zamknij

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ogłasza krótszą kwarantannę

2022-01-21, Autor: ab

Statystyki są bezwzględne, tylu zakażeń jeszcze nie było od początku pandemii w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 665 nowych i potwierdzonych przypadkach. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj, że kwarantanny uległy skróceniu. 

Reklama

Piąta fala stała się faktem. Ala ona się różni od pozostałych. Dziś mamy do czynienia z nowym wariantem koronawirusa - Omicronem. Dlatego rejestrujemy rekordy zakażeń - rozpoczął Mateusz Morawiecki.

Rząd zaproponował kilka sposobów walki z koronawirusem:

- Stworzenie i zwiększenie ilości „łóżek cowidowych

- Zwiększenie możliwości testowania od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w aptekach

darmowe_testy

- Ograniczenie kontaktów zalecenie pracy zdalnej dla administracji publicznej i samorządowej

Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów - stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można - powiedział premier.

- Każda osoba 60+ która jest przetestowana pozytywnie będzie mogła w ciągu 48 godzin być zbadana w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu

- Skrócenie okresu przebywania w kwarantannie do siedmiu dni

kwarantanna

Chcemy utrzymać wszystkie inne świadczenia medyczne. Tak, żeby nie dochodziło do sytuacji, w których zakłóca się pracę innych komórek służby zdrowia - powiedział Mateusz Morawiecki.

Z kolei Adam Niedzielski mówi o eksplozji pandemii

Te najbliższe tygodnie, to czas weryfikacji hipotez, w jakim stopniu zakażenia na tak dużą skalę przełożą się na hospitalizację - powiedział.

I projektuje dwa scenariusze. W wariancie optymistycznym w przyszłych tygodniach będzie to około 60-70 tysięcy zakażeń dziennie. Z kolei czarny scenariusz przewiduje 140 tysięcy zakażeń dziennie.

Te scenariusze są nieporównywalne do tego z czym mieliśmy do czynienia uprzednio - dodał.

Szczyt zakażeń szacuje się na połowę bądź koniec lutego.

W związku z wystąpieniem zakażeń omikronem fala będzie miała inną specyfiką. Niedzielski wskazuje, że charakteryzuje ją:

Znacznie większa zakażalność co nie oznacza, że będzie chorowało więcej osób lub przebieg będzie miał ciężki charakter. Stąd możliwość darmowego testowania w aptekach. Szybszy przebieg zachorowań, dlatego podjęliśmy decyzję o skróceniu kwarantanny do siedmiu dni. W tej fali musimy zintensyfikować opiekę pozaszpitalną, dlatego pojawił się nowy standard w prowadzeniu pacjentów 60+ mają oni prawo skorzystać z domowej wizyty lekarza POZ. Te rozwiązania to jest nasz plan dotyczący strategii walki z piątą falą.

O tym, jakie zmiany w Polskim Ładzie zapowiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki, przeczytacie na ŚląskiBiznes.pl

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 47

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~corona 2022-01-21
  17:08:26

  Możecie sobie wyobrazić co by było gdyby teraz rządził antypisowski plebs?
  Dobrze że są z dala od koryta. I tak pozostanie jeszcze minimum 5lat. Jeszcze agenta 0,49 trza ze stołka ściepać.

 • ~hub381 2022-01-21
  17:12:39

  35 9

  A co na to M.Siarkowska i Kowalski ?

 • ~modelT 2022-01-21
  17:40:29

  70 18

  @corona, no co było gdyby rządził? No uargumentuj to słuchamy?
  Skąd ta pewność siebie, byłeś u wróżki czy śniło Ci się?

 • ~Franek 7 2022-01-21
  18:11:09

  34 28

  Człowiek ( i rządy również) zaczynają postępować rozsądnie dopiero wówczas kiedy wszystkie inne metody okazały się nieskuteczne. Rząd mozolnie ale jednak zaczyna postępować rozsądnie bo wszystkie poprzednie decyzje były głupie i nie działały.
  To nie było tak dawno żeby nie pamiętać zakazu wstępu do lasu i parków.
  Jeszcze troszkę i zrezygnują z maseczek i innych bezsensownych covidowych debilizmów, które ewidentnie nie dają żadnych rezultatów. Dotychczasowa walka rządu ( z resztą nie tylko naszego ) z Covidem przypomina sytuacje w której na tonącym Titanicu dwoch facetów łapie za wiadra i zaczyna wylewać wodę.

