zamknij

Wiadomości

Miał być biurowiec, będzie market? By ratować sytuację miasto musi wyłożyć blisko 6 mln zł

Bartłomiej Furmanowicz 2022-03-18, Autor: 

Jeszcze rok temu były szumne zapowiedzi powstania w Rybniku Business Services Sector – pierwszego w naszym mieście centrum z biurowcami i wieloma miejsc pracy. Papier przyjmie wszystko, a jak jest z rzeczywistością? Tuż obok szklanego K1 zamiast nowoczesnego budynku ma powstać bowiem… sklep Aldi. By ratować sytuację, miasto musi wyłożyć 6 mln złotych. Czy plany powstania BSS są nadal aktualne?

Reklama

W wizualizacji biurowiec, a co w rzeczywistości?

Przypomnijmy, w czerwcu 2021 roku rybnicki magistrat ogłosił rewolucyjne zmiany w rejonie Placu Armii Krajowej. W skrócie – ma powstać centrum biznesu w Rybniku (Business Services Sector). Plac Armii Krajowej ma zostać wyłączony z ruchu samochodowego, a nieopodal planowany jest parking wielopoziomowy. Ruch samochodów najprawdopodobniej zostanie poprowadzony ulicą Za Komendą, która zostanie przebudowana. Do tego dochodzić mają biurowce. Więcej pisaliśmy »Rybnik. Powstanie Business Services Sector (BSS). Rewolucyjne zmiany w rejonie Placu Armii Krajowej«

Z przedstawionych wizualizacji wynikało, że na działce przylegającej do Obwiedni Południowej i ul. Za Komendą mają powstać biurowce. Dlatego zdziwienie budzi fakt, że zamiast nich ma tam się pojawić sklep sieci Aldi. Taką informację potwierdziliśmy u trzech pewnych źródeł.

Co na to magistrat? Jeszcze tydzień temu urzędnicy nie potwierdzali tej informacji.

Prowadzone są rozmowy z potencjalnym inwestorem, który zna plany Miasta dotyczące rozwoju tego obszaru. Jest to jednak nieruchomość prywatna, na którą Miasto nie ma bezpośredniego wpływu. Trzeba jednak pamiętać, że trwające prace nad obszarem przeznaczonym dla nowoczesnych biur, a także sektora usług dla biznesu, obejmują wiele nieruchomości o łącznej powierzchni ok. 17 ha, dlatego też decyzja dotycząca pojedynczych działek w żaden sposób nie zmienia i nie wstrzymuje prac prowadzonych przez Miasto, które mają przynieść efekt w dłuższej perspektywie czasowej – mówił nam na początku marca Dawid Strupowski, który zajmuje się obsługą inwestorów z ramienia UM.

Dzisiaj już jednak retoryka magistratu jest inna. Urzędnicy już wprost mówią o tym, że faktycznie na wspomnianej działce miał pojawić się pawilon handlowy z drogami wewnętrznymi, parkingami, zbiornikiem retencyjnym, murem oporowym i infrastrukturą techniczną.

Tłumaczą jednak, że „takie działania nie są zbieżne z kierunkami przyjętymi przez Miasto w zakresie rozwoju tej części miasta i będą prowadzić do chaosu przestrzennego”.

W związku z tym kluczowa staje się współpraca pomiędzy Miastem i inwestorem oraz wypracowanie kompromisu, który zadowoli każdą ze stron. Miasto mogłoby nabyć nieruchomość od aktualnego użytkownika wieczystego, tj. Diagnocar II Sp. z o.o. z siedzibą w Piekarach Śląskich, na warunkach przyjętych przez Diagnocar II i potencjalnego nabywcę – ALDI Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, które określiły pomiędzy sobą cenę nabycia przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Z tego powodu Miasto Rybnik nie ma możliwości jej negocjowania – wskazuje Tomasz Cioch, Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw Gospodarki Przestrzennej.

Ta operacja (zakup prawa użytkowania wieczystego do omawianej nieruchomości) ma kosztować nas 5 719 500 zł brutto.

Dodajmy, że przed szumną zapowiedzią powstania centrum biznesu, była ona niezabudowana. Dopiero po słynnej konferencji właściciel terenu postawił „szopę” i nawiązał współpracę z przedstawicielem Aldi.

