zamknij

Wiadomości

Miasto chce w końcu połączyć rondo z drogą w Orzepowicach

2021-09-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Prawie dekada minęła od otwarcia ul. Góreckiego – jednej z obwodnic Rybnika. Do tej pory zjazd z ronda Orzepowickiego „połączony” jest z drogą-widmo, która kończy się na łąkach i krzakach. Czy to się wkrótce zmieni? Chce tego miasto. Jest plan i dokumentacja techniczna inwestycji. Problem stanowią pieniądze.

Reklama

Jeden z naszych Czytelników zadał niedawno na naszej grupie ciekawe pytanie. Zapewne nurtuje ono wielu z Was.

- A ja mam pytanie odnośnie dróg, czy ktoś wie, czy miasto planuje w ogóle kiedykolwiek połączyć rondo Orzepowickie z ul. Storczyków? To naprawdę taki problem, żeby przez 11 lat nie umieć dorobić kawałka drogi? I czy rondo na obwiedni północnej również będzie kiedyś połączone? - zastanawia się Czytelnik.

Okazuje się, że w pierwszym przypadku miasto poważnie myśli o inwestycji.

- Takowe plany istnieją. Co więcej, istnieje dokumentacja techniczna budowy drogi łączącej rondo na ul. M. Góreckiego z ul. Energetyków (przedłużenie ul. Storczyków). Planujemy zrealizować tę inwestycję z wykorzystaniem środków zewnętrznych – mówi nam Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Magistrat aplikował o środki na ten cel w 2020 roku, ale nie udało mu się zdobyć ani grosza dotacji.

- Jeżeli tylko pojawi się konkurs, do którego możemy zgłosić tę inwestycję, to na pewno to zrobimy – dodaje nasza rozmówczyni.

Wg szacunków magistratu, połączenie ronda z ulicą Storczyków będzie kosztować 12,95 mln złotych. Miasto starało się pozyskać połowę tej kwoty z Funduszu Dróg Samorządowych.

Inwestycji nie może doczekać się Jerzy Lazar, Przewodniczący Rady Dzielnicy Orzepowice.

- To byłby dobry ruch miasta. Ulica Storczyków kończy nam się na odgałęzieniach ulicy Dzikiej Róży, Borki. Tu już mówilibyśmy o szerokiej drodze, która zlikwidowałaby problemy braku oświetlenia. Nie trzeba by też jechać z ulicy Energetyków na Rudzką, gdzie jest duży ruch – zauważa.

Jerzy Lazar ubolewa jednak, że przed rozpoczęciem budowy ul. Góreckiego nie pomyślano o chodnikach czy drogach rowerowych wzdłuż całej drogi. Z drugiej strony zauważa, że szykowany jest przetarg na przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną w okolicach szkoły. W najbliższym czasie będzie też przetarg na ekrany akustyczne wzdłuż Góreckiego.

- Chodzi o fragment od ul. Borowej w stronę ronda. To nie za długi odcinek, ale mieszkańcy ul. Łącznej nie będą już słyszeli huku – dodaje.

--

Odnosząc się do kwestii dalszego odcinka ul. Storczyków, który połączyłby ul. Energetyków z ulicą Rudzką to aktualnie miasto, ze względu na inne inwestycje, nie ma planów budowy tego odcinka drogi.

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2021-09-17
  11:39:14

  14 89

  Bez kawałka nowej drogi można żyć bo bez problemu da się w tym rejonie korzystać z innych. Akurat ten odcinek tak naprawdę niczego w ruchu drogowym miasta nie zmieni. Lepiej aby miasto realizowało zapowiadane inwestycje architektoniczne.

 • ~jaro_t 2021-09-17
  14:49:19

  27 6

  11 lat... Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Niestety Rybnik przoduje w tego typu niedokończeniach. Można by wymieniać i wymieniać... Czy tak trudno zrozumieć, że w niektórych przypadkach (a takimi są obwodnice), dopóki nie ma 100% zaawansowania prac, to jest tak samo jakby ich w ogóle nie było.

 • ~Arteks 2021-09-17
  15:42:48

  8 41

  Argument, że nie będzie trzeba jechać w kierunku Rudzkiej bo "tam jest duży ruch" jest absurdalny bo przecież na Góreckiego też jest duży ruch... @jaro_t - ani płakać, ani śmiać się. Miasto Rybnik wybudowało dużo nowych połączeń drogowych w ostatnich latach. Co da nam połączenie Góreckiego z Energetyków? Na co nam taki kawałek znikąd donikąd - w sytuacji kiedy moglibyśmy zainwestować te środki np. w poprawę bezpieczeństwa na drogach np. kładki/przejścia podziemne, w transport zbiorowy, w remonty naszych deptaktów z których niektóre wykonano z taniej kostki Bauma. Inni dodaliby swoje różne potrzebne cele np. budowa hali sportowej, lodowiska, aquaparku itd.

 • ~DobryK 2021-09-17
  17:41:39

  33 5

  @Arteks: "Co da nam połączenie Góreckiego z Energetyków? Na co nam taki kawałek znikąd donikąd"
  Odciąży pobliskie drogi, zmniejszy korki, skróci czas dojazdu od/do szpitala, skróci czas jaki musi pokonać karetka wyjeżdżając ze szpitala?

 • ~Arteks 2021-09-17
  18:25:10

  5 36

  @DobryK - a słyszałeś o zjawisku zwanym kongestią? Jeśli nie to zerknij co to takiego. Szpital w tym miejscu istnieje 20 lat i nie słyszałem aby był problem z dojazdem do niego. Nowe drogi odciążają inne by potem same być przeciążone... To trochę tak jakby problem apetytu co raz bardziej otyłej osoby rozwiązywać przez... dokładanie jej jedzenia. Zwracam uwagę, że jeśli chcemy w mieście poprawiać bezpieczeństwo i mobilność - to nie za pomocą nowych dróg ale przez alternatywne inwestycje które zmniejszą ruch, a nie przeniosą go z jednego miejsce na drugiego. A jak realizować takie zamierzenia skoro ciągle większość inwestycji pochłaniają nowe inwestycje drogowe?

 • ~HAN 2021-09-17
  19:25:40

  18 4

  Od kiedy ul Goreckiego jest obwodnica? jak na razie w Rybniku mamy jedna niedokonczona poludniowa obwodnice. Piszacy te wypociny zna wogole Rybnik?

 • ~rob78 2021-09-18
  09:01:33

  14 1

  Niech budują, bo zjazdy do nikąd drażnią. I tak nie ma źle w Rybniku jeśli chodzi o korki. Ostatnio musiałem się "przetoczyć" autem przez Wrocław. Co sie naoglądałem tych odliczających sekundników to moje;)

 • ~rzyt 2021-09-19
  13:33:21

  4 3

  A co z drogami z prężnie rozwijającym się Zamysłowem? Tak sobie myślę , że po wycięciu króla Zamysłowa z RD miasto skutecznie olewa ten problem. Może się mylę? W sprawie tego odcinka łącznika mam podobne zdanie co Arteks; są w Rybniku bardziej pilne sprawy, m.in. to, że mieszkańcy nam uciekają. Jest już nas poniżej 100k.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2752