 • ~Franek 7 2022-01-21
  18:13:08

  62 18

  Corona- wystarczy, że widzimy co jest kiedy rządzą komuniści z PiS. Nawet małpy z Zoo rządziły by lepiej.

 • ~maharadza 2022-01-21
  18:31:34

  51 21

  Wprowadźmy jakąś logikę do tego...
  Wracając do stycznia ubiegłego roku gdzie osób zaszczepionych nie było zbyt wielu a zachorowań na cowid było o wiele mniej niż obecnie a teraz mimo że osób zaszczepionych jest skromnie licząc ponad połowa uprawnionych ....to ilość chorych wzrasta z dnia na dzień.....czy ktoś jest to w stanie to racjonalnie wytłumaczyć.....a może ta tzw, szczepionka to nie żadna szczepionka. Pozdrawiam.

 • ~pawlmesten 2022-01-21
  18:58:14

  24 11

  Corona cos ci sie poważnie pomyliło. Dla przypomnienia podaje definicję plebsu z Wiki
  "Plebs – w średniowieczu i czasach nowożytnych najniższa warstwa ludności miejskiej (najbiedniejsi), pozbawiona obywatelstwa miejskiego, złożona między innymi z robotników najemnych, służby, „marginesu społecznego” (żebracy, przestępcy, prostytutki), a także czeladników i terminatorów."
  I dalej uważasz że jest anypisowski?

 • ~Longina b 2022-01-21
  20:21:45

  37 22

  LOCKDOWNU już nie będzie?Gospodarka i finanse Polski w zapaści.Lekarz domowy nie prrzyjedzie do pacjęta.Chyba do Kaczora lub Motawieckiego.Piąta fala to będzie tsunami.Mam nadzieję że wciągnie całe PiSdzie***wo w głęboką otchłań.

 • ~Noname1212 2022-01-21
  20:31:10

  20 25

  III posiedzenie poselskiej poselskiej komisji sledzczej która odbędzie się w ramach projektu norymberga2.0 (źr youtub) (te sławetne dotyczące ostatnio szpitala w rybniku)

  dr Anna Martynowska:
  (...)to co tam się stało to ja bym nie określiła błędem lekarskim, tylko jako obłęd lekarski. (...) wiecie państwo dlaczego pacjenci panicznie boją się pójść do szpitala, to nie jest odosobniony wypadek, niesyty ja takich przypadków mam dziesiątki, które mogę potwierdzić swoim świadectwem, ponieważ monitoruję pacjentów, i jak usłyszałam na koniec o objawach covid, to aż mi się nogi ugięły,, bo tam chyba nadciśnienia on nie wywołuje i miesiączki, a pyzatym wszystko i to jest właśnie niestety poziom naszej wiedzy lekarskiej ogólnej, ja już pomijam tych, którzy są w obłędzie lekarzy, to są ci, co się poszczepili, i od pacjentów wymagają masek,, to nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek podstawową wiedzą medyczną wyniesioną ze studiów, nie mówiąc o potwierdzeniu ją praktykom medycznym. Ja jestem lekarzem z 30letnim stażem i z doświadczeniem w covidach od 30 lat, dla mnie jest to już 60 fala covidu, ponieważ są zawsze 2 fale co roku i stwierdzam, kładę na szalę swój autorytet, że żadnej nowej choroby , anie choroby jakiejś bardziej rozwiniętej ilościowo czy pod względem ciężkości nie ma.
  Drugą grupą lekarzy, to są niestety koledzy, którzy na tej pandemii bardzo dobrze zarabiają,czyli można sparafrazować że mordujemy was, bo nam za to płacą. mam tutaj np. wypis (...) (i tam już leci ze swoimi przykładami. mój przpis)

 • ~spirit-of-the-town 2022-01-21
  21:00:17

  20 9

  "znacznie większa zakazalnosc co nie oznacza, że będzie chorowało więcej osób" - mówi minister. Pewnie większy deszcz też nie oznacza że ziemia bardziej nasiąknie, a większy mróz że będzie zimniej:)

 • ~Anna_W 2022-01-22
  10:29:10

  18 19

  Już od dawna wiadomo, że te testy są fałszywie dodatnie i teraz co wymyślili - ludzie mają lecieć do apteki po bezpłatny test, żeby było więcej pozytywnych i żeby "pandemia" trwała nadal? Wniosek jest jeden - nie ma testów - nie ma pandemii!
  WHO przyznała to już ponad rok temu
  https://wolnemedia.net/who-wreszcie-przyznaje-ze-testy-pcr-tworza-falszywie-dodatnie-wyniki/