Tymczasem teraz prezydent Piotr Kuczera zapewnia, że zakup prawa użytkowania przyniesie korzyści miastu.

Jeżeli radni przyjmą projekt uchwały, Miasto będzie mogło nabyć prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 5 tys. m2, po cenie ustalonej pomiędzy obecnym użytkownikiem wieczystym a potencjalnym nabywcą, który planował na tym terenie budowę obiektu handlowego. Tym samym Miasto zyska atrakcyjną nieruchomość, która w przyszłości będzie mogła zostać zabudowana zgodnie z kierunkiem wyznaczonym w opracowywanym obecnie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – głównie zabudowa usługowa, w ramach której dopuszcza się biura oraz usługi obsługi ruchu turystycznego – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.


Obszar opracowania nowych MPZP

Co dalej z Business Services Sector?

Jak na razie pewne jest więc to, że w szumnie zapowiadanym centrum biznesu miał stanąć market, który miasto chce zablokować wykładając na to dużo pieniędzy. Miasto przekonuje, że projekt  BSS jest traktuje poważnie. Dawid Strupowski mówi o „wielowątkowych działaniach”.

Ich skutkiem ma być w dłuższej perspektywie rozwój wysokiej jakości powierzchni biurowej w mieście, a co za tym idzie, przyciągnięcie firm z branży BSS, IT oraz R&D. W ubiegłym roku podpisane zostało porozumienie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, nawiązana została również intensywna współpraca z organizacją ABSL, która zrzesza firmy z sektora usług dla biznesu – zaznacza.

Będziemy wracać do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 112

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Arteks 2022-03-18
  12:37:01

  95 73

  Powstanie tam marketu byłoby taką samą kompromitacją jak powstanie Biedronki na terenie dworca PKS w czasach Fudalego. Świetnie, że Kuczera nie boi się wydać kilku milionów aby odkupić ten teren i nie pozwolić tam na market... Fudali był powszechnie za to krytykowany, Kuczera może być chwalony za powstrzymanie przez zmarnowaniem potencjału tak atrakcyjnej działki.

 • ~Rafał Ravstyle 2022-03-18
  13:02:42

  159 6

  Market...porażka. Lepiej byłoby zasiać trawkę i posadzić drzewka.

 • ~adamus85 2022-03-18
  13:12:32

  72 12

  Generalnie mam to gdzieś, gdzie co buduje, własność prywatna i może zrobić z tym co chce, ale w tym przypadku naprawdę szkoda by było takiej działki. Biurowiec K1 jest fajną wizytówką Rybnika i jakby powstało coś podobnego obok, to by trochę podniosło prestiż naszego miasta. Naprawdę potrzebny jest kolejny market i to w centrum ? Mam tylko nadzieję, że jak miasto to przejmie to nie postawi tam żadnego centrum edukacyjnego czy kulturalnego które są tylko kosztem, tylko pójdzie w kierunku biurowców.

 • ~zaniepokojony 2022-03-18
  13:13:00

  86 5

  w końcu to miasto marketów hahahaa

 • ~sjah 2022-03-18
  14:35:03

  86 1

  Na każdym rogu miasta jest po kilka marketów. To jest już chore. Niedawno wszyscy śmiali się z Wodzisławia że jedyne co tam powstaje to nowe markety. Rybnik zaczyna podążać tą samą drogą...
  Jak to w ogóle jest? Miasto wydało pieniądze na projekt, potem chwaliło się jakąś szemraną nagrodą za niego. Teraz okazuje się, że teren nie należy do miasta a właściciele mają ten super projekt w D... Chyba coś poszło nie tak z kolejnością działań. Jak można planować rozwój miasta w taki sposób?

 • ~ 2022-03-18
  15:21:17

  75 1

  Biurowiec będzie równie wysoki co dwa zapowiadane hotele.
  Miasto 130tys. a inwestycje i zagospodarowanie jak na MAŁEJ wsi. Na miejscu samorządników bym się podał do dymisji, ze wstydu.

