowiadujemy się w rybnickim magistracie, celem inwentaryzacji przyrodniczej jest zebranie danych o zasobach, walorach i stanie środowiska przyrodniczego na terenie całego użytku ekologicznego. Chodzi głównie o wskazanie najbardziej cennych elementów, które należy chronić i im podporządkować dalsze działania na tym terenie.
Czas trwania inwentaryzacji to pełen cykl roczny, począwszy od sierpnia 2023r. do końca września 2024r. Dlatego też w tym okresie pracownicy Pracowni „Żywokost” (z którą miasto podpisało umowę w tej sprawie) będą przeprowadzać badania i obserwacje na terenie całego użytku – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka UM w Rybniku.
- Realizacja projektu związana jest z rewitalizacją stawów paciorkowych na terenie użytku ekologicznego oraz określeniem zabiegów, którym należy poddać to miejsce – wyjaśnia Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.
Najważniejszym celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w całym ekosystemie użytku. Działania, które będziemy podejmować w ramach projektu ukierunkowane będą na zapobieganie powstawaniu lub minimalizowaniu negatywnych skutków zjawisk naturalnych w postaci działania wód wezbraniowych, powodzi i podtopień, a także suszy poprzez zachowanie systemów małej retencji i otworzenie systemów magazynowania wody. Projekt ten przyczyni się też do zachowania i przede wszystkim odbudowy cennych ekosystemów naturalnych i pozytywnie wpłynie na ochronę bioróżnorodności biologicznej – zaznacza P. Masłowski.
Jak udało nam się dowiedzieć od Agnieszki Skupień, umowa z Żywokostem opiewa na 61 tys. zł brutto. Została podpisana na 14 miesięcy – 12 miesięcy pracy w terenie i 2 miesiące na opracowanie dokumentacji. To jednak pierwszy etap prac. Kolejnym etapem będzie opracowanie hydrologiczne i hydrogeologiczne oraz inwentaryzacja geodezyjna, które będą wykonywane równocześnie z inwentaryzacją przyrodniczą. Ostatnim etapem, po podsumowaniu wyników badań i inwentaryzacji, będzie część projektowa, która wskaże w jakim zakresie będą wykonywane prace na terenie użytku. Szacowany termin realizacji projektu to lata 2023 – 2026 r.
Miasto planuje, aby projekt pod tytułem „Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie subregionu zachodniego” zrealizowany był w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021 – 2027 w tym FST ZIT 2021 – 2027. Beneficjentem projektu oprócz Miasta Rybnika będzie Gmina Miejska Żory, jako lider projektu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sensacja w Rybniku! W największym mieście Subregionu Zachodniego wygrał Karol Nawrocki
37063Znamy ceny biletów pociągów z Rybnika do Rijeki! Ile zapłacimy za przejazd rodziny?
33162Pętla z korali – radny PiS przekroczył granicę? „Od tego zaczyna się nienawiść”
26677Nawrocki „zgarnął” większość dzielnic Rybnika. „Obwarzanek” rybnicki coraz bardziej widoczny (grafika)
21025Frekwencja w wyborach do 17:00. W Rybniku jest lepiej niż w I turze! Dane PKW
19830Sensacja w Rybniku! W największym mieście Subregionu Zachodniego wygrał Karol Nawrocki
+364 / -134Już wiemy, kiedy wsiądziemy w Rybniku do pociągu w kierunku Chorwacji? Austria publikuje rozkład jazdy
+210 / -3Był „cacy”, teraz już nie? Konserwator chce rozebrać im ogródek, oni zapowiadają walkę i obalenie parku kulturowego
+212 / -27Nie mieli supermocy, a uratowali ponad setkę dziecięcych światów. Historia małżeństwa z Rybnika (wywiad)
+100 / -0Wybory 2025: frekwencja do godz. 17:00 – w Rybniku lepiej niż 5 lat temu
+102 / -13Pętla z korali – radny PiS przekroczył granicę? „Od tego zaczyna się nienawiść”
47Sensacja w Rybniku! W największym mieście Subregionu Zachodniego wygrał Karol Nawrocki
42Wyniki exit poll: wygrywa Rafał Trzaskowski!
36Wszystkie obwody w Polsce policzone. Karol Nawrocki nowym Prezydentem RP
29Radna pyta, „czy można w jednej ręce trzymać różaniec, a w drugiej – szubienicę?”. A. Sączek jeszcze raz przeprasza i mówi o nagonce
27Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~silmelurse 2023-09-08
21:56:26
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Yashou 2023-09-09
02:24:55
Już teraz nie da się przejść wzdłuż rzeczki bo pół okrzeszyńca zabudował deweloper i w kilku miejscach płot przekroczył rzeczkę. Niegdysiejsze źródełko jeden radny próbował rewitalizowane i od tego czasu nie leci już z niego woda. Ciekawe jakie skutki tym razem przyniesie rewitalizacja...nic nie pozostanie tylko obsadzać się drzewami i kopać własne oczka wodne.
~trizerrota 2023-09-09
10:47:03
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~ehtjrtjrtwww 2023-09-09
23:42:48
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~tuthvugs 2023-09-10
12:29:07
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.