 • ~Anna_W 2022-01-22
  11:32:43

  23 16

  Dzięki Bogu powstała komisja śledcza ds. pandemii i wkrótce wszyscy poznają PRAWDZIWĄ PRAWDĘ a ci, którzy to zrobili pójdą na dłuuugi lockdown!

  https://ordomedicus.org/komisja-sledcza-ds-pandemii/

 • ~Iro 2022-01-22
  16:06:16

  13 15

  Tak z czystej ciekawości,mam pytanie do tych wszystkich dla których covid to tylko grypa-wyjaśnijcie mi tylko dlaczego w Polsce nagle tak bardzo zwiększyła się ilość zgonów?I nie wciskajcie mi kitu że nie znacie nikogo kto na nagle zmarł...a powinien jeszcze żyć.

 • ~Iro 2022-01-22
  16:11:14

  19 1

  Właśnie to widzę....mamy taki nadmiar lekarzy że będą jeździć z wizytą do domu....A świstak siedzi i zawija w te sreberka...

 • ~Noname1212 2022-01-22
  17:24:53

  12 10

  Iro

  .. A co Tobie mówi fakt, iż liczba hospitalizacji spadła o 2 miliony! w czasach "covida" w porównaniu do lat sprzed "czasów covida"

  Potrafisz to przekminić?


  -----

  Post że strony Andrzeja Zięby- naturalne terapie

  To jest sms jaki wysłałem do znanej mi pani Ordynator (dr.n.med) jednego ze szpitali kowidowych w centralnej Polsce :

  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  Pacjentka około 55, C-19, obustronne zapalenie płuc (60%), saturacja fatalna, trudności z oddychaniem i z mówieniem. Na rządanie pacjentki podano 80 g Askorbinian Sodu dożylnie.

  Po 3 h saturacja w normie pacjentka oddycha i mówi normalnie. pacjentka odmówiła jakiegokolwiek leczenia szpitalnego. przez następne dwa dni stosowała tylko suplementy Visanto.
  Po trzech dniach wypisana w stanie zdrowia bardzo dobrym.

  Jest to pierwszy przypadek oficjalnie podanego Askorbinianu Sodu w szpitalu w polskim. Wiele polskich pielęgniarek, ratowników, ale też wiele polskich fryzjerek, kosmetyczek czy strażakow leczy c19 ze skutecznością 100%

  Skuteczność 100% jest osiągana w ciągu jednego do trzech dni, takich wyleczonych ludzi już chyba około 500.

  Jeśli jest Pani tym zainteresowana to przyjadę i przekażę Pani dużo, dużo więcej szczegółów. Jest już drugi szpital w Polsce gdzie to zrobiono. Dlaczego nie zrobić tego w (.......)?
  ++++++++++++++++++++++++++++++++

  Odpowiedź Pani Ordynator :

  Na żądanie pisze sie z kropka a nie rz

  =============================

  I śmieszno i straszno zarazem. (Nie chciałem być złośliwy odpisując, że przed "a" stawia się przecinek).

  Cóż się dziwić, kiedy za diagnozę cee19 i śmierć pacjenta dostaje się pieniądze, a za jego skuteczne leczenie pieniędzy się nie dostaje.

  -------

 • ~Noname1212 2022-01-23
  10:35:39

  4 3

  2 miliony : 365 dni = 5500 hospitalizacji na dzień
  5500 : 900 (liczba szpitali) = 6 przyjęć do szpitala na dzień na każdy szpital w Polsce.

  Tak więc dziś np w szpitalu w Rybniku na leczenie nie zostało przyjętych około 6 osób, prawdopodobnie wśród tych 6 osób znajdzie/dą się osoba/y, u której mogła zostać wykryta jakaś poważiejsza dolegliwość, która to co prawda nie wpłynie na to, iż ta osoba już dziś umrze,ale przez niewykrycie tej dolegliwości ta osoba umrze za jakiś czas np. Pół roku. W tym czasie w normalnych warunkach ta osoba mogła by zgłosić się do szpitala,następnie zostało by podjęte leczenie, co sprawiło by, że została by wyleczona, i ta osoba umrła by za np 10 lat z powodów naturalnych.

  No ale cóż... Jak mawia klasyk i tak wszyscy umrzemy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 327