 • ~Arteks 2022-03-18
  15:41:08

  6 56

  @sjah - dlatego jak sam widzisz jest reakcja władz miasta. :) Śmiano się raczej z Żor bo tam możesz postawić wszystko co chcesz w dowolnym miejscu. W Wodzisławiu rzekłbym, że raczej handel raczej w tyle za podobnej wielkości miastami. @mui - strefa Hallera zagospodarowywana jest całkiem porządnymi miejskimi, dużymi obiektami. :) Wcześniej Plaza czy Focus to też raczej wyższa liga. :) Te zapowiadane hotele z których szydzisz mają mieć 5 gwiazdek - czyli byłyby jednymi z nielicznych w województwie ze swoim standardem. Jeden już jest w fazie realizacji.

 • ~Bernard Jona 2022-03-18
  15:43:37

  48 10

  Miało być BSS a będzie kolejny niemiecki - sklepowy biznes w blaszaku! Czy nie szkoda takiego miejsca w Rybniku?

 • ~Arteks 2022-03-18
  15:52:41

  15 38

  @Bernard - wszystkim szkoda dlatego potrzebny jest wykup terenu przez miasto co Prezydent planuje i co mają radni przegłosować. Nawet kilkanaście lat temu słusznie mieszkańcy protestowali w sprawie powstania Biedronki na dworcu PKS. Teraz jeszcze bardziej wzrosła świadomość potencjału różnych miejsc i jeszcze większa niechęć do tworzenia marketów i parkingów w miejscu gdzie można wybudować coś atrakcyjniejszego.

 • ~ran 2022-03-18
  16:49:02

  39 2

  Faktycznie szkoda działki pod kolejny market, tym bardziej, że do tej pory niszczeje np. hala po Praktikerze. Szkoda tylko, że terenu przy rondzie Paryż na Wodzisławskiej nikt nie obronił przed budową magazynu soli... Już lepiej tam było nasadzenia zrobić za te wycięte drzewa, a tak stanie ogomna kopuła, która zdominuje cały teren.

 • ~Franek 7 2022-03-18
  16:54:42

  35 2

  Tak, markety to jest to czego nam teraz najbardziej brakuje ;)

 • ~MatiW 2022-03-18
  18:17:05

  23 3

  Tytuł artykułu wprowadza w błąd. Powinno być: Miał być market, będzie biurowiec. Przecież o tym pisze miasto, że kupują działkę od prywatnego przedsiębiorcy by nie powstał market!

 • ~Grisza 2022-03-18
  22:21:40

  30 5

  Działka jest własnością prywatną. Skoro Miasto Rybnik tworząc zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dopuściło budowę marketu, to dlaczego mieszkańcy mają za to płacić, żeby do tego nie dopuścić. Przez wiele lat nie znalazł się nikt chętny na zakup działki na Hallera i przy Urzędzie Miasta. W tej chwili kupujemy działkę w cenie ponad 1140 zł za metr kwadratowy i będziemy szukać inwestora ? Pomysł dobry, jeżeli faktycznie miasto znajdzie inwestora, który odkupi ten grunt za kwotę wyższą niż 1140 zł za metr kwadratowy, zaprojektuje i wybuduje wysoki budynek biurowy. Jeżeli nie, to będą to stracone pieniądze. Budowa biurowców nie jest zadaniem własnym gminy. Za zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego odpowiada Miejska Pracownia Urbanistyczna - komórka organizacyjna Urzędu Miasta Rybnika, która podlega Panu Tomaszowi Ciochowi. Zatem jak dobrze rozumiem, nie dopilnowano zapisów o zakazie budowy marketów i teraz Pan Tomasz Cioch naprawia błąd w podległej sobie komórce poprzez pieniądze podatnika ?

 • ~Grisza 2022-03-18
  22:27:26

  23 7

  Należy również wziąć pod uwagę, że w tej okolicy znajdują się trudne warunki gruntowe, które mogą uniemożliwić lub znacznie zwiększyć koszty budowy wysokiego budynku. Na sąsiedniej działce znajdowała się również stacja paliw PKS-u, więc gleba może być zanieczyszczona metalami ciężkimi. Radni powinni więc te informacje uwzględnić zanim podejmą decyzję na sesji podczas głosowania.

 • ~rzyt 2022-03-20
  10:14:49

  13 1

  Oj, oj, pamiętam jak wielokrotnie Arteks swoje wypowiedzi argumentował rozwój miasta inwestycją w strefę biznesową i biurowce w tej okolicy. Teraz tą krótkowzroczność przekuwać się próbuje w sukces za 6mln pln. To nic, że podnosiłem argumenty o pracy zdalnej...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648